škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

15" jant

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fpekyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar iyi akşamlar. 2014 octavia aldım. Kışlıklar için 15 " jant nasıl olur.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabanın asaleti biraz yerle bir olabilir abicim , bir de 15" 5X112 jant nadir bulunur.

Çevrimdışı fpekyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kışlıklar için düşünmüştüm. biraz daha ucuz olsun lastikler diye

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben tavsiye etmem orijinal değerleri kullan.

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
15'' lik jantlara biraz yüksek yanaklı( örneğin 195 65R 15 ) bir lastik alırsanız;  aracınız 16'' lik janta sahipse görünüş açısından pek  sakil durum oluşturmaz.

Çevrimdışı umut111

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sole diyeyim size camurluklar büyük jant kucuk olursa gzl durmaz.bi arabayi jant gosterir bnce

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arabanın gösterişini bozarsın bence. Çok bir fiyat farkı olmaz, sen yine orijinal ölçüden şaşma derim.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octi nin hakkı zaten 18'' jant. ÇAmurlukla lastk arası açıklık çok fazla. Ama TR şartları nedeniyle 17'' tercih ediyoruz. 16'' ise oldukça konfora dönük bir çap ama bence kötü duruyor.

Hal böyle iken ben 15'' i düşünemiyorum bile. Ayrıca görüntü bir yana 15'' taktığınızda artacak yanak yüksekliği nedeniyle aracınızın özellikle ani manevralarda yol tutuşu ciddi anlamda kötüleşecektir.

Bir de tam hatırlamamakla braber sanırım klavuzunda 15'' lastik öçüleri yok. bu durumda takmanız oldukça riskli olabilir.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hic bisey olmaz hem daha az para odersin hemde konforun artar. 195*65*15 lastiklerde oturur. Tamam sert virajlarda hizli girersen kopacak gibi olur ama kopmaz merk etme sen.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hiç birşey olmaz çeklerin çoğu 15 teneke jantla geziyor en mantıklı seçim olur :)

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer araca belirtilen jant ebatları dışında bir jant takılırsa doğuşun garanti dışı bıraktığını ankara doğuşta çalışan bir abiden dinlemiştim. Onun dışında da acaba olası bir kaza anında kasko şirketleri de çamura yatar mı diye düşünmedim değil

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;488290
Eğer araca belirtilen jant ebatları dışında bir jant takılırsa doğuşun garanti dışı bıraktığını ankara doğuşta çalışan bir abiden dinlemiştim. Onun dışında da acaba olası bir kaza anında kasko şirketleri de çamura yatar mı diye düşünmedim değil
"Yoq ..." diye baslayan polis skeci aklima geldi simdi :D Abartmis dogusta iyice zaten cogu arabalarin depo kapaginda bu olculer yaziliyor.Kanitlayabilirsiniz her turlu bak kardesim fabrika buraya yazmis diye :) Kasko genelde umursamaz boyle durumlari neden diyeceksin piyasadaki cogu araba meraklisi orijinal jant pek kullanmiyor boyle bi durumda illaki bi ayaklanma olurdu bizde duyardik. Ben ilk defa senden duydum bu jant olayini

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;488363
"Yoq ..." diye baslayan polis skeci aklima geldi simdi :D Abartmis dogusta iyice zaten cogu arabalarin depo kapaginda bu olculer yaziliyor.Kanitlayabilirsiniz her turlu bak kardesim fabrika buraya yazmis diye :) Kasko genelde umursamaz boyle durumlari neden diyeceksin piyasadaki cogu araba meraklisi orijinal jant pek kullanmiyor boyle bi durumda illaki bi ayaklanma olurdu bizde duyardik. Ben ilk defa senden duydum bu jant olayini

Valla kardeşim sct buluşmasına geldi bi abi öyle anlattı hatta demişlerki bakıma gelirken çıkartın yoksa sıkıntı yaparız :)

Çevrimdışı orkodem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba;

Bende kışlıklar için 15 " jant nasıl olur bir problem yaşar mıyım dedim ama yetkili servisi aradım sordum. Aracın şase numarasından fabrika verilerine bakarak uyumlu olduğunu söylediler. 195/65/15 ebatlarında lastik kullanabilirsiniz dediler. Bununla beraber 15" 5x112 ölçülerinde jant kullanmalısınız diye de eklediler. Servisin bu açıklaması üzerine internette biraz araştırdım. VW grubu aynı seri olan leon , A3 ve Golfte 15" jant ve 195/65/15 lastik ebatının kullanıldığı donanın versiyonları mevcut.

Autobild.de sitesinin kışlık lastik testlerine göre ben Goodyear UG9 tercih ettim. 195/65/15 4 adet kışlık lastik 520 TL gibi uygun bir fiyata aldım. Aslında aracın lastikleri 225/45/17 bu ebatlara sahip lastikleri 1460 TL bakıldığında arada çok büyük bir fiyat farkı var. Saç jant takmayı planlamıştım 300TL gibi bir tutara onları da alabilirdim ama ben 15" çelik jant aldım. lastiklerin takılmasıyla birlikte 650 TL onlara verdim. Toplamda  1170 TL gibi bir tutara iki takım lastiğimi tamamladım.

Aracı 1 haftadır kullanıyorum. Tam tabiri TIS TIS diyebilirim yolda değil Halıda yürüyor gibi bir hissi oldu. Deneme amaçlı virajda biraz zorladım kayma olmadı ama 17 jant daha güven veriyordu 15 jantlar sanki biraz esniyor gibi araç sanki yatıyor biraz.

Tecrübemi paylaşmak istedim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kar/kış lastiklerinde zaten hız sınırı var, bu durumda viraj, hız gibi riskler fazla olmaz, ekonomik lastik için 15'' iyidir, 5x112 jantı da kolay bulursunuz, golf, jetta, passat gibi araçların eski kasaları genelde 15'' olur, çokmacılara, jantçılara gidip çıkma bulmak kolay olur.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)