škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Rüzgar sesi çözümü

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan_by;498676
Darısı A7 kasaların başına..bir skodacı da çıkıp şu A7 lerdeki rüzgar sesine çözüm bulsa muhteşem olur

Aynaları sökekim temiz olsun :)

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Trafiğin olmadığı bir alanda aynaları kapatarak 120'nin üzerine çıkıp gerçekten sorun aynalardan mı kaynaklanıyor denemeyi düşündüm birara. Ama kapatılamıyor sanırım

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar sesin aynalardan gelmesi konusu kusura bakmayında bana çok saçma geliyor.. camları kapalı bir araç seyir halindeyken dışarıdaki motor sesi, lastik sesi, diğer araçların ve çevrenin sesini aşıp içeride sadece aynanın sesinin algılanıyor olunması şehir efsanesi gibi birşey bence. Kelebek camı konusu biraz daha doğru bir tespit olabilir belki çünkü ses hep arka taraftan geliyor bunu arabama binen diğer insanlarda söylüyor kimse "ses önden geliyor" demiyor..  Asıl ben size başka birşey söyleyeyim siz birazda o noktaya yoğunlaşın çünkü hiç kimsenin üstünde durmadığı bir yer daha var ve kelebek camı devede kulak kalır onun yanında... ARKA BAGAJ KAPAĞI :fiuv: o koskoca fitil bölgesindeki olabilecek sesi varın siz düşünün.. bence bu noktaya yoğunlaşmalıyız arkadaşlar :dede:

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ses aynanın büyüklüğünden/dizaynından kaynaklanıyor.  Aynanın havaya çarpması sonucu çıkan rüzgar ses yapıyor..

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;499111
Ses aynanın büyüklüğünden/dizaynından kaynaklanıyor.  Aynanın havaya çarpması sonucu çıkan rüzgar ses yapıyor..

ticari araçlarda aynadan kaynaklı böyle bir ses yok ki??

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;499113
ticari araçlarda aynadan kaynaklı böyle bir ses yok ki??

Sehirlerarasi çalışan otobüslerin en büyük problemlerinden biridir dikiz aynalar.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;499130
Sehirlerarasi çalışan otobüslerin en büyük problemlerinden biridir dikiz aynalar.

Ne gibi hocam? Rüzgar sesinden dolayı mı?

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan_by;499133
Ne gibi hocam? Rüzgar sesinden dolayı mı?

Evet rüzgar sesi yapar fazlasıyla gövdenin dışında olduğundan engellemekte zor olur.O yüzden gövdeye tümleşik yapmaya çalışıyorlar.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı MutluTEKIR

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;499080
arkadaşlar sesin aynalardan gelmesi konusu kusura bakmayında bana çok saçma geliyor.. camları kapalı bir araç seyir halindeyken dışarıdaki motor sesi, lastik sesi, diğer araçların ve çevrenin sesini aşıp içeride sadece aynanın sesinin algılanıyor olunması şehir efsanesi gibi birşey bence. Kelebek camı konusu biraz daha doğru bir tespit olabilir belki çünkü ses hep arka taraftan geliyor bunu arabama binen diğer insanlarda söylüyor kimse "ses önden geliyor" demiyor..  Asıl ben size başka birşey söyleyeyim siz birazda o noktaya yoğunlaşın çünkü hiç kimsenin üstünde durmadığı bir yer daha var ve kelebek camı devede kulak kalır onun yanında... ARKA BAGAJ KAPAĞI :fiuv: o koskoca fitil bölgesindeki olabilecek sesi varın siz düşünün.. bence bu noktaya yoğunlaşmalıyız arkadaşlar :dede:

Sesin algılanması; ses kaynağının uzaklığına, sesin şiddetine, sesin iletilmesine de bağlıdır. Bu nedenle sürücü motor arası uzaklık, sürücü ayna uzaklığına göre daha fazladır. Ayrıca motor ile kabin arasında da bir yalıtım ve metal sac bulunmakta, bunlar motor sesini azaltmaktadır.
Öte yandan aynalar yüksek hızlarda türbülans oluşturan yegane parçalar. Oluşan türbülans yüzünden de sürücüye yakın kısım olmasından ötürü ses duyulması çok daha olasıdır.
Dediğiniz gibi araçların arkası da türbülans bölgesidir. Buradan da ses girebilir.
Aerodinami konusuna girersek, türbülans oluşturan bir diğer bölge olan silecekler bile ses yapabilir. :)

Çevrimdışı kent36100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
tesekuler arkdasım sunger olayı harıka denedım cok ıyı oldu ama oncekıne gore cok az yıne gelıyor yapanlardada aynı sorun varmı bılmıyorum ama sungerı koydugum yerlere yanı kelebek camın sıyah fıtılın altına bırazda cam macunuyla takvıyemı yapsam tam kapatsın orayı gorunmıyecek sekılde bı zarırı olurmu ve koku yaparmı tesekuler

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cam macunu ile pek sağlıklı olacagini düşünmüyorum.Biraz daha sıkı dokulu bir sünger iyi olabilir.üzerinden.4 ay geçti hala sessizliğini koruyor bende.Sıkıntı yok.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı kent36100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En uzun süre hangi siteden upload edince kalıyor?Oradan upload ediyim akşama.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı kent36100

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
cam fıtılını hızlı yapıstırıcıyla yapısdırdım azda olsa ses gelıyor neyle temızlerım hızlı yapıstırıcıyı buyuk yanlıs yaptım tesekuler