škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Benzil - Dizel Kıyası ve Tercih

0 Üye ve 19 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:ok:Yıllık 20 bin km icin dizel alın derim, ben 10-15 bin yapmama ragmen dizeli tercih ettim, cünkü genel resme baktığın zaman dizel daha mantıklı, Fabia I TDI ımı daha büyük arac olsun diye 180 bin km de satıp, az binerim öz binerim diye Golf benzinli almıstım, sonrasında benzinli Auris ve sonunda dizele geri döndüm, kürkçü dükkanına:)
Bu is biraz kişilikle, yaşam tarzıylada alakalı, beni dizel mutlu ediyor, benzinlide sanki paramın bir kısmını benzin istasyonu sahibine bırakmıs gibi hissediyorum,(ağır bir benzetme olmasın, yanlış anlamayın lütfen ama kiralık evde oturmak gibi aynen(verdiginiz paranın size geri dönüsü imkansız)), bos zamanında 30-40 km lik bir yere hadi çay icmeye gidelim demeden önce bile düsünüyosun, icecegim bi cay icin 30tl lik benzine vermeye gerek yok diyosun, ama dizel olsa rahat rahat geziyorsun, yada hadi haftasonu safranbolu evlerini görüp gelelim dediginde benzine verdigin para gözüne geliyor, biri 100 yakacaksa biri 150 yakıyor, e bu tarz rahat gezmeleri sürekli yapıncada aylık 500-600 tl benzin parası vermek beni rahatsız ediyor, bunu 1 ay yapıyorsun, 2 ay yapıyorsun sonrasında az yapmaya baslıyorsun, buda yasam tarzını bile etkiliyor,

Aradaki fark konusuna gelirsek; zaten kredi cekeceksin aradaki fark dahada artacak konusuna ben pek katılmıyorum, dizelin ekonomisi o farkı karşılıyor zaten, ben Golf u alırken cok hesap ettim, cogu kisi değmez 1.2 tsi ile aynı beygir vergi avantajı, sessiz vs derken, genel resme baktığımda dizel kararı verdim, ben aldığımda(bir bucuk sene önce) 1.6 tdi ile 1.2 tsi arasındaki fiyat farkı 12 bin tl idi, simdi fark 15 bin tl, aldıgın ürün bilinmeyen bir ürün degil, gecmisi daha eski olan bi ürün, yani örnekde görüldügü gibi değer kazanmaya devam ediyor, kredi bile çeksen aradaki farkı karsılıyor zaten.

Uzun lafın kısası, uzun vadeli bineceksen dizel al, 2-3 sene sonra degistirebilirim dersen benzinlide alabilirsin,

Benzinli olursa; 1.4 mü? 1.2 mi olayında size katılıyorum, bende 1.2 yi tercih ederdim, fark vereceksem dizel olsun derdim.

Bebisler icinde simdiden tebrik ederim. Allah analı babalı büyütsün.

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı rapidgen

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fb1907;495018
Birde oturduğunuz yer de çok önemli mesela ben erzurum da oturuyorum yılın bir çoğu soğuk ve kışın sert - 25 leri gören bir memleket arabaların çoğu dışarıda kalıyor. Çok sert geceden sonra sabahları bakıyorum dizel araçlar tam bir kabus oluyor yolda kalanlar arabası çalışmayanlar araba ısınsın diye bekleyenler birde dizel benzinliye göre daha geç ısınıyor özellikle kış aylarında doğuda ısınmak çok önemli zaten soğuk birde geç ısınınca araç çoluk çocuk mahvoluyor. Anladığım kadarıyla çok soğuk motor dizelde daha çok yakıyor, bu sefer dizelin hiç mantığı kalmıyor.

Kışın benim arabamın tek sıkıntısı var bence o da arabaya az yükleniyorsun hemen pati çekmeye başlıyor. Kışın arabayla hızlanmak zulüm oluyor anlayacağınız. Kötü kötü arabalar bakıyorsun ışıklardan kalkarken bastı gidiyor sen eşiniyorsun lastiklerimde çok iyi onuda diyeyim :)

Birde yeti ile octavianın 1,2 tsi sini karşılaştırmayın yanılırsınız. Yeti 100 kg dan daha fazla ağır rüzgar direnci iyi değil mesela octaviayla ben boşa attınca yetiden çok daha az yavaşlıyorum sürtünme kuvveti falan çok iyi. Zaten fabrika verileri de kıyaslanmayacağını gösteriyor hem yakıt açısından hemde hızlanma açısından. Bende bir ara yeti alacaktım sonradan arabayı sürünce vazgeçtim.

Buzlu ve karlı yolda ESP kızak görevi görerek daha çokpati ve kayma yapar. ESP yidevre dışı bırakırsanı sorun ortadan kalkacaktır.

Konu başlığı için yorumum ise şu. Çok titiz biri olmamdan dolayı aylarca inceledim ve sonunda İstanbul şehir içi için 1.2 tsi optimal Octavia yerne daha fazla para verip 1.6 elegance dsg rapid aldım ve tüketimden memnunum. Çok yakın mesafe ve soğuk olmasına rağmen ortalamam 6.8-7.1 arasında değişiyor. En ufak uzak mesafeli yolculuklarımda tüketim ort. inanılmaz düşüyor. 1 depo kısa mesafe soğuk mtor ile 650- 715 km arası gidiyorum depodan depoya, 28-32 kuruş arası değişiyor. Bence yeterli ve çok mumnunum

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Valla bende son depoyu fulledikten sonra 600 km de mazot ışığın Yaktı. Çok mu  erken diye düşünüyordum ama bakıyorumki daha hafif rapid de de durum aynı. Çünkü yazın Kayseri'ye 750 km gittim çeyrek depodan fazlası duruyordu. Depo fulleyip şehiriçi ilk defa kullanmak nasip oldu. Valla rapidci senin yazdıklarını okumazsam yarın servise gidiyordum

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benzinli araba sıkıntı ya ibreden çok yakıt durumuna bakıyorum ve ibreden daha hareketli yani :)
Dizel öyle mi ? Tabikide hayırr
Gez gez boyna gez bitmiyor :D

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rapidgen;495197
Buzlu ve karlı yolda ESP kızak görevi görerek daha çokpati ve kayma yapar. ESP yidevre dışı bırakırsanı sorun ortadan kalkacaktır.

Konu başlığı için yorumum ise şu. Çok titiz biri olmamdan dolayı aylarca inceledim ve sonunda İstanbul şehir içi için 1.2 tsi optimal Octavia yerne daha fazla para verip 1.6 elegance dsg rapid aldım ve tüketimden memnunum. Çok yakın mesafe ve soğuk olmasına rağmen ortalamam 6.8-7.1 arasında değişiyor. En ufak uzak mesafeli yolculuklarımda tüketim ort. inanılmaz düşüyor. 1 depo kısa mesafe soğuk mtor ile 650- 715 km arası gidiyorum depodan depoya, 28-32 kuruş arası değişiyor. Bence yeterli ve çok mumnunum
[emoji106] Bunuda cok mantıklı buluyorum,
Gerekirse bi düşük segment alırım ama dizel alırım. Rahat rahat binerim. Araç asli görevi olan taşıtlıgı yapsın. Kapının önünde yatmasın. Bunun sabit bi maliyeti var dimi[emoji5]

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rapidgen;495197

yazdıklarınıza ESP konusunda katılmıyorum. ESP daha çok tutunma sağlar çünkü. bunu da gücü kademeli olarak ererek veya tamamen kısarak yapar. Eğer ESP olmazsa siz olduğunuz yerde patinaj çekip durur lastiklerinizi eritirsiniz. Zaten ESP nin amacı patinajı engellemek.

https://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE

4. dakikadan itibaren izleyebilirsiniz

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Az önce kırmızı yandı aracımda 550 km yol yaptım 190 tl benzin aldım opetten litresi 4.26 idi. 0.360 yakmış heralde. Şunu diyeyim tüm 550 km boyunca sabah soğuk motorla (-5  ile - 15 derece) 10 km akşam soğuk motorla 10 ve hep basabas gittim motor ısındıktan sonra hep seri kullandım 7.9 yaktı bana göre bu basmaya benzinli motor olarak ve bana verdiği zevle kıyaslanınca bedava.Yani süperb olsa 12 lt civarı yakardı. Birde sanki dizelle arasında o kadar fark var gibi yazıyorsunuz ki anlam veremiyorum kabaca diyeyim octavia tsi 0.350 km rede yaksın dizelde 0.250 km rede yaksın arada 0.100 kuruş oynasın buda ayda 1000 km yapan biri için 100 tl fark demek 100 tl 80 000 tl fiyat verip araba alan biri için fazla olmamalı bence dışarda yemek yesen ailenle 1 seferde veririsin. Yani öyle arabayı kapının önünde yatıyor binemiyorum durumları olmaz oluyorsa bi arabaya 80000 tl vermemeli alan kişi.  Ama şurası doğru ibre daha hızlı düştüğü için psikolojik olarak aşırı yaktığı hissi doğuruyor ki açıkcası süperbden sonra ben hiç bakma gereği duymuyorumibreye :)
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2015, 00:44:08 Gönderen: fb1907 »

Çevrimdışı rapidgen

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;495218
yazdıklarınıza ESP konusunda katılmıyorum. ESP daha çok tutunma sağlar çünkü. bunu da gücü kademeli olarak ererek veya tamamen kısarak yapar. Eğer ESP olmazsa siz olduğunuz yerde patinaj çekip durur lastiklerinizi eritirsiniz. Zaten ESP nin amacı patinajı engellemek.

https://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE

4. dakikadan itibaren izleyebilirsiniz

Aslında bu benim fikrim değil aracı teslim alırken aracın tanıtımında özellikle uyarmışlardı. Buzlu ve kaygan yollarda ve çok dik yokuşlarda devre dışı bırakın diye

Çevrimdışı rapidgen

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;495216
[emoji106] Bunuda cok mantıklı buluyorum,
Gerekirse bi düşük segment alırım ama dizel alırım. Rahat rahat binerim. Araç asli görevi olan taşıtlıgı yapsın. Kapının önünde yatmasın. Bunun sabit bi maliyeti var dimi[emoji5]

Aynen ancak her markanın da düşük segmentine yönelmek mantıklı olmaz. Ben octi ile rapid arasında dağlar kadar fark bulamadığımdan rapid dizel full donanıma yöneldim. Bunu birde wv de yapardım gerisi bayağı fark ediyor

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
rapidgen ve viperking; sanırim esp ve asr birbirine karıstirildıği icin yanlıs anlama oldu. Zaten esp'yi devre dışı bırakmak mümkün değil.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İhtiyacınız neyse onu alın bu saçma konuyu da defalarca açıp durmayın yav işte :) Bol rampa varsa güzergahınızda veya otobanda yardırır giderim diyorsanız dizel alın. Düz bir yerde yaşıyorsanız sakin sakin giderim diyorsanız 1.2 TSI benzinli alın, dizelle aynı yakıyor nerdeyse bu şekilde kullanımda. Hem vergi avantajı da var. Bunların yanında performanslı kullanırım yakması önemli değil diyorsanız 1.4 TSI alın.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ESP ve ASR ye gelirsek, sonuçta bilgi veren kişi yanlış bilgi vemiş. Buzlu ve tutunması zor olan her türlü koşulda ne kadar fazla çekiş kotrol sisteminiz varsa hepsini açın derim :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;495277
ESP ve ASR ye gelirsek, sonuçta bilgi veren kişi yanlış bilgi vemiş. Buzlu ve tutunması zor olan her türlü koşulda ne kadar fazla çekiş kotrol sisteminiz varsa hepsini açın derim :)

Servislerin neyi ne kadar bildiği tartışılır zaten:)
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...