škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

BP Ultimate Benzin

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar BP den aldığım ultimate force benzin ile araba net 1lt daha fazla yakıyor :( Ama hissedilir de bir performans artışı var bir benzin degisiminde böylesine fark saçma geldi baba.  Sizin deneyiminiz var mı?

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hayır Saçma değil. Bu gün konuştum biriyle, uçak yakıtından falan bahsetti ve diğer yakıtlardan konuştuk. Kullanılan yakıtın ne kadar yanıcı olmasına bağlı bu performans. Mesela uçak yakıtı benzinden 5 kat daha yanıcıymış, heralde onu bizim arabalara koysak egzozdan alev çıkar :D

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnce benzinin yanışı daha iyidir , bu da performans olarak yansır araca , ancak ince olduğu çabuk tükenir

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yok aslında benzin ince değil 95 octan yine. Katkı maddesimi var nedir. Ama bu gün birdaha test ettim 5.8 yaktığı yerde direk 6.8 yaktı ayrıca gaza az basınca bu rakam daha hızlı artıyor. Kesinlikle bu benzini TSI motorlar içn önermiyorum. 1 lt fark ne demek yahu?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furki;518369
Hayır Saçma değil. Bu gün konuştum biriyle, uçak yakıtından falan bahsetti ve diğer yakıtlardan konuştuk. Kullanılan yakıtın ne kadar yanıcı olmasına bağlı bu performans. Mesela uçak yakıtı benzinden 5 kat daha yanıcıymış, heralde onu bizim arabalara koysak egzozdan alev çıkar :D

Ucak yakiti mi benzini mi? Ucak benzini 108 oktandir.

Normal bir araca koyarsaniz aracin avansini arttirmaniz ve yuksek devirde kullanmaniz gerekir. Normal kullanim devrinde tekliyor makine. Belki subap ayariyla bi nebze de olsa azaltilabilir ama onu denemedik hic.

Ayrica ralli araclarinda da oktan arttirici katki maddesi kullanilir yuksek seviyede. Aracin yazilimi o oktan seviyesine gore ayarlanir. Yoksa erken ya da gec yanma olur ve kirar makineyi.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;518384
...ralli araclarinda da oktan arttirici katki maddesi kullanilir yuksek seviyede. Aracin yazilimi o oktan seviyesine gore ayarlanir. Yoksa erken ya da gec yanma olur ve kirar makineyi.
Sadece yazılımı değil; piston kolundan, segmanına kadar herşeyi o oktan değerine göre ayarlı onların. Zaten rölantileri 3000d/d.:kork1::cnv:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;518384
Ucak yakiti mi benzini mi? Ucak benzini 108 oktandir.

Normal bir araca koyarsaniz aracin avansini arttirmaniz ve yuksek devirde kullanmaniz gerekir. Normal kullanim devrinde tekliyor makine. Belki subap ayariyla bi nebze de olsa azaltilabilir ama onu denemedik hic.

Ayrica ralli araclarinda da oktan arttirici katki maddesi kullanilir yuksek seviyede. Aracin yazilimi o oktan seviyesine gore ayarlanir. Yoksa erken ya da gec yanma olur ve kirar makineyi.

Abi ben ne bileyim ya :D

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Oktan yükseldikçe yanma derecesi düşer, yani 95 oktan 98 Oktan'dan daha rahat alevlenir. Yüksek devirli ve sıkıştırma oranı yüksek motorlarda yüksek oktan kullanılır ki sıkıştırma basıncından dolayı zamansız ateşleme olmasın diye. Ralli arabalarında 102,105 v.s gibi ayarlara göre değişken değerlede kullanırlar ama onların sıkıştırma gücü her haltı farklı, bu yüzden insanlarımız sanıyorki yüksek oktan yüksek performans, tabi ki hayır :D arabanın sıkıştırması aynı, yakıtla değiştiremezsin, hatta daha kötü sonuç bile alabilirsiniz, ha ne olur evet devirlenmesi rahatlayabilir, gaz tepkisi hoş olabilir, menzilin artar v.s onuda markaların yakıtlarını deneyerek bakarsınız ama bu oktandan ziyade içindeki katkıdandır. Ultimate 97'i yıllarca kullandım menzili çok düşük yakıttır lakin çok temiz yakıttır, uzun yolda ara hızlanmalarda motoru daha rahat toplardı v.s içindeki katkılar iyi gelmişti motora sonra arka arkaya yapılan anlamsız zamlardan sonra bıraktım. Ülkemizde önemli olan düzgün temiz yakıt, iyi bir istasyondan düzgün yakıt alın en kral yakıttır.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;518450
Oktan yükseldikçe yanma derecesi düşer, yani 95 oktan 98 Oktan'dan daha rahat alevlenir. Yüksek devirli ve sıkıştırma oranı yüksek motorlarda yüksek oktan kullanılır ki sıkıştırma basıncından dolayı zamansız ateşleme olmasın diye. Ralli arabalarında 102,105 v.s gibi ayarlara göre değişken değerlede kullanırlar ama onların sıkıştırma gücü her haltı farklı, bu yüzden insanlarımız sanıyorki yüksek oktan yüksek performans, tabi ki hayır :D arabanın sıkıştırması aynı, yakıtla değiştiremezsin, hatta daha kötü sonuç bile alabilirsiniz, ha ne olur evet devirlenmesi rahatlayabilir, gaz tepkisi hoş olabilir, menzilin artar v.s onuda markaların yakıtlarını deneyerek bakarsınız ama bu oktandan ziyade içindeki katkıdandır. Ultimate 97'i yıllarca kullandım menzili çok düşük yakıttır lakin çok temiz yakıttır, uzun yolda ara hızlanmalarda motoru daha rahat toplardı v.s içindeki katkılar iyi gelmişti motora sonra arka arkaya yapılan anlamsız zamlardan sonra bıraktım. Ülkemizde önemli olan düzgün temiz yakıt, iyi bir istasyondan düzgün yakıt alın en kral yakıttır.
:dede::blg::syg2::syg2::syg2:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furki;518369

şiiişşşttt burada uçakçı var. yinemi uçak yakıtı efsanesi dolaşıyor.  :) normal uçak yakıtı arabalarda kullandığımız benzinden daha ince ve hafif o nedenle otomobil motorunda kullanamazsınız

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kcan;518505
şiiişşşttt burada uçakçı var. yinemi uçak yakıtı efsanesi dolaşıyor.  :) normal uçak yakıtı arabalarda kullandığımız benzinden daha ince ve hafif o nedenle otomobil motorunda kullanamazsınız

Abi ben nerden bileyim gırgırına dedim :D

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Performans istiyorsan biraz masraf etmek gerekiyor :) kendi araçlarımdan fotoğraflar:) şuan tek derdimiz arkalarada disk gerekiyor

« Son Düzenleme: 16 Haziran 2015, 22:28:34 Gönderen: kcan »

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet anlaşıldığı üzere kimsenin bu yakitla tecrübesi olmamış :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tostos guzel olmus. 1.8 stroker taktiniz mi peki? Setup tam olarak nedir?