škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Siyah Superb alamaz mıyım?

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zimamdar

• İnternettin
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sevgili Arkadaşlar,

Piyasada hem ucuz olması hem de bazılarının favorisi olması nedeniyle bir beyaz Superb üstünlüğü var. Buna saygı duyuyorum. Ancak son sattığım Astra'mın beyaz olması ve siyahın eski bir özlemim olması nedeniyle ilave metalik boya farkını da ödemeyi göze alarak siyah bir Superb'i bayiden kendime opsiyonladım.

Malum, araba oldukça karizmatik bir araba. Bir de siyahın verdiği hava var. Karizmatik araç rengi herhalde siyahtır diye düşünüyorum.

Siyah hakkında çok söylenti var. Şöyle zordur, böyle zordur filan...

Hani bekârlara "Evlenmeyin" diye nasihat eden abiler vardır ya... Halbuki "Evlenmeyin" diyebilmek için bile evlenmek lazım. Bu düşünceyle ben de sırf başkalarına "Siyah almayın..." diyebilmek için siyah almak istiyorum. Belki de korkulduğu gibi olmadığına karar verip, herkese tavsiye edeceğim. Onu da bilmiyorum.

Bir arkadaşım siyahın zorluklarından bahsedip beni vazgeçirmeye çalışırken, yıllarca siyah Passat kullanmış diğer arkadaşım "Bütün zorluklarına değer..." diye cevapladı onu. Bu beni biraz rahatlattı.

Beyaz arabamı bıcı bıcı'ya soktuktan sonra yalnızca camlarını silip yola devam ederdim. Çünkü beyaz araçta damla izi belli olmuyor. Sanırım siyah aldığımda artık komple kurulamam gerekecek. Ya da her defasında dış yıkama yaptırmam gerekebilir. Malum, arabanın yüzölçümü de epey var...

Bir de çiziklerin çok belli olması yönünde eleştiriler var siyah araçlarda. Ancak herkesin bildiği halde benim ancak bugün gördüğüm bir teknoloji var, o da araç kaplatmak... Folyolarla göze batan çizik yerleri kapatmak sanırım mümkün. Aracı alır almaz komple koruyucu folyo ile kaplatmak da bir tedbir olabilir sanırım.

Bir de bej rengin en çok yakıştığı renk siyahtır diye düşünüyorum.

Siyah almamam konusunda o kadar çok baskı var ki üzerimde... Bayi bile her gün arayıp, "elimde gıcır bir beyaz var tam sana layık" diyerek taciz ediyor. Şimdi söyleyin, ben siyah araba satın alamaz mıyım? Yoksa artık pes mi etmeliyim?

Bütün bu söylediklerim ve söyleyemediklerimle beraber, sizin fikirlerinizi öğrenmek isterim. :gaz:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
4,5 yıllık Superb sahibi olarak ben siyah aldığıma çoğu zaman pişmanlık duyduğumu belirtmek isterim.

Şöyle ki; aracı yıkattığımda birkaç saat için "iyiki siyah almışım, ne güzel görünüyor" diyorum.

Birkaç saat geçip, Ankara'nın tozu kiri direkt araca çöktüğünde ya da az birşey yağmur çiseledeğinde pişmanlık başlıyor. Zira aracı temiz tutamıyorsunuz. Hele hele dediğiniz gibi araçta o damlalar kalırsa pişmanlık artıyor, zira aşırı belli oluyor. Üstüne aracı ne kadar iyi korursanız koruyun, en iyi boya koruma vs. işlemleri yaptırın kısa sürede ufak ufak kılcal çiziklerin oluşması sinir bozucu oluyor. Diğer renklerde ancak çok dikkatli bakınca göreceğiniz ve hatta görmeyeceğiniz çizikler kabak gibi belli oluyor.

Özet olarak; bir daha siyah araç alır mıyım? Asla...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı adnan58

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Siyah superb alamazsın almamalısın.Ben bir süperb manyağı olarak yolda gördüğüm her süperbe görmemiş gibi bakarak bu arabaya hasta olan biri olarak diyorum ki siyah almamalısın.Siyah asil bi renk evet ama hiçmi hiç güzel durmuyor onun yerine mavimsi veya füme renk tercih etmenizde fayda olacaktır diyorum zira beyazda almayın artık iyice baydı favorim füme veya mavimsi renkler...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Siyah superbi bıcı bıcıya sokacaksanız superb bile almayın yazıktır..

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Siyah octavia çok güzel oluyo bence, aynısı superb içinde geçerli :)
Özellikle jantlar mat siyah iç döşeme siyah ön ızgara çerçevesi siyah ( rs modelindeki gibi ) birde camlar filmli olunca tam bir kara bomba oluyor :P ben çok beğeniyorum ve tavsiye ediyorum ( tabi arabaya özen göstericekseniz, zira ben haftada en az 2 defa iç dış yaparım benzinlikte )

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
eğer benim gibi üşengeçseniz, temizlik konusunda seyrek davranışlarda bulunuyorsanız (ki arabamı bıcı bıcıya sokmam) biraz sıkıntı yaşayacaksınızdır.
Ancak büyülü siyah rengine oldum olası ben de hastayımdır. Yıllar önce roomster piyasaya ilk çıktığında görmüştüm büyülü siyah rengini o gün bu gündür bu rengi gördüğümde şöyle bir bakarım :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Siyah araç kullanmış biri olarak düşüncelerim;

1- Siyah her ne kadar güzel görünse de arabanın hatlarını çok gizliyor.

2- En ufak tozu ve çiziği belli eder. Önceki aracımda ne kadar iyi bakarsam bakayım, taş sıçraması ufak sğrtme izleri vs tabiri caizse kabak gibi belli oluyordu. Oysa şimdiki aracım metalik platin gri olmasına rağmen bu kusurları daha çok gizliyor.

3- Siyah renk Çiziği geçtim hareleri bile belli ediyor

4- Yıkatırsın 10dk sonra toz içinde kalır ve tozu gösterir

Kısacası çok bakman gerekir. Bana göre kapalı korunaklı bir garajın ve elinin altında yıkama makinan yoksa hiç bulaşma. Arabasını seven adam için çiledir siyah renk.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ya da araca sürekli yakından bakma, inceleme gibi bir huyun varsa bu huyunu derhal terk edeceksin. Yoksa benim gibi sinir sahibi olursun...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
siyah süperb de çok yahşi oluyor ama temiz tutmak çok zor en iyisi kahve renk hem koyu karizmatik hemde siyah gibi kiri çok belli etmez.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
siyah rengin bakım çilesini bende çok iyi bilirim. ne kadar duruşu hoşuma gitsede uğraşması çile

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de Superb de kendi aldığım rengi seviyorum o da platin gri.

Ha bu arada kılcal veya bölgesel çiziklerin folyo ile kaplanması gibi bir durum yok. Folyo ile bir böle tamamen kaplanır.

Çevrimdışı zimamdar

• İnternettin
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu tavsiyeleriniz ışığında metalik griye çevirdim aracı. Yoksa beyazı mı tercih ederdiniz? Gerçi beyazı her halükarda alırım. Bayide dolu... Griyi ayırtmış olayım da...

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: zimamdar;497332
Arkadaşlar bu tavsiyeleriniz ışığında metalik griye çevirdim aracı. Yoksa beyazı mı tercih ederdiniz? Gerçi beyazı her halükarda alırım. Bayide dolu... Griyi ayırtmış olayım da...

hocam önemli olan sizin zevkiniz. biz tercihlerinizin zor yada kolay yanlarını size belirtiriz, bunun ışığında siz kolay olanı tercih eder yada zor olana göğüs germeyi seçersiniz. yani önemli olan sizin isteğiniz. "ben yıkattıktan sonraki o 30 dakikası için bile alırım, sonrasında istediği kadar kirlensin" derseniz yine siyah alın. sizi bilmem ama benim için araç işi zevk işi, benim kişisel zevkimi karşıladıktan sonra araçla ilgili zorluklar benim için hiç sorun olmaz mesela :)

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
A5 kasa fümeydi benim. Yıkanınca her seferinde aşık oluyordum araca. Bu kadar güzel miydi bunun rengi diyodum. Ama aradan zaman geçip kirlenmeye başladı mı çekilmiyordu gerçekten. Siyah daha da beterdir eminim. Şimdi ki araç beyaz. Büyük rahatlıkmış valla beyaz renk.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Siyah almak için kapalı garajın, hergün yıkayacak/yıkatacak kadar zaman/para olması gerekir.  Superb ve Octavia da beyaz güzel duruyor..