škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia-Jetta-Focus-Corolla-Fluence Arasından Tercihim ve Kısa Kıyas

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Başta bu forumda bu konuyu açarak seçimimi de belli etmiş oldum aslında. C sınıfı 2. el araba bakarken araba fiyatları beni boş ve benzinli 0 modellere yönlendirdi :) Neticede Octavia 1.2TSI Ambition almış oldum. Tabi öncesinde başlıkta belirttiğim modellerin hepsinin baz donanım benzinli olanlarını inceledim. Hızlıca izlenimlerimi de paylaşmak isterim.

Jetta : Güzel araba tabi ama Octavia ya göre olumsuz özelliklerini sıralamam gerekirse. Malzeme kalitesi filan Octavia ile 1 e 1 aynı.
 1- Daha dar, Octavia hem bagaj hemde iç hacim olarak daha geniş nasıl oluyor anladım ama bir fiil denedim :)
 2- Motoru 8V ve yakıt tüketimi daha fazla ayrıca SS gibi sistemler yok.
 3- Fiyatı 2-3 bin lira fazla (Aynı fiyat olsaydıda Ocavia alırdım.)

Focus : Buda güzel araba, Malzeme kaliteside çok güzel. Octavia ya göre dezavantajları.
 1- Yakıt çok daha fazla (Yaklaşık 2-3 lt)
 2- Daha dar, Octavia ile arasında ciddi fark gördüm. Jetta ile o kadar yoktu ama Focus sanki bir alt sınıf araba gibi hissettim genişlik noktasında.

Corolla : Tasarımı güzel ancak iç tasarımını hiç sevmedim. Octavia ya göre dezavantajları.
 1- Çok kötü çekmeyen ve çok yakan 1.33 bir motoru var.
 2- Daha dar
 3- Malzeme kalitesini sevmedim.

Fluence : İçine ilk bindiğim anda C sınıfına yakışmayan malzeme kalitesi ile zaten gözümden düşmüştü, o yüzden onu direk listeden çıkardım zaten. Ayrıca içindeki plastik kokusu bile çok rahatsız edici. Dezavantajları:
 1- Malzeme kalitesi
 2- Yakıt fazla
 3- Daha dar

Bu saydığım arabaların hiç birinin Octavia ya göre üstün oldukları bir yön bulamadım. Sadece 2. elde satarken belki daha az zarar edersiniz ama oda kesin değil. Neticede 2005 model Mits. Colt u 2500 tl kar ile satabildim.

Ayrıca yakıt tüketimi konusunda beni ciddi şaşırttı. Ortalama 40km ile İstanbul şehir içinde 5lt yakıyor. Bu gün ise Samandıra dan Çağlayana yoğun saatte ortalama 15 km ile 6.7lt ile geldim.

Böylesine sizlerle kısa bir özet paylaşmak istedim.

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yahu o renaulttaki lastik kokusu nedir yaw. Ben de 0 araçları incelerken hiçbirinde renault kadar rahatsız olmadım. En kokusuzu peugeottu sanırım :)

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: macrostr;506169
Yahu o renaulttaki lastik kokusu nedir yaw. Ben de 0 araçları incelerken hiçbirinde renault kadar rahatsız olmadım. En kokusuzu peugeottu sanırım :)

Aksine bende sıfır arabalarda bulunan o sentetik kokuyu çok severim. :)
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;506171
sessizlik konusunda corolla fark atar diyebilirim hocam

2015 1.2 tsi  Octavia ya bindindinizmi ? Ben ikisinde bindim. Bırakın çok daha sessiz olmasını ben fark hissedemedim. Bence yaniliyorsunuz. Şu var octavia nin amortisorleri bıraz daha sesli ama daha tok çalışıyor.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı murat aktaş

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün vw de golf incelemeye gittim golf octavia dan sonra kabini çok dar geldi indim passata bindim arabanın içi elbette octavia dan iyidir ama nedense ferahlik genişlik konusunda bir fark göremedim bayiden çıkıp kendi arabama binince iyiki octavia almışım dedim