škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia vs Golf

alper32 · 88 · 18734

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia41;510787
O kadar para verip sıfır araç alıp bir hafta kullanıp satıp yenisini almak her babayiğitin yapabileceği birşey değil! Bana biraz ilginç geldi!

Burada polemik yaratmaya gerek yok elbette golf octavia'ya göre bir-iki tık ileride bir araç. Gerek konfor gerek işçilik ve malzeme kalitesi octavia'dan biraz daha iyi. Kaldı ki bu çok normal. İki araç arasında tercih yaparken gereksinimler önemli. Bende 2015 octavia var. Kalbalık, çocuklu bir aile olduğum için tercih ettim. Öyle olmasa ben de mutlaka tercihimi golf'ten yana kullanırdım.

Ama şu anki aracımda, yani benim octavia'da sizin bahsettiğiniz sıkıntıların hiçbirisini ben yaşamıyorum desem yeridir. rüzgar sesi kesinlikle golf'ten, jetta'dan ve passat'dan fazla değil. Corolla, Focus ve A3'te de aynı rüzgar sesi mevcut. Benim araçta 16 inç lastik var ve benzinli 1.2 motor. Motor sesi hiç yok. Lastik sesi ve süspansiyon sesi kesinlikle rahatsız etmiyor ve sınıf standartlarında. Parke yolda sessiz giden araça rastlamadım ben daha.Depodan gelen sesi duymak için özellikle kulak kabartıp deneme yapmanız gerekiyor, normal kullanımda hiç duymadım. Bagajdan su damlaması yok ama söför kapısını yağmurlu havalarda açınca bir miktar su boşalıyor ki bu öyle büyük bir problem değil, fitillerden kaynaklı birşey, az bir miktar su birikmesi yaşanıyor.

Neyseyeni aracınız hayırlı olsun.Golf on numara bir araç.
Hocam bende polemik için değil başlıktan da anlaşılacağı üzere bu iki araç arasında tercih yapmak isteyenlere bir kullanıcı olarak deneyimlerimi aktarmak istedim. Octavia alınmayacak bir araç değil. Sonuçta onunda hemen hemen tüm parçalarında vw audi amblemi var. Pazar taktiği olarak illa ki aralarında fark olması gerekiyor. Bizde alacak olanlara dikkat edilmesi gereken zayıf noktalarını söylüyoruz. Elbette son söz onların. Forumların amacı da bu değil midir zaten?

Çevrimdışı mfatih

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bazı değerlendirmeleri hayretler içerisinde okuyorum. Acaba ben farklı bir araca mı biniyorum diye sorgulamıyor değilim. fakat sonunda demek ki bazı sıkıntılar her araçta mevcut değil herhalde diye düşünmeye başladım. Allah nazardan saklasın ben çok memnunum aracımdan. Şiddetle herkese tavsiye ederim.

Çevrimdışı lcdvscrt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
2 yıldan uzun süredir Golf ve kısa bir süredir de Octavia kullanıyorum.

Golf'ün artıları:
- Sürücüyü saran ve güvende hissettiren koltuklar
- İyi derecede yol tepkisi
- Kaliteli iç kabin ve ambiyans aydınlatması
- Göstergeler, ön konsol aydınlatmaları
- Sürücü için geniş görüş açısı
- Autohold, Elektromekanik el freni

Octavia'nın artıları:
- Geniş iç hacim
- Geniş bagaj
- Yüksek donanım / makul fiyat
- Nispeten daha konforlu süspansiyon

Çevrimdışı a_satik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lcdvscrt;510833
2 yıldan uzun süredir Golf ve kısa bir süredir de Octavia kullanıyorum.

Golf'ün artıları:
- Sürücüyü saran ve güvende hissettiren koltuklar
- İyi derecede yol tepkisi
- Kaliteli iç kabin ve ambiyans aydınlatması
- Göstergeler, ön konsol aydınlatmaları
- Sürücü için geniş görüş açısı
- Autohold, Elektromekanik el freni

Octavia'nın artıları:
- Geniş iç hacim
- Geniş bagaj
- Yüksek donanım / makul fiyat
- Nispeten daha konforlu süspansiyon

Bende buna Katılıyorum. Yaklaşık 5 aydır 2014 Octavia kullanıyorum. Arkadaşımda golf var. Çok kullanmadım fakat golfe ilk bindiğimde sürücüyü saran koltuklar kendini hissettiriyor. Ses olayını karşılaştırmadım çünkü benim aracım benzinli Arkadaşımın dizel olduğundan karşılaştırmam yanlış olur. Fakat ben arabamdan genel olarak memnunum. Şu an için doğru seçim yaptığımı düşünüyorum. Çünkü be nim için bagaj hacimde önemli bir unsurdu.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nispeten daha konforlu süspansiyon

A7 kullanıcılarının tümünün bunu görmesini isterdim

Çevrimdışı simurgson

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer Octavia A7 kasa 1.6 TDI DSG aracımdaki süspansiyondan daha konforsuz ise Golf 7 nin süspansiyonları kütük gibi demektir.
Not:Golf 7 yi hiç kullanmadım.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Tersi diye biliyorum ben de.

Octavianin artisi hacim. Malzeme kalitesi ilarak aman aman bi fark olacagini dusunmuyirum. Dun oturup iyice inceledim octiyi. Cok kaliteli bir ic mekan ambiyansi var. Ama alt takim daha sert deniyor genelde.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octiye daha bol donanım denmişti, artısı ne var golften?:)

Bana göre octavianın artısı hacim ve fiyatı.

Çevrimdışı lcdvscrt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: simurgson;511297
Eğer Octavia A7 kasa 1.6 TDI DSG aracımdaki süspansiyondan daha konforsuz ise Golf 7 nin süspansiyonları kütük gibi demektir.
Not:Golf 7 yi hiç kullanmadım.

Golf'ün süspansiyonları sınıfındaki diğer araçlara göre çok sert. Golf forumlarında da en çok şikayet edilen konulardan biri bu. Arkadaşımda 2009 model Focus 2 var onun arabasına bindiğimde traktör gibi ses alıyor ama pamuk gibi süspansiyonları var. Belki VW grubunun son nesil araçları genel olarak sert olabilir.

Alıntı yapılan: dgn;511304
Octiye daha bol donanım denmişti, artısı ne var golften?:)

Bana göre octavianın artısı hacim ve fiyatı.

Fiyatına göre donanımı oldukça bol diyebilirim. 80bine Golf'ün comfortline dizelini zor alırken Octavia'nın Elegance paketini alabiliyorsunuz. Golf comfortline pakette park sensörü, hız sabitleyici, otomatik farlar, kararan ayna gibi birçok temel donanım bile yok. Kalite olarak artısı var o ayrı tabi.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
golfun malzeme kalitesi ve ic ambiyansi octavia dan onde.

ama fiyat tabii ki tartisilir

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lcdvscrt;511316
Golf'ün süspansiyonları sınıfındaki diğer araçlara göre çok sert. Golf forumlarında da en çok şikayet edilen konulardan biri bu. Arkadaşımda 2009 model Focus 2 var onun arabasına bindiğimde traktör gibi ses alıyor ama pamuk gibi süspansiyonları var. Belki VW grubunun son nesil araçları genel olarak sert olabilir.

Fiyatına göre donanımı oldukça bol diyebilirim. 80bine Golf'ün comfortline dizelini zor alırken Octavia'nın Elegance paketini alabiliyorsunuz. Golf comfortline pakette park sensörü, hız sabitleyici, otomatik farlar, kararan ayna gibi birçok temel donanım bile yok. Kalite olarak artısı var o ayrı tabi.

O zaman donanim olarak ustun diyemeyiz, daha az fiyata fazla donanim veriyor diyelim.

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;511325
O zaman donanim olarak ustun diyemeyiz, daha az fiyata fazla donanim veriyor diyelim.
A7 kasa ilk çıktığında Elegance donanımda Golfün Highline donanıma göre otomatik katlanır ayna, led stop, iç denetimli alarm, sürüşe duyarlı led+bi-xenon farlar ve renkli yol bilgisayarı gibi artıları vardı. Dizel otomatik için konuşuyorum arada 10 bin tl fark vardı. Şimdi ise Golfte sadece alarm, sürüşe duyarlı farlar ve led gündüz farları yok. Golfte fazlalık olarak ön park sensörü, 17 jant, iç dış led ampuller, direksiyonda dsg kulakçıkları, auto hold ve elektronik park freni var. Highline donanıma her yıl eklentiler gelirken fiyat farkı değişmemiş. Octavia da ise 2013te olan krom cam çıtaları kalkmış, 3 kollu direksiyon ve Bluetooth eklentileri gelmiş. Üst donanımlar da belirgin bir fark yok. Bu iki araç arasındaki en büyük fark iç hacim ve bagaj boyutları. Ve tercihe de en büyük etmenin bu olduğunu düşünüyorum.

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Artık bu konulara bir son vermek lazım. Ben sıkıldım hergün bu forumda octavia mı jetta mı, octavia mı golf mü tartışmalarını görmekten. Burası bu tartışmaları geçmiş, tercihini yapmış octavia sahiplerinin bilgi paylaşımı yaptıkları bir forum. Bu tarz konular belki başka bir bölümde yapılabilir. Adminlerin artık bu soruna bir el atmaları gerekiyor sanırım.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2015, 11:52:11 Gönderen: octavia41 »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün hususi olarak Golf'u inceledim, Golf kalite algısını savunan arkadaşları, tekrar bir inceleme yaparak objektif düşüncelerini aktarmalarını rica ediyorum.

1. Ön ve arka kapılarda, hem Golf hem de Octavia'da, tamamen aynı noktalarda aynı kalitede malzeme var. Ust kısımlarda yumuşak, ortalarda sert plastik, cep kısımları tüylü malzeme döşeli.
2. Arka kapılarda, hem Golf hem de Octaviada komple sert malzeme var.
3. Ön ve orta direkler her iki araçta sert plastik.
4. Her iki araçta da camlar açıkken kapılar kapatıldığında, camın sallanması belirgin duyuluyor.
5. Golf'un ön konsolu daha yüksekte ve daha geniş, sürücü/yolcu tarafındaki yaşam (diz) alanını daraltıyor.
6. Golf direksiyondaki hız sabitleyici tuşları, simitten çok uzağa konumlanmış, parmağım uzun olmasına rağmen, "cc" tuşlarına ulaşmak zor, sol elimi çevirmem gerekiyor. Octavia'da "cc" tuşları sinyal kolunda ve her zaman kolayca erişilir.
7. Torpido ve ön konsol her iki araçta da yumuşak.
8. Arka taraftaki yaşam alanını ve bagaj boyutunu konuşmaya gerek yok.

Lütfen birileri Golf'ü överken, somut bulgular sergilesin. Sadece göreceli, "daha iyi " demesin.

Çevrimdışı lcdvscrt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;511580
Bugün hususi olarak Golf'u inceledim, Golf kalite algısını savunan arkadaşları, tekrar bir inceleme yaparak objektif düşüncelerini aktarmalarını rica ediyorum.

1. Ön ve arka kapılarda, hem Golf hem de Octavia'da, tamamen aynı noktalarda aynı kalitede malzeme var. Ust kısımlarda yumuşak, ortalarda sert plastik, cep kısımları tüylü malzeme döşeli.
2. Arka kapılarda, hem Golf hem de Octaviada komple sert malzeme var.
3. Ön ve orta direkler her iki araçta sert plastik.
4. Her iki araçta da camlar açıkken kapılar kapatıldığında, camın sallanması belirgin duyuluyor.
5. Golf'un ön konsolu daha yüksekte ve daha geniş, sürücü/yolcu tarafındaki yaşam (diz) alanını daraltıyor.
6. Golf direksiyondaki hız sabitleyici tuşları, simitten çok uzağa konumlanmış, parmağım uzun olmasına rağmen, "cc" tuşlarına ulaşmak zor, sol elimi çevirmem gerekiyor. Octavia'da "cc" tuşları sinyal kolunda ve her zaman kolayca erişilir.
7. Torpido ve ön konsol her iki araçta da yumuşak.
8. Arka taraftaki yaşam alanını ve bagaj boyutunu konuşmaya gerek yok.

Lütfen birileri Golf'ü överken, somut bulgular sergilesin. Sadece göreceli, "daha iyi " demesin.
Bugün Octavia'nın orta konsol alt kısmına (vites ve el freni olan bölüm) yan taraftan şöyle bir vurayım dedim. Malzeme kalitesini kıyaslamak için. Çok basit ve sert plastik sesi geldi. Ayrıca iki elle sağa sola doğru sallayınca resmen oynuyor yerinden. Golf'te de sert plastikler var ama altındaki dolgu malzemesi iyi kullanılmış ki rijid bir yapıda duruyor. Bu da kalite hissini artırıyor. İki araç arasında kalite olarak dağlar kadar fark yok. Sonuçta aynı platformun aracı. Ama bı tür ufak detaylar fark yaratan unsurlar.

Hız sabitleyici konusundaki görüşünüze katılmıyorum. Golf'ü her gün Ankara trafiğinde kullanıyorum ve neredeyse hiç fren yapmadan hız sabitleyici ile gidiyorum. Direksiyonda olması çok pratik bence.

Bu arada daha önce Octavia'nın süspansiyonlarının nispeten daha konforlu olduğunu söylemiştim ama bugün çevreyolunda biraz daha uzun soluklu kullandım aracı. Sertlik ve darbe emicilik olarak aşağı yukarı Golf'le aynı. Ama virajlara yatışta kesinlikle Golf daha güvenli hissettiriyor.

Tüm bunları marka fanatikliği için söylemiyorum. İki aracı da kullanıp aynı gözle değerlendirme yapmaya çalışıyorum.