škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kalkışta Titreme Sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dedefon

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

1 aylık aracımda yaklaşık 1 haftadır farkettiğim aklıma takılan bir problem var.

Aracın motoru sıcak veya soğuk fark etmeden bu durumu yaşıyorum. Aracım 1.2 Tsi DSG Otomatik

Yaşadığım problemde şu:
Araca gaz vermeden, freni bırakınca; araç hareket ederken 1-2 saniye hafif titremeyle kalkıyor.

Örneklemek gerekirse; ışıklarda durdunuz, ve önünüzdeki araç ileri hareket etti. Sizde gaz vermeden freni bırakıp aracın kendi devriyle ileri hareket etmek istediniz. Tam bu esnada araç kalkerken çok ince bir titreme meydana geliyor.

Servise gittim; yazılımsal kontrolü ve aracı teste çıkardılar. Bizce bir sorun yok. Biraz daha binin tekrar bakalım dediler.

Aynı motor tipinde bu sorunu yaşayan arkadaşlar varmı? Araç vurma veya tekleme yapmıyor, sadece çok ince bir titreme yapıyor.

Bu konuda yaşayan veya yaşamayan arkadaşlar varsa lütfen bilgilendirsinler. Ona göre servise yükleneceğim.

İyi günler dilerim.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DSG lerin çoğunda var benimki dahil o yüzden ben normal karşılıyorum artık.
Kalkışta o tarz titreme sorunları manuel araçlarda da meydana geldiği için bence kafanıza takmayın baskı balata olduğu sürece böyle şeyler olur

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende de 2 den 3 e geçerken sert gaz yapmadan hafif gaz verdiğim zamanlarda baya bir titreme oluyor.
hani düz vites arabada vites büyük gelir de araç titremeye başlar ya onun gibi ama DSG de vites büyük gelmiyor.
özellikle de tatlı yokuşlarda kendini daha çok belli ediyor. dediğim gibi sadece 2-3 geçisi sırasında oluyor bu.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yeniden merhaba arkadaşlar,

bu 2 den 3 e geçişteki titreme sorununu internette araştırdım biraz. ingilizce bilenler için "skoda octavia dsg shudder" şeklinde aratınca birçok şey çıkıyor ve genel bir problemmiş. DSG değiştiği halde aynı sorunu yaşayanlar varmış.

benim gibi bu sorunu yaşayanlar varsa ki mutlaka vardır bir çözüm üretmekte fayda olacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı zafercengiz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2015 TSI DSG sahibiyim. Dediğiniz gibi bir sorun yaşamıyorum. Ne 1 inci vitesten kalkışta nede 2 den 3 e geçişte.

Aracı servise götürdüğünüzde ilk yaptıkları bilgisayara takmaktır. Orada bir sorun çıkmaz ise test sürüşü yaparlar.

Aracı teste çıkardıklarında aracın içinde siz yok muydunuz. Yani test esnasında siz bu titremeyi duymadınız mı?

Çevrimdışı dedefon

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zafercengiz;507840
2015 TSI DSG sahibiyim. Dediğiniz gibi bir sorun yaşamıyorum. Ne 1 inci vitesten kalkışta nede 2 den 3 e geçişte.

Aracı servise götürdüğünüzde ilk yaptıkları bilgisayara takmaktır. Orada bir sorun çıkmaz ise test sürüşü yaparlar.

Aracı teste çıkardıklarında aracın içinde siz yok muydunuz. Yani test esnasında siz bu titremeyi duymadınız mı?

Beraber de çıktık teste. Titrediği anda bakın titriyor diyorum, ben hissetmiyorum araçta sorun yok diyor servis yetkilisi.
Zamanım olmadığından çok uğraşamadım. Biraz daha binip gidicem.

Çok minimal bi titreme, hani rahatsız etmiyor. Tek çekincem bu sorunun  aracı bir arızaya götürüp götürmemesi.

Çevrimdışı zafercengiz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bir arkadaşınız ile birlikte gidin. Test araçlarından biriyle de aynı işlemleri tekrarlayın. Olmadı başka bir servise daha gidin.

Çevrimdışı ekin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
DSG lerin çoğunda bu problem var. Problem dedim ancak artık problem olmadığını sistemin doğasında olan birşey olduğunu düşünüyorum. Bir arıza olsa bunu her sürüşte aynı yaşamak gerekirki yokuşa, aracın çalışma süresine, yağış durumuna, yakıtın ne seviyede olduğuna göre değişiyor. İki farklı servise bende gittim cihaz testleri sürüş testleri ardından sorun olmadığı söylendi. Ankara'da SADECE şanzuman üzerine yıllardır çalışan ve uzmanlıkları herkes tarafından kabul görmüş bir firmaya gittim onlarda yaptıkları testlerde bir problem olmadığını söylediler. DSG arızalanırsa ne yaparım diye düşünmek yersiz kullanın zaten bozulduğunda kapının önünde o araç kalacaktır veya çok aleni bir sorun yaşatacaktır bu durumda da servis 1800-2400 TL arası bir maliyet çıkarıyor. Dışarda da yaptırmak istediğinizde 500-600 TL aşağısına yapılıyor. DSG nin adı çıkmış bir xenon patladığında da 600 TL çifti 1200 TL masraf çıkarıyor.

Çevrimdışı tycho

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hocam servise gidin garanti kapsaminda dsg kavramasini degistirtin

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.birkerede.com
kavrama değiştirsenizde bir süre sonra gene yapıyor merak etmeyin sürüş açısından ve arıza olarak kısa vadede sorun çıkaranı duymadım ben 2011 den beri kullanıyorum 2013 de iyi niyet garantisinden kavramam değişti şuan aynı problemler tekrar başladı servis şanzımanı söküp pullama denen işlemi yapmak istiyor ama gene garanti veremiyor o yüzden çok kafaya takmayın . ( desem de her titrediğinde içim gidiyor :) )

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşımında arabası dsg kalkarken bazen bizim tahminimiz ısınınca veya yükte olduğu zaman uğultulu bir hafif kalkış gösteriyor servise gitti baktı usta bize dediği metal sürtmesi önemli değil binin bir şey olmaz garantisi bitse de iyi niyet garantisinden ilerde bakarız gibi kelimeler sarf etmişler böyle servis, böyle usta olur mu ne demek metal sürtmesi sorun yok metal sürtmesi varsa boş ver metal sürtmesini ses bile bir yerde sıkıntı olduğunu gösterir dalga geçiyorlar ...

Çevrimdışı ekin

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drscapula;513370
kavrama değiştirsenizde bir süre sonra gene yapıyor merak etmeyin sürüş açısından ve arıza olarak kısa vadede sorun çıkaranı duymadım ben 2011 den beri kullanıyorum 2013 de iyi niyet garantisinden kavramam değişti şuan aynı problemler tekrar başladı servis şanzımanı söküp pullama denen işlemi yapmak istiyor ama gene garanti veremiyor o yüzden çok kafaya takmayın . ( desem de her titrediğinde içim gidiyor :) )

"iyi niyet garantisi" kapsamında hiç ücret alınmıyormu. Yoksa belli bir miktar alıyorlarmı.