škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Böyle giderse arabamı satacağım.

mygokhan · 115 · 28341

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurbey33;43408
Eğer maksat karşılaştırmaysa sana şöyle anlatıyım.
1.4 TDI ve 1.4 TSI motorlu aynı araç ve aynı model düşünelim. (Örnek 2008 model Vw Jetta 1.4 TSI ve aynı model ve araçtan olan 1.4 TDI) araç olduğunu varsayalım.

Geçen abimle iki bahsettiğim aracı test sürüşü yaptık TSI motorda 3.viteste 160 km/h gördü araç hatta gaza sonuna kadar bassan bile araba dizellerde olduğu gibi orada yığılıp kalmadı tam tersine yüksek bir tork üreterek ani ivmelenme sağladı. Ancak TDI motorda durum farklı bir kere gaza sonun kadar basın araba yığılıyordu aynı viteste ise 145 km/h görebildi. Mazotun tamamını yiyemedi neden?

Bu videoda TSI motorlu Golf'ün hızlanması gerçekten dikkate alınır cinsten. http://www.youtube.com/watch?v=xo1ph8j0AJM
Soruyorum sana sen bu ani hızlanmayı dizelde yapabilirmisin?

Not : Ben ani hızlanmadan ( Torktan ) bahsediyorum. Top speed dizelde daha azla olabilir ama eğer söz konusu Tork ise tek kelimeyle TSI
ben tsı ve turbolular hariç diyecektim:Dpardon

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.3 Dizel 90 bg 6 ileri şanzumanlı corsanın 1.4 90 bg 5 ileri benzinli corsayı geçememsini neye bağlıyoruz peki? :)

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 benzinliler bile kanımca 0,24 TL den aşşağı yakmaz (ki 6 ay önceki hesaplarıma göre söyluyorum).

Uzun yolda İstanbul-İzmir-Selçuk-Datça arasında yaptığım 2000 km yolda herhangi bir sollama sorunu ile karşılaşmadım, araba devrini aldıktan sonra çok rahat hareket ediyor. Tabii benzinlide devir alma gibi bir problem yok...Dizele göre daha rahat. Olsun benim için bir problem teşkil etmiyor.

İnsan 1 depo ile 1100 km (Ortalama 38 derece sıcaklıkta, klima açık şekilde) mesafe yapınca her şeyi unutuyor. :)
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tek kelime ile LPG diyorum dizel felan yalan bana göre dizel gürültülü çalışıyor ve şahsen bana sollama sırasında felan motor gümleyecek gibi bir duygu veriyor üst devirlerde..

Ama benzinli arabada ekonomi ve performans isteniyorsa kesinlikle LPG diyorum...

Mesela kendimizden örnek vereyim biz o kadar tırsıyorduk işte lpg vs duyduğumuz yorumlar arabaya zarar veriri bizi uğraştırır diye ama bunlar biraz batıl inanç gibi birşeymiş..

Benzinde 320-350 krş yakan octi şimdi istanbul ş.içi trafikte 180-200 krş arasında bir tüketimi var buda performans ve verdiği rahatlığa göre çok normal bir durum...

Bence 1.2 motora lpg takıp o motoru üzmemek lazım diye düşünüyorum eğer bu tarz bişi yapılacaksa biraz güç arttırmak için işlem yapılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum..

Şöyle bir durumda var yakıt 350 kr den 180-200 e düşünce araba kapıda durmuyor :D:D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;43431
Tek kelime ile LPG diyorum dizel felan yalan bana göre dizel gürültülü çalışıyor ve şahsen bana sollama sırasında felan motor gümleyecek gibi bir duygu veriyor üst devirlerde..

Ama benzinli arabada ekonomi ve performans isteniyorsa kesinlikle LPG diyorum...

Mesela kendimizden örnek vereyim biz o kadar tırsıyorduk işte lpg vs duyduğumuz yorumlar arabaya zarar veriri bizi uğraştırır diye ama bunlar biraz batıl inanç gibi birşeymiş..

Benzinde 320-350 krş yakan octi şimdi istanbul ş.içi trafikte 180-200 krş arasında bir tüketimi var buda performans ve verdiği rahatlığa göre çok normal bir durum...

Bence 1.2 motora lpg takıp o motoru üzmemek lazım diye düşünüyorum eğer bu tarz bişi yapılacaksa biraz güç arttırmak için işlem yapılırsa daha iyi olur diye düşünüyorum..

Şöyle bir durumda var yakıt 350 kr den 180-200 e düşünce araba kapıda durmuyor :D:D

Valla dizel içinde arabayı satmak içimden gelmiyor.O kadar uğraştık roomi ile..LPG olursa az yakar ama motor ışığı vs sorunlarla boğuşmak var..Vede kapalı otoparka girememe, stepnenin dışarı çıkması vs...

Dizelde ise doldur, bas ve gez :) Kaldıki TDI motorlar sollamalarda vs iyi kaçıyorlar.Ben doblo 1.3 takası ile çok rahat hızlanıyorum.Tek sorun rampada ilk kalkışta turbo devreye girene kadar.Turbodan sonra fişek gibi oluveriyor...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Roomi+LPG=7/24 gezersin diyorum gökhan abi çokta makul yakar:)

Satıp dizel alman bana göre gereksiz araban daha yeni o kadarda masraf ettin üzerine.. Stepne felan o konuda haklısın bizim octide sorun olmuyor sürekli bagajda ama ufak ,mini lastikler var onlardan bulunursa sorunda olacağını sanmıyorum.. motor ışığının yanması çok problem değil zaten yanmasıda motordan kaynaklı değilmiş onuda sorduk eksozda konvertör e gelmede tek sensör varsa sorun olmaz ama konvertörden sonra 2. bir sensör olunca konvertörden çıkan hava fazla veya az süzüldüğünden dolayı motor ikaz veriyormuş bu da kafaya takılcak bir şey değil bence..

Şu an 200-230 krş yakıyodur tahminim lpg ile bu 140-15 lere düşer diye tahmin ediyorum..

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Normalde satarsam daha düşük bir model alırım diye düşünürken şunu gördüm,

http://www.sahibinden.com/19000_km_de_emsalsiz_bir_temizlikte_arac_sifirdan_farksiz-71WQQaXQQ17107491WQQpXQQdisplayitem

Tabi zor benim için şu an üste bu kadar para veremem..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

octaviaman

• Ziyaretçi
Benzin fiyatını ne olursa olsun diğer perol türevleri de ona göre pozisyon alır.Değişen bir şey olmaz.Burda önemli olan ve değişmez özellik yılda kaç km yaptığınız ve ona uygun olan araçtır.Benim gibi 10-12bin km yapan adama dizel hiç bir zaman uymaz.LPG zaten kafadan litaratür dışında.Benzine devam.Belki  100 km de 1 lt daha az tüketen tsi a geçiş yaparım.Ya da bir arap ülkesine taşınacaz.

Çevrimdışı by wodoo

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.wjktuning.com
Bu gidişle ne 4 ler ne 5 ler görür bu benzin fiyatları..
Çok bildimlik yaparsan, çok düşmüşlük yaşarsan.. Yok derdimlik yaparsan, dert görünce saparsın..

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;43411
1.3 Dizel 90 bg 6 ileri şanzumanlı corsanın 1.4 90 bg 5 ileri benzinli corsayı geçememsini neye bağlıyoruz peki? :)
sürücüye bağlıyorum:D

Çevrimdışı DeNNis

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benim 1.4 benzinli turbo aracım var linea t-jet, yalan yok iyi benzin yakıyor meret ama babamın 1.3 dizel fiorinosunu alınca insan yakıt göstergesiyle ilgisi kesiliyor, 15liralık mazot alıyorum bütün bursa benim :D

Çevrimdışı ugurbey33

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DeNNis;43462
benim 1.4 benzinli turbo aracım var linea t-jet, yalan yok iyi benzin yakıyor meret ama babamın 1.3 dizel fiorinosunu alınca insan yakıt göstergesiyle ilgisi kesiliyor, 15liralık mazot alıyorum bütün bursa benim :D
Meret dediğin daha hızlıdır ama ticaretin yakışıklısından :kiki: :hanz:
PuG 307

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;43442
Benzin fiyatını ne olursa olsun diğer perol türevleri de ona göre pozisyon alır.Değişen bir şey olmaz.Burda önemli olan ve değişmez özellik yılda kaç km yaptığınız ve ona uygun olan araçtır.Benim gibi 10-12bin km yapan adama dizel hiç bir zaman uymaz.LPG zaten kafadan litaratür dışında.Benzine devam.Belki  100 km de 1 lt daha az tüketen tsi a geçiş yaparım.Ya da bir arap ülkesine taşınacaz.

Valla Omer abi , bende yilda max.12000 km yapiyorum..Ama benzinden dolayi daha az gezmeye calisiyorum..
Sonbahar tatilinde :) ( yaz degil ama :D ) fazladan 1-2 il daha gezebilirdim.. Su anda cepten ne kadar az yakit parasi cikarsa mutlu oluyorum..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP