škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Baharda yayla buluşması? [Anket eklendi]

turker · 183 · 42015

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onuroktay

• FabiaLovers
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.onuroktay.com

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;512811
Arabaya kimin nazari degdi yahu kaza yaptik :)

Geçmiş ola Mustafa, zarar var mı çok?
Cana gelmesin, geçmiş olsun.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;513430
Geçmiş ola Mustafa, zarar var mı çok?
Cana gelmesin, geçmiş olsun.

Çok birşey yok hatta hiçbirşey yok. Allah korudu. Arabadan inince ben bile şaşırdım, kaputu elime aldım diyordum.
http://skodaturkey.com/showthread.php?t=30811

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bununla geçmiş olsun...
Senin arabada ABS var mı?
Kaza sırasında yağmur yeni mi başlamıştı, yoksa iyiden devam mı ediyordu?
Lastikler yaz mı? kış mı?
Hız yaklaşık olarak neydi?
(bir şey geldi başıma, karşılaştıracağım, o yüzden soruyorum)

Şimdiki arabayı aldığımın 2. günü (1,5 ay önce) necatibey caddesinde (başbakanlığa doğru) yokuş yukarı (!)  30-40 km/h gibi giderken (205 taban) yaz lastikleri var, hava 5 derece civarı yağmur başladı, öndeki araba ile rahat 10 metre mesafe varken, o frene bastı, durdu... bende anında bastım frene

....ama bir kaydı ki araba, ABS tıkırtısı var ile yok arası duydum, sabun gibi kayıp, öndekine gömdüm...
1991 den beri araba kullanırım, herhangi bir kara taşıtının bu hızda bu kadar kaydığına şahit olmamıştım...
Şükür, ''sıfır hasar'' ile bitti ama,
arabaya mı, lastiklere mi, kendime mi küfretsem?...bilemedim.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;513529
...ABS tıkırtısı var ile yok arası duydum...
Geçmiş olsun. En büyüğü o olsun İnşaallah.
Yalnız ABS' nin tıkırtısı duyulmaz, fren pedalından hissedilir diyeceğim. Hissetmedin mi ABS' nin devreye girdiğini pedaldan ki?:blm:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sana da geçmiş olsun.

Bende ABS yok, lastikler yazlık lassa. Hız da aşağı yukarı 60 civarındaydı. Işık yeşil yandı kalkış yapmıştık, ilk 50-80 metre içinde oldu. Ben hızlı kalkış yapmıştım, hızım biraz vardı.Deli gibi yağmur yağıyordu. Öyle ki dışarı çıkınca ayakkabıyı aşıp çorabım ıslandı.

Öndekinin  fren lambasını görür görmez frene asıldım ama araba kaymaya başladı. sağ sol dolu idi, kaçmaya imkan yoktu.

ABS olsaydı büyük ihtimal vurmayabilirdim. Nerden biliyorsun diyeceksin. En öndekinin önüne koyun çıkmış, H kasa astra idi, güzel bir şekilde hayvana vurmadan durmuş. AMa arkasındaki biraz eski model bir nissan idi, ABS yoktu sanırım, o vurdu. Ben de ona vurdum. Benim arkamdaki de son kasa toyota corolla polis arabası idi. O da bana vurmadı ama çok yaklaşmıştı. Onda da ABS vardır %100.

Bu ABS olmadığı için yaptığım ikinci kazam. Bir arabanın diğer donanımlarını bilmem de güvenlik donanımları mutlaka olacak. Hız sabitleyiciymiş, elektrikli popo ısıtıcıymış, arkaya da ayrı üfleyen klimaymış, hiç iş değil, ABS olacak, frenler iyi olacak, lastikler iyi olacak.

Senin yaptığın kazada büyük ihtimal yoldaki su ile tooz çamurlaşıp jel gibi bir tabaka oluşturmuş, ondan kaymış. Ankaranın havası kirli, yağmur değil çamur yağar, o da çok kayıyor.
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2015, 13:17:44 Gönderen: mustklc »

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;513558
Geçmiş olsun. En büyüğü o olsun İnşaallah.
Yalnız ABS' nin tıkırtısı duyulmaz, fren pedalından hissedilir diyeceğim. Hissetmedin mi ABS' nin devreye girdiğini pedaldan ki?:blm:

''Tıkırtı'' dediğim o zaten, kuru zeminde bayağı bir tepiyor da çok kaygan bir zeminde inceden hissediliyor.
Geçenlerde bizim burada sağlam bir kar yağdı, yine aynı lastiklerle frene bastım, ABS çalışıyor ama belli belirsiz bir vuruntu hissediliyor, kuru zeminde basıyorum, ayağımı delecek gibi neredeyse...

Alıntı yapılan: mustklc;513564
Sana da geçmiş olsun.

Bende ABS yok, lastikler yazlık lassa. Hız da aşağı yukarı 60 civarındaydı. Işık yeşil yandı kalkış yapmıştık, ilk 50-80 metre içinde oldu. Ben hızlı kalkış yapmıştım, hızım biraz vardı.Deli gibi yağmur yağıyordu. Öyle ki dışarı çıkınca ayakkabıyı aşıp çorabım ıslandı.

Öndekinin  fren lambasını görür görmez frene asıldım ama araba kaymaya başladı. sağ sol dolu idi, kaçmaya imkan yoktu.

ABS olsaydı büyük ihtimal vurmayabilirdim. Nerden biliyorsun diyeceksin. En öndekinin önüne koyun çıkmış, H kasa astra idi, güzel bir şekilde hayvana vurmadan durmuş. AMa arkasındaki biraz eski model bir nissan idi, ABS yoktu sanırım, o vurdu. Ben de ona vurdum. Benim arkamdaki de son kasa toyota corolla polis arabası idi. O da bana vurmadı ama çok yaklaşmıştı. Onda da ABS vardır %100.

Bu ABS olmadığı için yaptığım ikinci kazam. Bir arabanın diğer donanımlarını bilmem de güvenlik donanımları mutlaka olacak. Hız sabitleyiciymiş, elektrikli popo ısıtıcıymış, arkaya da ayrı üfleyen klimaymış, hiç iş değil, ABS olacak, frenler iyi olacak, lastikler iyi olacak.

Senin yaptığın kazada büyük ihtimal yoldaki su ile tooz çamurlaşıp jel gibi bir tabaka oluşturmuş, ondan kaymış. Ankaranın havası kirli, yağmur değil çamur yağar, o da çok kayıyor.

Sanırım sende de ''aquaplanning'' denen, suda yüzme olmuş...yoksa o yoğun yağışta kayganlık pek olmuyor...
Benim kazadakini de  dediğin gibi tahmin ettim, -atıyorum- 1 saat sonra olsaydı, kaymayabilirdi...
Sonuç olarak ABS ye de alışmak lazım, tereddütsüz basılmalı, eğer ABS yoksa ''tatlı sert '' denilen basışı yapmalı.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;513564
...ABS olsaydı büyük ihtimal vurmayabilirdim. Nerden biliyorsun diyeceksin. En öndekinin önüne koyun çıkmış, H kasa astra idi, güzel bir şekilde hayvana vurmadan durmuş. AMa arkasındaki biraz eski model bir nissan idi, ABS yoktu sanırım, o vurdu. Ben de ona vurdum. Benim arkamdaki de son kasa toyota corolla polis arabası idi. O da bana vurmadı ama çok yaklaşmıştı. Onda da ABS vardır %100...
Bu ifadenizden ABS' nin daha kısa mesafede durdurduğunu düşündüğünüzü anladım ve daha önceleri defalarca açıkladığım gibi; ABS fren mesafesini kısaltmaz. Hatta farklı zeminlerde fren mesafesini uzattığı da olur.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mesela ben...ABS yi tam olarak bu işe ayrıca da bloke halindeyken doğrultu değiştirebilmeye yarıyor sanıyordum...Ama tecrübeyle öğrendim.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;513612
Bu ifadenizden ABS' nin daha kısa mesafede durdurduğunu düşündüğünüzü anladım ve daha önceleri defalarca açıkladığım gibi; ABS fren mesafesini kısaltmaz. Hatta farklı zeminlerde fren mesafesini uzattığı da olur.

Fren mesafesini kısaltmaz biliyorum, ABS li araç da kullandım.

Ama benim durumda eğer araç kızaklamayıp kısa ve ani duruşlar yapsaydı daha çabuk dururdum. Yani ABS nin faydası olurdu.

Çevrimdışı umutgiray

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;512811
Arabaya kimin nazari degdi yahu kaza yaptik :)

Geçmiş Olsun.

Bende geçen cuma Kaza Yaptım Maalesef. 110 ile çoban köpeğine çarptım. :confused:
maalesef arabanın önü biraz dağıldı. far, tampon, ızgara, çamurluk, kaput ucu offffff offfffff

bu arada buluşma yalan olmuş
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2015, 18:42:51 Gönderen: umutgiray »

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok geçmiş olsun.
Allah beterinden esirgesin.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umutgiray;513650
Geçmiş Olsun.

Bende geçen cuma Kaza Yaptım Maalesef. 110 ile çoban köpeğine çarptım. :confused:
maalesef arabanın önü biraz dağıldı. far, tampon, ızgara, çamurluk, kaput ucu offffff offfffff

bu arada buluşma yalan olmuş

Sana da geçmiş olsun.   Bol sadaka vermek lazım.  

Buluşma yalan olmuş.  Bu cumartesi köydeyim atlayın gelin mangal yapalım.
Aha adres de bu:

https://www.google.com/maps/place/39%C2%B024'56.6%22N+33%C2%B054'18.7%22E/@39.41573,33.905191,554m/data=!3m2!1e3!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0

Çevrimdışı umutgiray

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;513659
Sana da geçmiş olsun.   Bol sadaka vermek lazım.  

Buluşma yalan olmuş.  Bu cumartesi köydeyim atlayın gelin mangal yapalım.
Aha adres de bu:

https://www.google.com/maps/place/39%C2%B024'56.6%22N+33%C2%B054'18.7%22E/@39.41573,33.905191,554m/data=!3m2!1e3!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0

eyvallah kardeş. kan akıtmak lazımdı, inşallah onu da hallettim.
köy fikri cazip. vaadlerini alayım :):D

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi sen kisi sayisini ver gerisi kolay.  Her zamanki menümuz köfte olur, kanat olur, bulursam teze ciger , ciger şiş olur.  Fix menü asagisi icin ates yakmam zaten.

bu arada saka degil ciddi diyorum.  Atlayim gelin 140 km yol basti mi bir saatte gelirsiniz.  Yerimiz var kapimiz herkese acik.