škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Şanzıman !!!

Ziyaretçi · 31 · 12470

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
bugün sanayideydim, şanzımana bor falan ekledim vs. ustayla beraber yaptık, yağı falan kendim bastım hatta :kiki:

herneysede anlatmak istediğime gelelim... bi abi Transporter satın alıyor 2. el...

daha yeni alır almaz (1 ay olmuş) şanzımandan çılgın sesler gelmesinden ötürü baktım gelmiş servise, şanzımanı düşürüyorlar... acı bi durum aslında.

baya beraber takıldık ufak tefek el attım. sahibi ısrarla şanzımanı sökmeyelim, baskıdan-volandandır falan tarzı şeyler söylüyordu.

dedim abi, ses vites boştayken var mıydı?.... dedi evet oluyordu.

debriyaja basınca? he o bi o zaman kesiyordu sesi dedi.

dedim arkadaşlar şanzımanı sökmekte haklılar hele bi sakin ol rahatla. iyi madem sen öle diyon tamam.

şanzımanı ayırdılaaar... bütün problem kabak gibi çıktı meydana. resimde gördüğünüz üzere bilyanın kafesi kırılıp gitmiş, koparmış atmış çemberini....

yamulmuyorsam prizdirek olacak. etrafındaki sıyırma kıymıklarını görebilirsiniz... kutuda baya demir talaşı vardı.

sonra vatandaş Kırşehirdeki ustalara sövüyordu (ordan gelmiş oralı) hatta kontrol ettirdim, her şeyi tamam dediler diyor. küçük şehrin ustası işte...

şanzımanın içinden 1 litre yağ çıkmadı arkadaşlar, hatta çoğu parçada aşınma, yanma kararma gibi abuk görüntüler vardı, inanılmaz yanık kokuyordu. eski sahibi naptı kim bilir.

çıkan şanzumanı takas etmek suretiyle 1000 TL ye çıkmasını aldı geldiler 10 dakkada, seviyorum Ankara'yı :)

şanzıman yağınızı kontrol edin.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende geçen 80den 1 attım diyince senin şanzıman gitti sandım:++:

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
offf selektörlere bak vw abi adamlar yapmış :)

bende diferansiyel dağıttım biliyorsunuz :D

şanzımanı kucaklamışlığım vardır 30 kilo bişey

:kiki:

o ara benim kanka  samsundan uçakla  geliyordu   dedim  olum  in anında  havalimanından alayım seni diferansiyel bulmamız lazım  :D

izmirde  ne kadar sanayi varsa  gezip   birebir  aynı  diferansiyelin  çok temiz  çıkmasını  bulup  aldık  

biraz  şabanlık var  üstümde  ama  idare  edin  :kiki:  

velhasıl   opel  işte  :hanz:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;45838
yamulmuyorsam prizdirek olacak. etrafındaki sıyırma kıymıklarını görebilirsiniz... kutuda baya demir talaşı vardı.

Yemekteyizdekine laf ediyon ama var bişiyler :kiki::kiki:

Baya oturmuştur adama.. zaten bu tür vakalar ve satıcılar yüzünden 2.elden soğudum bizede dizel GTD düşmüştü onunda motor sorunluydu her türlü arızayı yapıyodu ondan sonra 2.el araba almadık daha :D

İnş yağsız çıkmışındır ordan:D

hakanerdogan

• Ziyaretçi
elindeki diferansiyel niye öle senin Ahmet Abi? VW de fotonun en sağındaki kocaman olan dişli olmuyor mu dif.?

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan  dişli  ayrı  paraydı :D

adama   çingen pazarlığı  yaptım   takasa  girmelik  kız gibi  şanzımanı  açtı  önümde   dedi  yaktın  beni  bu şanzıman  dağıtmalık  değildi..

dedim  dayı   bırak  işim  görülsün  gözünü seveyim neyse  borcum  vercem..   yok  kardeşim  al  diferansiyeli  aynasını  sökçem  dedi..  iyi  dedim  sen  bilin :D

velhasıl  uğraş  dur   somunlara  loctite  sıkma torkunu  araştırır vs..  bi ton   iş  

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benım ozel servıstekı ustada sanzıman yagın ıyı dedı ama ben 25,000 km yaptım bu arabayla daha yag falan koydurmadım.eskı sahıbıde ne zaman koydurdu bılmıyorum bakalım hayırlısı kucagımıza dusmez umarım

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: demir_01;45852
benım ozel servıstekı ustada sanzıman yagın ıyı dedı ama ben 25,000 km yaptım bu arabayla daha yag falan koydurmadım.eskı sahıbıde ne zaman koydurdu bılmıyorum bakalım hayırlısı kucagımıza dusmez umarım

ya aslında şanzımanda yağ olduktan sonra problem yok. yeter ki yağsız kalmasın dağılmaz. ama iyi yağla-kötü yağ farkı uzun vadede ortaya çıkar, 5 sene yada 80-90 bin km de değişilmesi iyidir derler.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
150 diff  + 30 conta takımı + 10 lira alüminyum kaynağı (şanzıman parça attı karterini deldi :D) + 150 işçilik  ama  başka işlerde  yaptım..

aynı  anda  feliciayı  getirdik oraya  onunda  egzantrik  zinciri  kulak mulan  bi ton  ıvırzıvırı değişti..

ustam bizim aile dostu  gibi:D  zaten  gece  çalıştık  rahat  rahat ben yardım ettim falan  eğlene eğlene ..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
he ya el atmak lazım böle şeylere, çok feci zevk alıyorum.

komple şanzımanı öğrendim mesela çok iyi oldu, en ufak soru işaretim kalmadı prensibi hakkında.

tahliyesi, girişi, seviye deliği vs... iyi oldu. kendimde yapınca hepten rahatladım kafamı kurcalayan bi tek o kalmıştı.

bir kaç anahtar ve şöle takoz biçimli rampalar olur ya, arabayı üstüne sürersin, iki tane alacan ön tekerleri çıkaracan, hatta bi tane bile yeter, tek teker kaldırımda olur.

işte o zaman siz beni görün :kiki:

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;45853
ya aslında şanzımanda yağ olduktan sonra problem yok. yeter ki yağsız kalmasın dağılmaz. ama iyi yağla-kötü yağ farkı uzun vadede ortaya çıkar, 5 sene yada 80-90 bin km de değişilmesi iyidir derler.
o zaman guvenle bınebılırım aracıma.çünkü benım aracı satın aldıgım hoca da suankı aracı goturdugum servıse goturuyormus.arabanın eciğini cücüğünü biliyor.sagolsun benıde kolay kolay ne arabam ne de ustam masrafa sokuyor

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şanzıman işleri tırt ya :D

bildiğin arabayı kaldırmak lazım tekerlekleri üstünde durdumu şanzımanı dışarı almak zor tekerlekten yükseltsen öyle takoz yapısı şeylerle aksları alamazsın dışarı aksları lamazsan şanzıman inmez :D

benim şimdiye kadar gördüğüm en kral servis verilen araç mercedes benz abi şanzımanda motorda üstten inip alınabiliyor.. her usta söyler zaten mercedes mercedes diye :D

biz bu kıytırıkta şanzımanı indirmek için ön traversi gevşettik araladık yer yarattık kendimize...

ustama dedim indirelim ne lazımsa kastırmayalım parçaları.. adam ne dese beğenirsiniz Ahmet Kastılmadna doğum oluyormu :kiki:

iyi  dedim  hayırlısı  olsun  ozaman..

hakanerdogan

• Ziyaretçi
yok yav indiren kim :kiki:

yağını değişmek için diyorum, bi ufak pompa alsam yetiyor.

sen transporteri gör, öle kolay mı şanz. indirmek, akslar kolum gibi yere bakıyordu....

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lazım olan her aletim olmasına rağmen ben soğutma sistemi dışında sıvı değiştirmedim arabada

çıkanı ne yapıcam hala bilmiyorum o yüzden :D

bunun yönetmeliğini öğrensem çok rahat ederim.. sanayi ortamına gidip yapıyorum işimi.. çıkanıda ustamın mekana bırakıyorum ordan yağcı mı topluyor ne yapıyor artık bilmem..

artık sıvıları ne yapmamız lazım bilen varsa söylesin :)