škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bu işaretin yanması normal mi ?

um1t · 43 · 12446

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı um1t

• Octaviarnus
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
gösterdiğiniz ilgi ve paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler :) Rahat rahat sürmeye devam :)

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Herkesten farklı birses çıkmış, en sonunda bu işaretin herhangi bir motor arızasına işaret ettiği fikri oluşmuş sanırım ama işin gerçeği böyle değil. Bu uyarı ışığı egzoz sistemi arızasına işarettir. Kullanma Kılavuzu sayfa 17'ye bakarsanız burada detaylı açıklaması mevcut.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia41;508109
Herkesten farklı birses çıkmış, en sonunda bu işaretin herhangi bir motor arızasına işaret ettiği fikri oluşmuş sanırım ama işin gerçeği böyle değil. Bu uyarı ışığı egzoz sistemi arızasına işarettir. Kullanma Kılavuzu sayfa 17'ye bakarsanız burada detaylı açıklaması mevcut.

Sadece egzoz gazı problemlerinde yanmıyor ama motor arıza ışığı bildiğimiz birçok nedeni var bilgisayara bağlayınca nerede arıza olduğunu gösteriyor zaten silince oda sönüyor

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En başa döndük yine...
Kullanma kılavuzu, her seviye insana hitabetmek için yazılır, orda denilen doğrudur, ama eksiktir.

ateşleme bobini bozuktur, yandı,
buji bozuktur, yandı,
Hava emiş sisteminde bir sensör uyanır, yandı,
katalizör gider, yandı,
Lambda sensörü bozulur, yandı,
LPg de bişey olur, yandı, hatta hiç sönmez,
ECUyla ilgili bir aksaklık olur, yine yandı.

eksik yazdıklarım varsa, arkadaşlar tamamlasın.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;508118
...ateşleme bobini bozuktur, yandı,
buji bozuktur, yandı,
Hava emiş sisteminde bir sensör uyanır, yandı,
katalizör gider, yandı,
Lambda sensörü bozulur, yandı,
LPg de bişey olur, yandı, hatta hiç sönmez,
ECUyla ilgili bir aksaklık olur, yine yandı...
Bu dediklerinin hepsi zaten egsoz gazının istenen evsafta olmamasını dolayısıyla da motorun adam gibi çalışmadığının işaretleridir. :wnk:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı ozcanlar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Motor arazı ışığı. Yanmasının nedeni motor çalışmadığı için, sensörler ECU ye bilgi gönderemediğinden yanar. Motor çalıştığında sensörler görevini yerine getirir ve ışık söner. Sensörler bir arıza tesbit ettiğinde veya sensör arızalandığında (bilgi iletemediğinde) sizi bilgilendirmek amaçlı yanarlar.
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2015, 16:33:03 Gönderen: ozcanlar »

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;508151
Bu dediklerinin hepsi zaten egsoz gazının istenen evsafta olmamasını dolayısıyla da motorun adam gibi çalışmadığının işaretleridir. :wnk:
Tamam, kabul...detay istenmiyorsa ''egzoz arıza ışığı''.... :(
emission workshop:)
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Dwaihir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;507848
LPG li fabia'da motor çalışırken genelde yanar.
Katalizör ve lambda sensörü değişmeden kimse söndüremez,

Servise git 20 TL ye sonduruyolar (: bende de olmuştu, özel servise gittim, yakıttan dolayı yanmış, bundan sonra yakiti shell den al dedi. Sonra benzinide gazida shell den aldım ama tekrar yandı. Bunu sondurmenin yöntemini bilen birisi varmı acaba. Çünkü o Işığı gordukce insanın sinirleri bozuluyo (:

Çevrimdışı ilkerA5

• SkodaTR
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bazı arkadaşlar motor çalışıyor mu çalışmıyor mu diye sormuş ancak fotoğrafta devrin 0, hararetin 0 olduğuna dikkat edip sonuca varamamışlar. :)

Çevrimdışı dissector

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 2013 Octavia Elegance 1.6 TDI DSG.Garantisi 14 kasım 2015 tarihinde sona erdi.(Garanti uzatma yok)
  Dün sabah işe gelirken sözü edilen lamba yandı.Kitapçıktaki adıyla egsoz gazı uyarısı diye geçen lamba,tekrarlayan denemelerde sönmedi.Dün servise gittim,bana söylenenlere göre egsoz motor kapağında arıza var,gaz sıkışma yapmış,sipariş geçilip değişecek.Garanti kapsamına alınıp alınmayacağı yazışma sonunda belli olacak.Parça fiyatı 1000 lira civarında.
   Garanti biter bitmez,daha 4 gün geçip bu arızayı vermesi kötü bir sürpriz oldu gerçekten.Hani derler ya,''zamanlama manidar''.
   Şimdi servisten telefon bekliyorum,10 gün sürer dendi,kullanımda bir sorun yok,sarı lambaya baka baka sürüyorum.
   Bu vesileyle,daha önce okuduğum bir konu ve bağlantılı olarak izlediğim bir video geldi,konusu,sanayi ürünlerinin kullanım ömürlerinin bilerek kısıtlanmaya çalışılması ve ünlü markalarda sırf bu işle uğraşan mühendislerin isdihtam edilmesiydi.Verilen ilk örnek,110 yıldır yanan bir elektrik ampulünün varlığıydı.(ABD'de bir itfaiye binasında halen çalışıyor)

Çevrimdışı dissector

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Toplam 400 TL ödeme karşılığında egsoz ayar motoru değişecek.(İyi niyet indirim bedeli,normalde 1000 tl parça fiyatı)Onayı verdim,parça bekleniyor.Sanırım forumda başka muadil arıza yok.Şans.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: onuroktay;507845
Selamlar Ümit bey , araç çalışınca sönüyorsa SORUN YOK.

Bende çalıştırınca da yanıyor. Benimkinin sorununu çözemediler hala.
:ok: ben alıştım artık

Alıntı yapılan: Engin E.;507848
LPG li fabia'da motor çalışırken genelde yanar.
Katalizör ve lambda sensörü değişmeden kimse söndüremez,
3 yıl önce aynı şeyi bana söylediler eğer değişmezse yakıt durumu artar dediler.Fabrika verileri ortalama yakıt 6.7lt bende ışık yanıyor dün akşam 40 km yol yaptım bunun 4 km si dik rampa gerisi 7-10 defa dur kalk 3 kırmızı ışık yakıt ortalamam 6.2lt gerisini siz düşünün.

Alıntı yapılan: Dwaihir;535546
Servise git 20 TL ye sonduruyolar (: bende de olmuştu, özel servise gittim, yakıttan dolayı yanmış, bundan sonra yakiti shell den al dedi. Sonra benzinide gazida shell den aldım ama tekrar yandı. Bunu sondurmenin yöntemini bilen birisi varmı acaba. Çünkü o Işığı gordukce insanın sinirleri bozuluyo (:
servis değilde ben sıradan tamirciye gidiyorum beleş söndürüyorlar ama 100 km gitmeden selamı çakıyor.:D

Alıntı yapılan: dissector;543756
Toplam 400 TL ödeme karşılığında egsoz ayar motoru değişecek.(İyi niyet indirim bedeli,normalde 1000 tl parça fiyatı)Onayı verdim,parça bekleniyor.Sanırım forumda başka muadil arıza yok.Şans.
sen üzülme ben bu ışıkla 5 yıldır yaşıyorum alıştık.yalnız enjeksiyon bobini arızasında bu ışık yanıp yanıp sönüyor zaten yanmasada araç tekleyerek gidiyor pc ekranı yakıt verileri çok düşük görünüyor ama yakıtı sömürüyor.Ben alıştım yanmadığı zaman acaba araç arızalandı mı diye üzülüyorum:D:)
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı serefoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
araç çalıştıktan sonra bu işaret sönmuyorsa aracın arız lambası yakıyor demek bir tamirciye git sildir. arızayı geçer