škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Çeki demiri

kcan · 22 · 13866

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabama bisiklet aparatı ve diğer aracımı yurt dışı uzun yolda götürebilmek için römork kullanımı planladığımdan çeki demiri takma planım vardı, fakat buradaki servislerin kendine güvenememesi nedeniyle ertelemiştik, kısmetse bu hafta sonu çeki demirimiz ve orijinal elektirik tesisatı servis dışında monte edilecek.

Aranızda daha önce römork çekme tecrübesi olan varmı acaba, daha önce kullanmasamda  az çok güvenlik bilgim var, tecrübesi olan arkadaşların tecrübelerinide öğrenmek isterim.

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konu kimsenin ilgisini çekmemiş fakat bisiklet için en sağlıklı çözüm için ilk adımı attım ve çeki demirimi bugün aldım

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gözümden kaçmış bu konu... Dikkat edilmesi gereken pek birşey yok... Ani kalkış ve duruştan kaçınıp, hız limitini düşük tutacaksınız, kasisleri dikkatle geçip, park ederken azami dikkat göstereceksiniz, geri manevra için önceden oyuncak araba ile antrenman yapacaksınız...başarılar.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim, çeki topuzu sökülen tipte ve elektirik tesisatı tampon içine katlanabiliyor. çeki demiri takılı iken topuz sensör mesafesinde o nedenle büyük ihtimal vurmadan pak ederim, şirkette büyük araç tecrübemde olduğu için büyük ihtimal aparat takılı iken vumam :D

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yalnız ciddi ağır ve baba bir yapıya sahip

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araçta orijinal olarak fabrika çıkışlı çeki demiri  ve römork tesisatı var. Sonradan takılanlarda da  kullanım açısından fark yok. Ben sürekli takılı olarak kullanıyorum. Park ederken sorun çıkarmıyor. Avantajlı yanı; arkadan sürtme ve vurma olaylarında araca zarar gelmiyor ancak çarpan araç için durum vahim oluyor. Kötü yanı ise düzden yukarı  eğime tırmanmada çeki demiri alt ucu yere değebiliyor.
 Tek  sorun projelendirilip  ruhsata işletirken verilen masraf ve çekilen zahmet. Eğer takan firma ile yaptığınız anlaşmada ruhsat ve proje maliyeti ile işlemler de varsa; dört dörtlük bir işçilik olur.
Römork kullanımında ise  aracı virajlarda daha sakin kullanmak, geniş dönmek,  etrafa dikkat, etmek frenli römorkları tercih etmek  ve yan aynaları romörk aynaları ile kullanmak yerinde olur.
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-deniz-araclari-romork-dikiz-aynasi-210059861/detay

Güle güle kullanınız.

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle teşekkür ederim, diğer aracımdada çeki demiri mevcut dediğiniz gibi otoparka girip çıkarken çeki demiri zemine vuruyor hatta o nedenle beton dağıldı otoparkçı o kısma yeniden benim araca göre beton döktü :D

montajı yapan firma proje kısmını hallediyor ben sadece evrakla TUV de tespit yaptırıp ruhsat sayfasını yenileyeceğim.

Şuan için aracımda kullanım önceliği bisiklet aparatı olacak müsait bir zamandada arkadaşımdaki araç taşıma römorkuyla prova edip römork tecrübemi geliştireceğim.

Çevrimdışı utasdemir

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kcan;538631
öncelikle teşekkür ederim, diğer aracımdada çeki demiri mevcut dediğiniz gibi otoparka girip çıkarken çeki demiri zemine vuruyor hatta o nedenle beton dağıldı otoparkçı o kısma yeniden benim araca göre beton döktü :D

montajı yapan firma proje kısmını hallediyor ben sadece evrakla TUV de tespit yaptırıp ruhsat sayfasını yenileyeceğim.

Şuan için aracımda kullanım önceliği bisiklet aparatı olacak müsait bir zamandada arkadaşımdaki araç taşıma römorkuyla prova edip römork tecrübemi geliştireceğim.

Sorması ayıp ne kadara maloldu?

Ben de ilk zamanlar çok düşündüm ama gerek maliyet gerekse işçilik kalitesi endişeleri yüzünden vazgeçmiştim. Ben daha çok bisiklet taşımak için düşüyüyordum ama dediğim gibi süresiz ertelemiştim

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sabit topuzlu ve çıkarılabilen topuzlu olarak iki çeşit çeki demiri var, ben çıkarılabilen tipi aldım bunun fiyatı 725tl. sabit olanın fişyatı 500tl.

Sökülebilen topuz sisteminde topuzu kullanmak istemediğinizde sökebiliyor ve elektirik bağlantısınıda tampon içine saklayabiliyorsunuz. sabit modelde herşey sürekli açıkta kalıyor

iki modelinde elektirik tesisatı paket içinde var fakat paketteki tesisat stop lambasından çekiliyor, birde harici satılan bir tesisat var o tesisatta aracın sigorta panosundan başalayarak çeki demirine monte ediliyor.bu tesisatı beraber çalıştıkları bir elektronikçi bağlıyor 200tl.

araca takacağınız römork veya bisiklet aparatının ampulleri led olduğu sürecede arıza ışığı vs. yakmıyor

işlemler bittikten sonra sadece ruhsatın tek sayfası değişecek, proje ücreti ne kadardı unutmuşum :(
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2015, 09:02:11 Gönderen: kcan »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güle güle kullanın...!
Çeki demirini nereden temin etmiştiniz? Bir arkadaş Yeti için çeki demiri arıyor.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Paylaşımlar çok güzel, teşekkürler.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;538642
Güle güle kullanın...!
Çeki demirini nereden temin etmiştiniz? Bir arkadaş Yeti için çeki demiri arıyor.

Ben bu firmadan gidip mağazadan aldım, temiz insanlar

http://www.aksarayotomarket.com/

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;538643
Paylaşımlar çok güzel, teşekkürler.

Teşekkür ederim, montaj aşamasına gelindiğinde detaylı fotoğraf ekleyeceğim

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, dün çeki demirimizin montajını yaptık. işlem 2.5 saat sürdü.

maliyeti,

700 lira, topuz kısmı çıkarılıp gizlenen çeki demiri ve üniversal elektirik tesisatı,
200 lira montaj,
350 tl proje,
77 lira, ruhsat sayfası

Elektirik tesisatının araca özel üretilmiş versiyonuda mevcut, bu model tesisat araç sigorta kutusunun oradan araç beyni ile uyumlu çalışması sağlanıyor fakat kendisi 400 tl+ 100 tl montaj gerekiyor.

Benim aracımdaki üniversal model stop lambalarının kablolarına özel bir klips ile bağlanıyor. bu tesisata bağlayıp çekeceğiniz aracın üzerindeki lambalar led olduğu sürece kullandığınız araçta arıza ışığı yakmıyor benim araçta denemesini yaptık.

Ben ruhsata işletmek için muayeneye yakın bir tarihi bekleyeceğimden şuan o işleme kısmını yaza bırakıyorum.

Fotoğraflar arasında çeki demirinin sökük halini çekmeyi unutmuşum onuda bir kaç güne eklerim.

Difüzör üzerinde bu sistem için kesilmesi gereken yer hazır işaretli

« Son Düzenleme: 13 Kasım 2015, 09:30:15 Gönderen: kcan »

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bazı fotoğrafları yeniden yükleyemedim bunlar iş görür umarım

Buarada çeki demirinin uzun barı araçtan sökülen metal tampon gibi kavisli formda olmadığı için tamponla mekanizma arasındaki boşluk 5cm kadar oldu o nedenle sökülen parçaya biraz mod yapıp çeki demirini içine alacak şekilde araca geri takmayı planlıyorum, onuda yapar yapmaz fotoğraf eklerim