škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

DPF dikkat

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;498411
egzozcu dpf yi söküyor ardından yazılımcı beyinden kapatıyor. sıkıntısız bir şekilde iptal edilmiş oluyor.

çevrecilik konusunda haklısınız. ancak şu açıdan bakalım; ülkemizdeki yakıt kalitesi yerlerde sürünüyor. bu yüzden bizim ülkemizde araçların dpf si sık sık tıkanıyor. ayrıca yakıt fiyatları ve mtv ler malum. ülkemizde insanlar devlet eliyle en kirli yakıt olan dizele yönlendiriliyorlar.

mesela değişmediyse ingilterede lpg kullanan araçlardan vergi alınmıyordu. lpg yi teşvik etmek için. çünkü lpg en çevreci yakıttır. ya da fazla öteye gitmeye de gerek yok ülkemizde renault elektrikli araç üretiyordu ve piyasada birçok araç var elektrikli ya da hybrit devlet bunları teşvik edeceğine fazladan vergi koyarak insanları uzak tutuyor.

durum böyleyken katalizörümü de iptal ederim dpf mi de egr mi de. kimse kusura bakmasın. evet bizim için zararlı bişey bu yapılan ancak şartlar bunu gerektiriyor.

iyi de devlet yanlış yapıyor diye biz de mi yapalım. devletin birçok kademesinde rüşvet, hırsızlık diz boyu. bizde mi hırsız olalım?

ben yakıtı opetten alıyorum öyle sık sık DPF temizliği filan da olmuyor. tamam ben de isterim başta devlet ve büyüklerimiz sonra da her kademedeki insan düzgün olsun ama ahlak bireyde başlar bana göre. yoksa bir yere varamayız.

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
civanmukti nick li arkadaşa sonuna kadar katılıyorum.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;498429
iyi de devlet yanlış yapıyor diye biz de mi yapalım. devletin birçok kademesinde rüşvet, hırsızlık diz boyu. bizde mi hırsız olalım?

ben yakıtı opetten alıyorum öyle sık sık DPF temizliği filan da olmuyor. tamam ben de isterim başta devlet ve büyüklerimiz sonra da her kademedeki insan düzgün olsun ama ahlak bireyde başlar bana göre. yoksa bir yere varamayız.

düşüncenizde haklısınız ancak şu var; fahiş fiyata satılan rezil kalitedeki yakıt yüzünden sürekli arabam dpf tıkayacak dpf fiyatı bilmem kaç milyar olacak bende iptal etmiycem? :D

hayır parası neyse veriyoruz yakıta fazlasıyla zaten en kaliteli yakıtı kullanmamız lazımken kimsenin işine gelmediği için düşük kalitede yakıt alıyoruz. bu yüzden dpf tıkanıyo. yoksa kolay kolay tıkanacak bir ünite değil kendisi.

dpf fiyatının bu kadar fahiş olmasının bir sebebi de beceriksiz ekonomik hareketler neticesinde yerinde durmayan tırmandıkça tırmanan döviz.

bu işin çevreci çözümü tıkandıkça değiştirmektir dpf yi. varsa öyle bir imkan ayrı tabi. ama birçoğumuzda yok malesef.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;498433
düşüncenizde haklısınız ancak şu var; fahiş fiyata satılan rezil kalitedeki yakıt yüzünden sürekli arabam dpf tıkayacak dpf fiyatı bilmem kaç milyar olacak bende iptal etmiycem? :D

hayır parası neyse veriyoruz yakıta fazlasıyla zaten en kaliteli yakıtı kullanmamız lazımken kimsenin işine gelmediği için düşük kalitede yakıt alıyoruz. bu yüzden dpf tıkanıyo. yoksa kolay kolay tıkanacak bir ünite değil kendisi.

dpf fiyatının bu kadar fahiş olmasının bir sebebi de beceriksiz ekonomik hareketler neticesinde yerinde durmayan tırmandıkça tırmanan döviz.

bu işin çevreci çözümü tıkandıkça değiştirmektir dpf yi. varsa öyle bir imkan ayrı tabi. ama birçoğumuzda yok malesef.

ülkemizin dışındaki yakıtları çok merak ettim doğrusu.

yurtdışındaki forumlara çok hızlı baktığım kadarıyla orda da DPF rejenerasyonunu düzenli yapıyor araba. passatforumda ise birisi çalışma prensibini anlatmış. yani esasında DPF her tıkandığında değiştirilen bir cihaz değil. sürekli arıza vermesi halinde değiştirilen normalde ise 500-700 km bir kendini temizleyen (kurum yakan) bir sistem.
benim araç şimdiye kadar bir defa sarı DPF ışığı yaktı. onda da gerekeni yaptım ve söndü. ama arada bir de rejenerasyon yaptığı bariz. bunu ışıkta beklerken SS devreye girmemesi ve devrin 800 den 1000 üzerine çıkmasından anlıyoruz zaten. ya da stop edince fan çalışmaya devam ediyor.
bir de zaten arabanız 2 yıl garantili. bazıları da benim gibi 4 seneye çıkartıyor garantiyi. yani bozulacaksa 4 senede de bozulabilir, hiç bozulmayabilir. aynı diğer parçalar gibi.

çok da sıkıntı etmemek lazım bence...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;498438
ülkemizin dışındaki yakıtları çok merak ettim doğrusu.

yurtdışındaki forumlara çok hızlı baktığım kadarıyla orda da DPF rejenerasyonunu düzenli yapıyor araba. passatforumda ise birisi çalışma prensibini anlatmış. yani esasında DPF her tıkandığında değiştirilen bir cihaz değil. sürekli arıza vermesi halinde değiştirilen normalde ise 500-700 km bir kendini temizleyen (kurum yakan) bir sistem.
benim araç şimdiye kadar bir defa sarı DPF ışığı yaktı. onda da gerekeni yaptım ve söndü. ama arada bir de rejenerasyon yaptığı bariz. bunu ışıkta beklerken SS devreye girmemesi ve devrin 800 den 1000 üzerine çıkmasından anlıyoruz zaten. ya da stop edince fan çalışmaya devam ediyor.
bir de zaten arabanız 2 yıl garantili. bazıları da benim gibi 4 seneye çıkartıyor garantiyi. yani bozulacaksa 4 senede de bozulabilir, hiç bozulmayabilir. aynı diğer parçalar gibi.

çok da sıkıntı etmemek lazım bence...

Türkiyede 100.000km deki araca burun kıvırırız arıza çıkarır diye 200-300binden sonra motor ister bu deriz yurt dışında ise 500binden önce motor bitiren araba neredeyse göremezsiniz. en önemli etkenlerinden biridir yakıt.

dediğiniz gibi kendi kendine ya da yüksek devirli kullanımla kurum yakmak mümkün. ancak yıllar ve km ler sonra bu durum artık temizlenebilecek hali geçiyor. aracınızı yetkili servise götürürseniz içini boşaltmıyorlar direk değişim diyorlar. sanayi usulu biraz içini boşaltmak.

geçen hfta 230k daki katalizörümü söktüm içini görseniz inanamazsınız. koskoca katalizör minicik kalmış adeta. bir ara fotoğrafını koyarım ne demek istediğimi anlarsınız :)

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
başka bi fforumda bizdeki yeni 1.6 tdi motoru cok araştıran bir arkadaşın soylediği birşey vardı.. bu 1.6 tdi motorlar her 400 kmde bir istisnasız dpf yi temizleme işlemi yapıyor. nereden mazot alırsanız alın. hiç değişmiyormuş. bende o yorumu okumadan once mazot kalitesine gore tıkanma durumundan dolayı devreye giriyor sanıyordum. oyle değilmiş. benim aracımda en son ne zaman dpf temizledigini hatırlamıyorum suan ama tekrar devreye girdiğini anladıgım andan itibaren takip edeceğim.. bakalım dogru mu?

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furkan_TDI;498562
başka bi fforumda bizdeki yeni 1.6 tdi motoru cok araştıran bir arkadaşın soylediği birşey vardı.. bu 1.6 tdi motorlar her 400 kmde bir istisnasız dpf yi temizleme işlemi yapıyor. nereden mazot alırsanız alın. hiç değişmiyormuş. bende o yorumu okumadan once mazot kalitesine gore tıkanma durumundan dolayı devreye giriyor sanıyordum. oyle değilmiş. benim aracımda en son ne zaman dpf temizledigini hatırlamıyorum suan ama tekrar devreye girdiğini anladıgım andan itibaren takip edeceğim.. bakalım dogru mu?

valla süper olur başarırsanız. ben de merak ediyorum. bizim arabayı çoğunlukla hanım kullandığı için kontrol bende değil maalesef. yoksa ben de takip ederdim.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba 5000 km de. Birkere bile dpf ışığının yandığını görmedim. Her 400km de bir dpf devreye giriyorsa benim arabada mı bir problem var acaba? 5000km oldu bir kez bile lamba yanmadı.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biraz uydurmasyon olmuş. Arabam yaklaşık 25bin km de. Bugüne kadar sadece 2 kez DPF ışığı yaktı.

Çevrimdışı kbtumt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan_by;498583
Araba 5000 km de. Birkere bile dpf ışığının yandığını görmedim. Her 400km de bir dpf devreye giriyorsa benim arabada mı bir problem var acaba? 5000km oldu bir kez bile lamba yanmadı.

Alıntı yapılan: viperking;498601
Biraz uydurmasyon olmuş. Arabam yaklaşık 25bin km de. Bugüne kadar sadece 2 kez DPF ışığı yaktı.

Benim araçta 24000 km'de, DPF ışığı hiç yanmadı. Ama ara ara devirli kullanmaya gayret ediyorum belki de ondandır.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;498601

mesele ışık yakma değil. ışık yakıyorsa kurumu temizleyememiş bir sorun vardır demektir. benim aracım da 30 binde ve bir kere ışık yandı. ama arkadaşların dediği doğru belli aralıklarla filtre temizleme işlemi yapıyor. bunu yükselen rölanti devri, SS devreye girmemesi ve stop ettikten sonra fan sesinden anlarsınız.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
48bin'i geçtim bende görmedim uyarıyı ama bunun nedenini akşam eve dönerken öveçlerin yokuşunda devirli kullanmam ve sık sık çıktığım uzun yol'a bağlıyorum

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ışık yanıyor demedim ki zaten... her 400 kmde bir dpf içindeki partikulleri yakarak temizliyor. civanmukti arkadaşın açıkladıgı gibi.. son olarakta ekleyeceğim sey ise; bu husus sadece yeni 1.6 tdi larda oluyor.. yani clh kodlu olan motor. octavia a7de olan.. a5 kasa olanda olay farklı.

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
uzun bir periyottur takip ediyorum arkadaşlar. bu takip surecinde 4 sefer dpf temizledi. ortalama olarak her 500 kmde bir dpf temizliğiyaptı araç. 3 farklı yerden aldım mazotu(shell total bp) ister sakin kullanın ister devirli kullanın kesin temizlik yapıyor.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ve dpf temizlik yaptığında ışıkda yanmadı diyorsunuz anladığım kadarıyla?