škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Yalıtım Problemi !!!

aserhat · 120 · 30250

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;539126
Akif hocam, bu resimlerde attığınız kapı yanlarında olan lastik bantlar nette satılıyor yalıtım için. acaba bunlardan alsak fark olur mu ses konusunda

O kapıdaki siyah kısım bant değil. Bu araç için tasarlanmış plastik, kapı kapandığı zaman kaportayla büyük ihtimalle temas ediyor.
Amaç o bölgeden girebilecek hava/rüzgar sesini önlemek..
Bahsettiğiniz bant, aynı şekilde o bölgede hava/rüzgar ile teması kesecek kadar boşluğu doldurma imkanı varsa olabilir. Tahminime göre basitçe yapılabilecek bir şey değil...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu tür bir yalıtım için faklı boyut ve kalınlıkta kauçuk fitiller varmış. Maalesef yurt dışı sitelerde bulabiliyorum.

Gerçi karşıt görüş olarak bu fitillerin bir süre sonra kapıları kastırarak menteşeleri bozacağı vb olumsuzluklar olacağını da savunanlar oldu.

Konu linki şu şekilde

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=32620

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tasarımın dışında kullanacağınız bu bantlar daha fazla ses olmasına neden olabilir,

size başımdan geçen bir olayı anlatayım, ben aracımı abd görevim sırasında izne geldiğimde almıştım o nedenlede kaporta üzerindeki koruyucu bantları sökmeden bir boluya gidip geldim. arabada sürekli rüzgar nedenli ses oluyordu sonunda ses bu folyodandır diye dayanamayıp söktüm fakat ses halen devam ediyordu dayanamayıp servisi aradım randevu istedim.

servise gitmeden arabayı yıkatmak için yıkamacıya gittiğimde aracın ve folyonun beyaz olması ve iyi yapışmış olması nedeniyle sağ ön kapı ile kasa arasındaki 30 cm kadar folyoyu görmediğimi ve sökmediğimi fark ettim ve folyoyu söktüm araçta ses anında kesildi,

bu nedenle bence kapıya conta yapalım vs şeklinde bir çalışma bence daha fazla rahatsız edebilir

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mesajlara dikkatimi çeken birşeyde bir kaç arkadaş telefon ile ölçüm yapmış, bu ölçümler sağlıklı olmayabilir çünkü birincisi ölçümü telefon ile yapıyorsunuz, ikincisi bu test için aynı yollarda aynı şartlarda test yapmıyor olmanız mesela biriniz test yaparken önden rüzgar vuruyordur diğerinde yandan, birinde sağdan rüzgar vurur diğerinde soldan veya biriniz sakin durgun bir havada test yapıyor olabilirsiniz hatta havanın nemi vs bile etkiler ve farklı farklı sonuçlar verir.bu nedenle bu işin uzmanlarıyla onların belirlediği standartlarda yapmadığınızı unutmayın.

daha önce dediğim gibi bu aracın kapı camları biraz ince o bile ses konusunda etki eder,

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
istanbulda oturup izalasyondan şikayeti olan bir arkadaş ile buluşup benim araçla kıyaslamak isterim

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İstanbul'da değilim ama arada sırada gidip geliyorum, geldiğimde eğer siz de müsait olursanız bir deneme yaparız.

Bunun dışında aslında ben yalıtımdan çok da şikayetçi değilim. Yüksek hızlardaki rüzgar sesi dışında tabii.

Yalnız bacanağımın dizel Citroen DS4 ünü kullandıktan sonra fikrim çok değişti. Fransız diye çoğu kişinin beğenmeyeceği o araç, üstelik dizel de olmasına rağmen içeri ne motor ne yol, ne de rüzgar sesi alıyor. Kısacası A7 den daha sessiz. Ben de A7 yi bu şekle getirebilir miyz diye düşünüyorum.

Panelleri doğru söküp takabileceklerinden emin olsam kapı içleri, tavan-taban, bagaj, davlunmabazlar ve kaputu komple bitüself le kaplamayı düşünüyorum. ama sök tak işinden dolayı cesaret edemiyorum. Yol sesini kesicez diye trim tıkırtısı çekmek hiç olmaz :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Bende de (Ceed) ciddi yol sesi var, davlumbaz ve çamurluk içlerine bitüself kaplamama rağmen hiç azalmadı, ki bu bölgeler zaten az çok yalıtımlı idi. Hatta stepne üzerine de kapladım ama zaten ped tarzı bi şeyler orada da vardı. Üzerine kapatılan pandizot tarzı aparatta da yalıtım gibi bi şeyler zaten vardı.

Sonuç, araba sesi alttan alıyor. Samsun Asal'la konuştum, komple alttan Wurth'un pütür benzeri spreyi ile kaplama yapıyoruz, Bi kaç sene de garantili dediler, dökülürse tekrar yapıyorlarmış. 400 TL dediler. Ciddi düşünüyordum ama 2016 ortası ya da sonunda başka araca geçiş planladığım için vazgeçtim. Geçiş yapacağım araçta ses yalıtımı, motor ve yol tutuş önceliğim olacak. Astra/Golf ikilisinden biri olsun kafam rahat olsun diyorum. Pütürdü bitüselfti yaydı yazılımdı yumuşak lastikti hiç bir şey kafaya takılmasın istiyorum.

Çevrimdışı octavia41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;539310
İstanbul'da değilim ama arada sırada gidip geliyorum, geldiğimde eğer siz de müsait olursanız bir deneme yaparız.

Bunun dışında aslında ben yalıtımdan çok da şikayetçi değilim. Yüksek hızlardaki rüzgar sesi dışında tabii.

Yalnız bacanağımın dizel Citroen DS4 ünü kullandıktan sonra fikrim çok değişti. Fransız diye çoğu kişinin beğenmeyeceği o araç, üstelik dizel de olmasına rağmen içeri ne motor ne yol, ne de rüzgar sesi alıyor. Kısacası A7 den daha sessiz. Ben de A7 yi bu şekle getirebilir miyz diye düşünüyorum.

Panelleri doğru söküp takabileceklerinden emin olsam kapı içleri, tavan-taban, bagaj, davlunmabazlar ve kaputu komple bitüself le kaplamayı düşünüyorum. ama sök tak işinden dolayı cesaret edemiyorum. Yol sesini kesicez diye trim tıkırtısı çekmek hiç olmaz :)

Bu sınıfta yüksek hızlarda rüzgar sesi duyulmayan araç yoktur. Octavia haricinde, Golf, Jetta, A3, Corolla, Focus kullandım. hemen hemen hepsi aynı hızlarda rüzgar sesini aynı seviyede veriyor.  Citroen DS4 testinde (arabam.com) de tuhaftır rüzgar sesinden şikayet ediliyor. http://www.milliyet.com.tr/citroen-ds4-u-test-ettik--surusizlenimi-1463593/

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;539310

C4 serisi dediğiniz gibi yalıtım konusunda oldukça övülen bir araç. Bahsettiğiniz tarzda bir yalıtım sese mutlaka etki edecektir olumlu yönde, ancak yine bahsettiğiniz gibi olası trim seslerine neden olma gibi bir durum var.

Alıntı yapılan: turker;539311
Bende de (Ceed) ciddi yol sesi var, davlumbaz ve çamurluk içlerine bitüself kaplamama rağmen hiç azalmadı, ki bu bölgeler zaten az çok yalıtımlı idi. Hatta stepne üzerine de kapladım ama zaten ped tarzı bi şeyler orada da vardı. Üzerine kapatılan pandizot tarzı aparatta da yalıtım gibi bi şeyler zaten vardı.

Sonuç, araba sesi alttan alıyor. Samsun Asal'la konuştum, komple alttan Wurth'un pütür benzeri spreyi ile kaplama yapıyoruz, Bi kaç sene de garantili dediler, dökülürse tekrar yapıyorlarmış. 400 TL dediler. Ciddi düşünüyordum ama 2016 ortası ya da sonunda başka araca geçiş planladığım için vazgeçtim. Geçiş yapacağım araçta ses yalıtımı, motor ve yol tutuş önceliğim olacak. Astra/Golf ikilisinden biri olsun kafam rahat olsun diyorum. Pütürdü bitüselfti yaydı yazılımdı yumuşak lastikti hiç bir şey kafaya takılmasın istiyorum.

Benzer uygulamayı 2 yıl önce Ziebart'ta yaptırdım. Ne yazık ki öncesi ve sonrası şeklinde sesi ölçmedim; ancak hissiyat bakımından ancak bir tık iyi oldu diyebilirim. Öyle aman aman bir azalma olmadı yol sesinde. 68 db. ses seviyesinde lastik kullanmama rağmen yol sesinden hala şikayetçiyim. Haftasonu Insignia testi yaptık biliyorsun, benim arabadan kesinlikle daha sessiz yol sesi konusunda.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Wall bazı testleri yapan kişiler ya kulaktan dolma bilgilerle yapıyor, ya da bazen markaya karşı ön yargıları olduğundan kusur arıyorlar. Bunun örneğini en son forumda verilern Superb-3 testlerinden birinde görmüştük.

Rüzgar sesine gelirsek, çok rahatsız edci değil ama bu sınıftaki tüm araçlarda var demek pek doğru da değil. Örneğin eski araçlarım Astra CDTI'da, Astra GTC de Octavia A7 den daha sessizdi ki bu araçların ikisi de 2007 modeldi.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: enoktakenokta;539326

Benzer uygulamayı 2 yıl önce Ziebart'ta yaptırdım. Ne yazık ki öncesi ve sonrası şeklinde sesi ölçmedim; ancak hissiyat bakımından ancak bir tık iyi oldu diyebilirim. Öyle aman aman bir azalma olmadı yol sesinde. 68 db. ses seviyesinde lastik kullanmama rağmen yol sesinden hala şikayetçiyim. Haftasonu Insignia testi yaptık biliyorsun, benim arabadan kesinlikle daha sessiz yol sesi konusunda.

Aynen lastiklerim 68db'lik goodyear egp olmasına rağmen durum böyle. Astra tabi ki daha sessizdi, o kesin. Bu sessizlik çok önemli bi konu, az çok herkes buna dikkat ediyor, yolcular bile söylüyor... Onun haricinde arabayı sevdiğim için sese de katlanıyor insan.

Çevrimdışı autepe

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar ben de A7 1.2 tsi kullanıyorum. Henüz 3 ay oldu  alalı. Ben de yalıtım konusunda abartılacak bir durumun olduğunu düşünüyorum. Özellikle sakin kullanımda motor sesini zerre kadar duymuyorsunuz bile!  Yalnızca soğuk asfaltta nispeten fazla ses alıyor gibi. Bu tarz yollarda eski kullandığım grande puntodan çok fazla yalıtım konusunda fark göremedim. Uygun bir ölçü aleti ile test etmek gerekir diye düşünüyorum farkı anlamak için.. Aslında şahsen bu konuda çok rahatsızlık duymamakla birlikte arka süspansiyonlar özellikle arnavut kaldırımı olan yollarda 1. 2. Viteslerde seyrederken akustik olarak normal olmayan bir ses duyuyorum. Yani süspansiyonun çalışırken çıkarmış olduğu ses titreşimleri sanki araçta subwoofer varmış da arkadan woofer ses çıkarıyormuş gibi hissettiriyor, bu asfalt yolda boyalı çizgilerin üzerinden geçerken de oluyor. Özellikle boyadan geçerken ön süspansiyon tok bir ses çıkarıyorken arka lastikler boyadan geçerken daha fazla ve az önce bahsettiğim gibi bir ses çıkarıyor. Açıkcası yalıtım konusunda beni rahatsız eden konu bu oldu. Sizlerde var mıdır böyle bir durum.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önce yazmıştım bende bi konuda. 20-30km/h civarı hızla, kilitli taşlı yolda giderken araç resmen zangır zangır titriyor.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kilit tas dediginiz arnavut kaldirimsa evt cok titriyor. sma bu zemundeki ses maakesef cam kaynakli. camlar kapi icinde sabit degil. yeteri kdr tirnakla sabitlenmedigi icin titriyor

Çevrimdışı antiqist

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: autepe;539778
Arkadaşlar ben de A7 1.2 tsi kullanıyorum. Henüz 3 ay oldu  alalı. Ben de yalıtım konusunda abartılacak bir durumun olduğunu düşünüyorum. Özellikle sakin kullanımda motor sesini zerre kadar duymuyorsunuz bile!  Yalnızca soğuk asfaltta nispeten fazla ses alıyor gibi. Bu tarz yollarda eski kullandığım grande puntodan çok fazla yalıtım konusunda fark göremedim. Uygun bir ölçü aleti ile test etmek gerekir diye düşünüyorum farkı anlamak için.. Aslında şahsen bu konuda çok rahatsızlık duymamakla birlikte arka süspansiyonlar özellikle arnavut kaldırımı olan yollarda 1. 2. Viteslerde seyrederken akustik olarak normal olmayan bir ses duyuyorum. Yani süspansiyonun çalışırken çıkarmış olduğu ses titreşimleri sanki araçta subwoofer varmış da arkadan woofer ses çıkarıyormuş gibi hissettiriyor, bu asfalt yolda boyalı çizgilerin üzerinden geçerken de oluyor. Özellikle boyadan geçerken ön süspansiyon tok bir ses çıkarıyorken arka lastikler boyadan geçerken daha fazla ve az önce bahsettiğim gibi bir ses çıkarıyor. Açıkcası yalıtım konusunda beni rahatsız eden konu bu oldu. Sizlerde var mıdır böyle bir durum.

Benim de en çok rahatsızlık duyduğum konuyu çok güzel açıklamışsınız.Aracın içinde kulaklara vuran rahatsız edici bir titreşim var ve sürüş konforunu bence çok ama çok etkiliyor.Ayrıca bagaj kapatılırken içeride oturanlarda da aynı his oluşuyor. Bu giderilebilecek bir problem mi yoksa aracın yapısından kaynaklı mı ben de çözemedim.