škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Böyle giderse arabamı satacağım.

mygokhan · 115 · 28370

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O zaman siz hiç aracınızı üzmeden kullanıyorsunuz. Hoş zaten üzülmeye de elverişli bir devir grafiği yok TD araçların genel yapı itibariyle.

Kaldı ki performans da verir diyorsunuz ama turbo lag da ayrı bir husus :kiki:

Benim sattığım corsamı nasıl kullandığımı yusuf bilir. Devir kesciye girmelerin eksik olmadığı uzun tempolu Ereğli-Gölcük, İzmir-Gölcük, E-5 ten İstanbul-Gölcük gitme gelmelerim çokça var. Bunların hiç birinde de 1.4 fındık motor nefes almak için müsaade istemedi benden :hanz:

Neyse, dizelcilere selam eder, bol siyah dumanlı egzozlar dilerim :kiki:

Alıntı yapılan: mygokhan;43533
Benzinli ile ekonomik kavramı zor bir arada oluyor..İsterse motor 1.0 olsun..

Peygamber sabrın ve aracını iyi tanımışsan 1.0 ile 45 lt. depoda ışığı 980 km de yaktırabiliyorsun gökhancım ;)
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2009, 21:12:39 Gönderen: ero__ »

Çevrimdışı ugurbey33

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hele o dizel araçtan çıkan traktör sesi yokmu aman Allahım (har har har sesi) :D güzelim leon'u traktöre çevirmiş :D ama benzinlide traktör değil GTI sesi var :) (şahinleri doğanları kastetmiyorum) 2008-09 model 207 RC'leri Impreza STI'leri kastediyorum. Herkes istediğini almakta özgürdür. Alsın kullansın sonra konuşsun ben hem dizel hem benzinli kullandım. Hangisi derseniz. ikiside değil derim. Bana 160 HP'lik makine ama aynı zamanda az yakan bir araç bulsunlar tamam işte bu diyim. Yoksa ne benzinli ne dizel ...
PuG 307

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;43534
O zaman siz hiç aracınızı üzmeden kullanıyorsunuz. Hoş zaten üzülmeye de elverişli bir devir grafiği yok TD araçların genel yapı itibariyle.

Benim sattığım corsamı nasıl kullandığımı yusuf bilir. Devir kesciye girmelerin eksik olmadığı uzun tempolu Ereğli-Gölcük, İzmir-Gölcük, E-5 ten İstanbul-Gölcük gitme gelmelerim çokça var. Bunların hiç birinde de 1.4 fındık motor nefes almak için müsaade istemedi benden :hanz:

Peygamber sabrın ve aracını iyi tanımışsan 1.0 ile 45 lt. depoda ışığı 980 km de yaktırabiliyorsun gökhancım ;)

Ben 1.2 fabia ile yüklü ve klimalı olarak 37 litre benzin ile 800 km yol yaptırmışlığım var.. Bundan 2 sene önce..

Roomide olmuyor :boks:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;43534

Bu motorun en son noktalarını çok iyi bilen kullanıcılardanım. Kimileri 3500'den sonra performans vermiyor derken ben maksimum hızlanmalarda 4300 devir kullanırım. Ha, gene de bunu "üzmek" olarak tanımlamam.:wnk: Kısacası 1.4 TDI'ın limitlerini bilecek, hatta genişletecek bir kullanımım da vardır.

Ayrıca "turbo lag" dediğiniz husustan ne anladığınızı da bilmiyorum. 2000'in altındaki zayıf bölgeyi, yani "turbo boşluğu"nu kastediyorsanız; marifet o boşluğa düşmemekte zaten.

Ha, "turbo gecikmesi"ni kastediyorsanız; o konuda da şunu söylemek lazım: Opelci olarak iyi bilirsiniz; Z 16 XE (Z 16 ZE de olabilir, emin değilim son eklentiden) kodlu bir motor o geçikmenin en alasını yaratır. Sizin fındık diye tanımladığınız turboların esprisi budur zaten; çabuk basınç yaratır. Yani 2500 devirde gaza tam bastığımız anda sandığınız gibi bir bardak çay içip ondan sonra cevap beklemek zorunda falan kalmıyoruz.:kiki:

Ayrıca sizin cillop motorlu (alay içermiyor, gerçekten de 90'lık 1.4 16V motorlu Corsa C'yi çok beğenirim; keşke elimde olsa:)) Corsanızın nefessiz aldığı o yollarda TD motorlu araçlar da şişmez, merak etmeyin:ok:

======================

Ha; bütün bu savunmaları sadece abartılı bir küçümsemeye sahip olduğunuz için yapıyorum. Yoksa ben de "TD en performanslı motor tipidir" diye gezinecek kadar uçuk değilim. Belirtmek istediğim şu: Bu motor teknolojisi benzersiz bir ekonomiyi, başka hiçbir teknolojinin sunamadığı kadar başarılı bir performans uyumu ile alınabilir bir şekilde sunuyor. Az yakıyor dediğiniz 1 litrelik araçları arkasına 1 metrelik bir çubuk takıp alışveriş aracı olarak kullanmak mümkün... Mesele 1200 kg'lık araca gerektiğinde 3.5 litre ortalama yaptırıp, gerektiğinde 520 kg yükle takır takır yol aldırmaktır.:favo1:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurbey33;43538
Hele o dizel araçtan çıkan traktör sesi yokmu aman Allahım (har har har sesi) :D güzelim leon'u traktöre çevirmiş :D ama benzinlide traktör değil GTI sesi var :) (şahinleri doğanları kastetmiyorum) 2008-09 model 207 RC'leri Impreza STI'leri kastediyorum. Herkes istediğini almakta özgürdür. Alsın kullansın sonra konuşsun ben hem dizel hem benzinli kullandım. Hangisi derseniz. ikiside değil derim. Bana 160 HP'lik makine ama aynı zamanda az yakan bir araç bulsunlar tamam işte bu diyim. Yoksa ne benzinli ne dizel ...

Buyrun 160 hp'lik az yakan araç.:D

[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;43560
Buyrun 160 hp'lik az yakan araç.:D

Bunun yanında 1.9 TDI 131 beygirlik fabia RS'i unutmamak lazım..:ok:

Hem az yakıyor hemde yüksek performanslı..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle belirteyim küçümseme yaptığım falan yok. Sadece 1.4/1.3 dizel motorların hem çok az yakıp aynı anda hem de çok performanslı olduğunu iddia edildiğinde tüylerim tiken tiken oluyor :hanz: Zira böyle bir teknoloji var ancak kullanımda değil. Opelin 1.3 dizel motorla ortalama 220 km/s ile oval pistte 396 tur atması, son hız olarak 240 küsür görmesi ve 2 lt. mazot yakması gibi.

Dizeller elbette ekonomik, ancak benim kanım dizel kullanıcıları 2-3-4 gibi viteslerde 2500 devirlerde tam turbo bismillah diyip açılmışken gaza basınca araba şahlanıyor ve süper hızlandıklarını zannediyorlar :kiki: Fındık turbolu bir mazotyakar'ın atmosferik aynı hacimdeki aracı geçmesi çooooook zor, kaldı ki aynı fındık turboyu takın bakalım aynı hacimdeki benzinli araca neler oluyor güç mabında... :kiki:

Opelde zaten genel olarak gaz pedalında gecikme vardır, ancak bu turbo lag ya da genel bir lag olmayıp bilinen gerçekliktir sadece (Gaz pedalı potansiyometre ile yapıldığı, telli olmadığı için ve motor ömrü göz önüne alınarak bir miktar boşluk bırakılmış.) ASTRA H GTC 1 .6 Turbo Z 16 LET, CORSA D 1.6 Turbo   Z 16 LER, MERIVA 1.6 Turbo Z 16 LET kullanılan 1.6 turbo makineler. Siz hangisini kast etmiştiniz ?

1.0 Corsanın o yakış değerleri de üstelik bagaj tam dolu, araçta 4 kişi var ve otobanlarda 140-150 km/s gibi hızlarda eklenmiş (arkadaşımı aradım az önce :kiki: ) şekilde yapılan bir yolculukmuş.

Sonra İstanbul-Adana seyahatinde de LPG ile 185 km/s yapmış ve ortalama yol buldukça 110-120 km/s ile seyir etmiş km de 10 kuruş yakış. Tamam müthiş bir performansı yok aracın ama en azından sürat yapabiliyor ve az yakıyor :kiki:

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;43563
Bunun yanında 1.9 TDI 131 beygirlik fabia RS'i unutmamak lazım..:ok:

Hem az yakıyor hemde yüksek performanslı..

Az yakıyor derken? Mesela sürekli devir kesicilere gire çıka ne kadar yakıyor ? :hanz::confused:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;43569
1.0 Corsanın o yakış değerleri de üstelik bagaj tam dolu, araçta 4 kişi var ve otobanlarda 140-150 km/s gibi hızlarda eklenmiş (arkadaşımı aradım az önce :kiki: ) şekilde yapılan bir yolculukmuş.

Sonra İstanbul-Adana seyahatinde de LPG ile 185 km/s yapmış ve ortalama yol buldukça 110-120 km/s ile seyir etmiş km de 10 kuruş yakış. Tamam müthiş bir performansı yok aracın ama en azından sürat yapabiliyor ve az yakıyor :kiki:

LPG li olarak ise bişey diyemem..Ama normal benzinli motor ile 100 den sonra su gibi içmeye başlıyor motor..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1999 gölcük depreminden 2 gün önce büyük bir kaza atlattım kayseri ürgüp arasındaki köy yolunda
lpg li uno 70s arabayla koca bir kayaya vurup kaysı ağacına bodoslama dalıp geldiğimiz istikamete ters döndük arabada 5 kişi çok şükür cam kırığının hasarları ve hanımın sağ bacağında hafif bir zedelenmeden başkaca bir şey olmadı
araba pert oldu

kayseri özarlar servise geldi. yapılan inceleme sonucu aracın lpg siz olsaydı kesin yanardı iyiki lpg varmışta yanmamaış dendi.

şimdi lpg ye sıcak bakmayanların benzinden şikayetlerini pek anlamıyorum. eğer doğru yapıyorsanız bir şeyi korkulacak bişey yok. o zaman evlere doğalgaz ve kombide almayalım değilmi gökhanım.
olay performans ise yine benzinden şikayeti anlamıyorum.

bu aynı bizim bi bölük komutanı vardı o ara tabildotu işletiyorum.  diyorki  bol olsun, ucuz olsun, kaliteli olsun.

ekonomik piyasada bu üçünü yanyana getirebilen acaba varmı.

benzinciye selam lpg ye devam 102 beygir a5 octaviam  uçuyor lpg yi kokladıkça bende mest oluyorum.  ş.içi 150 krş. uzun yolda 130 krş.  bana çok az geliyor geçen sene sattığım 90 lık connectim 270 krş yakıyordu ta o zaman

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biz de "çok çok yüksek performanslı" demiyoruz aslında... Sadece "belirtilen şartlarda kesinlikle sorun yaşatmayacağı"nı açıklıyorum.

Ha; hacim değil de, yaklaşık aynı güçleri üreten TD'nin daha iyi bir tercih olduğunu belirtiyorum, evet. Ayrıca biz işin içine "benzinliye turbo uygulamasını" sokmuyoruz. Hakan'ın da dediğin, "aha adam yapmış 1.4 TSI'yi, 40-50 milyara satıyor, git de al hadi" diyebiliriz bu duruma.:kiki: Bu apayrı bir konu; burda tartışılan da bu değil nihayetinde.

2500 devirde şahlanma konusunda kısmen haklısınız. Örneğin 1.6 Astra'dan 1.4 TDI'a geçen bir sürücü bu his nedeniyle aynı yanılgıyı yaşayabilir. (buyrun bir zamanlar ben:hanz:) Ama örneğin 1.6 TDCI'ın "hisse kapılıp kendine rakip bellediği" araç ancak 2 litre benzinlidir. Zira 115'lik 1.6'dan pekala daha iyi bir performans sağlayabilir. Bu çok temiz bir örnektir bu konuda.

Bu konu çok yanlış bir araç üzerine başladı, sorun orda. 70 hp'lik 1.4 HDI'nin 307'ye yerleştirilmesi örneğinin tamamen kategori dışı olması lazım. Ayrıca turbo dizelin kullanım tekniklerini benimseyememiş insanların yaşayacaklarından bu motor teknolojisi sorumlu değildir. Aha Hakan var, aha ben varım. Ne elde ettiysek her şeyi paylaşıyoruz bu forumda. Eksikse eksik, iyiyse iyi. 1.4 TDI başlığına baksın isteyen, ansiklopedik hale geldi.

===========================

Opel konusunda demek istediğimi yanlış anladığınız. Benim espriyle karışık olarak "turbo lag" dediğim olay atmosferik 1.6 olan Z16XE'nin (Astra, Vectra, Meriva, Zafira) yaşattığı geç gaz tepkisi olayı idi. Yani ben 1.4 TDI'da 2000 üstü bir devirde gaza bastığımda gayet çabuk cevap alırken, 1.6 Vectra olmayan turbosu ile turbo gecikmesi yaşatabiliyor.:hanz:

Corsa 1.0 ayrı bir konu; o marjinal bir çözüm.:hanz:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;43574
1999 gölcük depreminden 2 gün önce büyük bir kaza atlattım kayseri ürgüp arasındaki köy yolunda
lpg li uno 70s arabayla koca bir kayaya vurup kaysı ağacına bodoslama dalıp geldiğimiz istikamete ters döndük arabada 5 kişi çok şükür cam kırığının hasarları ve hanımın sağ bacağında hafif bir zedelenmeden başkaca bir şey olmadı
araba pert oldu

kayseri özarlar servise geldi. yapılan inceleme sonucu aracın lpg siz olsaydı kesin yanardı iyiki lpg varmışta yanmamaış dendi.

şimdi lpg ye sıcak bakmayanların benzinden şikayetlerini pek anlamıyorum. eğer doğru yapıyorsanız bir şeyi korkulacak bişey yok. o zaman evlere doğalgaz ve kombide almayalım değilmi gökhanım.
olay performans ise yine benzinden şikayeti anlamıyorum.

bu aynı bizim bi bölük komutanı vardı o ara tabildotu işletiyorum.  diyorki  bol olsun, ucuz olsun, kaliteli olsun.

ekonomik piyasada bu üçünü yanyana getirebilen acaba varmı.

benzinciye selam lpg ye devam 102 beygir a5 octaviam  uçuyor lpg yi kokladıkça bende mest oluyorum.  ş.içi 150 krş. uzun yolda 130 krş.  bana çok az geliyor geçen sene sattığım 90 lık connectim 270 krş yakıyordu ta o zaman

Çok doğru komutanım :ok:

Ben evdeki gazın içeriğine kadar bildiğim için, uygun bağlantısını yaptığında tüpten 2 kat daha güvenli..Ama doğru ve düzgün yaparsan..

Araç için LPG ise montajına hakim olamadığım için-bilmediğim için korkutuyor açıkçası..Lambur lumbur montaj yapanlar var..Landirenzo düşünürüm zaten taktırırsam.Madem skoda orjinal fabrikasında bile bunu kullanıyorsa..

Deselerki fabrikasyon LPG kiti takılıyor..Hİç tasalanmam..Orjinalciyim ne yapayım abi :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşte diyorum ya o gecikme mühendiz gerizakaalısının ürünü. 100 yüroluk bir parça ile halledilmiş diye biliyorum o sorun :kiki:

Valla onu bunu bilmem :) 1.3 90 bg.lik corsayı (yeni kasa idi) 1.4 90 bg. lik TURBOSUZ benzinlimle çok rahat yidim, D4D 1.4 corollayı yedim (ki ağır kalıyor) yine dediğiniz gibi 307 ya da focus a 1.4 dizel konması sadece tasarruf amaçlı. Ama az yakacam çok kaçıcam diyip 1.4 hdi 307-8 gibi bir araç alınması düpe düz intihar :hanz: Yakılan mazota yazık...

Landiyi opel de kullanıyor Gökhancım.

Kaldı ki bildiğim kadarıyla tüpleri biz türkiyede yapıp yurt dışına gönderiyor muşuz...
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2009, 22:21:48 Gönderen: ero__ »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu gün ankarada araba gösterisine gelen arabalara polis basmış cezayı bide trafikten men etmiş  

al sana performans demiş :-))))))))))