škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Balonlama Problemi 215/45/17

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı art_SRY

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ozelmekanik.com
arkadaşlar merhaba aracımı 2 ay önce aldım şuanda 5000 km de skoda octavia elegance modeli alırken satıcı arkadaşın tavsiyesi üzerine 17 jant ve 215/45/17 lastik ebatına fark vererek geçtik dün aracımı yıkarken fark ettik sol ön lastik yaklaşık 1 cm çapında balon yapmış aracın garantisi ve kaskomu düşünerek Adana özgen otomotiv bayi servisi aradım servis sorumlusu kendileri ile alakalı olmadığını bridgestone bayisi ile iletişime geçmemi ama genelde garantiye girmediğini söyledi bayiye gittiğimde ise lastik yanağının ince oluşu ve aracın ağır olmasından dolayı bu ebat lastiklerde bu tip arıza yapma olasılığının %90 olduğunu çukura düşmüş olabileceğimi ve kullanıcı hatası olduğunu söyledi üzerine fark vererek aldığım bu lastiği şimdi para vererek yenilemem gerekiyor aynı lastiği alsam yine problem yapma olasılığı yüksek malum Türkiye yolları her taraf çukur lastikçinin tavsiyesi ise 215/55/17 oldu şimdi sizce nasıl bir yol izlemem gerek skoda kendi orjinalinde önerdiği lastik ebatında daha 2 ayda böyle problem olmasını gayet rahat karşılıyor ve hiçbir şekilde garantiye girmediğini bize verilen (vermediler ) garanti belgesinde yazdığını söylüyor yardımlarınızı rica eder teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2015, 12:14:32 Gönderen: art_SRY »

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun.. Garantiye sokma ihtimalleri olmakla beraber biraz zor,lastiği söküp incelenmeye gönderiyorlar siz bu arada lastiksiz kalacaksınız vs. Ve çok büyük ihtimalle kullanıcı hatası diyecekler .Bence 16'' üzerinde ebatlar maalesef ülkemiz şartlarında biraz sıkıntılı.Sadece çukur değil hız tümsekleri bile nizami değil ya köşeli yada çok sivri ve dikine.çok düşük hızda bile sanki alçak bir kaldırıma çıkar gibi taak diye vurarak geçiliyor.Nacizane fikrim estetik olarak sizi tatmin ederse elinizdeki jant lastik takımını bir alt ebatla takaslayın derim.Tekrar geçmiş olsun.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik durduk yerde balon yapmaz, çukur, tümsek vb. bir yere girdiyseniz olmuştur, tabii olarak kullanıcı hatası derler...
55 den aşağı profilde lastik kullananın bu durumları göze alması gerekir...
16'' likleri 17'' ye çıkarırken bu tür uyarıları da yapmaları gerekirdi ki TR yolları bu tip lastikler için uygun değil.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam lastik kullanımı kullanıcı hatasıdır. Kullanırken çukur, tümsek vb şeylere dikkat etmek gerekir. Sert bir şekilde çukura girdiyseniz balon yapma olasılığı çok. bunu tabii ki Skoda garanti kapsamına sokmaz. Bir seçenek, bazı lastik firmaları bu tür garantiler sunuyor. Lastik firmasına bir danışın derim.

Bunun dışında 28bin km dir aynı ölçüde jant-lastik kullanıyorum ve herhangi bir problem yaşamadım.

Yanak yükseltme olayına gelince: Hem sürtme yapabilir hem de artan yanak yol tutuşa olumsuz etki eder.

Çevrimdışı art_SRY

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Biraz önce bridgestone bayisine gittim ilk önce lastiği söküp incelemeye göndereceğini belirtti yedek lastiği takalım dedi istemeyerek kabul ettim yedek lastiğe bir baktık 16" jant ve lastik şaşırdım doğrusu bayiye sorduğumda ise bizim 4 lastik için para ödediğimizi dolayısı ile yedek lastiğin 16 jant olmasını doğru karşıladığını söyledi lastikçi ise böyle daha güvensiz olursun lastik üzerinde kalsın resmini ve görüşümüzü iletelim dedi resmini çekti gönderecek bakalım sonuç ne olacak şunu özellikle belirtmek istiyorum ne mal alırsanız alın satıcı kişinin ilgisi ve bilgisi çok önemli aydınlatması gerekirdi hatta yedek lastiğin bile 16" jant olacağını söylemesi gerekirdi güvenlik konusuna önem veriyormuş gibi görülen bir firmadan güvenlik donanımlı bir araç alacaksın böyle güvensiz bir olay ile karşılacak sın bu olay ailemle seyahat ederken de olabilirdi keşke 300 tl fazla söyleselerdi böyle bir durumla karşılaşmasaydık. ben asla ww araçlar ile bu aracı mukayese etmedim araç alırken gidip onları incelemedim bile hatta mukayese edene kızardım bugün serviste bana sizin araçtaki lastik ww ler de bile kullanılıyor dediklerinde ayrıca bir sinirlendim

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herşey normal,  VW grubu yıllardır yedek lastiği özel istek ve bazı modeller haricinde bu şekilde veriyor. Önerim, lastiklerinizi max. hava basıncınız ile kullanın.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gecmis olsun. Lastik hasarlari veya soylenelerin markayla alakasi olmaz. Bmw dede mercedestede audide de durum boyledir. Muhatabiniz genelde lastik markanizdir. Ve yanak inceligi kalinligi onemli degil yanaktan balonu pek garantiye sokmazlar kullanici hatasi derler. Size yeni lastik yolu gorundu allahtan az km li araciniz ve tekini degismeniz yetecektir.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam üzüntünüzü anlayabiliyorum,

Ancak,

Acaba bundan önceki aracınızda kullandığınız jant-lastik ebatı neydi. Eğer 17'' den düşükse bu tür bir sorun yaşamanız normal.

Ebat artıp yanak küçüldükçe oluşacak avantajların yanında sizin başınıza gelen gibi risklerin olması da mümkün. Hele ki daha önceki araçlarında yanağı yüksek olan lastikler kullananlar,aynı kullanım özelliklerini ince yanak profilinde de sergilerse.

Bu hata için bence satıcıyı suçlamanız yersiz. Yedek lastik için de durum böyle. Siz orj ölçüden farklı ölçüde bir jant istediğinizde hemen tüm markalarda orj ölçüde veya mini boy stepne gelir. Sizin stepne boyut isteğinizi sipariş sırasında söylemeniz gerekir. Hiç olmada aracın teslimi sırasında fark edip değiştirmeniz gerekir.

Bunun dışında şimdiki aracımda 17'' kullanıyorum bir önceki aracımda da 40 yanaklı 18'' jant ve lastik kullanmıştım. Hiç problem yaşamadım.

Tr yollarının 17'' kombinasyonuna uygun olmadığı konusuna katılmıyorum. 18'' ve üstü için bu kanı doğru, ama 17'' abartıldığı kadar yüksek bir ölçü değil. Yollarımız değil insanımız bu ölçüye uygun değil çoğunlukla.

Sözüm meclisten dışarı. Adam arabasına 17-18 hatta 19 jant takıyor, sonrasında altında 55-60 yanak lastik varmış gibi ne çukurda ne tümsekte yavaşlamadan Allah ne verdiyse giriyor. sonra lastik yarıldı,jant yamuldu diye kızıyor.

Biraz kullanım alışkanlıklarımızı değiştirmek gerek. Tamam 16 jant ve yüksek yanakla langır lungur girebilirsin ama kardeşim, arabana yazık yaw. Ön takımından süspansiyonuna her şeyine yazık.

17'' ölçüsünde yolda çukur tümsek vb şeylere normalden biraz daha dikkat ettiğiniz sürece problem yaşamazsınız. Anlık bir şey olur, fark etmemişsinizdir o tamamen şansızlık.

Dediğim gibi üstte yazdıklarım şahsınızı eleştirmek için değil, genel kanı ve koşulları belirtmek içindi.

Size Tekrar geçmiş olsun, İnşallah aracınızla başınıza gelen en kötü durum bu olsun

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın orj donanımındaki lastik ölçüsü neyse, stepnede de o ölçüde lastik olur.
Örneğin; Fabia1 1.2 nin 5 lastiği de 165 70 14 iken, aynı arabanın choice versiyonunda 5 lastiğin hepsi de 195 50 15 dir.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;517552
Herşey normal,  VW grubu yıllardır yedek lastiği özel istek ve bazı modeller haricinde bu şekilde veriyor. Önerim, lastiklerinizi max. hava basıncınız ile kullanın.
Kaldı ki arkadaşımın 15" jantlı Fiesta aracının stepnesi de 14" idi. Hemen her markada bu böyle.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı art_SRY

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ben sadece satıcı kişinin bildiklerini de herkesi bildiğini sanması ve böyle davranmasına kızıyorum ilk defa sıfır bir araç aldığımı varsayarsak bu kadar ayrıntıları kontrol etmek o anda aklına dahil gelmiyor satıcı arkadaş bana bunlardan dolayı ne gibi problemler yaşayacağımı söylemiş olsa idi bende ona göre davranır ve şuanda ben bunu seçtim suç bende derdim lastik ebatını ise aracı sipariş verirken satıcının değiştirme ihtimalimiz olduğunu söylediği zaman fark vererek değiştirdik aracın üzerinde gelen orjinal lastik ve jantlar istetme ise 16 olarak gelmiş ve tabi ki lastik markası bile farklı  lastik firmasına yada skodaya kızmıyorum sadece satıcı arkadaşın bize bunları anlatmadığına kızıyorum neyse şuan beklemedeyiz bakalım

Çevrimdışı Taylan Yıldız

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar
Kaskonuz varsa sigortadan değiştire bilirsiniz.Bir arkadaşımın çukurdan geçme sonucunda 2 lastiğinde de benzer bir durum yaşadı ve lastiklerin bedelini kaskodan tahsil etti.
Ancak 17 inc jant kullanımı herkesin yazdığı üzere ülkemizde malesef sıkıntılı bu tür olaylar bazen yaşanabiliyor.Geçmiş olsun.

Çevrimdışı Ozan SARAÇ

• RSS 99
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
17 inçlerde orjinal lastik ölçüsü 225/45/17 değil midir? Şahsen bendekiler öyle ki sadece 17 inç jant istiyorum diye sipariş etmiştim yani lastik ölçüsü belirtmemiştim. Markanın önerdiği de bu ölçü diye biliyorum.

215/45/17 yaptığınızda siz yanağı daha da inceltmişsiniz. Yani yanak yüksekliği 101,25 mm olması gerekirken, siz 96,75 mm yapmışsınız 18-19 inçlerdeki gibi..

Yedek lastik konusunda ise size katılıyorum bana da kimse bilgi vermedi 16 inç geleceğini ama normal karşıladığımı söyleyebilirim.

Yanak kalınlığı fark etmeksizin her lastiğin balon yapma riski mevcuttur ancak ince yanak olunca esneme payıyla alakalı bu risk artmakta, daha dikkatli olmalıyız.

Naçizane önerim, ki ben 30 bin filan olduğunda düşünüyorum, 215/50/17 almanız. Yanak ölçüsünde de tam tersi 6,25 mm artış olur, riski düşürmüş olursunuz ve konforda da hafif artış olacağı muhakkak.

Geçmiş olsun tekrar..
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2015, 18:17:22 Gönderen: Ozan SARAÇ »

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konforda artis ama tutusta kayip olur. bence 225/45/17 en mantuklisi. 3.5 luk yayla kullanmama ragmen herangi bir konfor kaybim yok

Çevrimdışı art_SRY

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Düzeltme ilk başta lastik çapını yazarken yanlış yazmışım şimdi kontrol ettim 225/45/17 imiş kusura bakmayın