škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 2 1.4 16v Motordan gelen ses ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben bu sorunu biraz daha araştırayım derken şu video ile karşılaştım.. Benim çektiğim videoda telefon motor üstünde olduğundan biraz ses patlaması olmuş..

durum aynen şundan ibaret..

https://www.youtube.com/watch?v=gzNDpS1nQpU

Sanırım 1.4 16v motorlarda bu var.. polo ve ibiza içinde benzer videolar gördüm.. videoda araba içine binip.. gazı verip bırakma anına dikkat ediniz.. devir düşerken ki ses...

Birde video altında yazılanları tercüme edebilecek olan varsa çok memnun olurum.. translate bozuk çeviriyor..

Çevrimdışı EMİR_EFE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;489188
Arkadaşlar videoyu maalesef tek başıma çekmek zorunda olduğumdan istediğim gibi olmadı.. telefonu su borularının üstüne koyup içerden gaz verdim ama istediğim ses duyuluyor..

Tam anlaşılsın diye küçük açıklama yapayım.. soru olursa yine cevaplarım..

Öncelikle sesin gelmesi için motor iyice soğumuş olması gerekiyor..
ses motor ısınıncaya kadar devam ediyor..
ses yalnızca 1100 ve 1300 devirleri arasında geliyor.. daha yüksek devirde veya rölantide gelmiyor.. yüksek gaz verip bıraktığımda devir düşerken yine sesi 1200 lerde duyuyorum..
ses araç dururken veya giderken fark etmiyor ikisinde de yazdığım devirlerde geliyor.. viteste farketmiyor..
Videoda araç rölantide iken telefonu hortumların üstüne bırakıp araca biniyorum.. gaz vermeye başlıyorum.. Duymanızı istediğim tırlama gibi ses 16. saniyede başlıyor.. ara ara gaz verip bırakıyorum.. gazı bıraktığımda ses kesiliyor.. verdiğimde başlıyor. 1. dakikadan sonrada ses azalıp bitmeye başlıyor..

Araç hakkında..64 binde.. 4 yaşında.. Bugüne kadar motorda triger dahil değişen tek bir vida yok.. (değişmesi gereken bir şey vardır bilmediğimden söylüyorum). sadece yağ su (her 10 bin) ve 30 bindeyken buji değişmişti..

Ustaya götürsem de motor sıcak olduğundan ses gelmiyor.. anca aracı bırakmam gerekiyor.. o da biraz zor şuan için.. belki başına gelmiş olabilir.. en azından hangi parçalardan gelebilir fikir olması açısından yorumlarınızı bekliyorum..

Buyun videosu..

https://www.youtube.com/watch?v=IMcnG5Cgmc4

Arkadaşlar merhaba öncelikle kullandığım araçları yazayım.
 2004 Fabia I 1.2 12v Benzinli
 2011 Seat İbiza 1.4 85Bg Benzinli
 2011 Skoda Roomster 1.2 12v Benzinli bu 3 arabadan da soğuk havalarda ısınana kadar dizel motor gibi çalışma sesi mevcut idi hiçbir şeyini değiştirtmedim. Motor ısınınca araba sanki çalışmıyor gibi geliyor. Fan motorunun sesi motor sesini geçiyor o derece. Benim fikrim arabanızda sesin dışında anormal bir durum yoksa hiç elletmeyin derim. Volkswagen motorları ne yazıkki Japonlarınki gibi sessiz çalışmıyor.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;495638
Ben bu sorunu biraz daha araştırayım derken şu video ile karşılaştım.. Benim çektiğim videoda telefon motor üstünde olduğundan biraz ses patlaması olmuş..

durum aynen şundan ibaret..

https://www.youtube.com/watch?v=gzNDpS1nQpU

Sanırım 1.4 16v motorlarda bu var.. polo ve ibiza içinde benzer videolar gördüm.. videoda araba içine binip.. gazı verip bırakma anına dikkat ediniz.. devir düşerken ki ses...

Birde video altında yazılanları tercüme edebilecek olan varsa çok memnun olurum.. translate bozuk çeviriyor..

Arabamdaki ses tamda buradaki gibi. Soğuk motor ilk çalıştırmada rölantide değil ama gaz verince bu çır çır sesi aynen mevcut. Motor ısınınca veya sıcak motor ilk çalıştırmada bu ses yok. Bende artık normal diyorum bu kadar arabada aynı ses mevcut.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
açıkçası bende herhangi bir müdahale yapmadım.. sadece internette araştırdım.. bir ustaya gidip de deneme yanılma yöntemiyle motoru kurcalamasını istemiyorum..
  benim korkum şu.. youtube de benzer sesin anormal şekilde artmış halleri var..  yani hep böyle kalacaksa benim içinde sıkıntı yok.. motor ısınına kadar sabrederiz.. ama ilerde ne olacak..