škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kış geliyor :)

lrfan · 81 · 25293

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Real81;63669
aynı dert burdada var , ne kar ne bişey , kış lastiğimiz olmasa kar kıyamet olur.

Kesin :haha::++::++::++:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;63608
Artık şöyle en kalitesinden 4 mevsim alıp kullanmak lazım.(her ne kadar beğenmesemde) Baksanıza ne kar var ne buz.. Arada uludağ'a çıkıyorumda kar değiyor lastiğe.Yoksa tırt yani...

4 mevsim pek doğru bir karar değil. Ne yazın ne de kışın iyi bir performans sunabiliyor. Onun yerine direkt olarak iyisinden bir yaz lastiği almak bile daha mantıklı olacaktır.

Hatta Autoshow'da karşılaştırması vardı; 4 mevsim lastiği kışın kış lastiğinden, yazın da yaz lastiğinden belirgin olarak daha düşük performans gösteriyordu. Fiyatı da sıkıntılı olarak belirtilmişti.
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2010, 23:39:50 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yaz lastigi sıcak havalardaki, kıs lastigi soguk havalardaki performansı ile kendini gösteriyor,
kıs lastigi takan bi abimiz, cok sehirlerarası yapar kendisi, süratli biner arabaya, geçen yağmurlu bi havada yeni taktırdığım kıs lastiklerim hayatımı kurtardı resmen dedi, 150 sabitlemis giderken otobanda, önümde bir kaza oldu, yaptığım o ani manevrada kayma yapmadığı icin hayatımı kurtardı resmen dedi,

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ben şu noktaya geleceğim, forumda kış lastiği kullananların hiç benim kadar zorlama araba sürdüğünü sanmıyorum. En azından hafta içi her gün 180 görürüm istisna azdır.

Yav kar yoksa inanın bir işe yaramıyor. +7 derece falan fişman. Yav geç. 100 le giderken araba 5-10 metre erken durur o kadar. Yok extrem bir farkı. Aha kar falanda yağmıyor artık, yağdığı zamanlardada 3-5 gün durur tuz-asit dök tamam bitti gitti.

Gelgelelim ben kelekoviç mastır kabak lastiklerimle, yağmurun alnında non-stop sileceğimle 40-50 ile kavşak alıyorum, 5 senelik lastik dönüyor yav. Yaş yerde ha, abartmıyom bi cameraman verin çekerim, dışardan biri bakınca anlamaz kaydığımı.

Olacak bende o yağmurda karda TS810 falan, 4. vitesle dönerim köşe başlarını :hanz:

Yine rahmet diplemiş geliyor, yolda giden arabanın sesi şır şır, arkadan Karcher gibi su atıyor arabalar, TEM'de aynı lastik gidiyor yine 160-170.... Yav ben her Allah'ın günüde yapmıyorum ya, yol doluysa tehlike olabileceksede basmayız herhalde hiç birimiz o kadar değilizdir, gelgelelim kimsede benim gibi yapmaz bunları, normal lastiklerinizle çook rahat kışın gidebilrsiniz. Hadi diyelim lastiğin var, o hızda seni Allah'tan başkasıda kurtaramaz, e o zaman yavaş gitmeli, e yavaş gidince yüksek ihtimal bişi olmaz :lol: Hadi oldu, e zaten olacağı varmıştır, lastiğin yaratacağı %5 lik farktanda olmaz ya, gelir adam vurur, yada pat atlar önüne sen vurursun.

Tek farkı karda çıkar aha o da yok. Keşke yağsada kar görsek. Aha kış bitti, 1 ayda yarıyıl tatili arabayla işim yok. Sanki 1 ay karlı geçecekte :D 6 yıl yaptım ben lastiğe dokunmadan Allah'ın izniyle ölmezsek. Yok abi gerek yok. 3 gün biniver otobüse-metroya çok kar varsa sen Hakkapelita taksan çözüm değil biri gelir yine vurur.

Kar lastiğini büyük şehirlerimizde alabildiğine ticari buluyorum. +7 derecede ve altında firen mesafesi azalırmış. Allahınızı severseniz bi kış lastiğiyle 60 la giderken yapın, bide yaz lastiğiyle. Kuru yada yaş zeminde ne çıkacak? Kaçınız işe güce giderken 160-180 vuruyor makasların beline giriyor trafiğin anasını ağlatıyor? Hiç kimse tabi ki. 120 bile yapmazsınız o koşullarda.

Burası TR, buralarda büyük şehirlerde yaşıyoruz, bi kar haberi düşsün gün evvelden araçlar yollarda hazır bekliyor, aklınız 3-5 sene öncesine gitmesin. Ben kar haberi dedikleri zaman gece 03.00-04.00 gibi ekip arabalarını çok gördüm. Aha açacak adam işte.

Yavaş gidince 40-50 ile her lastik hemen hemen aynı sonucu verir soğukta yağmurda. Herkesde dikkat etmeyeceğine göre, bir aylık asgari ücreti yılın 1-2 günü bile işe yaramayacak bir şeye dökmek ne derece mantıklı bilmiyorum.

Genelde kuzey ülkelerinde farzdır böyle şeyler.

Alıntı yapılan: mustisahin;63688
yaz lastigi sıcak havalardaki, kıs lastigi soguk havalardaki performansı ile kendini gösteriyor,
kıs lastigi takan bi abimiz, cok sehirlerarası yapar kendisi, süratli biner arabaya, geçen yağmurlu bi havada yeni taktırdığım kıs lastiklerim hayatımı kurtardı resmen dedi, 150 sabitlemis giderken otobanda, önümde bir kaza oldu, yaptığım o ani manevrada kayma yapmadığı icin hayatımı kurtardı resmen dedi,

Haah işte, böle yol-hava dinlemeyip asılan extreme adamlara lazım bunlar...
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2010, 00:06:41 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Katilmiyorum Hakan, aciklamasini PC basina gecince yazacagim.Turk'e bisey olmaz gibi konusmussun :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadas 150 ile giderken frenlere kökledim, sag sol yaptım, bi arabalık yerden o suratle manevra yaparak gectigini söylüyor, kıs lastigi olmasa öyle yola tutunamazdı diyor,

dün kavsakta eski bir araba muhtemelen lastikleride kabaktı, baktım kaya kaya üzerime geliyor, tam dibimde durdu, kesin vurdu dedim, verilmis sadakamız varmıs, milimetrik durdu, vursa idi bi sürü masraf olusacaktı, yani sehiricindede lastigin, frenin vs vs kötü ise güvenli seyahat edemezsin, hele birazda dalgınlık dikkatsizlik varsa isin cok zor,  bence tedbirimizi almalıyız,