škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octavia için lpg tavsiyesi?

fmaka · 122 · 44504

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
a5 mpı motor için lpg taktırmayı düşünüyorum.
yıllık km 9000 geçmiyor çoğunluk ş dışı.
şimdi takma masrafları çıkacak olası sorunlar vs vs.(zanet daha beyin sorunu için gidemedik...)
düşünülünce sizce hangisi daha mantıklı
benzinmi? lpg mi?
teşekkrler

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benimde bu tarz kafa karışıklığım mevcut.aynen bende düşünüyorum taktırayım mı diye ama rahatım da güzel böyle.avantaj/dezavantaj dengelerini iyi yapmak lazım derim.en iyisi kararı kendin vermen gerek.Artılarını ve eksilerini hesaba katman gerek.
Avantajları;
- % 35e varan yakıt ekonomisi en azından %25 kesin diyebilirsiniz.
-benzine gelecek olan zamlardan bertaraf olacaksınız.
-her benzine zam gelişinden psikolojık açıdan etkilenmiyeceksiniz ve sövme alışkanlığınız varsa zammı yapanlara karşı artık daha bir müsamahakar göreceksiniz.

dezavantajları
-artık daha sık sanayi ziyaretleri yapacaksınız.
-daha fazla bürokrasi
-sızdırmazlık sıkıntısı muhabbetleri
-beyin ayarı sıkıntısı
-kapalı otoparklardan uzaklaştırılmalar ve veremli muamelesi görmen
-araçda yer darlığı
-performans kaybı
-motor artık kuru yakıt yakacak daha çabuk yıpranması.
-gösterge panelinde sapıtmalar gözlemlenmesi kaçınılmazdır.
      eh aklıma gelenler bunlar,tüm bunları hesaba katıp -/+ ları düşünüp karar vereceksiniz.zira benim temprada sanayiye uğramadığım hafta uyuz olurdum usta gelmediğim hafta aracı satıp satmadığımı sorar,satmadım dediğim zaman e o zaman sen hastasın yoksa mutlaka gelmen gerek yoksa bu araçda bir haftalık tamir yaptım neden gelmezsin derdi.şakası bir yana inanın bıkmıştım.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende de a5 var malum 2007 model mpı

lovato sıralı 27000 km de takıldı 2008 ağustosunda
şimdi 46000 de 15 ay olmuş şu memur halimle 19000 km yapmışım.

şimdiye kadar ki sorunlarım 2 kere arıza ışığı yandı birinde kendisi söndü birinde cihazla silindi. 1 kere normal bakıma gittim. 1 kere kendim gidip gaz filitresini değiştim. kaputu açtığında aracın lpg li olduğunu belli eden hiç bir parça çok dikkat etmezsen gözükmüyor. araç dışında gaz girişini sağ alt tarafa monte ettirdim dolayısı ile dıştanda lpg li olduğu anlaşılmıyor. ( gazcı kapağı kapatmayıp sarkarsa o ayrı )
performans ben pek farketmiyorum.
tüketim ş.içi 150 krş civarı ş. dışı 130 krş civarı daha aşşağı zaten bu ayarda araba yok. bagaj zaten kocaman stepne yerine depo yapıldığından stepne bagajda. 2 tane bisikleti bu hali ile alıyor. önceki aracım connectten büyük bagajım var zaten. hala niye düşünüyorsun taktırmayı git taktır. lpg li araba iyi araba

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;46884
bende de a5 var malum 2007 model mpı

lovato sıralı 27000 km de takıldı 2008 ağustosunda
şimdi 46000 de 15 ay olmuş şu memur halimle 19000 km yapmışım.

şimdiye kadar ki sorunlarım 2 kere arıza ışığı yandı birinde kendisi söndü birinde cihazla silindi. 1 kere normal bakıma gittim. 1 kere kendim gidip gaz filitresini değiştim. kaputu açtığında aracın lpg li olduğunu belli eden hiç bir parça çok dikkat etmezsen gözükmüyor. araç dışında gaz girişini sağ alt tarafa monte ettirdim dolayısı ile dıştanda lpg li olduğu anlaşılmıyor. ( gazcı kapağı kapatmayıp sarkarsa o ayrı )
performans ben pek farketmiyorum.
tüketim ş.içi 150 krş civarı ş. dışı 130 krş civarı daha aşşağı zaten bu ayarda araba yok. bagaj zaten kocaman stepne yerine depo yapıldığından stepne bagajda. 2 tane bisikleti bu hali ile alıyor. önceki aracım connectten büyük bagajım var zaten. hala niye düşünüyorsun taktırmayı git taktır. lpg li araba iyi araba

Kesinlikle katılıyorum lpg nin tek masrafı sanırım 10 binde bir filtresinin değiştirilmesi yoksa pek masrafı yok motor ömrünüde yemiyor onun için özel bir sistem var 100 tl civarında onuda taktırdınızmı keyfinize bakın..

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mantığım her zaman benzin der ama illa yaptırcam diyorsanız  iyi araştırın derim 5 fazla olsun sorun çıkartmasın.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Atikerin bir kere kesinlikle taktırmayın derim landirenzo veya prins marka takrıeın tüm parçalarıyla italyan olsun belki depo atiker olabilir o kadar..

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evet
iyi firma öncelik
sonra iyi malzeme
atiker dersen sadece yerli dizilere sponsor olur o kadar

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Marka + Yer ikilisi önemli.

Tecrübelerim ışığında BRC + Mocan Otogaz (Ankara) diyorum.i

adilektasli

• Ziyaretçi

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adilektasli;47102
Bana da taktırtacaksınız sonunda şu meleti.
peki sizin araç ş.i/ş.d ve ortala yakıt değerleri nedir,değer mi sence?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

adilektasli

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;47104
peki sizin araç ş.i/ş.d ve ortala yakıt değerleri nedir,değer mi sence?
Asıl önemli olan aylık yakıt tüketimim kaç TL? Aylık 200 TL yakıt harcıyorum. LPG li olsa 150 TL harcarım. 50 TL için değmez. Senede 1-2 kez ş.arası yola çıkıp kar edeceğim diye de LPG takılmaz. O yüzden taktırmadım bu güne kadar. Şimdilik böyle de devam edeceğim.:bnn:

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şimdi geçen sene ford connect vardı o zaman mazota göre ş.içi 270-280 krş. yakıyordu. şimdi lpg de ş.içi 150 krş.
tamam araçlar belki farklı ama benim tasarrufum aylık 100 tl den aşağı olmuyor. buda 15 ayda amorti etmişim anlamını taşıyor. bundan sonrası tamamen kar aylık 100 tl cepte.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
umarım CNG (doğalgaz) dolum istasyonları yaygınlaşır
aracımın garantisi bitince LPG yerine CNG'yi taktırmayı tercih ederim
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı mihalgazi

• Site Güvenliği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: isikayhan;48090
umarım CNG (doğalgaz) dolum istasyonları yaygınlaşır
aracımın garantisi bitince LPG yerine CNG'yi taktırmayı tercih ederim
öncelikle cng nedir. hala tam olarak anlamadım...
ikincisi bende taktırayımmı:D araç 1.2 fabito en son bir ay önce depoyu doldurmuştum, yarısı duruyor...:D

SKODATURKEY ailesi bir AYRICALIKTIR

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mihalgazi;48092
öncelikle cng nedir. hala tam olarak anlamadım...
ikincisi bende taktırayımmı:D araç 1.2 fabito en son bir ay önce depoyu doldurmuştum, yarısı duruyor...:D

kısaca tanımlarsak:
LPG bildiğimiz tüpgaz
CNG ise evlerde kullandığımız doğalgaz

CNG ile ilgili tanıtıcı bir yazı: http://www.igdas.com.tr/Docs/Pdf/DogalgazinAraclardaKullanimi_OTO_DOGALGAZ_CNG.pdf

1. Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG)
2. Sıkıştırılmış doğalgaz (CNG)

« Son Düzenleme: 14 Kasım 2009, 15:23:45 Gönderen: isikayhan »
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral