škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Mazota AB ayarı geliyor depo daha pahalıya dolacak

lrfan · 22 · 7749

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Daha çok kamyon, otobüs, minibüs gibi araçların kullandığı kırsal motorinin satışı yarından itibaren yasaklanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) 7 Ağustos'ta yayımladığı tebliğ yarın yürürlüğe girecek.

Kükürt oranı yüksek 'kırsal motorini' akaryakıt istasyonları sadece, yol dışı araç olarak adlandırılan traktör ve tarım makinelerine satabilecek. Uygulamaya akaryakıtçılar sert tepki gösterdi. Satışların yüzde 75'ini kırsal motorinin oluşturduğuna işaret eden akaryakıtçılar, "Kırsal motorin satamazsak pompalar kapanır. Zaten kriz var, binlerce insan işsiz kalır." uyarısı yaptı. Sektör, enerji üst kurulundan öncelikle uygulamanın ertelenmesini, sonrasında ise iptalini istiyor. Halen İstanbul'da 1 litre kırsal motorin 2,66 liraya, düşük kükürtlü motorin ise 2,80 liraya satılıyor. Bayiler satışa devam etmeleri halinde mevzuata göre üst kurulun kararını ihlal etmiş sayılacak ve 56 bin lira ceza verilecek.

Avrupa Birliği üyelik sürecinde gündeme gelen çevreye en az zararlı akar
yakıt satışı, Türkiye'de de başlıyor. Bu kapsamda 7 Ağustos tarihli Resmî Gazete'de EPDK'nın, 'Motorin Türlerine İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği' yayımlandı. Tebliğe göre kırsal motorin, "Yol dışı hareketli makineler ile tarım ve orman traktörlerinde kullanıma yönelik motorin" olarak tanımlandı. Aynı tebliğle satışa sunulan motorine "Beher kilogramında bulunabilecek en çok kükürt değeri; motorin için 10, kırsal motorin için 1.000 miligramı aşamaz." kısıtlaması getirildi. Tebliğin uygulama tarihi olarak da 1 Kasım belirlendi.

'NAKLİYE VE SATIŞLAR DURUR'

Türkiye'de halen akaryakıt istasyonlarında en çok kırsal motorin satılıyor. Petrol Sanayi Derneği verilerine göre geçen yıl istasyonlarda toplam 12,1 milyon metreküp kırsal motorin satılırken, düşük kükürtlü motorin satışı 3,3 milyon metreküpte kaldı. Aynı dönemde 2,9 milyon metreküp
benzin satışı gerçekleşti. Sektör çevreleri, yaklaşık 15 bin istasyonun en önemli gelir kaleminin kırsal motorin satışları olduğuna işaret ederek, "Kırsal motorin satamazsak pompalar kapanır." uyarısı yaptı. Kırsal motorin satışlarının yarından itibaren durması halinde, istasyonların düşük kükürtlü motorin ihtiyacını karşılayamayacağı belirtiliyor. Ana dağıtıcıların verdiği bilgiye göre, tebliğin uygulamasının ertelenmemesi halinde yarından itibaren düşük kükürtlü motorin sıkıntısı yaşanacak. Bunun sebebiyse satışların yüzde 75'inin kırsal motorinden oluşuyor olması. Bu kadar kısa süre içerisinde kırsal motorin yerine düşük kükürtlü motorinin konulması mümkün değil. Bu yılın ocak-ağustos döneminde toplam 7,3 milyon metreküp kırsal motorin satılırken; düşük kükürtlü motorin satışı 3,6 milyon metreküpte kaldı.

EPDK'nın uygulamaya koyacağı düşük kükürtlü motorin satışı vergi tartışmasına da sebep oldu. Konuyu Maliye'ye soran akaryakıtçılar, "Kırsal motorin satışlarına devam edilmesi halinde vergi farkı alırız." karşılığını aldı. Buna göre Maliye, yarından itibaren kırsal motorin satılmayacağı öngörüsüyle hareket ederek istasyonlarda satılan motorine düşük kükürtlü motorin vergisi uygulayacak. Maliye, verginin yanında ceza da kesebilecek. EPDK çevrelerinden edinilen bilgilere göre yarından itibaren otobüs, minibüs, otomobil gibi araçlara kırsal motorin satışı yapan istasyonlar, üst kurul kararını ihlal etmiş sayılacak. Bu suçu işleyenlere de mevzuata göre 56 bin lira para cezası uygulanacak.

Alıntı: DH Forum

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Artık iyice sıyırdılar o adamlar bizim gibi 30-40 lt de almıyor 300 lt mazot alıyor arada fark bayağı olucak..

Levent Kırca bunu çok güzel dile getirmiş...

http://www.youtube.com/watch?v=EpJts9qudjY

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kadir_;45112
Artık iyice sıyırdılar o adamlar bizim gibi 30-40 lt de almıyor 300 lt mazot alıyor arada fark bayağı olucak..

Levent Kırca bunu çok güzel dile getirmiş...

http://www.youtube.com/watch?v=EpJts9qudjY

hava kirliliğini azaltacak, ben mantıklı buluyorum.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;45115

Tamamda sadece bunla olmazki hadi diyelim bu ilk adım bunu yaptıktan sonra biodizelide yaygınlaştırmaları lazım benim düşüncem..

LPG de şu an artıyor onun yerine LNG yi yaygınlaştırabilirler alternatif kaynak çok ama diğer ülkeler gibi TR de pek önem verilmiyor yap zamı o kadar..

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;45115

önce oy ugruna o dandık komurlerı halka vermesınler.havayı oyle korusunlar

Çevrimdışı serhan

• VRS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Hadi hayırlı olsun Motorin de zaten 2910 dan aldım geçen akşam.3 liraya doğru gidiyor... :)
20V Turbo
Laurin&Klement..

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;45191
böyle giderse dizelede lpg takacaz:kiki:

Yaptılar zaten ama seri üretime geçilmedi henüz..

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/79362-redirect.aspx

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;45196
Yaptılar zaten ama seri üretime geçilmedi henüz..

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/79362-redirect.aspx
biyorum canım o kadarda cahıl değiliz:DBenim anlatmak istediğim böyle giderse bizde takdırırız:)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu an dizel motora LPG takılıyor.Ama otomobiller için çok çok pahalı..Hali hazırda Bursa'daki yeşil otobüslerde LPG li çevreci motor var.:)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
LPG taktıracaksam niye gidip de dizel farkıyla otomobil alayım ki ?:hanz: Tar Dar Injekşın ile gezeceğime tısıl tısıl motorlarla gezerim.:kiki:

Kaldı ki, dizeli şu şartlarda lark diye 4 lira yapmadıkları sürece kırdığımız tüketim rekorları sayesinde gam yemeyiz evelallah.:huh::heyo::++:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;45220
LPG taktıracaksam niye gidip de dizel farkıyla otomobil alayım ki ?:hanz: Tar Dar Injekşın ile gezeceğime tısıl tısıl motorlarla gezerim.:kiki:

Kaldı ki, dizeli şu şartlarda lark diye 4 lira yapmadıkları sürece kırdığımız tüketim rekorları sayesinde gam yemeyiz evelallah.:huh::heyo::++:

5 lira olsa mazot, 20-25 kuruş yakarız.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;45220

Siz böyle dedikçe  roomiyi satıp dizel fabiş almak geliyor içimden.:kiki:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI