škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

vites boştaykenki tüketim

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı egeadam

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar araç hareket halindeyken yada yokuş aşağı inerken vites boşa aldığımda yakıt tüketimi devam benzer değerde devam ediyor, gerçekten bu değeri harcıyor mu acaba ?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: egeadam;506049
arkadaşlar araç hareket halindeyken yada yokuş aşağı inerken vites boşa aldığımda yakıt tüketimi devam benzer değerde devam ediyor, gerçekten bu değeri harcıyor mu acaba ?

hareket halinde boşta giderken aracın hızına göre ortalama anlık tüketim hesaplanıyor. Mesela sabit dururken anlık tük. 0.6 lt iken 30 km lik bir hızda 3.5 lt tüketim gösterebilir ama hız arttıkça anlık tüketim değeri yine 0.6 lt ye kadar düşer.
hareketsiz haldeyken anlık tüketim 0.5 lt ye kadar düşüyor bunun altına inen anlık tüketim yoktur herhalde :confused:

Çevrimdışı egeadam

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;506053
hareket halinde boşta giderken aracın hızına göre ortalama anlık tüketim hesaplanıyor. Mesela sabit dururken anlık tük. 0.6 lt iken 30 km lik bir hızda 3.5 lt tüketim gösterebilir ama hız arttıkça anlık tüketim değeri yine 0.6 lt ye kadar düşer.
hareketsiz haldeyken anlık tüketim 0.5 lt ye kadar düşüyor bunun altına inen anlık tüketim yoktur herhalde :confused:

bence de hareket halinde iken rölantide harcadığı tüketimi yapıyor gibi.

Çevrimdışı etms

• Platonik ST Üyesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;506053

1.6 Tdı harekete geçtiği an devir göstergesi 900 civarına çıkıyor, hareket halinde asla rölantiye düşmüyor yani. Bu sebepten boşta bile olsa hareket ettiğinde yakıt bir miktar yükseliyor. Rölantide minimum 0.4 lt/h oluyor. Kompresyon esnasında ise en düşük tüketim olan 0 görünüyor. Cut off sayesinde araç yakıt harcamıyor. Boştayken 0 görme şansınız yok yani.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizelde fazla dikkat etmedim ama benzinlide rampa aşağı boşa attığımda,düzlüğe göre bir nebze daha fazla anlık tüketim oluyordu.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Manuel vitesli bir otomobilde rampa aşağı CC açıksa, anlık tüketimi 0,0lt/100km olarak görünüyor.
Rapid  1.6TDI DSG' de rampa aşağı CC açıkken denediğimizde ise -ki süratimiz  60km/s civarıydı ve rampa dikti- anlık tüketim 3-4,5lt/100km arası değişti sürekli.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle hiç bir araç durmadığı yerde boşa alınmamalıdır. Velevki eski kafalı insanların deyimiyle peygamber vitesine alıp yokuş aşağı gittinizde yukarıda da açıklandığı üzere araç kompresyon yapmaz cut off sistemi çalışmaz ve yakıt harcamış olursunuz. Her zman uygun viteste yavaşlanıp durunca boşa alınmalı ya da debriyaja basılmalıdır

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;506091
Öncelikle hiç bir araç durmadığı yerde boşa alınmamalıdır. Velevki eski kafalı insanların deyimiyle peygamber vitesine alıp yokuş aşağı gittinizde yukarıda da açıklandığı üzere araç kompresyon yapmaz cut off sistemi çalışmaz ve yakıt harcamış olursunuz. Her zman uygun viteste yavaşlanıp durunca boşa alınmalı ya da debriyaja basılmalıdır
Kaldı ki şanzıman kendini yağlayamıyor tam olarak boş viteste ilerlerken. ;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Viteste giderken gazdan ayağınızı çekince de  0.0/L gösteriyor ama , bunda da bir gariplik yok mu sizce ?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;506121
Viteste giderken gazdan ayağınızı çekince de  0.0/L gösteriyor ama , bunda da bir gariplik yok mu sizce ?

Konuyu okumadınız heralde bunun nedeni yukarda anlatılmış

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;506122
Konuyu okumadınız heralde bunun nedeni yukarda anlatılmış

Nedeni anlatılmamış göremedim ? vitesteyken gazdan ayağımı çektiğimde 0.0/L göstermesinin sebebi nedir ? Benzin harcamıyor mu araç ?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;506125
Nedeni anlatılmamış göremedim ? vitesteyken gazdan ayağımı çektiğimde 0.0/L göstermesinin sebebi nedir ? Benzin harcamıyor mu araç ?

Cut off denen yakıt kesme işlevi oluyor. Araç kompresör yapıyor

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Alıntı yapılan: Uğur Akar;506118
Kaldı ki şanzıman kendini yağlayamıyor tam olarak boş viteste ilerlerken. ;)

Buna ek olarak turbolu arabalarda vitesi boşa atınca yağ basıncı düştüğünden dolayı turbonun yağlanması da azalır.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: veracocha;506125
Telefondan yazdığım için bulamadım; forumda "Onno Usta" diye arama yapıp çıkan sonuçlardan "yokuş aşağı sıfır tüketim" başlıklı olan konuyu okursanız, daha da netleşecektir durum zihninizde.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle