škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kapı içinden gelen gıcırtı sesi ve kapı fitilleri

Fabia14 · 20 · 27581

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Fabia14

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim arabanın ( Fabia II ) sağ ön kapı panzotundan 2-3 haftadır gıcırtı ve tıkırtı sesleri geliyordu sesin geldiği yeri belirledikten sonra panzotu söktüm ve birkaç işlem yaptım ve ses ortadan kalktı.

İlk önce kapı kolunun kapağını çıkartıyoruz tornavida kullanarak. Ama biraz sakin davranmak gerekiyor fazla zorlamada belki parça kıralabilir yada içindeki tırnaklar dikkatli olmak lazım.
( Not: Tornavidanın ucuna bez sararak yapınız plastik aksama zarar vermemek için)

Kapağı çıkardıktan sonra iki adet vida var onları söküyoruz.

Daha sonra kapı panzotunun altında iki adet vida daha var onları söküyüruz.

Kapı panzotunu dikkatli bir şekilde yavaş yavaş  aralıyoruz içindeki sekmanları kırmadan ben iki adet kırmadan çıkartabildim diğerleri kırıldı :)

Kapı panzotu tamamen aralandıktan sonra  kapı açma kolunun telini ve cam açma düğmesinin fişini çıkartıyoruz ve kapı panzotunu çıkartıyoruz.

Buda kapının içinden görünüm

Gıcırtı sesini çıkartan bu parçaymış siyah köpük

Bu parçayı oradan çıkartıp alt tarafındaki panzota değen yerleri belirleyip gres yağıyla yağılıyoruz üst kısmındaki kapıya değebilecek yerleri de yağlayıp parçayı yerine takıyoruz.

Ve sanayinin yolunu tutuyoruz sekman almak için :) biraz aradık ama sonunda bulduk.

Son olarak kapı panzotuna sekmanlarını takıyoruz.

Daha sonra kapıya panzotu dikkatli bir şekilde  monte ediyoruz işlem tamamdır. :ok:

Daha sonra teste çıkıyoruz ve sonuç mükemmel :ok: ses yok.:)

-- Birde sizlere bir sorum olacak ön kapının fitillerinden ses geliyor araç esnediği zaman bu neden olur? Torpido temizleyici ve parlatıcı, pudra,  vb. şeyler kullandım ama ses gitmiyor. Bu sorum hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Güzel fotolar, eline sağlık.

Fitillerden gelen gıcırtıyı aslında senin sürdüğün ürünler yapıyor. Bazı markalarda böyle.

Tavsiyem AutoGlym Vinyl & Rubber Care kullanman...

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç esnerken gıcrtı geliyorsa bence kapı ayarların bozulmuş.Eğer kapıları bastırdığın zaman kapıda oynama varsa ayarları bozulmuş demektir.Servise götür ayarlarını yapsınlar.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: crash;47103
Araç esnerken gıcrtı geliyorsa bence kapı ayarların bozulmuş.Eğer kapıları bastırdığın zaman kapıda oynama varsa ayarları bozulmuş demektir.Servise götür ayarlarını yapsınlar.
bencede olabilir.çünkü benim kapının birinden geliyordu sonrada kapı sesi kesildi ayardan sonra.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç esnediğinde fitiller kapı üzerinde kayma eğilimine girer. Kapı ayarına baktırmadan önce fitilleri temizleyip başka bir ürün sürüp dene. Arexons marka ürün bu gıcırtıyı yapıyordu, AG kullanıca geçti  ;)

Çevrimdışı razor10

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;47110
Araç esnediğinde fitiller kapı üzerinde kayma eğilimine girer. Kapı ayarına baktırmadan önce fitilleri temizleyip başka bir ürün sürüp dene. Arexons marka ürün bu gıcırtıyı yapıyordu, AG kullanıca geçti ;)
elinize sağlık..İrfan abi benimde şöför camında war o gıcırtı,özellikle sıcaklarda ne sürdüysen geçmedi, hakan kapıyı sökmen lazım dedi, sökmeden warmıdır cam fitil arasına sıkılcak bi ürün??

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cam kanalındaki gıcırtı, zamanla fitile dolan toz toprakran olur. Camın üzerinde hareket ettiği kanallara ulaşıp diş fırçası ile tozunu toprağını silmek lazım.

Camı en aşağıya indirdiğinizde camın fitiline bir fiske atın, tozun kralını göreceksiniz.

Ara sıra elim ve fırçam ulaşabildiğince camları indirip diş fırçası ve basınçlı hava ile tozunu azaltmaya çalışıyorum...

Çevrimdışı Fabia14

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: crash;47103

Alıntı yapılan: fenomen;47107
bencede olabilir.çünkü benim kapının birinden geliyordu sonrada kapı sesi kesildi ayardan sonra.

Dışarıdan içeriye doğru kapıya baskı uyguladığımda fazla bir esneme yok ama gıcırtı sesi geliyor. Bu gıcırtı sesi sadece ön kapıdan geliyor. Burada servis yok bakım zamanı gelince göstermek lazım servise. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Fabia14

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;47101
Güzel fotolar, eline sağlık.

Fitillerden gelen gıcırtıyı aslında senin sürdüğün ürünler yapıyor. Bazı markalarda böyle.

Tavsiyem AutoGlym Vinyl & Rubber Care kullanman...

İrfan abi tavisye ettiğin ürünü kısa zamanda temin edip kullanmaya çalışacağım inşallah başarılı olur bende bu gıcırtı sesinden kurtulurum. Önerin için teşekkür ederim.

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim roomster'da da aynı yerden ses geliyor. Önce sekman alıp girişmek lazım herhalde. :)

Çevrimdışı Fabia14

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Suleyman;47132
Benim roomster'da da aynı yerden ses geliyor. Önce sekman alıp girişmek lazım herhalde. :)

Evet önce sekman alıp sonra işe başlamınızı tavsiye ederim çünkü zor bulunan bir parça. Ama yakınınızda servis varsa zorlanmadan temin edebilirisiniz herade.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Fabia14

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sizlerin araçlarında da kapılarınızı dışarıdan içeriye doğru baskı uyguladığınızda esneme ve gıcırtı sesi var mı? Gıcırtı sesini duymak için aracın camlarını açıp öyle baskı uygulayın ve dinleyin.
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2009, 14:51:24 Gönderen: Fabia14 »