škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid Yaylı Bagaj Kapağı

Hydra · 68 · 16109

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
60mm Uygun olur mu acaba. Arabada baktım 80mm civarında kendi kalkıyor kapak. Lakin 80mm lik uzunluktaki Ağır tabir edilen yayın maksimum kapanma oranı%30 yani

80\100= 0.8 0.8x30=24 80-24=56
fakat rapid te amortisör kapanınca açıkta kalan kısım 42mm yani 56mm ile bagaj kapanmaz. 60mm tam limit yoksa 55 mm de işimizi görür mü?

Yapan arkadaşlar yardım lütfen.

Çevrimdışı scorpion

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pehlivan_m;511166
60mm Uygun olur mu acaba. Arabada baktım 80mm civarında kendi kalkıyor kapak. Lakin 80mm lik uzunluktaki Ağır tabir edilen yayın maksimum kapanma oranı%30 yani

80\100= 0.8 0.8x30=24 80-24=56
fakat rapid te amortisör kapanınca açıkta kalan kısım 42mm yani 56mm ile bagaj kapanmaz. 60mm tam limit yoksa 55 mm de işimizi görür mü?

Yapan arkadaşlar yardım lütfen.

Forumda bunu alıp rapidine uygulayan yok diye biliyorum ama İrfan hoca kendi aracına uygulamıştı.Ona bir soralım amortisörler aynı ise yardımcı olur bize

Alıntı yapılan: lrfan;509712
Benim araç

http://www.skodaturkey.com/showpost.php?p=309374&postcount=126

4 yıldır bir sıkıntı olmadı :)

İrfan hocam ne dersiniz sizin yay uyar mı rapidlere

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben İrfan abinin yayları fotoğraflardan inceledim. HB ve Sedan farkından dolayı yay boyu kısalıyor. Bizdeki yaylar yani sedanlar İrfan abinin yaylara göre kısa. Tabi detayı İrfan abiden duymada fayda var.

Çevrimdışı scorpion

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: pehlivan_m;511173
Ben İrfan abinin yayları fotoğraflardan inceledim. HB ve Sedan farkından dolayı yay boyu kısalıyor. Bizdeki yaylar yani sedanlar İrfan abinin yaylara göre kısa. Tabi detayı İrfan abiden duymada fayda var.

Anladım ozaman yapacak birşey yok alıp takan hiç yok sanırım satıcıya mesaj atıp yayın boyu sorulabilir :D

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Takıpteyız ama aklımdako bır ıkı seye aydınlık gelmedı acaba yaylar arabanın kılıt mekanızmasını zorluyor mu kullanan varsa bır soylesın ırfan beyden yorum yapıyoruz
Uygun olursa ve bazı seylerı net ogrenırsek toplu alıma varım ben de

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 44cihan44;511212
Takıpteyız ama aklımdako bır ıkı seye aydınlık gelmedı acaba yaylar arabanın kılıt mekanızmasını zorluyor mu kullanan varsa bır soylesın ırfan beyden yorum yapıyoruz

Cihan hocam ben yaptırmayı düşünüyorum. Hem nedenini hem de aklındaki soruyu yanıtlayım. Kalıp yayları renklerine göre kodlu oluyor. Misal yeşil hafif, sarı orta, kırmızı ağır, mavi çok ağır gibi (Renkleri karıştırmış olabilirim) eğer biz çok ağır yük için olan kalıp yayını seçmez isek bagaj kapağına itme gücünü fazla veremez kapak ağırlığı bunu dengeler. Fakat çok ağır yada extra ağır yayı seçersek kapak yükünü taşıyıp kapağı haddinden fazla iteceği için kilit yükü almak zorunda kalır ve bozulabilir.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: 44cihan44;511212

Daha önce de yazdım, 4 yıl oldu, sorun yok, doğru uzunlukta ve doğru güçte yay takmak şartıyla  ;)

Her modelin bagaj kapağı ağırlığı farklıdır, o açıdan kıyas etmeyin zaten.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia 2 için 25-32 mavi pres kalıp yayı aldım, kullanıyorum, sorun yok şimdilik.
25 sıkışık, 32 serbest uzunluk mm değeri.

http://www.guvenal.net/urunler.asp?b=kat&KatID=1

ben buradan aldım, 2-3 hatalı siparişten sonra doğrusu yukarıda yazdığım yay çıktı.
Fabia 2 için bu;  ama rapid için birinin denemesi ya da Doğukan'a direkt müraacat etmesi gerek...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
O zmn hangısı dogruysa ogrenelım sıkıntı yaratmayacaksa uygularız  rapıde hangısı uyuyor dpgukan bey bızı aydınlatır mısın lutfen :)

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önce leri sadece amortisorlede halledilebileceği yazısını okumuştum. ilgimi çekti geçen gün amörtisörün üzzerinde uyguladıgı bir basın degeri oldugu yazıyordu. dün baktım üzerinde 430n yaıyordu. 600 yada 630n den bahsediliyordu  amortisor  satan yerlere bunu sormaktada fayda olur derim

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Vallahi arkadaşlar Bolu'da ben soramıyorum parçacı yok servis yok onun için sizlerden yorum bekliyorum eğer amrtisör oluyorsa onu yaparım daha mantıklı ama olmuyorsa yaya da bakarız.

Çevrimdışı pehlivan_m

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Meraklanma Cihan hocam en ince ayrıntısına kadar araştırmadan bir şeyler yapmam, en sağlam yolu bulup dener paylaşır mümkünse yardımcı olurum hiç sıkıntı olmaz. Aslında arabaya bir çok şey yapmak istesem de orjinali bozulacak, ya kötü olursa, garanti bitsin sonra diyerek bekliyorum. Böyle ufak şeyleri de incelemeden bakmadan yapamıyorum. Amortisör en güzeli fakat şimdilik buradaki bir kalıp yaycı ile iletişime geçtim fakat boyu ve eni gibi durumları bilmediğimden ve tahmini bir şeyleri ölçerek esneme paylarını hesaplayarak ta çıkarsam da deneyelim diye sürekli sök tak yapmak istemiyorum açıkçası.

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen Mehmet Bey ben de sızınle aynı dusuncedeyım bır sey aklıma tam yatmadan o ıse gırmem.
Buradakı arkadaslara guvenıyorum herkes mumkun oldugunca bırbırıne yardım etmeye calısıyor

Çevrimdışı MRS1461

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende varım hafta sonu müsait olduğum da Kartal oto sanayiye gideyim bi sorup soruşturayım. Araç güncelleme için Salı günü içinde randevu aldım servise de bi sorayım bakalım ne diyecekler.

Çevrimdışı MRS1461

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba. Bu sabah kumanda dan bagaj kapağının düğmesine bastım. Sadece kilidi açıyor kapağı itip kaldırmaya çalıştım olmadı. Tekrar bagaj kapağının düğmesine basıp açmak lazım. Bu kendinden açılma olayı bizim arabalarda olurmu ki yoksa benim araçtamı bi sıkıntı var. Düğmeye basınca bagaj kapağı kendiliğincen biraz kalkması mı gerekiyor?