škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2014 Yeti araca özel gündüz far yapımı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2014 Yeti aracımın sis farı üstlerindeki plastik parçaya kendi el emeğim özel dizayn ve titiz bir çalışma ile gündüz farı yapım aşamaları her bir plastik parçada 9 adet 4.8 mm beyaz geniş açı mantar ledler ile 270 ohm direnç kullanılmış ve ledler 3'lü seri bağlanmıştır. Aracın üstünde tek taraflı olarak denenmiş gün ışığında ve gece fotoğraflardaki görüntüden çok daha farklı mükemmel bir görüntü ve ışık şiddeti oluşmuştur enerjisini direk aküden alacağım ve içeriye koyacağım bir anahtar ile kumanda edip istenildiği zaman açılıp kapanacaktır aracın standart gündüz farlarından bağımsız olarak çalışacaktır. Daha önceki 2011 Corolla aracımın stoplarının içlerine ve arka tampon reflektörlerine fren lambası olarak aynı dizayn led uygulamalar yapmış uzun yıllar sorunsuz ve zevkle kullanmıştım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel bir çalışma olmuş, orijinal gibi. Kabloyu aküye bağlarsan sürekli kendin kapatıp açman gerekiyor, ben araç kamerasının kablosunu sigorta panosuna bağladım aynı yere sende bağlarsan kontak açılınca yanar daha kullanışlı olur, araya yine anahtar koyabilirsin

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;514897
Güzel bir çalışma olmuş, orijinal gibi. Kabloyu aküye bağlarsan sürekli kendin kapatıp açman gerekiyor, ben araç kamerasının kablosunu sigorta panosuna bağladım aynı yere sende bağlarsan kontak açılınca yanar daha kullanışlı olur, araya yine anahtar koyabilirsin

Beğeniniz ve yorumunuz için çok teşekkürler. Gerçekten çıplak gözle çok daha güzel bir görüntü veriyor. Kamera için içerideki sigorta panosundan mı motor bölümündeki sigorta panosundan mı enerji aldınız? Anahtar olmak zorunda çünkü istediğim zaman yakabilmek daha kullanışlı olacak ve muayenede vs sorun olmayacaktır.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
içerideki sigorta panosuna bağladım arka sileceğin sigortasına
arabanın üzerinde takılı olarak resimleri bekliyoruz

« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2015, 01:58:00 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;514980
içerideki sigorta panosuna bağladım arka sileceğin sigortasına
arabanın üzerinde takılı olarak resimleri bekliyoruz

Herhangi bir sigortadan aldığımızda çalışan diğer fonksiyon etkilenmiyor mu? Panelde boş sigortalar ve yerleri mevcut onların birinden almak tabi mümkünse sanırım daha mantıklı olur. Aracın üstüne montajı bittiğinde fotoları buradan paylaşacağım yapmak isteyenlere yardımcı olur elimde aynı renk tonunda led ampül olmadığı için şu an bir tanesinin devresini ve montajını yaptım yeni alacağım ledler aynı ton yanmazlarsa mecburen yaptığım iptal olacak ve yeniden yapılacak çünkü ikisinin de aynı renk tonunda yanması önemli ledler aynı marka olmazsa farklı tonlarda ışık verebiliyorlar.
« Son Düzenleme: 24 Mayıs 2015, 13:05:10 Gönderen: rocky62 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rocky62;515011
Herhangi bir sigortadan aldığımızda çalışan diğer fonksiyon etkilenmiyor mu? Panelde boş sigortalar ve yerleri mevcut onların birinden almak tabi mümkünse sanırım daha mantıklı olur.

Arka silecek az kullanıldığından onun sigortasından aldım, kontak açılınca sabit elektrik geldiği için sileceği etkilemiyor. panelde boş yerler var ama onların terminal yuvası boş yani pek fazla seçenek yok. yalnız kabloyu sigortaya bağlarken dikkat edilmesi gereken nokta elektriğin sigortaya giriş ucuna değil de çıkış ucuna bağlanması, eğer diğer uca bağlanırsa herhangi bir kısa devre durumunda sigorta atmaz ve kısa devre ana tesisata gider

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün tekrar yeni aldığım ledler ile her iki parçanında devrelerini ve araca montajını bitirdim. İlk yaptığım ledler daha parlak ve tonda yanıyordu farklı  olunca ilk yaptığım devreyi iptal etmek zorunda kaldım ama montaj tamamlanıp aracın üstünde yaktığım da verdiğim emeğe gerçekten değdiğini düşünüyorum. Tüm yorgunluğum geçti. Gerçekten mükemmel bir görüntü ve orijinal gibi oldu aracın üstünde çıplak gözle görmek gerçekten fotolardan çok çok farklı Hiç bir yerde kablo filan görünmüyor tesisatını titizlikle çektim enerjisini direk aküden aldım sigorta kutusundan almaktan daha kolay ve risksiz direksiyonun altına açma kapama için (swich)koydum ledler kontak açılmadan da yanıyorlar araç çalıştığında çok hafif belli belirsiz daha parlak yanıyorlar ledlerin dirençlerini  motor çalışınca akü yaklaşık 14 volt vereceği için devreyi, ledleri ve dirençleri aşırı ısıya karşı korumak ve uzun ömürlü olmaları için (330 ohm) biraz daha yükseltmek zorunda kaldım. Bütün devre elemanları toza ve suya karşı sıcak silikon ile izole edildi.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Buda gece görüntüsü fakat yazdığım gibi fotolarda çok net gözükmüyor.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gerçekten eline sağlık çok orijinal olmuş ve yakışmış, gece fotosunu biraz daha uzaktan çekip öyle görelim, gece yerine hava tam kararmadan çekin

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında ledi biraz elektronik bilginiz varsa sanırım var otomatik yapabilirsiniz diye düşünüyorum,
Nasıl olacak derseniz 13.2 V zener diot ve tranzistör işinizi görür. Araç çalışmaz iken akü voltajı 12 ile 12,5 V arasında değişiyor akünün durumuna göre, araç çalışınca şarj dinamosunun voltajı 13,5 ile 13,9 V arasında değişiyor, 13.2 V zener diyodun geçirgenliğini araç çalışmaz iken akü voltajı geçemeyeceği için transistör yalıtımda kalacak, araç çalışınca diotun gerilimini aştığı için hafif bir geçirgenlik dahi olsa transistörün tetiklenmesine yeter ve iletime geçer. eğer aklınıza yatarsa böyle bir devre ile işi otomatikleştirmiş olursunuz açık unutma riskiniz ortadan kalkar
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2015, 00:57:54 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;515384
Gerçekten eline sağlık çok orijinal olmuş ve yakışmış, gece fotosunu biraz daha uzaktan çekip öyle görelim, gece yerine hava tam kararmadan çekin

Çok teşekkürler dediğim gibi fotolardan çok net anlaşılmıyor canlı olarak görmek gerekiyor mükemmel bir ışık şiddeti ve şık bir görüntüsü var. Şimdi aklımda çoktandır düşündüğüm başka bir projem var ön panjur ızgaralarının yere dik olan panellerinin ön yüzeylerini 0.5 mm kalınlığında krom şerit çubuklar ile krom kaplama yapmak.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gule gule kullanin. Ayni calismayi power ledlerle yaparsaniz daha islevsel olur. Gunduz tam guc yanacak aksamlari %50 guc ile yanacak. Boyle drl devreleri hazir satiliyor zaten. Gunduzleri gunduz fari olarak gorev yapacak geceleri de sadece goruntu olucak ;)

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cmdrsn;515438
çok güzel olmuş eline sağlık :)

Çok teşekkürler.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;515449
Gule gule kullanin. Ayni calismayi power ledlerle yaparsaniz daha islevsel olur. Gunduz tam guc yanacak aksamlari %50 guc ile yanacak. Boyle drl devreleri hazir satiliyor zaten. Gunduzleri gunduz fari olarak gorev yapacak geceleri de sadece goruntu olucak ;)

Çok teşekkürler. Power led ile yapmayı düşündüm yapılabilir tabi fakat benim uygulamayı yaptığım yerlerde zor olabilirdi. Amacım hem görüntü hemde işlevsel bir gündüz farı olsun diye yola çıktım ve en uygulanabilir yerler sislerin üstündeki plastik parçalardı sanki bu iş için yapılmış gibiler hazır devreli çok fazla gündüz far tipleri mevcut ama benim istediğim yanmadığı zamanlarda dışarıdan bakıldığında şık  bir görüntü olması ve hiç belli olmaması yani orijinal plastik parçalara fazla zarar vermeden uygulama yapmaktı sadece 4.6 mm çapında delindi ve ledler arka taraftan sadece uçları çıkacak ve görünecek şekilde montaj yapıldı ledler kapalı pozisyondaki fotolara baktığınızda anlatmak istediğim daha net anlaşılacaktır ve bu arada bu devrenin bana maliyeti sadece 3 tl kadar ve kendi el emeğim işçiliktir.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2015, 12:01:43 Gönderen: rocky62 »