škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor yağ kapağının oradan beyaz duman

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı neslisoner

• tonmaister
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar konulara baktım ama göremedim. Varsa kusura bakmayın.
Öncelikle hepinize selam skoda fabia 1.2 12valf 2005 model htp motor bir aracım var arabayı alalı bir kaç ay oldu. Şimdi sorunum şöyle
Araç motor yağ doldurma yerinden beyaz hafif bir şekilde buhar yada duman çıkıyor bunun sebebi ne olabilir usta ya baktırdım normal dedi.arabanın yağı yağ filtresi yeni değişti araba yağ eksiltmiyor suda eksilmiyor. Araç ta çekişten  düşme anormal çalışma gibi hiçbirşey yok daha önce görmedim böyle birşey acaba yağdan olabilir mi markası reinhol diye birşey hata yaptım bu yağı kullanarak biliyorum ama oldu bir kere bu benim ilk arabam lütfen yardımcı olun birde adana da iyi bir usta lazım bana para göz olmayan hakkını alan yardım

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Genelde herkes yağ kapağından buhar çıkmasını motorun bitmesi olarak görür. Ancak bazı araçlarda bir miktar "kompresör" yapması normal olarak karşılanır. 2.0 dizel bir mondeom vardı yakın vakitte. Kapağı açınca çaydanlık gibi buhar atıyordu ama herkes normal diyordu. İnşallah sorununuz ciddi değildir..

Çevrimdışı voodoo_xv

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Üstten egzantrikli motorlarda motor çalışırken gözle görülür bir miktar kompresyon ve temiz buhar atması ve hatta etrafa  yağ sıçratması normaldir. Ama siz net bilgi için servisinizle görüşün.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neslisoner;502534
Arkadaşlar konulara baktım ama göremedim. Varsa kusura bakmayın.
Öncelikle hepinize selam skoda fabia 1.2 12valf 2005 model htp motor bir aracım var arabayı alalı bir kaç ay oldu. Şimdi sorunum şöyle
Araç motor yağ doldurma yerinden beyaz hafif bir şekilde buhar yada duman çıkıyor bunun sebebi ne olabilir usta ya baktırdım normal dedi.arabanın yağı yağ filtresi yeni değişti araba yağ eksiltmiyor suda eksilmiyor. Araç ta çekişten  düşme anormal çalışma gibi hiçbirşey yok daha önce görmedim böyle birşey acaba yağdan olabilir mi markası reinhol diye birşey hata yaptım bu yağı kullanarak biliyorum ama oldu bir kere bu benim ilk arabam lütfen yardımcı olun birde adana da iyi bir usta lazım bana para göz olmayan hakkını alan yardım

aracınızın km si biraz yüksek ise normal dir. motorun çalışması sırasında sekmanlar arasından biraz kompresyon kaçağı olur artı yağ ısındığı için onun da buharı.
aklınızda soru işareti kalmaması için kompresyon testi yaptırın, motorun durumu ortaya çıkar

Çevrimdışı neslisoner

• tonmaister
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: HakanParlar;502537
Genelde herkes yağ kapağından buhar çıkmasını motorun bitmesi olarak görür. Ancak bazı araçlarda bir miktar "kompresör" yapması normal olarak karşılanır. 2.0 dizel bir mondeom vardı yakın vakitte. Kapağı açınca çaydanlık gibi buhar atıyordu ama herkes normal diyordu. İnşallah sorununuz ciddi değildir..
Inşallah öyledir bakacağız artık

Çevrimdışı neslisoner

• tonmaister
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;502550
aracınızın km si biraz yüksek ise normal dir. motorun çalışması sırasında sekmanlar arasından biraz kompresyon kaçağı olur artı yağ ısındığı için onun da buharı.
aklınızda soru işareti kalmaması için kompresyon testi yaptırın, motorun durumu ortaya çıkar
Bu testi kimler yapıyor teşekkür ederim ayrıca

Çevrimdışı neslisoner

• tonmaister
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Birde şöyle bir sorum olacak Motor ust kapağının ordan hava filtresinin bulunduğu yere bağlı bir hortum var belli bir devirde motora gaz verdiğinizde oradan yukarıya yağ atıyor

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu dediklerinizin hepsi normal. Eger icinizi cok rahatlatmak istiyorsaniz birisi gaz versin araciniza 3000-4000 devir bosta sikistirsin arabayi sizdr arkaya gecin egzozdan mavi duman cikiyor mu cikmiyor mu ona bakin ;)

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neslisoner;502556

Çok basit bir test aslında ama elinizde test cihazı olması lazım. tüm buji bobinler sökülerek yerine kompresyon test cihazı takılır araba 3 kez marşa basılır alınan değer not edilir. bütün silindirlere aynı uygulama yapılır. aracın fabrika değerlerinin biraz fazla altında ya da silindirler arası ciddi fark varsa ufukta sıkıntı var demektir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: neslisoner;502556

Testi motor tamiri yapan yada bazı tamircilerde test cihazı olabilir. Yağ seviyesini kontrol edin filitrenin ordan aşırı yağ gelmemesi gerekiyor

Çevrimdışı neslisoner

• tonmaister
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;502620
Testi motor tamiri yapan yada bazı tamircilerde test cihazı olabilir. Yağ seviyesini kontrol edin filitrenin ordan aşırı yağ gelmemesi gerekiyor
Teşekkürler .deneyeceğim
Alıntı yapılan: DDŞ!;502564
Bu dediklerinizin hepsi normal. Eger icinizi cok rahatlatmak istiyorsaniz birisi gaz versin araciniza 3000-4000 devir bosta sikistirsin arabayi sizdr arkaya gecin egzozdan mavi duman cikiyor mu cikmiyor mu ona bakin ;)

Çevrimdışı neslisoner

• tonmaister
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: biHEmta;502572
Çok basit bir test aslında ama elinizde test cihazı olması lazım. tüm buji bobinler sökülerek yerine kompresyon test cihazı takılır araba 3 kez marşa basılır alınan değer not edilir. bütün silindirlere aynı uygulama yapılır. aracın fabrika değerlerinin biraz fazla altında ya da silindirler arası ciddi fark varsa ufukta sıkıntı var demektir.
Sağol bugün bir ustayla konuştum yarın baktiracagim inşallah önemli birşey degildir

Çevrimdışı neslisoner

• tonmaister
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar çok şükür bu gün baktirdim arabaya hiçbirşeyi yokmuş herşey normal dedi usta çok az bi kompresyon ayarsizligi varmış o da çok önemli derece.de.değil dedi