škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Böyle giderse arabamı satacağım.

mygokhan · 115 · 28430

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ha buyrun, girmeye üşenenler için link vereyim. Bu linkin açtığı sayfanın ortasında Hakan çok güzel anlatmış benim burda anlattıklarımı.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?p=43519#post43519

Alıntı yapılan: ero__;43570
Az yakıyor derken? Mesela sürekli devir kesicilere gire çıka ne kadar yakıyor ? :hanz::confused:

Ben bu soruyu Autoshow'un vaktiyle yaptığı Seat Ibiza Cupra (1.9 TDI 160 hp), Renault Clio Sport (176 hp) ve Peugeot 206 RC (177 hp) karşılaştırmasının resmi verileriyle cevaplayayım.

Min Tüketim

206: 7.9 l/100km
Clio: 6.6 l/100km
Ibiza: 4.7 l/100km

Maks tüketim (yani tam gaz kullanım)

206: 18.5 l/100km
Clio: 17.1 l/100km
Ibiza: 12.1 l/100km
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;43582
İşte diyorum ya o gecikme mühendiz gerizakaalısının ürünü. 100 yüroluk bir parça ile halledilmiş diye biliyorum o sorun :kiki:

Valla onu bunu bilmem :) 1.3 90 bg.lik corsayı (yeni kasa idi) 1.4 90 bg. lik TURBOSUZ benzinlimle çok rahat yidim, D4D 1.4 corollayı yedim (ki ağır kalıyor) yine dediğiniz gibi 307 ya da focus a 1.4 dizel konması sadece tasarruf amaçlı. Ama az yakacam çok kaçıcam diyip 1.4 hdi 307-8 gibi bir araç alınması düpe düz intihar :hanz: Yakılan mazota yazık...

Landiyi opel de kullanıyor Gökhancım.

Kaldı ki bildiğim kadarıyla tüpleri biz türkiyede yapıp yurt dışına gönderiyor muşuz...

Pardon ya, şimdi fark ettim yazıyı.:hanz:

Şimdi, o Opel Corsa sayılmaz bir kerem.:huh: Belirttiğim gibi benim de hayran olduğum özel bir araç. Güzel bir motoru 900 küsür kg'lık bir araca koymuşlar. Açık konuşayım, 1.4 Corsa'dan 1.6 Astram olsa gene korkarım. Hatta ilerde benzinli araç olacak olursam 1.4 Corsa C mutlaka aklıma gelir. (Chip uygulaması ile küçük çaplı bir GTI'a bile dönüşebilir kanımca:hanz:)

90'lık 1.3 CDTI Corsa'yı 1.4 Corsa D ile kıyaslamak lazım.:kiki:

Ama yok,; 1.4 Corsa C'ye şapka çıkarırım, ona laf yok. Şöyle diyeyim; 90'lık 1.3 CDTI Corsa C'ye uygulansa idi o zaman durum farklı olabilirdi.:ok:(acaba?:hanz:)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence en iyisi benzinliyi benzinliyle , dizeli dizelle kıyaslamak çünkü benziliyle dizeli kıyasladığında ortaya devir farkı çıkıyor birinin 4500 de bitiyor diğerinin 7000 kadar uzanıyor.

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış anlaşılma olmasın denediğim bildiğim aracım olan tek corsa c 1.4 idi ondan hep onu örnek veriyorum :)

60 dan roll de 1.8 coupe bertoneyi hiç etmişliğiim de var :P

Dizelle yürümek isteyen gitsin chip yaptırsın bence.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;43613
Yanlış anlaşılma olmasın denediğim bildiğim aracım olan tek corsa c 1.4 idi ondan hep onu örnek veriyorum :)

3 yıl sonra garantisi bitecek belki o zaman yaptırırız tabi satmazsak:kiki::kiki:

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Garantilik bir husus olursa orjinal yazılımı geri yükletirsiniz olur biter ;)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
LPG, Dizel, herşeyi denedim.

Öncelikle şehir içinde ışıklarda falan milletin içinde gitmeyi sevmem, hemen koparım. Ayrıca 600 metre olan işyerime günde 2-3 defa arabayla gider gelirim.

Bu şartlarda 1.2 HTP+LPG ile ş.içi 9 litre (Ankara şehir içi 7 litre) LPG yaktım.
1.4 TDI ile ş.içi 8 litre mazot yaktım.
1.6 Rover+LPG ile ş.içi 12 litre LPG yakıyorum.

TDI'ların kısa mesafe kullanımda pek tavsiye edilmemesi, ayrıca biraz gürültülü çalışması, ve de aynı kış şartlarında Fabia 1.2 2 km'de ısınırken TDI'ın 5 km'de ısınamaması durumlarını tecrübe ederek 1.2 + LPG'nin çok ideal bi çözüm olduğu sonucuna vardım.

TL hesabımda da TDI/1.2 LPG arasında %20 TDI fazla yakar sonucuna varmışlığım var.

Bütün bunlar ışığında:

1 - 1.2 Clasic Plus + LPG
2 - 1.4 16V + LPG (Fabia ya da Cordoba olabilir)
3 - 1.6 16V + LPG (Bu motor VW grupta Toledo'da var. 2004 Signo Techno en ideal seçim)

seçeneklerinin mantıklı oldukları sonucuna vardım.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
valla hayırlısı olsun Gökhan Abi. 1.4 TDI için topiğimiz var Serkan vermiş.

ama bence artık demode bi motor. gürültüsü bakımından.(hani senin için diyom benim açımdan iyi bişi bile :)) git common-rail bişi al. amacın az tüketimse bi fransız öneririm. sessizlikte tatmin eder. ama o yardırmaları falan boşverecen pek yürümüyorlar 1.4 hacimlileri. :)

ayrıca alacaksan durum varsa keşke 0 km alsan. malum diesel.

satim sana benimkisini :) büyük bişi alırz bahaneyle :++: :++: '76 Buick falan :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;43643

Öncelikle şehir içinde ışıklarda falan milletin içinde gitmeyi sevmem, hemen koparım. Ayrıca 600 metre olan işyerime günde 2-3 defa arabayla gider gelirim.

Bu şartlarda 1.2 HTP+LPG ile ş.içi 9 litre (Ankara şehir içi 7 litre) LPG yaktım.

TDI'ların kısa mesafe kullanımda pek tavsiye edilmemesi, ayrıca biraz gürültülü çalışması, ve de aynı kış şartlarında Fabia 1.2 2 km'de ısınırken TDI'ın 5 km'de ısınamaması durumlarını tecrübe ederek 1.2 + LPG'nin çok ideal bi çözüm olduğu sonucuna vardım.

TL hesabımda da TDI/1.2 LPG arasında %20 TDI fazla yakar sonucuna varmışlığım var.

Bütün bunlar ışığında:

3 - 1.6 16V + LPG (Bu motor VW grupta Toledo'da var. 2004 Signo Techno en ideal seçim)

Çok güzel anlatmışsın hocam..Klavyene sağlık..İçime siniyor gibim sanki :)

Alıntı yapılan: hakanerdogan;43650
valla hayırlısı olsun Gökhan Abi. 1.4 TDI için topiğimiz var Serkan vermiş.

ama bence artık demode bi motor. gürültüsü bakımından.(hani senin için diyom benim açımdan iyi bişi bile :)) git common-rail bişi al. amacın az tüketimse bi fransız öneririm. sessizlikte tatmin eder. ama o yardırmaları falan boşverecen pek yürümüyorlar 1.4 hacimlileri. :)

satim sana benimkisini :) büyük bişi alırz bahaneyle :++: :++: '76 Buick falan :D

Sıfır TDI fabialar çok pahalı..2.elde bile donanımlılarına çok para istiyorlar..Üste çok para vermek istemiyorum..Kararsızda kaldım..Çok iyi bir LPG sistemi belki...İlker hocam güzel anlatıyor.İkna olabilirim..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;43673
Sıfır TDI fabialar çok pahalı..2.elde bile donanımlılarına çok para istiyorlar..Üste çok para vermek istemiyorum..Kararsızda kaldım..Çok iyi bir LPG sistemi belki...İlker hocam güzel anlatıyor.İkna olabilirim..
daha 10 dk önce ataydım tdı fiyatı aldım 1,4 tdı ambianteye 35 bin dediler

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinli ve dizel performans farkını görebilmek için bir arkadaşımın dizel 80 HP' lik polosuyla benim benzinli 90 HP' lik 207' mi rampada denemeye karar verdik.Hatta buraya yazmıştım tespitlerimizi ama epey oldu konuyu bulamadım :) Neyse...
Sonuç olarak devrini bulduğun müddetçe benzinli dizelden herzaman daha performanslı olarak görüldü.Dizelin yüksek devir çevirememesi en büyük handikap.Dizellerde adam 4000 devire gelince vites değiştirmek zorunda kalırken benzinlide 6500 devire kadar çıkıp yanından uzar gidersin.Dizelde arkadan stoplarını izler :)
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;43613

Sorun o Corsa C'de işte; çok güzel bir güç ağırlık oranı var.:) Kullandığı şanzımanın oranları da 1.6 Astra G ile 1.6 Vectra C'de kullanılan oranların aynısı. (konuyla alakası yok; bilgi ekleyeyim dedim:++:)

Alıntı yapılan: turker;43643

Bütün bunlar ışığında:

Koyu yazılan bölüme aynen katılmakla beraber; elde ettiğiniz tüketim değerlerinde bir noktada sorun olduğunu düşünüyorum.:) 1.4 TDI'ın şehir içinde 8 litre yaktığı koşullarda 1.2 HTP LPG ile 7 litre tüketim elde etmek pek mümkün değil.:) Yani kabaca; Fabia 1.2 HTP'nin 7 litre tükettiği yerde (ki bu benzinde 5.5-6 litreye denk gelir) 1.4 TDI rahatlıkla 4 küsür - 5 litrelik bir tüketim elde eder.

Eğer hesabınızı buna göre yaptıysanız tekrar gözden geçirmenizi öneririm.:) (bence ölçümlerin yapıldığı şartlar arasında çok büyük fark var)

Alıntı yapılan: hakanerdogan;43650

Eğer illa ki bir dizel önereceksek ve bu motor VW gruptan olmayacaksa, ben VW grup dışında direkt olarak CDTI Opel öneriyorum. Hem Gökhan Abi'nin bildiği araç; hem de sırf motor için Fransız ekolüne kaymak zorunda kalınmaz. Opel gene VW grubuna en yakın hissi verecek markadır. Güzel bir 1.3 CDTI çok çok başarılı bir hizmet verebilir.:ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Masrafa gerke yok o kadar mesajı okudum yine kararlıyom sonuna kadar tüplü ve öfkleli diyorum:D

Lpg bitince artık insan umursamıyo bile 65-70 tl ye doluyor depon kafanda rahat oh ne güzel istediğin gibi gez yardır banamısın demez...

Bu sene uzun yol verilerimiz 5 kişi silme cama kadar dolu bagaj eğer yardıray allah ner verdiyse 180-200 gidersen 180 kr yakıyor biraz gazdan çektinmi 120-130 olarak 160 kr yakıyor geldiki sende gökhan abi ekonomi adamısın 90-100 arası gitsen bu araba rahat 140-150 kr yakar şimdi dizel mi mantıklı benzinli mi?Onun verdiği zevkte cabası tabi...

Verilicek sosyal mesaj landirenzo tak kafan rahatlasın arabanın parasını bile çıkarırsın uzun vadede :)

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;43712
Masrafa gerke yok o kadar mesajı okudum yine kararlıyom sonuna kadar tüplü ve öfkleli diyorum:D

Lpg bitince artık insan umursamıyo bile 65-70 tl ye doluyor depon kafanda rahat oh ne güzel istediğin gibi gez yardır banamısın demez...

Bu sene uzun yol verilerimiz 5 kişi silme cama kadar dolu bagaj eğer yardıray allah ner verdiyse 180-200 gidersen 180 kr yakıyor biraz gazdan çektinmi 120-130 olarak 160 kr yakıyor geldiki sende gökhan abi ekonomi adamısın 90-100 arası gitsen bu araba rahat 140-150 kr yakar şimdi dizel mi mantıklı benzinli mi?Onun verdiği zevkte cabası tabi...

Verilicek sosyal mesaj landirenzo tak kafan rahatlasın arabanın parasını bile çıkarırsın uzun vadede :)
yazdıkların mantıklıda insan yine güvenemiyo lpgye.Ankarada bir çok otobüs lpg li yokuşta tıkanıp kalıyolar.Ikaruslar bile daha iyi gidiyo lpglilerden:D