škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yağ eksiltme hakkında aci bilgi lütfen!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kozanoglu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kıymetli octi kullanıcıları,

2000 glxi octimin aldığımdan beri 2000 km yol yaptım ve 1 litreden fazla yağ eksilttiğini gördüm. işin ironik kısmı egzozdan duman atma gibi kesin belirtiler yok. hafif bir duman var sadece. aracı 200.000 km de aldım ve lpg ilk kez tarafımca taktırıldı. ustanın kafası bir şey almayınca yağ ekledi ve deneme yapalım dedi. üst kapakta ve pistonların sekmanlarında bir hata olabilirmiş ama kesin konuşamadılar. sizin fikirlerinize ihtiyacım var.motor tamiri yaptırarak durduk yere bir dünya masrafa girmek istemiyorum. eski sahibi 10000 km'de 1 litre yağ eksiltiyor demişti. acaba lpg takıldığı için böyle bir durum meydana gelir mi? bir de motor tamiri yapılınca aracın motorunda performas artışı gibi olumlu etkiler gözlenir mi?
Hepinize saygılarımı sunarım.

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benim araç 20 000 km de her 10 000 km de yarım lt eksiltiyor ,yetkili servise ve tanıdık özel servise sordum normal olduğunu söylediler. kullandığın yağ kalitesi de  çok önemli.

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Belki de sen aldığında zaten  yağ eksikti yanlış anlamadıysam kullanalı 2000 km olmuş önceki sahibine yağ değişim km sor.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2000 de 1 lt eksiltmesi tuhaf biraz takip et derim devam ederse kaçar var mı ona baktır.Kaçak yoksa mecbur üst kapak açılacak

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Eski sahibinin dediklerini olumsuz anlamda 3x ya da 4x ile çarpmak lazım. Yani bence %90 yağ eksilttiği için satmış. Kendisine söylersiniz ama geriye ödeme yapar mı, sanmam... LPG ile yağ eksiltme artar ama öyle LPG takıldı diye 4-5 kat fazla eksiltme olmaz, sizin araç zaten eksiltiyormuş, LPG ile ilgisi yok. Hatta benzinle kullanıp da deneyebilirsiniz.

Neyse, tahminimce 1500 tl de motora harcama ihtimaliniz var ama kompresyon artar, performans artar, uzun süre sorunsuz binebilirsiniz.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2001 e kadar olan 1.6 motorlar yani akl motorlar normal dede yağ eksiltiyir.Lpg takilincada artıyor. 4/5 bin km de 1 lt normal karsilanmali bence ama sizin araçta lpg yeni takılmış daha.Koydugunuz yağ da önemli.Dikkatlice takip edin.Eger devam ederse motor da rektefeye gidersiniz.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ferhatoz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
öncelikle aracınız hayırlı uğurlu olsun yağ ekleme yapmışsınız takibini yapın normalde 10000kmde 1litre normaldir 2000km de 1 litre eksiltiyorsa normal değil tüplede alakası yok yapılması gerekenler silindir kapağı sökülecek alt karter sökülecek bir takım farklı sekman atılacak sökülmüşken silindir kapagı taşlanırsa ve subaplar kontrol edilirse iyi olur çekişi artar yağ yakması minumuma düşer yalnız bu işlemleri tecrübeli işinin ehli ustasına yaptırmanızı tavsiye ederim parçalarda orjinal olması kaydıyla   NOT:AYNI İŞLEMİ YAKIN ZAMANDA ARKADAŞIM YAPTIRDI 1500TL CİVARINDA MASRAF OLDU REKTEFE YAPTIRIRSANIZDA 3000TL CİVARINA ÇIKACAKTIR LAKİN GEREKTE YOK REKTEFEYE
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2014, 14:46:45 Gönderen: ferhatoz »

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Oncekikle aracin icindeki yagdan ne kadar eminsiniz? Replika yag denk gelmis olabilir. En sagliklisi orjinalliginden emin oldugunuz 10w-40 yag alin. (Tercihen mobil1 castrol gulf ancak bunlarin piyasada cook fazla sahtesi dolaniyor emin olun orjinalliginden) yag filtresiyle beraber degistirin ve bor katkisi atin (onunda piyasada cok fazla cakmasi var 3 e 5e bakmayin dogrusunu bulun). Deneyin bakalim o eksiltecek mi? Ondan sonra emin oluruz eksiltip eksiltmediginden.
(Mobil1 in onarici etkili bir yagi var onu da deneyin isterseniz biraz pahali ama bir seferliginden birsey olmaz)

Bu islemleri yaparken aracinizi da kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Karter ve kulbutor kapak contasi gibi yagin kacabilecegi yerlere dikkat edin. Bir sure sonra araciniza gaz vererek egzozda duman olup olmadigina bakin. Hala daha yag eksiktiyorsa icerilerde birseyler yakiyor demektir acilmadan da nokta atisi soylemek imkansiz. Ya kontrollu bir sekilde oyle kullanin ya da yaradana siginip acin motoru.

200.000 km de kolay kolay dediginiz gibi eksiltmemesi lazim cunku.

Çevrimdışı cyesilyurt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ya kardeş kusura bakma ama,
ben senin yerinde olsam o arabayı değiştiririm. Her octavia kusursuz olacak diye birşey yok. Senin araba belliki hor kullanılmış. Km nin doğruluğundan eminmisin. Ayrıca piyasa Octavia da dahil çok güzel arabalar var. Arabayı aldığından beri dikkat ediyorum her hafta bi sıkıntı çıkarıyor sana. Beni yalnış anlama lütfen ama bence sat o arabayı..

Çevrimdışı hakangemini

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanılan yağa göre eksiltme de artıp azalabiliyor. Tecrübe ettim.  Kompresyon ölçümü yaptırın, sorun anlaşılır. Kullanım kitabında 1000 km'de 250g yağ eksiltmesi olabilir yazıyor.

Çevrimdışı kozanoglu

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
cevap veren herkese teşekkür ederim. aracın eski sahibi bana satana dek benzinde binmiş ve sürat konusunda hiç çekinmemiş. aldığımda çelik jantları doğrultmak zorunda kaldım. araca alır almaz yağ bakımı yaptırdım. castrol 10w-40 yağ koyduk. yağın orjinal olduğunu düşünüyorum. şimdilik takibini yapacağım. sevgili Cüneyt Yeşilyurt abim aracı satmamı tavsiye etmiş. aslında aklımdan geçirmedim değil.(hanıma değiştirelim dedim arabayı, bir kamyon laf yedim cüneyt abi:)) bir de takıntılıyım araba konusunda. bir sorunu varsa çözmeden rahat edemiyorum. ama satarsam üzerine koyacak param yok. ağır bir biçimde konut kredisi ödüyorum. ayrıca octi'ye bayıldım. bir yandan da satmaya kıyamıyorum. aklıma gelen şey biraz daha zaman geçince yeniden yağ ve filtre değişimi yapıp içine bor koymak. eğer sorun devam ederse maliyeti ağır gelmezse tamirine bakarım. en az 3 sene binmek istiyorum bu arabaya. kredimin biri bitince arabayı değiştirebilirim. dua edin de ağır bir sorun olmasın.
hepinize saygılar.

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İnşallah büyük bir sorun çıkmaz çok ta takma Allah kaza bela vermesin gerisi düzelir canını sıkma.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yag aldiginiz yeri degistirin bence ;) yagdan mi acaba diye soru isareti olmasin aklimizda ;)

Çevrimdışı cyesilyurt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hocam eğer iç işleri bakanı olaya müdahale ediyorsa işin zor. :)
Bende biraz fazla takan biriydim ama artık alıştım. ilk araban mı bilmem. İlk oldugu için kaybetmeye kıyamıyor olabilirsin ama boşver can sağolsun gerisi hikaye. Cok takma ihtimalleri dene olnuyorsa hıç uzatma sat gıtsın. 3 bin tl masraf edeceğine 3 bin tl fazla ver yeni bir araba al. Hatta gene octv. al....
Benden söylemesi toprağım.... saygılar...

Çevrimdışı murat08

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bendim a4 octaviam da 10bin kmde 2lt kadar yağ eksiltiyordu lpg yağ tuketimini arttırıyor sen araca masraf etme bence bi süre takip et ne kadar eksiltiyor baktın olmadı satarsın  kazasız belasız sürüşler  diliyorum benimkinde ayrıca lpg kopkusu da vardı huylandım sattım şimdi a5 fsi octim var tüp ten kurtuldum ilerde tavsiye ederim :)