škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Benzil - Dizel Kıyası ve Tercih

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Birde oturduğunuz yer de çok önemli mesela ben erzurum da oturuyorum yılın bir çoğu soğuk ve kışın sert - 25 leri gören bir memleket arabaların çoğu dışarıda kalıyor. Çok sert geceden sonra sabahları bakıyorum dizel araçlar tam bir kabus oluyor yolda kalanlar arabası çalışmayanlar araba ısınsın diye bekleyenler birde dizel benzinliye göre daha geç ısınıyor özellikle kış aylarında doğuda ısınmak çok önemli zaten soğuk birde geç ısınınca araç çoluk çocuk mahvoluyor. Anladığım kadarıyla çok soğuk motor dizelde daha çok yakıyor, bu sefer dizelin hiç mantığı kalmıyor.

Kışın benim arabamın tek sıkıntısı var bence o da arabaya az yükleniyorsun hemen pati çekmeye başlıyor. Kışın arabayla hızlanmak zulüm oluyor anlayacağınız. Kötü kötü arabalar bakıyorsun ışıklardan kalkarken bastı gidiyor sen eşiniyorsun lastiklerimde çok iyi onuda diyeyim :)

Birde yeti ile octavianın 1,2 tsi sini karşılaştırmayın yanılırsınız. Yeti 100 kg dan daha fazla ağır rüzgar direnci iyi değil mesela octaviayla ben boşa attınca yetiden çok daha az yavaşlıyorum sürtünme kuvveti falan çok iyi. Zaten fabrika verileri de kıyaslanmayacağını gösteriyor hem yakıt açısından hemde hızlanma açısından. Bende bir ara yeti alacaktım sonradan arabayı sürünce vazgeçtim.

Çevrimdışı sdemiryilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2200 km dir 1.2 tsi dsg elegance kullanmaktayim. Genelde araci sakin kkullanirim. Ankara da trafiksiz akan yolda 5-5.5 lt , dur kalk sıkışık trafikte 6,5-7 lt yakiyorum. Motor kullanim aliskanliginiza gore yakiyor. Dip gaz ani hizlanma ile araba kullanıyorsanız 10 lt altina düşmez bu motor. Ben alirken 8000 tl fark vardi dizelle arasinda. Butce yuzunden dizele pek bulasamadim.  En buyuk korkum arac sollamalarda ani hiz gerektiren durumlarda beni sıkıntıya düşürür müydü,  motor performansi o kadar iyi ki hic bir sıkıntı çıkarmadı.  Bundan once dizel kullandigimdan Sessiz motor da ayri guzel oluyor.
Yillik km niz ve butcenize gore kafaniza yatan araci alin. Hangisini alirsaniz alın pisman olmazsınız.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fb1907;495018
Birde oturduğunuz yer de çok önemli mesela ben erzurum da oturuyorum yılın bir çoğu soğuk ve kışın sert - 25 leri gören bir memleket arabaların çoğu dışarıda kalıyor. Çok sert geceden sonra sabahları bakıyorum dizel araçlar tam bir kabus oluyor yolda kalanlar arabası çalışmayanlar araba ısınsın diye bekleyenler birde dizel benzinliye göre daha geç ısınıyor özellikle kış aylarında doğuda ısınmak çok önemli zaten soğuk birde geç ısınınca araç çoluk çocuk mahvoluyor. Anladığım kadarıyla çok soğuk motor dizelde daha çok yakıyor, bu sefer dizelin hiç mantığı kalmıyor.

Kışın benim arabamın tek sıkıntısı var bence o da arabaya az yükleniyorsun hemen pati çekmeye başlıyor. Kışın arabayla hızlanmak zulüm oluyor anlayacağınız. Kötü kötü arabalar bakıyorsun ışıklardan kalkarken bastı gidiyor sen eşiniyorsun lastiklerimde çok iyi onuda diyeyim :)

Birde yeti ile octavianın 1,2 tsi sini karşılaştırmayın yanılırsınız. Yeti 100 kg dan daha fazla ağır rüzgar direnci iyi değil mesela octaviayla ben boşa attınca yetiden çok daha az yavaşlıyorum sürtünme kuvveti falan çok iyi. Zaten fabrika verileri de kıyaslanmayacağını gösteriyor hem yakıt açısından hemde hızlanma açısından. Bende bir ara yeti alacaktım sonradan arabayı sürünce vazgeçtim.

asr ye rağmen patinaj mı çekiyor?...

Çevrimdışı WhoCares

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;494988
Eğer 4 sene binip satacaksanız birde arabayı alırken kredi çekip borca girecekseniz kesinlikle TSI alın derim.Alıp uzun süre 5-6 sene binicem peşin para alıcam derseniz o zaman TDI almak daha mantıklı bu kriterleride unutmayın.

1.2 TSI küçümsenecek bir araba değil bi önceki sayfada arkadaşın dediğine katılıyorum performans olarak tatmin edici bir motor ara hızlanmaları vs gayet güzel.Arkadaşımın golf 7 1.2 tsı arabası ile 1-2 kere ışıklarda kalktık ben anca 3.vitese attıktan sonra boy boy fark açabildim ki bu beni bayağı şaşırtmıştı.

Aynı şekilde başka bir arkadaşım 1.4 tsı passat ile 1.2 tsı jettayı karşılaştırmışlar.Otobanda denedik dediler öyle ama aman bi fark olmadı hatta passatçı arkadaş tamponumdan ayrılmadı demişti.

Dediğim gibi kriterleri iyi değerlendirmek lazım fabrika verilerinede pek güvenmeyin derim benzinli aşırı beslemeli arabalarda 5 lt de yaktırırsın 15 lt de yaktırırsın tamamen ayağına ve trafik koşullarına bağlı.Amasya gidi bi yerde çok trafik olacağını sanmam 7,5 lt nin üzerine çıkacağını pek sanmıyorum :)

Burda şirketin işi bitti ankaraya taşınıyorum.Arabayıda kendi arabamı 40.000 TL civaında satıp geri kalanı kredi ile olacak sanırım.TSI alırsam geriye faiziyle bilikte 30.000 kalıyor ayda 2500 TL'ye 12 ayda bitiririm diye düşünüyorum.TSI performansıyla ilgili bir sorun olcağını düşünmedim.Zaten ben eşim ve beklediğimiz ikizlerimizle güvenli bir yolculuktan başka birşey çok düşünmüyorum ki burda octavia onu verecek bir otomobil.

7-8000 TL fark olsaydı TDI'y kesin alırdım ama 13000 TL büyük bir fark.Yılda 15-20.000 yaparsam belkide daha az kesinlikle TSI ama işte yol bu belli olmaz.Mesleğimiz bile yol mühendisi :) teşekkürler

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dostum dizel al. mal sahıbı oluyorsun bu amortı etme olaylarına sacma gozle bakıyorum satarken sankı benzınlı fıyatına satacaksın. bak bunu da bugun yaptım sen hesapla.

araç 4000 km de yanı daha 2 aylık araba gıderek daha da dusecek.,,

Çevrimdışı WhoCares

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;495007
Kadir Hocam; 1.2TSI perf olarak fena değil ama yaptığınız karşılaştırmalarda şöyle bir fark var. Bildiğim kadarıyla 1.2 TSI GOlf ve Jetta bahsettiğiniz kapışmada adı geçen Passat ve Sizin aracınızdan hafifler. Bu durumda özellikle düşük hızlardaki gidişte çok da fark olacağını sanmam. Yine bildiğim kadarıyla Passat eğer eski nesil TSI değilse 122hp. Yani jetta ile aralarında hem ağırlık farkı far hem de beygir farkı yaklaşık 15. Evet az bir değer değil 15hp ama 1.2TSI A7 ile 1.4TSI A7 arasında bu fark tam 35hp.

Amacım 1.2TSI alan arkadaşları eleştirmek veya kötü tercih yaptıklarını belirtmek asla değil. Dediğim gibi herkesin kendi tercihi, zevki, bütçesi ayrı.

Benim düşünceme göre ben ekonomi yapmak istiyorsam ve aradaki maliyet farkı benim için önemli değilse o zaman tercihim %100 dizel olur. Ancak aradaki fark benim için önemli ise, farkı amorti etme süresi 4-5 yıl veya daha çok ise o zaman tercihim benzinliden yana olurdu. Bu durumda da işin içine araçtan alacağım zevk girer. Benzinli alacağıma göre, dizelden fazla yakacağım kesin, o zaman keyfime bakıp 140hp lik üniteyi alırım.  Aracın verdiği güç ve hissiyat aradaki 1,5-2lt lik tüketim farkına da değer.

Benim gözümde 1.2TSI çok ortada. Ne dizelle ölçüşebilecek kadar tutumlu ne de benzinli keyfi verecek kadar güçlü.

Belirttiğim gibi ben eşim ve inşallah beklediğimiz ikizimizle güvenli bir yolculuk yapmak.Bu koşulda 1.2 TSI bana yeter sanırım. 1.4 TSI'a girmektense yakıt,vergi ve satış fiyatı olarak göze aldığımda 1.6 TDI'ı tercih ederim.Teşekkürler

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Siz kararinizi vermissiniz hayirli olsun diyelim

Ancak sunu tekrar belirtmek istiyorum. 1.2 tsi perf li bir arac degil. Evet motor hacmine gore guzel isler yapiyor ama perf olarak 1.6 hacimli armosferik araclardan bir nebze daha iyi. tabii 1.2 diince insanlar atmosferik 1.2 ye gore referans aliyorlar ve turbo sayesinde gelen tork onlara arac cok perf li hissi veriyor.

surus guvenligine gelirsek ben ztn perfli araci ucmak kacmak milletle yarismak icin tavsiye etmiyorum. ama oyle anlar geliyor ki aracin cok seri hizlanmssi gerekiyor veya yolda izde luzumsuz birinden arayi acarak uzaklasmaniz getekiyor. iste bu durumda guclu aracin guvenlige cok katkisi var. 1.2tsi ile 1.4 arasinda fiyat ve yakit olarak ucurumlar yok ama perf olarak var. Ayrica 2.elde tercihi de unutmayin. o nedenle ben hala dizel degilse 1.4 olsun diyorum

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;495052
ama oyle anlar geliyor ki aracin cok seri hizlanmssi gerekiyor veya yolda izde luzumsuz birinden arayi acarak uzaklasmaniz getekiyor.

acaba bu lüzumsuz biri kim :)

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;495031
asr ye rağmen patinaj mı çekiyor?...

Evet zaten asr pati çektikten sonra devreye giriyor ve arabanın gazını kesiyor , asr olmazsa zaten sürmek eziyet olur bir gün hanımı işten aldım eve giderken dur dedim bir de asr yi kapatayım nasıl olacak diye kapatmaz olaydım görmeniz lazımdı bir gün video çekersen atarım size ...

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim araç şimdiye kadar 1 kere filan patinaj çekmiştir. yol buzluysa olay ayrı ama normal şartlarda patinaj çekmiyor.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;495084
benim araç şimdiye kadar 1 kere filan patinaj çekmiştir. yol buzluysa olay ayrı ama normal şartlarda patinaj çekmiyor.

Abi bırak buzu altımda kış lastiği var hemde yeni karı buz boş ver az ıslak olsun kalkışta yükleneyim aşırıda değil hemen pati çekiyor araba. Arkadaşımda 1,2 tsi var dsg demiştim zaten bir gün geldi ona çok dedim googyear al diye dinlemedi gitti petlas aldı neyse geldi canı sıkkın dedim ne oldu yaw dedi seni dinlemedim araba kar yağmadığı halde pati çekiyor biz bakalım bu kışı nasıl atlatacaz diye bende kızdım beni dinlemezsen böyle olu diye sonra baktım ben ondan beterim şimdi anladım ki birden torku veriyor ondan araba patiye düşüyor.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-sahibinden-sifir-ayarinda-octavia-195644234/detay

İlandaki araba isteyen olursa araç hakkında sormak istedikleriniz samimiyetle cevap verecektir. Hadi hayırlı akşamlar.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: WhoCares;495032
Burda şirketin işi bitti ankaraya taşınıyorum.Arabayıda kendi arabamı 40.000 TL civaında satıp geri kalanı kredi ile olacak sanırım.TSI alırsam geriye faiziyle bilikte 30.000 kalıyor ayda 2500 TL'ye 12 ayda bitiririm diye düşünüyorum.TSI performansıyla ilgili bir sorun olcağını düşünmedim.Zaten ben eşim ve beklediğimiz ikizlerimizle güvenli bir yolculuktan başka birşey çok düşünmüyorum ki burda octavia onu verecek bir otomobil.

7-8000 TL fark olsaydı TDI'y kesin alırdım ama 13000 TL büyük bir fark.Yılda 15-20.000 yaparsam belkide daha az kesinlikle TSI ama işte yol bu belli olmaz.Mesleğimiz bile yol mühendisi :) teşekkürler

Kredi işin içine girdi mi durumlar değişiyor birde bebek bekliyormuşsunuz üstelik o yüzden bence fazla zorlamaya gerek yok diye düşünüyorum TSI size hayli hayli yetecekdir :) Bu arada şimdiden Allah analı babalı büyütsün:ok:

Birde video ekliyeyim ortalık kızışsın :D :D

TSI octavia manuel üstelik :)

[YOUTUBE]8uRHwo__kco[/YOUTUBE]

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;495092

Yav bu videolar mobilden girdiğimde neden görünmüyor? "Borked" yazıyor, var mı bir çözümü?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Video detraylarını okumadım ama yanlış görmüyorsam aynı anda çekilmemiş :)

TDI sıcaklığı 0 derece gösteriyor TSI -4,5 derece

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende DSG ile manuel vites arasında ki farkı gösteren bir video koyayım bari ama tabi burada sürücü (manuel vites için konuşuyorum) çok önemli birde lastiklerin durumu.

[YOUTUBE]XV6WuPoUnTI[/YOUTUBE]

Birde yaza doğru chip attırmayı düşündüğüm için bir video paylaşayım :)

[YOUTUBE]uwh6Jlvf8ts[/YOUTUBE]