škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

bir Opel Vectra hikayesi :)

Ziyaretçi · 59 · 25381

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
bu araba alındığında çocuktum, 1993 yılında 0 km olarak gelmişti hiç unutmuyorum o günü. çok felaket bi paraydı, baya da beklenmişti gelişi... 44.000 Mark idi. Almanya'dan geldi.

şindinin 60-70 milyarı vermişlerdir.

araç üzerindeki her yazı harfi harfine ''ALMANCA'' dır. yol bilgisayarı orta konsolda, düğmeleri el freninin oradadır... o da almanca.

Vectra'nın CD modeli, 93 model, 2.0 litre DOHC makinesi var. klima, ABS ve hiç havayastığı yok !

ama sıkışma önleyicili 4 otomatik cam, yol bilgisayarı, otomatik iner kalkar anten, orjinal uzaktan merkezi kilit(kapı+bagaj kitliyor), camlar açıkkende kaldıran uzaktan kumanda merkezi kilit, 4 disk fren, elektrikli yan aynalar, ön sis vb. gibi döneminde aykırı lüks özellikleri var.

bi arabanın ancak bu kadar hor kullanılır, bu kadar kaza yapar, bu kadar ''asfalt olmayan'' yollarda canına okunabilirdi... okundu.

337.000 km de sayaç yıllardır bozulup takılı. 400.000+ diye tahmin ediyorum.

-motor rektefe GÖRMEDİ.... ayrıca 5 senedirde LPG var üzerinde BRC. hiç bakım görmüyor o da.

kazaların haddi hesabı yok, bi murat 131 i ortadan ikiye ayırmışlığı var. tampon, panjur, vs. bi kaç düzeltme ile halloldu. TANK gibidir.

elektrikli camlar çalışmıyor, uzaktan kumanda merkezi kilidi te ben 8-10 yaşlarında bozmuştum o zamandan beri çalışmıyor...

amaaaa her kontak açıp-kapayışta cıııızzzuuuiivv diye arkada inip kalkan metrelik anteni hala faal... hala canavar gibi :)

===========================================================

gelelim nerden esti, zamanında bu araba çok değerli idi, baya gerek babam gerek amcam severdi çok hoşlarna giderdi, değerliydide.

ben bunu pek kullanmam, çok hararet yapıyor, fren balatası diye bişey kalmamış, bizim uçurumlu köy yollarındada sevmiyorum böle şeyler, he bide lastikleri 2004 üretim. kim bilir kaç bin....

dün baya bi kullanma fırsatım oldu, fabia ve audi müsait değillerdi, bununla gittim geldim bi 40 km kadar. ama çokda keyif aldım.

2.0 litre makine hala o kadar güçlü ki arkadaşlar, ben burdan iddia ederim ki;

0-400 metrede benzinde, ben yepyeni 1.4-1.6 skoda alemindeki bütün makineleri yerim bu makineyle.

aman ya rabbi, nasıl bir 2. vites o, yedikçe yiyor köpek, 1500 d/d giderken, az bi ittir hele pedalı, taaak diye atlıyor, nazlanmanın N si yok, tak diye başlıyor sündürmeye, adamın kanı çekiliyor, 30-50-70-90....100, varya, saniyesinde ha...

hayran kaldım bizde ne makineler varmış, burun kıvırıp pek küçümserdim. düşük devirlerde nası bi canlılık o 1.2.3 viteslerde.

1 ve 2. viteste resmen yok ediyor, parçalıyor...

ama motorun çok yıpranık oluşundan ötürü pek yokuş sevmiyor, ama yinede 3000+ da anlamıyor yokuş mokuş.

=> şunuda belirteyim, orta susturucudan itibaren egzost yok, amcam kayaya vurmuş ortadan kopmuş, ses fenaaa :++: :++: :++: :++:

süratlenirken kahkahalar atıyordum :)

neyse kafanızı şişirdim, bizim tarlanın yoluna saptım, başladı hararet çıkmaya, açık yolu seviyor makine, yavaşlayınca su koyuyor.

pek bunun resmini çekme fırsatım olmadı.

burda hararet aldı gidiyo, 100 ü geçti bi ara :++: :++:

bizimkilerde 90 larda bi Opel tutkusu varmış :kiki: 3.2 V6 Frontera geldiydi bunun ardına, onunda hararet bi garipti, düz yolda sabit git 75 derecede falan çalışıyor, performansa gelince 90-100 arası geziyor :)

neyse tam ben vardım istop ettim, sessizlikte biraz fokurtu geliyordu :kiki:

makinede genel hatlarıyla bu. arkadan almadım ama stopları bagaj kapağındada olan cinsten. kafanızı şişirdiysem affola.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
BEnzinlinin gözünü seveyim nice 400 binlere diyorum maşallah :D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
opellerin sağlamlığına bişi diyemem ama süspansiyonu çok sert ve bana sürekli sorun çıkartan bie makina gibi geliyor.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mihalgazi

• Site Güvenliği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
birde gökhaanıııma kızıyoruz:D ne gizli opelciler varmışta haberimiz yokmuş...:D:D:D

SKODATURKEY ailesi bir AYRICALIKTIR

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arabanın 94 model GLS si amcamda vardı, 96-98 yılları arasında İzmir - Selçuk otobanında 220 deviriyordu. Araba hiç zorlanmıyor ve yol tutuşunu kaybetmiyordu. O zamanlar arka koltukta oturmak bile çok keyif veriyordu. Araba performans olarak 10 numaraydı.

Kaportası hakikaten çok sağlam bir araçtı. Ekim 2007 gibi arabayı sattım, hatta LPG taktırıp kullanmak aklımdan geçti ama hem LPG sevmediğim için hemde aracın motorunda meydana gelebilecek bir arızanın maliyeti çok olacağından vazgeçtim.
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2009, 17:13:10 Gönderen: xxman »
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: AhmetH;43761
objektif yorum yapamayacağım :D

kusura bakmada, sizin Vectranız bunun tırnağı falandır... (modernlikte değil, dayanma direnme konusunda)

bi avukatta var sizinkiniin aynısı, bunun durabilitesi asla yok, kendi diyor. fransız arabalarına benzetiyorum sizdekini.

bu gerçek dirayetli bi alman

:hih: :hih: :hih:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;43763
kusura bakmada, sizin Vectranız bunun tırnağı falandır... (modernlikte değil, dayanma direnme konusunda)

bi avukatta var sizinkiniin aynısı, bunun durabilitesi asla yok, kendi diyor. fransız arabalarına benzetiyorum sizdekini.

bu gerçek dirayetli bi alman

:hih: :hih: :hih:
:lol::lol::++::++:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Opel'in sağlam takalarından :ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: xxman;43740
Bu arabanın 94 model GLS si amcamda vardı, 96-98 yılları arasında İzmir - Selçuk otobanında 220 deviriyordu. Araba hiç zorlanmıyor ve yol tutuşunu kaybetmiyordu. O zamanlar arka koltukta oturmak bile çok keyif veriyordu. Araba performans olarak 10 numaraydı.

Kaportası hakikaten çok sağlam bir araçtı. Ekim 2007 gibi arabayı sattım, hatta LPG taktırıp kullanmak aklımdan geçti ama hem LPG sevmediğim için hemde aracın motorunda meydana gelebilecek bir arızanın maliyeti çok olacağından vazgeçtim.

sürat ibresinin kadrandan çıkıp sağa sola çarptığını hatırlıyorum :kiki::kiki:

220 yi geçiyordu namussuz eski zamanlarında. şimdi 80 i geçmiyor kimse kendisi ile, ben bi 140 yaptım, kimsede yapmaz daha heralde :)

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vectra B  3 yıldız  almış Ncap ten  hoca  abi :D

videosu var önden vurdumu  araba ortadan yamuluyor marşbiyel atıyor kendini kasılmaktan, ne sağlamlığı boşversene herşey zamanında güzel.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
aman sende bırak...

Impala'da Ncaptan -5 yıldız alır 50 senedir duruyo mu? duruyo.... ben ondan bahsetmiyorum ki... güvenli olmayabilir, ama sağlamdır, farklı kavramlar.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Plakadan belli ilk sahibi olduğunuz :) .

Bunların GSI mı neydi kırmızı yazılı olanlarına bayılırdım.İyi performansları vardı.Tabi ben o zamanlar sadece otomobillere yollarda bakardım.Şunun şurasında toplasan 13 senedir arabalarla iç içeyim.Çalışmaya başladığımdan beri.Vel hasıl kelam, dikkatimi çeken bir otomobil..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Meyva veren ağaç taşlanır.

Zamanın 3 yıldızı şimdinin kaç yıldızı ? Bu gibi gereklilik kavramlarını hesap etmeyin siz. Opel çok kötü berbaaat tüüüü :)

893.000 km. ilk defa rektefiyeye gelen Vectra A gördüm. Üst kapak zor alındı makineden :)