škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sürtme sesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar.
İki haftalık Octavia Optimal 1.2 TSI DSG sahibiyim. Aracımdan oldukça memnunum. Sadece bugün avm otoparkında direksiyonu sonuna kadar kırıp dönerken sanki ön teker bir yere sürtüyormuş gibi bir ses duydum. Denedim hem sağa hem de sola dönüşte direksiyonu sonuna kadar kırdığımda çok hafif bir sürtme sesi geliyor. Sizce bu ses normal midir, araç yeni olduğu için böyle sesler olabilir mi, bir süre sonra geçer mi ?

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Surtme sesimi yoksa artik tam tur oldu cevirme sesimi. Hani hafif bi ciyaklama gibi.

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sürtme sesi. Ciyaklama değil. Direksiyonu sonuna kadar kırıp hareket edince geliyor.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda yeti 1.2 tsi aracımızda da aynısı mevcuttu

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ses lastik kaynaklı olmasın dış lastiğin açısı içte kalan lastiğe göre daha dar ve hareket edince lastik hafiften ses ve atlama yapar

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Cevaplarınız için teşekkürler. En azından sesin benim aracıma özel olmadığını öğrenmiş oldum.

Çevrimdışı KartalPekel

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Son bir kaç gündür aynı sesi bende sol lastik tarafından duyuyorum, direksiyonu sola kırık vaziyette (sokak dönüşleri vs) frene bastığımda gıyyk diye bir ses geliyor..

Çevrimdışı Karaoğlan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
o ses normaldir ve hidrolik pompasından gelir...her arabada en sona kadar çevirirsen aynı ses gelir....

Çevrimdışı halukgulden

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ses çok fazla ise direksiyon yağınada baktıralabilinir.

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ses direksiyondan gelmiyor. Direksiyonu tam kırıp dönüş yaparken, hareket edince sanki tekerlek çamurluğa sürtüyormuş gibi bir ses geliyor.

Çevrimdışı onurdurdu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende de aynı ses var, servise bıraktım bir ara bunun için, adamlar bulamadı. Ama sizin yaptığınız gibi denemedim, benim ses genelde daha yüksek hızlarda (80-120) arası bir viraja girdiğimde oluyor. Viraj derken mesela otoban çıkışlarında genelde, eğimli yollarda farkediyorum. Genelde sağa dönerken oluyor, lastikler 45 derece bir açı ile sola dönük şekilde gitmeye başladığımda oluyor. Anlamadım gitti. Daha çok sol ön teker kasaya değiyor, sürtüyormuş hissi uyandırıyor bende.

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracımı alalı 1.5 ay oldu ve 1000km'yi geçtik. Bahsettiğim tam dönüşlerde önden gelen sürtme sesi halen devam ediyor. Yalnız bugün farkettim ki yağmurlu havalarda ses artıyor, kuru havalarda pek duyulmuyor. Direksiyonu tam kırıp dönüş yaparken geliyor ses. Gıcırtı yada ötme sesi değil, sanki teker biryere sürtüyormuş gibi. Balatalardan geliyormuş gibi. Çünkü çok benzer bir sesi yokuş aşağı frene hafif basıp yavaşlarken de duydum. Özellikle bugün yapmurlu havada. Sanki baltalar ıslanınca ses yapıyor gibi. Ama direksiyonu sonuna kadar kırıp yavas yavas donerken ses gelmesi beni huzursuz ediyor.

Çevrimdışı Tuny

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia41;502513
Aracımı alalı 1.5 ay oldu ve 1000km'yi geçtik. Bahsettiğim tam dönüşlerde önden gelen sürtme sesi halen devam ediyor. Yalnız bugün farkettim ki yağmurlu havalarda ses artıyor, kuru havalarda pek duyulmuyor. Direksiyonu tam kırıp dönüş yaparken geliyor ses. Gıcırtı yada ötme sesi değil, sanki teker biryere sürtüyormuş gibi. Balatalardan geliyormuş gibi. Çünkü çok benzer bir sesi yokuş aşağı frene hafif basıp yavaşlarken de duydum. Özellikle bugün yapmurlu havada. Sanki baltalar ıslanınca ses yapıyor gibi. Ama direksiyonu sonuna kadar kırıp yavas yavas donerken ses gelmesi beni huzursuz ediyor.

Eğer direksiyonu sonuna kadar çevirip o pozisyonda dönüş yapıyorsanız ve ses geliyorsa o hidrolik direksiyon pompasının zorlandığının belirtisidir, ve bu sesi yapması normaldir her araçta bu sesi yapar.
Direksiyonu sonuna kadar çevirmeyin hidrolik direksiyon pompasına zarar verebilir başınıza iş açarsınız.