škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

hangi yağı kullanmalıyım.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cmdrsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
tekrar merhaba ;

kafam bu yağ mevzuundan çok karıştı.mevcutta arabam fabia 1,2 htp 180000 kmde 10w-40 yağ kullanıyorum ama genelde 5w-30 kullanıyorlarmış.sorum şu :)

ben hangi yağı kullanmalıyım?

Çevrimdışı gunmetgunduz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benim ki de 1.2 htp.200000 kmde.ben 100binde iken aldığımdan bu yana castrol edge tam sentetik 0 w 30 yağ koyduruyorum.5 w30 veya 5 w 40 koyan da var.önemli olan ilk çalıştırmada aşınma olayının minimal düzeyde olması bence.bu yüzden en ince tam sentetik yağlar idealdir.motoru rahatlatır,sesi önemli şekilde azaltır,rölantide sarsıntı vs yok eder.bu arada 100bin kmdir hiç yağ eksiltmiyor.hani derler ya ince yağ kullananlar yağı çok eksiltir diye....

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün yağımı değiştirdim konu başlığı açmıştım zaten Motul X-cess 5 40 koydum ama tam sentetik Motul yüksek performanslı araçlarda kullanılan dünyanın en iyi yağ markasıdır motul ve repsol motorsikletlerde de kullanılır 18.000 devir çeviriyorlar. Özellikle fabia 1.4 16 v 101 hp lik motorlarda kesinlikle Motul.

http://m.milliyet.com.tr/subaru-ve-motul-motor-yaglari-ndan-isbirligi--otoguncel-1519154/
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2015, 23:40:53 Gönderen: trio »

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10w40 da, 5w 30 da, 5w 40 da kullanabilirsiniz.
2005 HTP ye yetkili servis 3 sene 3,5 litre 10w40 koydu arabaya, aynı motoru kullanan arkadaşımın 2012 1,2 trend polo'sunda 5w 30 yazısını görüp, hem de o arabanın daha sessiz olduğunu görünce ben de 3 litrelik 5w 30 kullanmaya başladım, 2015 e kadar bir sorun çıkmadı.Arabanızda tüp varsa -belki- eksiltebilir, o kadar.
Yağ değişiminde de miktara dikkat edin, 1,2 fabia 2,8 litre yağ alıyor ama bilgisiz ustalar 3,5 litre koyuyor, bu da yüksek devirlerde keçelerden, contalardan yağ atmasına sebep oluyor, buna dikkat edin.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı cmdrsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
cevaplar için teşekkür ederim. demek ki 5w-30 kullanıcaz zaten motor sesi biraz fazlaydı gibi geliyordu belki bunu koyunca biraz daha azalır.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış bilmiyorsam 10 40 yağlar tam sentetik olmuyor bir çok kişi yağın sayısal değerlerine bakıyor yapısal özelliğine dikkat etmiyor  5 30 yada 5 40 koyuyorlar ama yine tam sentetik demiyorlar alırken yağı tabi fiyatta farklı mesela motul da normal yağ 4 litre 65 tl 5 litrelik tam sentetik 110 tl ustalar zaten tam bomba yasla 10 40 ı gitsin ya arkadaş sen benim aracıma doğru yağı koysana ucuz pahalı ne yapacaksın... En azından sen doğru olanı söyle ben karar vereyim. 1.4 16 v 101 lik fabiaya hele ki lpg varsa tam sentetik harici yağ haramdır yüksek ısıya dayanıklı olması gerekiyor yağın..
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2015, 19:52:13 Gönderen: trio »

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yağda ne kullanacağınız arabanızın kitapçığında belirtilmiştir. Bizim araçlarda vw 501.00 vw 502.. vs gider . Sizin aracınız benzinli yada dizelse ona göre olan aralıklardakini kullanacaksınız.Hangi marka olduğu çok mühim değil . Önemli olan adezyon ve kohezyon değerleridir. Bunları da forumlardan araştırabilirsiniz.
Bizim araçlarımız 18 bin devir çevirmediğine göre bu değerlere de fazla dikkat etmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ben Gulf kullanıyorum şimdiye kadar memnunum.
İşin özü Servis hangi kriterleri verdiyse kitapçıkta o kriterlere uyan benzinli yada dizel yağı alıp koymak.Teşekkürler

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ukalabukalemun;512651
Yağda ne kullanacağınız arabanızın kitapçığında belirtilmiştir. Bizim araçlarda vw 501.00 vw 502.. vs gider . Sizin aracınız benzinli yada dizelse ona göre olan aralıklardakini kullanacaksınız.Hangi marka olduğu çok mühim değil . Önemli olan adezyon ve kohezyon değerleridir. Bunları da forumlardan araştırabilirsiniz.
Bizim araçlarımız 18 bin devir çevirmediğine göre bu değerlere de fazla dikkat etmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ben Gulf kullanıyorum şimdiye kadar memnunum.
İşin özü Servis hangi kriterleri verdiyse kitapçıkta o kriterlere uyan benzinli yada dizel yağı alıp koymak.Teşekkürler

Bizim araçlar 18.000 devir çevirmiyor ama 1.4 16 v 101 lik araçlara 10-40 yağı koyuyorlar sonra forumda arabam yağ eksiltiyor diye yazılıyor sonra arabanın adı yağ yakıyor a çıkıyor bu değerlere dikkat edilmesi gerekmiyor dediğiniz nedir tam anlayamadım yağın markası mı tam sentetik olmasımı yüksek ısıya dayanıklı olması mı performans araçları için özel üretilmiş olması mı?

Bu konu ile ilgili açtığım başlıklar.

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=30771
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=30403
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2015, 17:14:25 Gönderen: trio »

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bizim araçlarımız spor arabalar gibi örneğin 250 hp güç üreten makinalar olmadığı için performans yağları araştırmaya gerek yok. Önemli olan fabrikanın verdiği aralıklarda olan vizikozite arasında olması yeterlidir demek istedim.Tam sentetik yada yarı sentetik olmasını da motor tipine göre (bunu servise sormalısınız) fabrika belirler. Bunu siz belirleyemezsiniz.
Bu duruma göre illa Mobil olsun yada illa Castrol olsun demek yanlış olur . Çünkü Reanult Elf Citroen Total vw Po yada mobil kullanıyor. İçerikleri hemen hemen aynıdır.Adezyon ve kohezyon oranları yağın iyi yada orta seviyede olduğunu belirler. Marka değil. Bunu ben kafama göre söylemiyorum. Araştırmanız içinn size linkte atıyorum . İyi forumlar.
http://forum.vwturk.com/showthread.php/76599-Castrol-Edge-5W-30-Mobil1-ESP-5W-30-fark%C4%B1
http://forum.donanimhaber.com/m_11345124/tm.htm
bu linkeri incelerseniz cevapları içinde . Özellikle ikinci linkteki noss kişisinin adezyon ve kohezyon farkını okumanızı rica ederim.