škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Benzil - Dizel Kıyası ve Tercih

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı WhoCares

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar ;

Herhalde bu konu tartışılmaktan dilinizde tüy bitmiştir ama ben yinede görüşlerinizi almak istiyorum.Benzinli dizel farkında dolayı kararsız kaldım bunun üzerinden bahsetmek istiyorum.Fabrika verilerinden ziyade forumlarda yazılan yakıt tüketimlerinden yola çıkacam çünkü daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim. Eğer bu vereceğim tüketimler hatalıysa uyarılarınıza göre değiştirebiliriz.

2015 model skoda octavia almayı planlıyorum.(Aracım 2010 titanyum ford focus). İlgilendiğim 2 model var.İlki 1.6 TDI elegance DSG, ikincisi ise 1.2 TSI elegance DSG.

Birkaç bilgi paylaşıcam onların altında veya başka bilgide paylaşarak görüşlerinizi bekliyorum.

Dizel fiyatı : 81.000 TL & Benzinli Fiyatı : 68.000 TL

Yıllık yapılan mesafe : 20.000 km & Güncel Dizel fiyatı : 3.70 TL & Güncel Benzin fiyatı : 4.15 TL

Dizel yakıt tüketimi 100 km => 5.00 lt & Benzin yakıt tüketimi 100 km => 7.50 lt

Yıllık Dizel tüketimi = (20.000 km / 100 km) x 5.00 lt x 3.70 TL = 3.700 TL + 950 TL (vergi) = 4.650 TL

Yıllık Benzin tüketimi = (20.000 km / 100 km) x 7.50 lt x 4.15 TL = 6.250 TL + 600 TL (vergi) = 6.850 TL

Servis giderleri hariç yıllık ortalama fark = 6.850 - 4.650 = 2.200 TL

Yani ilk satıştan oluşacak olan 13.000 TL'lik fark, ancak 5 veya 6 yılda kapanıyor.Araç 2. el satış farkınıda göz önünde bulundurarak yorumlarınızı bekliyorum.Şimdiden herkese teşekkürler.

Çevrimdışı emrsln

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Valla kardeşim bende 1.2 tsı dsg elegance kullanıyorum istanbul şehir içi kullanım 8-9 lt nin altına inmedi daha , 3-4 bin km sonra biraz daha düşer diyolar beklemedeyim.Ben kardeşimle beraber 2 adet aldık araçları ve senin gibi düşündük 5-6 sene değilde 4 senede çıkar diye düşündük + Türkiyede ki  mazot kalitesizliği göz önüne alınır ise bize dizel mantıklı gelmedi. Benzinlinin gidişinden memnunum ama ufak bir yazılım istiyor gibi biraz daha torku olsa daha iyi olurdu. Yazılım ile 130 bg ve 210 nm tork (megachips ile konuştum onların dediği) oluyor yaklasık 1 lt ye yakın yakıt düşüyor 750tl maliyeti oluyor karar senin.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ikinci el satış fiyatları arasındaki farkı da dikkate almak lazım. örneğin 10 bin lira ise amorti süresi 1,5 yıla düşer.
bu kadar ince hesap yapılacaksa en başta dizele gömülen paranın fırsat maliyetini de hesaplamanız lazım. yani 13 bin lira fazla vermişsiniz farkı amorti edene kadar bu parayı mevduatta değerlendirebilirsiniz. biraz matematikle işlem çözülür.
ama tahminimce 5-6 yıl çıkmaması lazım. çünkü 2. el satış fiyatlarının etkisi yüksek.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Karsilastirmada bana gore soyle bir durum var. 1.2tsi bence 1.6 tdi dengi degildir. Ayrica goruyorum ki tuketim olarak 1.4 tsi ile 1.2 tsi arasinda fark cok az. ben olsam 1.4 tsi dusunup 1.6tdi ile fiyat farkina bakardim

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yaw araba dediğin bastı mı gidecek bir arabayı geçeceğin zaman geçer mi geçmez mi vs. demeyeceksin dünyaya kaç kere geleceksiniz alın bir tane tsi binin gitsin dizel 3 tane octavia sürdüm 1 tanede dsg 1,2 tsi bende 1,4 tsi var dizel nedir yaw yerinden kalkmıyor gitmiyor resmen tork diyorsunuz evet torku 1,2 tsi den yüksek ama inananın dağı çıkarken tdi tsi ye yetişemez sürdüğüm için biliyorum. Ya benim sürdüklerim tdi ler 0 km olduğu için daha alışma evresindeydi gitmiyordu yada gerçekten tsilerle kıyaslanamaz. Yani bence araba işi zevk işidir ben zevkimden asla ödün vermem. Eger seninde zevkin aracın hızlanması ise kesinlikle tsi al hatta 1,4 al ben kışın erzurumda olmama ramen 7,6 - 7,7 ortalama ile geziyorum şehir içinde daha ne olsun yani. Ama yok benim için para çok önemli diyorsan bence git 2. el tdi al daha az paradan zarar edersin.

Çevrimdışı WhoCares

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;494932
ikinci el satış fiyatları arasındaki farkı da dikkate almak lazım. örneğin 10 bin lira ise amorti süresi 1,5 yıla düşer.
bu kadar ince hesap yapılacaksa en başta dizele gömülen paranın fırsat maliyetini de hesaplamanız lazım. yani 13 bin lira fazla vermişsiniz farkı amorti edene kadar bu parayı mevduatta değerlendirebilirsiniz. biraz matematikle işlem çözülür.
ama tahminimce 5-6 yıl çıkmaması lazım. çünkü 2. el satış fiyatlarının etkisi yüksek.

Hocam ikinci el demişken 10-15.000 km'yi geçmemiş,2013 model 70.000 TL civarında da araçlar var.Sizce 2. el değerleri yılına ve km'sine göre nasıl gözüküyor?

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Valla ben dizel derim ama dizel de performanslı olacak. Bastın mı sırtına masaj yapacak. Aynı olay benzinlide üzebilir ama dizelde üzmez.

Çevrimdışı BL@DE

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben ne olursa olsun kesinlikle tdi almanızı tavsiye ederim benzinli araç kim ne derse desin çok yakıyor ikinci elde satışı dizele göre daha zor dizel satarken ve kullanırken çok daha rahat ayrıca 1.6 tdi dsg octavia çok iyi gidiyor daha önce 1.4tsi 122hp golf kullanıyordum ikisi arasında hızlanmada çok bir fark yok yakıt tüketimi ise çok daha ekonomik.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizin durumunuzda kesinlikle dizel diyorum. Hoş ben artık asla benzinli araç almam o ayrı konu...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Alıntı yapılan: fb1907;494937
Yaw araba dediğin bastı mı gidecek bir arabayı geçeceğin zaman geçer mi geçmez mi vs. demeyeceksin dünyaya kaç kere geleceksiniz alın bir tane tsi binin gitsin dizel 3 tane octavia sürdüm 1 tanede dsg 1,2 tsi bende 1,4 tsi var dizel nedir yaw yerinden kalkmıyor gitmiyor resmen tork diyorsunuz evet torku 1,2 tsi den yüksek ama inananın dağı çıkarken tdi tsi ye yetişemez sürdüğüm için biliyorum. Ya benim sürdüklerim tdi ler 0 km olduğu için daha alışma evresindeydi gitmiyordu yada gerçekten tsilerle kıyaslanamaz. Yani bence araba işi zevk işidir ben zevkimden asla ödün vermem. Eger seninde zevkin aracın hızlanması ise kesinlikle tsi al hatta 1,4 al ben kışın erzurumda olmama ramen 7,6 - 7,7 ortalama ile geziyorum şehir içinde daha ne olsun yani. Ama yok benim için para çok önemli diyorsan bence git 2. el tdi al daha az paradan zarar edersin.

bugüne kadar araban nasıl memnun musun sorusuna şu şekilde yanıt veriyordum. oldukça memnunum hele özellikle uzun yolda dağ bayır tırmanırken inanılmaz rahat.
Ancak sizin yorumu görünce oldukça şaşırdım doğrusu.
özellikle uzun yolda hızlı gideyim dediğimde beni geçen arabalar genellikle daha üst segment ve motor araçlar olabiliyor.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: WhoCares;494939
Hocam ikinci el demişken 10-15.000 km'yi geçmemiş,2013 model 70.000 TL civarında da araçlar var.Sizce 2. el değerleri yılına ve km'sine göre nasıl gözüküyor?

valla 70 bin TDI elegance DSG ise çok uygun. ama biraz sahinden.com sitesinden baktığıma göre fiyatlar rayına oturmamış, herkes ayrı telden çalıyor. bunda Skoda'nın da satarken aksesuarlı satmasının payı var elbet. ama örneğin http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-konfor-arayanlara-196169548/detay bu ilandaki 70 binken
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-hatasiz-elegance-cam-tavanli-dizel-otomatik-191508296/detay
bu ilandaki daha yüksek km araç neden daha pahalı (cam tavan 3-4 bin etkilesin)
sıfır arabalarda bile zaman zaman hile hurda varken 2. el çok iyi araştırılarak alınmalı bence.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TDI çekme-çekmeme mevzusunda Mert'e katılıyorum. Ortalama bir kullanıcı iseniz A7 dizel performans konusunda sıkıntı yaratmaz.
1.4 tsi 140'lık falan bir araca alıştıysanız sizi tatmin etmeyebilir.
Her zaman dediğim gibi; biz tsi kullanıcılarında ister istemez sürekli ortalama tüketime bakma takıntısı oluşuyor. TDI aracım olsaydı surekli gözüm ibrede olmaz, habire ne yaktım diye kontrol de etmezdim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozghcttpli;494947
bugüne kadar araban nasıl memnun musun sorusuna şu şekilde yanıt veriyordum. oldukça memnunum hele özellikle uzun yolda dağ bayır tırmanırken inanılmaz rahat.
Ancak sizin yorumu görünce oldukça şaşırdım doğrusu.
özellikle uzun yolda hızlı gideyim dediğimde beni geçen arabalar genellikle daha üst segment ve motor araçlar olabiliyor.

Walla ben araçları sürdüğüm için yazdım kendi aracımla zaten kıyaslayamıyorum ama 1,2 tsi optimal dsg var arkadaşımız şimdi ilanda satıyor. 1,4 tsi full almak için 1 aylık 2 tdi araç aldık arkadaşlara ikisini de test ettim dizellerin dağda düz vs. 1,2 tsi dsg çok daha iyi gidiyor dediğim gibi belki motor yeni diye daha açılmadığından olabilir pek sanmıyorum bunu da ekleyeyim. Şunu da diyeyim a5 tdi olan bir arkadaşımız vardı 2009 golf 1,4 tsi trendline bir diğer arkadaşımızla atışıyordu arabaya baya fark attığını söylüyordu. A5 tdi nin sahibi de abi deli gidiyor diyordu tsi, ne zaman derseniz 2011 lerde. Şunu da diyeyim arabayı lütfen alırken satmak için almayın keyifle binmek için alın ben şimdiki arabamdan o kadar memnunum ki anlatamam yani arabayı sürmek için bazen iş bitse de arabayla eve gitsem diyorum o kadar seviyorum ki eski arabam süperb di onada hayrandım ama bu bi başka hızlanmasına hayranım keşke ilk kalkışta pati çekme olayı daha az olsaydı tadından yenmezdi.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;494956
TDI çekme-çekmeme mevzusunda Mert'e katılıyorum. Ortalama bir kullanıcı iseniz A7 dizel performans konusunda sıkıntı yaratmaz.
1.4 tsi 140'lık falan bir araca alıştıysanız sizi tatmin etmeyebilir.
Her zaman dediğim gibi; biz tsi kullanıcılarında ister istemez sürekli ortalama tüketime bakma takıntısı oluşuyor. TDI aracım olsaydı surekli gözüm ibrede olmaz, habire ne yaktım diye kontrol de etmezdim.

Dediğine katılıyorum bende eski süperb II TSİ kullanıcısı olarak şehir içinde 9 lt yakıyordum. Ama A7 başka şimdi 6,6 - 6,7 şehir içi. Kışında süperb le 10 lt yakıyordum şimdi A7 ile 7,6 - 7,7 yakıyorum. Süperb den sonra artık ibreye bakmıyorum :) ama şunu diyeyim 1450 kğ ramlık ve limuzin gibi bir araba için süperb de az yakıyor. SKODA yı seviyorum ben :)

Çevrimdışı WhoCares

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Şu yakıt değerlerinde bir ortalama tutmuyor.TSI fabrika ortalaması 5.0 lt, forumlarda bakıyorum 7 lt'den 10 lt'ye kadar çıkıyor.Tabi şehir içi dışı örnekleri var ama genelde bu rakamlar söyleniyor.