škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araçlarımızda tek kişi olmasın kampanyası

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun süredir aklımda olan birşeydi aslında, ancak işim gereği sürekli güzergahım değiştiği için uygulayamıyordum. En az 1 ay kadar kendi adıma oldukça popüler bir güzergahı kullanacağım için kendi adıma yarından itibaren uyulamaya geçmeyi düşünüyorum.

Ben her sabah Ankara Öveçler-Kızılay ve akşam da Kızılay-Öveçler gidip geliyorum. Bu güzergah yoğun bir güzergah ve ciddi manada ulaşım sıkıntısı oluyor insanlar için. Özellikle bu soğuklarda sıra beklemek çok zor geliyor insana. Ben bu güzergahı keyfimden taviz ver(e)mediğim için her gün özel aracımla gidip geliyorum zaten ve aslında ciddi manada müsriflik. Akşam dönüşte olamasa da sabahları Kızılay'a inerken durakta bekleyen insanlardan 3 kişiyi aracımla Kızılay'a götürmeyi düşünüyorum, tabii ki ücretsiz olarak.

Böyle bir güzergahta araç kullananlar ve aracında 1 kişi seyehat edenler aynısını yapabilirler. 2-3 kişi de 2-3 kişidir neticede...

Kısacası hep eleştirdiğimiz "1 araçta sadece 1 kişi seyehat ediyor" durumuna kendi adımıza az da olsa çözüm bulabiliriz bu şekilde. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde hem insanlara yardımcı olmuş oluruz hem de trafiğe verdiğimiz zararı bir nebze azaltabiliriz.

Tabii ki benimki sadece bir öneri...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ender Bey, duyarlı düşünceniz için teşekkürler. Ancak, Allah korusun, bir kaza anında veya olumsuz bir ortamda (olmamasını dilerim) araçtaki her yolcunun başına gelebilecek her türlü sıkıntıdan sürücülerin sorumlu olduğunu hatırlıyorum. Çok iyi niyetle  yapacağınız bu haraket başınızı ağırtmasın.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
konu başlığını görünce güzel bir fikir olduğu için hoşuma gitti. Ancak düşünürken Hikmet Bey'in belirttiği ve belirtmediği çeşitli riskleri barındırdığı bir gerçek.

Çözüm ne ve nasıl olabilir diye düşünüyorum. Bitaksi ya da bugünlerde yolculuk için kullanılan uygulamalar gibi bir uygulama ile bir ortam oluşturup, yolcuları olası riskleri kabul ettim gibi bir onay mekanizması ile almak olabilir. Çok mu abarttım :)

Öveçler-Odtü arası gidiyorum hergün. Özellikle akşam dönüşte otostopçu arkadaşları alırım. Ancak genellikle 100. yıla giden arkadaşlar oluyor.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yolda giderken otostopçu almayı seven bir insanım.  Ama dediğiniz gibi çoğu zaman risk.

Bunun uygulaması da var sanırım http://www.blablacar.com.tr/

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;486651
Ender Bey, duyarlı düşünceniz için teşekkürler. Ancak, Allah korusun, bir kaza anında veya olumsuz bir ortamda (olmamasını dilerim) araçtaki her yolcunun başına gelebilecek her türlü sıkıntıdan sürücülerin sorumlu olduğunu hatırlıyorum. Çok iyi niyetle yapacağınız bu haraket başınızı ağırtmasın.
Çok haklısınız, benim de ilk düşündüğüm şey bu oldu açıkçası. Hatta bu konuda geçmişte yaşanmış olumsuz örnekleri de başka bir forumda okumuştum zamanında. Biraz da benim güzergah süratli gitmeye vs. pek izin veren bir güzergah değil, onu düşünerek en aızndan bu güzergahta yardımcı olabilirim insanlara. Ancak mesela tanımadığım birini Ankara'dan İstanbul'a götür(e)mem herhangi bir kaza vs. olumsuz olay ihtimalinden dolayı, o sorumluluğu da alamam.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozghcttpli;486655
konu başlığını görünce güzel bir fikir olduğu için hoşuma gitti. Ancak düşünürken Hikmet Bey'in belirttiği ve belirtmediği çeşitli riskleri barındırdığı bir gerçek.

Çözüm ne ve nasıl olabilir diye düşünüyorum. Bitaksi ya da bugünlerde yolculuk için kullanılan uygulamalar gibi bir uygulama ile bir ortam oluşturup, yolcuları olası riskleri kabul ettim gibi bir onay mekanizması ile almak olabilir. Çok mu abarttım :)

Öveçler-Odtü arası gidiyorum hergün. Özellikle akşam dönüşte otostopçu arkadaşları alırım. Ancak genellikle 100. yıla giden arkadaşlar oluyor.

Sanırım ancak bir "taahhütname" tarzı bir şey hazırlayıp imzalatmak olası olumsuzluklar için bir güvence olur. Ama bu da çok gerçekleştirilebilir gibi değil bence.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;486656
Yolda giderken otostopçu almayı seven bir insanım. Ama dediğiniz gibi çoğu zaman risk.

Bunun uygulaması da var sanırım http://www.blablacar.com.tr/
Bu uygulamayı biliyorum, ama bu hem biraz ticari uzantısı olan bir uygulama hem de sürekli aynı kişileri taşımayı gerektiren bir uygulama. Benim kendimce amaçladığım ise her sabah spontane olarak mümkün mertebe farklı kişileri yolumun üzerindeki istedikleri noktaya ulaştırmak. Ayrıca bazen insan çeşitli nedenlerle araçta yalnız olmak istiyor, yani araçta başkaları sessizce seyehat etse bile madden sadece kendisinin olmasını istiyor. Bu uygulama sizi hergün belli bir yükümlülük altına da sokuyor. Misal bir gün hiç keyfim olmayabilir ve yalnız seyehat etmek isteyebilirim. Bu tarz bir serbesti de tanımak istiyorum kendime...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşe arabayla tek gittiğimde ortalamam 5.6, arabada toplam 5 kişi varken ortalamam 7.2...
Konuya yanıt yazmam gereksiz, servis kullanıyorum çünkü...
Ender'i destekliyor, Hikmet abi'ye ayrıca hak veriyorum...
Sabah mahmurluğu...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;486806
Biber gazini sol kapi cebine koy da abi gerisi onemsiz :)
Onun yeri sabit, görmedin mi ki sen yav; solda küçük kapaklı gözde demirbaş olarak duruyor:D

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Adam siyah superble taşıyacak adam arıyor yav :) abi güzergahım değil ama ben sabah öveçlere geliyim de popomuz koltuk ısıtma görsün :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: esariipek;486837
adam siyah superble taşıyacak adam arıyor yav :) abi güzergahım değil ama ben sabah öveçlere geliyim de popomuz koltuk ısıtma görsün :)
:) :) :) :)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;486670
Çok haklısınız, benim de ilk düşündüğüm şey bu oldu açıkçası. Hatta bu konuda geçmişte yaşanmış olumsuz örnekleri de başka bir forumda okumuştum zamanında. Biraz da benim güzergah süratli gitmeye vs. pek izin veren bir güzergah değil, onu düşünerek en aızndan bu güzergahta yardımcı olabilirim insanlara. Ancak mesela tanımadığım birini Ankara'dan İstanbul'a götür(e)mem herhangi bir kaza vs. olumsuz olay ihtimalinden dolayı, o sorumluluğu da alamam.

Bakın hemen bir senaryo yazayım: "yoldan aldığınız bir kişi, üçüncü şahışlar tarafından her hangi bir sebeple takip ediliyor olsun! bu ücüncü şahışlar sizin yolunuzu kesiyorlar ve hedef gözetmeksizin veya gözeterek (her türlüsü de sakat) aracınız kurşun yağmuruna tutuluyor"
sonuç: sadece yolcu ölebilir siz hayatta kalsanız bile: bu sebeple sorgulama mahkeme v.b işler. Diğer ihtimali ( herkesin ölmesi veya sakat kalaması) düşünmek bile istemiyorum.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ender abi çok güzel düşünmüşün , duyarlılığını takdir etmek isterim lakin ilk mesajlarda dendiği gibi herhangi bir kaza anında ki sorumluluklarınızın yanında bir de bu işin ceza bayutuda var sanırım. Sanki kaçak taksicilik ya da dolmuşculuk yapıyormuş gibi cezası var diye bliyorum, yanlışım varsa affola.