škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fren Diski

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nagolen

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ön fren disklerinin ömrü kaç bin km ortalama acaba

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: nagolen;500386

30 binde bitiren de var, 70 binde bitiren de...

Kullanım tarzınız ve nerede kullandığınıza bakar. Eğer dudak yapmışsa kenarları ömrü bitiyor demektir. Ustanın tavsiyesine kulak verin derim  ;)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tamamen kullanıma bağlı. Ben 155.000 de sattığım Polo da  hiç disk değiştirmedim. 2 tk fren baltası 1 defa da debriyaj baltasını değiştirmiştim . Octavia da 80.000km de fren baltasını değiştirmiştim.

Çevrimdışı EMİR_EFE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nagolen;500386

Arkadaşlar çok güzel şekilde cevaplamış kullanıma ve ortam şartlarına göre değişir. fabia I varken 120 de sattığım arabada bende hiç değiştirmemiştim.

Çevrimdışı nagolen

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aracım 54 binde ustam bugün torna yapalım dedi. Onun soruyorum... Teşekkürler

Birde 2012 model 1.2 htp Roomster ön fren disk ölçülerini bilen bir arkadaş yazabilirse sevinirim...
« Son Düzenleme: 03 Mart 2015, 16:47:22 Gönderen: nagolen »

Çevrimdışı EMİR_EFE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nagolen;500471

Birde 2012 model 1.2 htp Roomster ön fren disk ölçülerini bilen bir arkadaş yazabilirse sevinirim...

Torna yapılmasında bir sıkıntı yok yapan iyi olursa :).
 ölçüleri bilmiyorum.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nagolen;500471

54000 de torna gerektiriyorsa fren ''çok kullanılıyor'' demektir...
torna, sadece ''kenarlar dudak yaptıysa'' yapılmalı, en nihayetinde torna, bir sildirme işlemi, en az 5-10 000 kmlik silim yapılıyor, önermem, gerekiyorsa değiştirilmesi daha iyi.
arabanız 1.2 ise büyük olasılık 256 mm lik disk vardır, ama 256 nın da 2 tip farklı poryası olanları var, arabanızdaki disk çıkmadan alım yapmayın, ya da elinde diğer tip olan dükkandan alın ki değişim olabilsin.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Torna genellikle ya dudak yapan diskte ya da yamuk olan diskte yapilir. Yamulma genellikle sicak diske su degmesi sonucunda olusan ani isi degisiminden meydana gelir..

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ankara Ulus' dan frene basmadan İstanbul Köprü Gişelere kadar giderim. Frene basınca sanki yakıt boşa gidiyormuş gibi oluyor bana

Bendeki diskler de aldığımdan beri değişmedi, aldığım sahibinin de değiştirdiğini sanmıyorum. 167 bin km oldu, dudak , yanak ..vs yok ama soğuk-sıcak farkından dolayı sanırım artık üzeri pürüzsüz değil, frene basınca titreme yapıyor. Ben de değiştirmeyi düşünüyorum yakın zamanda. Tornaya değmez bence.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;500786
Ankara Ulus' dan frene basmadan İstanbul Köprü Gişelere kadar giderim. Frene basınca sanki yakıt boşa gidiyormuş gibi oluyor bana

Bendeki diskler de aldığımdan beri değişmedi, aldığım sahibinin de değiştirdiğini sanmıyorum. 167 bin km oldu, dudak , yanak ..vs yok ama soğuk-sıcak farkından dolayı sanırım artık üzeri pürüzsüz değil, frene basınca titreme yapıyor. Ben de değiştirmeyi düşünüyorum yakın zamanda. Tornaya değmez bence.
Evet aynen doğru. Fren dolaylı enerji kaybı demektir.  Tekrar hızlanma için gaza basmak gerekiyor.  Araba kullanırken Temel prensibim mümkün olduğunca az frene basmaktır.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yani nesil balatalar malesef ki çok güzel disk bitiriyor.Bundan önceki disklerim 90 bin km gitmişti şuan üzerindekiler 30 binde dudak yaptı tornalatmak zorunda kaldım.Benim disklerim pahalı olduğundan ben kolay kolay değiştirmiyorum.Fabiaların oem disklerinin çifti 100-120 tl civarında olması lazım tornacıya 50-60 tl verene kadar biraz daha ekleyip yeni disk almak daha mantıklı :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;500812
Yani nesil balatalar malesef ki çok güzel disk bitiriyor.Bundan önceki disklerim 90 bin km gitmişti şuan üzerindekiler 30 binde dudak yaptı tornalatmak zorunda kaldım.Benim disklerim pahalı olduğundan ben kolay kolay değiştirmiyorum.Fabiaların oem disklerinin çifti 100-120 tl civarında olması lazım tornacıya 50-60 tl verene kadar biraz daha ekleyip yeni disk almak daha mantıklı :)
Disk olarak ne kullanıyorsun Kadir?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kadir brembolayalim seni 4tanesi balata malata 1 lira :) kafan rahat takil