škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

D/S den R ye alınca araçın stop etmesi

drok · 19 · 7515

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, ayak frende iken D/S den R ye yavaş alınınca araç stop ediyor, hızlı alınca problem olmuyor gibi. Bu normal midir?

Önceki aracım corsada easytronic idi. Trafik ışıklarında araç dururken Automatikten N ye alıyordum. Şanzumana zarar vermesin diye. DSG de start stop devrede değilken ışıkta N ye alınabilirmi ? Hep ayak frende iken DSG ye zarar verir mi acaba ?

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
n ye almaya hiç gerek yok cunku sert fren yaptıgında sanzıman kavramayı bırakıyor. ayagınızı frenden çektiginiz zaman hemen anlarsınız tekrar kavrama yaptıgını devir 1000 civarına yukselir hemen

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyük ihtimal start stop devreye giriyordur o esnada bundan dolayı aracınız stop ediyor olabilir.Dururken N ye almakta fayda var diye düşünüyorum.DSG ler uzun süreli duraklamalarda kavramayı ayırıyor diyorlar ama tam emin değilim yeni nesillerden

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Stop/Start kapalıysa; DSG arabanın stop etmesi normal değil..
Servise gidin, muhakkak servis kaydı yaptırarak kontrol ettirin..

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;490430
Büyük ihtimal start stop devreye giriyordur o esnada bundan dolayı aracınız stop ediyor olabilir.Dururken N ye almakta fayda var diye düşünüyorum.DSG ler uzun süreli duraklamalarda kavramayı ayırıyor diyorlar ama tam emin değilim yeni nesillerden

Kadir frene tam basarsan ayırıyor, baskıyı azaltınca kavramaya alıyor bunu kullanırken çok rahat anlayabiliyorsun..

Çevrimdışı drok

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;490431
Stop/Start kapalıysa; DSG arabanın stop etmesi normal değil..
Servise gidin, muhakkak servis kaydı yaptırarak kontrol ettirin..

Start stop açıkken yavaş geçersem oluyor gibi. Start stop u kapatıp bir deneyeceğim oluyormu diye. Teşekkürler...

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
dsglerin hepsi sert fren yapınca kavramayı ayırıyor sadece start stop devreye girmesin diye ucu ucuna fren yapıyoruz ya bazen orda sıkıntı oluyor onuda anlarsınız zaten araç titrer gitmek ister filan:) orda kavrama var bi yandan frende var. zarar veriyor uzun vadede

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drok;490433
Start stop açıkken yavaş geçersem oluyor gibi. Start stop u kapatıp bir deneyeceğim oluyormu diye. Teşekkürler...

Bekleme çok uzun olacaksa zaten araba stop ediyor,
Stop/startı kısa süreli beklemelerin olduğu yerlerde devre dışı bırakıp, vitesi N ye almak yerine, frene fazla basarak kavramayı ayırılmasını sağlayıp yükten kurtarabilirsiniz.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu olay bizim hanım aracı park etmeye çalışınca oluyor. kendisi merasimle park ettiği için geri vitese takana kadar SS devreye gelip motor stop ediyor.
durma anında ise yukarıda da belirtildiği gibi frene tam basmada kavrama kesiliyor. bu olay bariz şekilde hissediliyor.
şahsi kanaatim ise frene adam gibi tam basmak gerektiği...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence ister kısa bekleme ister uzun olsun N ye almak daha mantıklı ben o şekilde kullanıyorum.D de beklerken baskı rulmanları yük altında beklemek zorunda keza mekatronik'de öyle, kendinizden misal biçin debriyaja ayağınızla basılı tutun belli bir süre sonra pedal ağır gelmeye başlıyor bu durum parçalar için de geçerli yük altında olduğu sürece ısınır.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
benim şahsi görüşüm de uzun süreli beklemelerde N konumuna alınmasından yana. sistemin mantığı yanlış bilmiyorsam frene basarak durmaya devam ettiğinizde debriyaj ve frene aynı anda basıyorsunuz gibi çalışıyor, yani viteste bekliyor araç debriyaja basılı olarak. bence beklerken N konumuna alıp sistemi rahatlatmak daha mantıklı, ama tabi "bence" diyorum :)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
D/S arasında N var zaten, neden R'ye alıyorsunuz ki?
Start/stop devreye giriyordur.
Ben daha ışıklara yaklaşırken hareket halindeyken N'ye değiştiriyorum vitesi, sonra frene basıp duruyorum. Bence de 10-15 sn'den daha uzun beklemelerde N'ye almak mantıklı.
Yağ sıcaklığı 90-92 derece cıvarındaysa ve ışıklarda uzun bekleme yapacaksam (1-2 dakika) start stopu devreye alıyorum, normalde hep kapalı.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;490600
D/S arasında N var zaten, neden R'ye alıyorsunuz ki?
Start/stop devreye giriyordur.
Ben daha ışıklara yaklaşırken hareket halindeyken N'ye değiştiriyorum vitesi, sonra frene basıp duruyorum. Bence de 10-15 sn'den daha uzun beklemelerde N'ye almak mantıklı.
Yağ sıcaklığı 90-92 derece cıvarındaysa ve ışıklarda uzun bekleme yapacaksam (1-2 dakika) start stopu devreye alıyorum, normalde hep kapalı.
hareket halindeyken ve kısa beklemelerde N ye almamak gerektiğini sanırım kitapçıkta okumuştum.
Kitapçığı da son okumamdan 5 yıl geçtiği için tam doğru hatırlamıyor olabilirim. Elibizin altında varsa bir göz atmakta yatar var..

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyla ilgili değil ama ben bir soru sormak istiyorum. Araç duruyor çalışır haldeyken ve vites p deyken neden frene basın uyarı ışığı yanıyor? Mantığı ne ve frene basmazsak sorun oluşturur mu?
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2014, 18:57:08 Gönderen: hakan_by »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atasagun23;490607
Konuyla ilgili değil ama ben bir soru sormak istiyorum. Araç duruyor çalışır haldeyken ve vites p deyken neden frene basın uyarı ışığı yanıyor? Mantığı ne ve frene basmazsak sorun oluşturur mu?
Vitesi değiştirmek için kilidi fren açtığı için yanıyor. Değişim yapılmayacaksa kısa süreli basılmaması sorun olmaz. .