škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

seyir halinde vuruntulu bir ses

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar dün octime bindiğimde sürüşte yani hareket halinde çok ses geliyor uğultulu bir ses rahatsız edici boyutta,şanzımandanmıdır yoksa motordanmıdır ne olabilir ve nasıl bilebiliriz.yb herhangi bir uyarı falan yok sadece her zaman olduğu gibi o malum ışık motor elektroniği yanıyor o zaten çoğu zaman yanıyordu bazen sönüyordu kendi kafasına göre takılıyordu. ne yapayım sanayide herhangi bir ustayada götüresim gelmiyor.

not;ayrıca yıllık bakım zamanı 25 gün geçti ve bakımını yaptırmadım bunun mahsuru olabilir mi?
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2009, 13:27:07 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Bir ustayı arabaya alıp test sürüşü yapın, bu şekliyle çok ezbere olur  ;)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Porya bilyesinden yapabilir ne taraftan geliyor peki bu konuda bi düşünceniz varmı?

poryanın içindeki bilyeler zamanla çukura düştükçe dağalıyor bizimde başımıza gelmişti biraz hızlanınca uğultusu artıyordu..

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;44862
Porya bilyesinden yapabilir ne taraftan geliyor peki bu konuda bi düşünceniz varmı?

poryanın içindeki bilyeler zamanla çukura düştükçe dağalıyor bizimde başımıza gelmişti biraz hızlanınca uğultusu artıyordu..
porya bilyası deyince ne anlamadım değişmesimi gerekiyor ve fiyatı ne olur?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ayrıca 8 gün araca binmemiştim yağsız kaldığında yapabilir mi szice?

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;44866
ayrıca 8 gün araca binmemiştim yağsız kaldığında yapabilir mi szice?

Sanmam yağsızlıktan olacağını ama ses nasıl onu anlayamadım poryadan olsa uğultulu ses olur hızlandıköa artar bu ses...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar duramadım gittim sanayide ustayla bi test sürüşüne çıktık usta hemen ön amortisör sağ patlak dedi ve bende yeni oldu ve yakında değil ama en az 4-5 ay önce çukura girdi ve lastik balonladı dedim.o zaman esaslı darbeyi almıştır zamanla kendini iyice salmıştır ve ömrünü tamamlamıştır dedi.20 tl işçilik alırım dedi malzeme benden olursa.bende otostart.com da bulmuştum geçenlerde almayı düşünüyorum ama çift değiştirilir dedi bende tek olsa olmazmı dedim olur dedi.tekini değiştirmeyi düşünüyorum ne olur sizce tek değiştirsem.?

ahmettatlı

• Ziyaretçi
bence çift değiştir diğerini sakla ama amortisörden de seyir halinde ses gelmezki tekerlek bilyelerinden olabilir eğer bilyedense çok önemli tekerlek yerinden fırlayabilir

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmettatlı;44913
bence çift değiştir diğerini sakla ama amortisörden de seyir halinde ses gelmezki tekerlek bilyelerinden olabilir eğer bilyedense çok önemli tekerlek yerinden fırlayabilir
ama lokur lokur diye ses geliordu  pazarteside bilyalara bakacağız kontrol edecek yani ondan sonra işleme koyacak.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;44919
ama lokur lokur diye ses geliordu pazarteside bilyalara bakacağız kontrol edecek yani ondan sonra işleme koyacak.

Amortisörden uğuldama yapması çok saçma geldi bana şahsen yapsa yapsa poryadan yapar dağılınca..

Eğerki amartisör değişicekse takozuda değiştirin derim çünkü zamanla çökme yapmıştır..

Geçen ay serhan abi değiştirdi bizim ön amortisörler+ takozları onla bir görüş istersen...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bilya sesi rüzgar sesi gibi gelir dedi bana ama yinde bakılacak pazartesi,yalnız bilyalardan öyle ses gelmesi olacağınıda sanmam.başka bir ustaya daha bakıtayım en iyisi diyorum.
bu arada serhan abi rumuzu ne?

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Eğer yoğun bir şekilde demir demire sürtüyor gibi bir ses geliyorsa.Diskle toz sacı arasına taş girmiş olabilir...

Ama normalde hareket halinde gelen uğultular porye bilyası arızası olarak gözükür...Rolantideyken aynı olay yoksa şanzımanla motordan şüphelenmenize gerek yok...

Tabiki burdan konuşmakla pek doğru bir cevap veremeyiz.Sadece tahminde bulunuyoruz...Belkide başka birşeydir.Aracı servise götürüp baktırmanız gerekiyor...

Arabanın yıllık bakımı geldi diyorsunuz,bu olayla alakası yoktur onun.Ama aracın motorunun uzun ömürlü olması için bakımı ertelemeyin en kısa zamanda yaptırın... :)
20V Turbo
Laurin&Klement..

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serhan;44950
Eğer yoğun bir şekilde demir demire sürtüyor gibi bir ses geliyorsa.Diskle toz sacı arasına taş girmiş olabilir...

Ama normalde hareket halinde gelen uğultular porye bilyası arızası olarak gözükür...Rolantideyken aynı olay yoksa şanzımanla motordan şüphelenmenize gerek yok...

Tabiki burdan konuşmakla pek doğru bir cevap veremeyiz.Sadece tahminde bulunuyoruz...Belkide başka birşeydir.Aracı servise götürüp baktırmanız gerekiyor...

Arabanın yıllık bakımı geldi diyorsunuz,bu olayla alakası yoktur onun.Ama aracın motorunun uzun ömürlü olması için bakımı ertelemeyin en kısa zamanda yaptırın... :)
teşekkürler serhan bey,demir demire sürtüyor gibi ses değil uğultu sesi ve kesik kesik ses geliyor.rolentide normal hiçbir sorun yok.
bilyalara bakıtıp ondan sonra amortisöre el atacağız gibi.ayrıca sadece sağ amortisör değişse ne olur serhan bey çünkü ciddi bir mali külfet getirecek.ayrıca şu linkteki hangi maortisörü almam gerek yani fransızmı alman mı,gazlı mı yağlı mı amortisör alınması gerek.amortisör işçilik tanesi 20 tl alırım dedi.takozun sağlam olduğunu söyledi.
http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=arac&aracid=1386&filtre=14.03
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2009, 19:31:01 Gönderen: fenomen »

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Amortisörleri çift değiştirmeniz gerek.Tek değişiminde bir randıman alamazsınız.Çİft değiştirip gazlı monroe almalısınız...amortisörün biri eski biri yeni sağlıklı çalışmaz.Ayrıca yeni alıcağınız amortisör eski amortisöre uyumu sağlamıycaktır...Takozlarıda sağlamsa maliyet çıkmasın diye kullanabilirsiniz...Ama imkanınız varsa onlarıda değiştirmenizde yarar var :)
20V Turbo
Laurin&Klement..

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben almandan yanayım amartisör konusunda arkalarda bilstein vardı önleride siz değiştiniz maşallah taş gibiler tavsiye ederim Muhammet abi..