škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia Yalıtım Problemi !!!

aserhat · 120 · 30323

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı telepinu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
OtoPark çok güzel inceleme yapmış
İzolasyon, Amörtisör ve arkadan kaydırma 3 eksisi:
https://www.youtube.com/watch?v=LrNop2cfFXI

Camlara rüzgarlık taksak, rüzgar sesini nispeten azaltır değil mi?

Kapılara ince fitil koysak fayda eder mi?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: autepe;539778
Arkadaşlar ben de A7 1.2 tsi kullanıyorum. Henüz 3 ay oldu  alalı. Ben de yalıtım konusunda abartılacak bir durumun olduğunu düşünüyorum. Özellikle sakin kullanımda motor sesini zerre kadar duymuyorsunuz bile!  Yalnızca soğuk asfaltta nispeten fazla ses alıyor gibi. Bu tarz yollarda eski kullandığım grande puntodan çok fazla yalıtım konusunda fark göremedim. Uygun bir ölçü aleti ile test etmek gerekir diye düşünüyorum farkı anlamak için.. Aslında şahsen bu konuda çok rahatsızlık duymamakla birlikte arka süspansiyonlar özellikle arnavut kaldırımı olan yollarda 1. 2. Viteslerde seyrederken akustik olarak normal olmayan bir ses duyuyorum. Yani süspansiyonun çalışırken çıkarmış olduğu ses titreşimleri sanki araçta subwoofer varmış da arkadan woofer ses çıkarıyormuş gibi hissettiriyor, bu asfalt yolda boyalı çizgilerin üzerinden geçerken de oluyor. Özellikle boyadan geçerken ön süspansiyon tok bir ses çıkarıyorken arka lastikler boyadan geçerken daha fazla ve az önce bahsettiğim gibi bir ses çıkarıyor. Açıkcası yalıtım konusunda beni rahatsız eden konu bu oldu. Sizlerde var mıdır böyle bir durum.
Forum hoş geldiniz. Arabanızı güle güle kullanın.
Aracın aldığı yol sesi seviyesi, sınıfınızdaki bir çok araç ile aynı.
Başka bir forumda, Jetta ve Octavia sahibi bir arkadaş, desibel ölçümü yapmış ve Octavianın değerleri, Jetta'nın değerlerinden daha iyi çıkmış.
Almanyada basılan Autobild dergisi bir test yapmış, Octavia ve Passat'ı karşılaştırmış, yol sesi seviyesinde farklar 1db ve ya eşit gözüküyor.
İşin gerçeği, "ne kadar ekmek, o kadar köfte" sözünden geçer.
Bir çok firma, maliyet düşürme adına değişik işlemler yapıyor. Skoda da yalıtım konusunda çok öenm vermemiş, ancak çok kötü durumda değil.
Yine de çözüm arıyorsanız, lastiklerinizin markasını bilmemekle beraber, yumuşak hamur lastik tercih edin. Aracın altına pütür uygulatın, arka koltuk ve bagaj döşemesi altındakı çıplak kısımlara yalıtım malzemesi döşeyin.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: telepinu;542790
OtoPark çok güzel inceleme yapmış
İzolasyon, Amörtisör ve arkadan kaydırma 3 eksisi:
https://www.youtube.com/watch?v=LrNop2cfFXI
Camlara rüzgarlık taksak, rüzgar sesini nispeten azaltır değil mi?
Kapılara ince fitil koysak fayda eder mi?
Bu testlerin çoğu, marka yanlı ve göreceli yapılıyor. Hiç bir incelemede, desibelmetre ile ölçüm yapan görmedim. "Çok yol sesi var" diyen yorumcular, sınıfındaki başka araçlar ile örnekleme yapmıyor. Her kez, "benim eski Ford'um daha sessizdi" diye kafadan atıyor. Piyasadaki duruma biraz bakmak gerekiyor, güncel araçlar ile kıyaslamak gerikir ve objektif düşünmeli. Benim aracımda da yol sesi var (2013 Octavia A7 TDI-DSG), ancak şirketteki Ford'ları ve ya arkadaşın Jetta'sını kullanınca, gerçekleri anlıyorum.
Fitillerde bir sorun yok, zaten çift fitil var, "kağıt testi" ile kendiniz de fitillerin ne kadar etkili olduğunu deneyebilir siniz.
Arkdana kaydırma hissi ile alakalı, benim aracımda dahil 4-5 kişinin yorumunu duydum. Araç 3bin-4 bin km geçtikten sonra kaydırma hissi kalmıyor.
Benim gördüğüm en olumsuz durum, camların ince olmasından dolayı, yandan geçen araçların sesinin çok gelmesi. Camlara da ekstra bir şey yapılmıyor malesef.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2015, 12:29:13 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı freemaniac

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Octavia'nın yalıtımını beğenmeyen arkadaşlar sanırım oturdukları evle kıyaslıyorlar.
Octavia sınıfında en iyi yalıtıma sahip araçlardan biri.
Sanırım işitsel bir illüzyon söz konusu, şöyle ki; Kulaklarımız motor sesini yeterince duyamadığı için asfalttan gelen sesi daha yüksek duyuyor ve bu sesi rüzgâr olarak algılamamızı sağlıyor olabilir.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kimse kusura bakmasın. A7 octavianın Ankaradaki ilk sahibi olarak hep söyledim yineliyorum. Aracın motor yalıtımı evet gayet başarılı hatta çoğu aynı sınıftaki araçtan üstün. Ancaaak 70-80 km/hdan itibaren başlayan rüzgar sesi, alt takımın takırtı tukurtuları, deli gibi yol tutmama isteği vs vs bunlar kesinlikle kulak ardı edilecek şeyler değil. İnanmayan falan varsa buyursun gelsin arabamla 2 tur attırayım. Yok evinizle kıyaslıyosunuz falan tarzı yorumlar yersiz olur. 80-90 bin verdiğini araçlara konduramamanızı ve daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz ama gerçek malesef bu

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Belki de araba ile ilgili en hassas olduğum nokta yalıtımdır. Gerçekten 100 kmnin üzerinde bariz bi rüzgar ve yol sesi başlıyor octaviada.arabamı gerçekten zevk alarak kullanıyorum ama torpido gözünün ufak olması ve yalıtım beğenmediğim 2 yönü.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mcb951;542825
Belki de araba ile ilgili en hassas olduğum nokta yalıtımdır. Gerçekten 100 kmnin üzerinde bariz bi rüzgar ve yol sesi başlıyor octaviada.arabamı gerçekten zevk alarak kullanıyorum ama torpido gözünün ufak olması ve yalıtım beğenmediğim 2 yönü.

Yol da dutmuyo ama abi sen bunu eğlenceye dönüştürenlerdensin sanırım[emoji23]

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Octavia'yı sürmemiş olsak ancak inanırız herhalde yalıtımının sınıf ortalamasının üstünde olduğuna...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı emreogut

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Son kasa Octavia'nın yalıtım olarak başarısız olduğunu başka yerlerdede duydum bende kötü bir durum

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yalıtım motor sesi hariç gerçekten çok zayıf .Motor sesi de önceki aracım dizel olduğu için  az geliyor olabilir bana.Yol sesi ,lastik sesi,rüzgar sesi,amortisör sesi,lokurtu, tıkırtı ,gıcırtı,gacırtı,çıtırtı,şırıltı,uğultu,ıslık, güm,pat...ne ararsanız var bende.Abartmıyorum hepsi var.Hele yağmurda yada hafif kumlu mıcırlı yolda aracın altından gelen ses... Yol tutuş zayıflığı,düz otobanda gezinme,rüzgardan etkilenme de cabası.Yine de fiyat performans olarak en mantıklı araçlardan biri olduğunu düşünüyorum.Malzeme kalitesi ve işçilik keşke biraz daha iyi olsaydı demeden de duramıyorum..

Çevrimdışı freemaniac

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Denediğim araçlar arasında Kia Sorento, Peugeot206, Hyundai Accent Era, VW Polo, Golf, Jetta, Passat, BMW 7.35d, 5.20d, Citroen C4, Renault Toros, Optima, Megane1, 2, 3, Toyota Corolla, Auris, Honda Jazz, Opel Vectra, Astra, Corsa, Mercedes 200E şu anda aklıma gelenler. Octavia'yı hangileriyle kıyaslayabileciğimi tahmin edersiniz. Asla o alta kalır yanı olmayan bir araç. Özellikle yalıtım ve yol tutuş konusunda yazılan olumsuz yorumlar bana çok anlamsız geliyor. Panamera'nızı satıp Octavia aldıysanız bir şey diyemem.

Çevrimdışı mcb951

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;542828
Yol da dutmuyo ama abi sen bunu eğlenceye dönüştürenlerdensin sanırım[emoji23]
Bi flexride şasimiz yok ama gazlıyoruz elden geldiğince otobanda[emoji4]

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kusura bakmayın bu başlık bu forum içinde gördüğüm ve gördükçe sinirimi bozan tek konu diyebilirim,

bu izalasyon konusu yaşanan bölgeye, kullanılan yola, kullanım tarzına, aracın üzerindeki motor tipine, o anki hava koşullarına, aracın yük durumuna, kullanıcının kulak hassasiyetine, göre değişir ve hiç bir zaman sonu gelmeyecek bir konudur bu ve her markada bu konu olacak.
« Son Düzenleme: 18 Kasım 2015, 22:39:14 Gönderen: kcan »

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben Octavia'mı ailenin 2. aracı olan 2006 honda jazz ile kıyaslıyorum ve rüzgar sesi Honda'da bariz şekilde daha az.Ayrıca  yine Octavia almak için sattığım 9 senelik 2006 model 307 sw 1.6 hdi ile kıyaslıyorum ; yol tutuş(esp yok, lastik195/65/15) ve rüzgar  sesi konusunda 307 net olarak daha iyiydi.Ayrıca her ay bir kaç kez kullandığım amcama ait  olan 2009 model civic her konuda (ses ,konfor ,yol tutuş,rüzgar sesi vs.)daha iyi.Bu üç araç da  sıfır alınmıştır.Octavia'nın kendine göre büyük artıları var tabii ki kötü araba demek haksızlık olur ama eksileri de bunlar maalesef..