škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

araçları servise götürürken....

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fatih çatal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar ilk 1000 de arabayi aldigim bayii servise gelin ucretsiz bakim var dedi..ben araci oraya mi goturmem gerekiyor...ilk 1000 bakimini başka servisede götürüp ücretsiz yaptirabilirmiyiz? Birde daha sonralari servise yağ için falan ne zaman gitmek gerekiyor..?

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Götürebilirsiniz, ama götürmek istediğiniz servise önceden telefon etmenizde fayda var, gittiğinizde yağ değişimini sorarsınız, ama tahmin ediyorum ki 15.000 bakımında yapılacaktır yağ değişimi.

Çevrimdışı fatih çatal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Abstraction;500265
Götürebilirsiniz, ama götürmek istediğiniz servise önceden telefon etmenizde fayda var, gittiğinizde yağ değişimini sorarsınız, ama tahmin ediyorum ki 15.000 bakımında yapılacaktır yağ değişimi.

15000bakimina kadar yağ tamam mi ? O kadar gidiyormu yav maşallah öyleyse ;-) 15000 bine yaklasirken araba acaba uyari verirmi servise gidin falan diye? Birde servise gitmeden cam silecek falan suyu kendimiz ilave edersek sıkıntı olur mu acaba...ilk defa sifir araç aldim ve bu konularda çok bilgim yok...

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracınız 0 olsada yağ eksiltme ve cam silecek suyunu siz kendınz  koyarsınız. ha servise gotururum dersenız servıste koyar hem arabaya hem cebınıze :D

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fatih çatal;500267
15000bakimina kadar yağ tamam mi ? O kadar gidiyormu yav maşallah öyleyse ;-) 15000 bine yaklasirken araba acaba uyari verirmi servise gidin falan diye? Birde servise gitmeden cam silecek falan suyu kendimiz ilave edersek sıkıntı olur mu acaba...ilk defa sifir araç aldim ve bu konularda çok bilgim yok...

Benim bildiğim kadarıyla yağ ilk bakımda yani 15.000 kmde değişiyor, yani sizin için sevindirici haber, baya gidiyor :) Göstergelerin orada ortada set yazan bir tuş var, ona basılı tutunca servise ne zaman gideceğinizi gün ve km olarak size gösteriyor, (bir kere basarsanız sağda yazan kilometreyi sıfırlar) ilk bakım ya aldığınız günden tam olarak 1 yıl sonrası, ya da 15.000 KM'ye gelince. Yani hangisi önce olursa o zaman bakıma götüreceksiniz, silecek cam suyu ilave edebilirsiniz tabii ki hiçbir sıkıntı olmaz, 3 litre civarında silecek suyu deposu mevcut, hatta silecek suyu azaldığı zaman araç sizi uyarıyor ekranda silecek suyu azaldı yazıyor, siz koymasanız bile o size hatırlatıyor :)

Çevrimdışı fatih çatal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dryusufbal;500269
aracınız 0 olsada yağ eksiltme ve cam silecek suyunu siz kendınz  koyarsınız. ha servise gotururum dersenız servıste koyar hem arabaya hem cebınıze :D

Bu olay garanti kapsaminin disina cikarmi ki  ?zaten adamlar araç satiyor neyler garanti kapsaminda onu bile bilmiyoz...hatta garanti uzattim +3 yil iyi mi yaptik onuda anlamadim kullanici hatasi olursa garanti dışı diyorlar sanirim iyide bunun ölçütü nasil ...öğrenecek çok şey var aslinda ;-)

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cam suyu ilave etmeyle garantiden çıkar mı kardeşim?

Çıkar da, çıkmaz da! Antika bir memleket burası..

Adamın biri passat'ıyla 8 takla atmış. Araç hurdaya çıkmış. Kasko şirketi aracı inceleyip "Ödeme yapmam" diyor. Gerekçe komik: Adamcağız passat'ın orijinal jantlarını aynı ebatlara sahip başka marka jantlarla değiştirdiği için :mad::):mad::):mad::)

Çevrimdışı fatih çatal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;500293
Antika bir memleket burası..

Adamın biri passat'ıyla 8 takla atmış. Araç hurdaya çıkmış. Kasko şirketi aracı inceleyip "Ödeme yapmam" diyor. Gerekçe komik: Adamcağız passat'ın orijinal jantlarını aynı ebatlara sahip başka marka jantlarla değiştirdiği için :mad::):mad::):mad::)

Hadii yaa yuhh be bu kadarida olurmu arabanin bi yerini degistirmeyelim  o zaman   ....kaputa film cektirdik kasko icin o zaman o da sıkıntı ;-)

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Passat'ın başına gelenler ne kadar doğru bilemem (anlatanın yalancısıyım) ama, ülkemizdeki saçmalıkları düşününce bana mantıklı geldi. En azından "Olur mu, olur yahu" dedirtti yani :(...

Fatih kardeş her şey bir yana, hiç endişelenmeden her daim cam suyuna ilave yapabilirsiniz. Bir de yağ değişimini sormuşsunuz ve forumdaşlar da gereken bilgiyi vermişler zaten. Şunu merak ettim: aracı teslim alırken size bakım kitapçığı vermediler mi?

Yeni aracınızı güle güle kullanın :ok:

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben arabayı istanbuldan aldım. Ankarada hem and hem efe artık 1000 km de boyle bir bakımın olmadığını araba üretiminin mükemmelleştirildiğini  söylediler. Ama kul yapımı bu ben ısrar ettim götürdüm.Pek bişey yapmadılar antifirizini yağını falan kontrol ettiler.
« Son Düzenleme: 02 Mart 2015, 23:46:02 Gönderen: hakan_by »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1000km bakımı diye bir şey yoktur.Sadece 1000 km de genel bir kontrol yapılır yağında eksiltme olup olmadığına bakılırız sizin şikayetiniz olup olmadığı sorulur eğer sıkıntı yoksa 15 bine km yada 1 yıl a kadar devam daha sonra yıllık bakıma girmeniz gerekiyor onu da arkadaşların dediği gibi araba size km niz yaklaşıyorsa km olarak hatırlatır zaman yaklaşıyorsada şu kadar zaman der merak etmeyin :)

Silecek suyunuzu tabiki siz doldurabilirsiniz sonuçta araç sizin bu tarz şeyler garantiyi etkilemez daha çok parça değişikliği kablo kesme biçme vb durumlar garanti olayını etkiler :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sifir motor yapilmis ya da sifir km olan bir aracin 1000 km sonra yag ve yag filtresinin degistirilmesini faydali buluyorum. Gunumuzde cesitli sebeplerden oturu servisler genelde kiviriyor bu iste ancak madem yapicaz demisler kacirmayin yaptirin bence.

Araba yapimi mukemmelesmismismis arkadas neymis cnc tezgahta 0.001 hassasiyetle isleniyormus parcalar ben bilmiyorum zaten cnc tezgahin ne oldugunu zaten elimde lastik topla oynar gibi oynamiyorum bu tezgahlarla bu isin muhendisligini okumadim servisteki dandik ilk okul mezunu usta biliyo zaten.
Ne olursa olsun birbirine yeni alisan parcalar gozle gorulmeyecek duzeyde de olsa alisma surecinde birbirinden parca koparir (mikroskopik boyutta olsa dahi). Bu kopan parcalar siz 15k bakimina gidene kadar motorun icinde dolasir ve zimpara etkisi yapar. Kimisi sistemde kendine bir yer bulur kimisi yag degisimde cikan yag ile beraber akar gider. Motorun uzun vadedeki omru acisindan hatiri sayilir zarar verir (500k km ve uzeri icin konusuyorum). Servis yapmiyorsa bile servisten orjinal bir yag filtresi alin ozel bir serviste kendiniz degistirtin merak etmeyin siz soylemedikce hic bisey anlamazlar ;)

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar gerekli cevapları yazmışlar, güle güle kullanın,

passattaki olay büyük ihtimal TUV onayı olmayan çin jantlarından olmuştur, jantın kırılması vs. gibi bir nedenle takla attığı düşünülüyorsa sigorta ödeme yapmaz. onun dışında araca takılan ürünler TUV, TSE vs. onaylı ise ödeme yapmam lüksü yoktur.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Açıkcası ilk 1000kmde ben de yağ ve yağ filitresini değiştirmeyi düşündüm.Sonra kaynadı gitti öyle.Şu an araç 6000kmde.Geçenlerde yağ seviyesine baktım .Seviyesi normal ama rengi zift gibi.Değiştirsem mi acaba ne dersiniz?

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakan_by;500481
Açıkcası ilk 1000kmde ben de yağ ve yağ filitresini değiştirmeyi düşündüm.Sonra kaynadı gitti öyle.Şu an araç 6000kmde.Geçenlerde yağ seviyesine baktım .Seviyesi normal ama rengi zift gibi.Değiştirsem mi acaba ne dersiniz?

Bence değiştirin. Çok da geç kalmamışsınız zaten. Ben ıvır-zıvır nedenlerden ötürü yaptırmadım; pişmanım :ok: