škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klimanın Ani Isıtma Fonksiyonu Var Mı?

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;492288
peki kompresör devreye girmiyorsa yanan ac ışığının hiçbir hükmü de kalmıyor kendi kendine yanıyor. neye istinaden nemi toparlıyor? fanının calışması nasıl nemi azaltıyor aracın içindeki? bir de kitapcıklarda da nem çözmek istiyosanız ac ye basın yazıyor yanılmıyorsam. var bir hikmeti demekki de nedir hikmeti?

ayrıca bazı araçlar motor soğukken sıcağı başka bir kaynaktan (sanırım elektrikli rezistans gibi birşey) alarak vereibliyor. arakdaşın annesindkei 3.20d öyleydi. bugünler gibi soğuk bi günde bindik araba dizel nasıl ısınıcaz derken ilahi bir güç bize sıcak hava verdi sanırım :)
Kompresörün devreye girmediğini ben de forumdan öğrendim.
Alıntı yapılan: lrfan;492289
Araç klimalarında nem alma özelliği yok, nem alması için kabin havasını çekip yeniden vermesi gerekir ki böyle bir düzenek yok  ;)

Fabia II kitapçığında buz çözme için AC'yi devreye almayın diye tablo yapmışlar  :)
Hocam yağmurlu havada klima açık ve kapalı şekilde buğu çözme olayını deneyin derim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Damlayan su evaporatörde yoğunlaşan su, ev kliması gibi düşünmeyin, farklı şeyler. Ev tipi klima odadaki havayı da emiyor bir yandan, arabada bu yok

Alıntı yapılan: kucless;492291

Hocam yağmurlu havada klima açık ve kapalı şekilde buğu çözme olayını deneyin derim.

Havadaki nemi alma ile camdaki buğuyu yok etmek farklı şeyler, ben kısa yazdığım için farklı anlaşılmış olabilir

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;492293
Havadaki nemi alma ile camdaki buğuyu yok etmek farklı şeyler, ben kısa yazdığım için farklı anlaşılmış olabilir

Hocam ben camdaki buğunun yok olmasını havadaki nemin toplanmasındandır diye düşünüyorum. Camdaki buğu motor sıcakken sıcak havayla çözülebilir ama motor soğukken buğunun çözülmesini açıklayacak başka bişey bulamıyorum.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim klimamda ısıtıyor ama kalorifer kadar etkili değil ben genelde camdaki buğu çözmek için klimayı açarım kaloriferden daha etkili çözüyor ama ısıtması o kadar başarılı değil:)

Bu arada aracım a4 kasa octi eski nesil olduğundan olabilir yenilerde nasıl bilmiyorum :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aslında evdeki klima ile araç kliması işlevsel olarak aynı nem alma özelliği mantık olarak ikisinde de etkili, yağmurlu havalarda klimayı açınca buğun çözülmesinin sebebi camdaki ısı farkını ortadan kaldırması. camın dışı soğuk iç kısmı ise biraz daha sıcak o yüzden aracın içinde nefesimizden  oluşan nem camda yoğunlaştığı için çok ince su damlacıkları şeklinde cama yapışır.