škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Chip sonrası ateşleme kesme ve gaz yememe sorunsalı

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bundan 3 ay önce 1.4 Tsı 140 dsg aracıma EcuFast yazılım yaptırdım.Test amaçlı yola çıktığımızda resimdeki arıza ışığı yandı usta ile servise girdik gücün fazla açıldığı.. daha sonra düzeltildiğini ve arızanın silindiği söylendi.O günden bugune kadar o ışık yanmadı fakat ara sıra dipgaz yapıp sollamaya çıktığımda gazı ilk anda yemiyor araç bi burnu yere gömüyor 1 saniye sonra güçlü bi şekilde ileri fırlatıyor.Bu arada yakıtı 95 alıyorum yakmada bi sıkıntımı yaşanıyor v-power filan mı kullanayım yoksa bobin ve iridyum bujiye mi yöneleyim ne yapayım ? Bilgisi olan var mı bu konularda

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu dsg kaynaklı normal bir durum daha önce stock güçte çok fazla hissetmemiş olabilirsiniz.Yazılımlı 1.4 tsı 180 lik kullanmıştım onda da bu tarz sıkıntı vardı sprint booster ile önüne geçilebiliniyor :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hızlanırken mi kesme yapıyor; yani kesik kesik mi hızlanıyor?
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim konu hakkında en temel teorim anlık güç istendiğinde yeterli yakıtın sağlanamaması ve bu nedenle ufak da olsa bir gecikmenin yaşanmasıydı.

Diğer forumları okuduktan sonra sıkıntının bu değil ama benzer bir kaynaktan olduğunu gördüm. olayın özü anlık güç anında yetişemeyen yakıt değil, ateşleme. Buna dayanan çözüm için de bobin değişimi ve iridyum buji öneriliyor

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer sorun hızlanırken anlık tekleme/kesik kesik hızlanma ise ateşleme bobinlerinin değişimi ve irudyum bujilere geçmek çözüm olmayabilir. Zira 2 farklı firma tarafından yapılan yazilımda da bunları yapmıs olmama rağmen bu dyrumu yaşadım. Dyno'ya çıktığım 3. bir yazılımcı da durumu fark etti ve yazılım yapılan araçlarda bu durumun görülebileceğini söyledi.

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hızlanırken dipgaz yaptığımda anlık bi tekleme gaz yememe oluyor ondan sonra gücü veriyor tabi bunu hepte yapmıyo nadiren oluşuyor ama yaptığı zamanda ciddi risk oluşturuyor

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben dsgden dolayı olabilir diye düşünüyorum, maks tork limiti 250 çünkü, 250nin üstüne çıkan tork riskli. B8 Passat'ta, 1.6 TDI'da beygiri 105'den 120'ye çıkardılar, ama tork hala aynı, demekki dsg 250den fazlasını kaldırmıyor, kaldırsada risk taşıyor, chipi yapan firmalar 300 felan diyorlar ama VW Mühendisleri 250de bırakıyorlarsa, bir bildikleri vardır, o 300 tork sakat demektir. Umarım en kısa zamanda çözülür sorununuz :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia7_;519152
Hızlanırken dipgaz yaptığımda anlık bi tekleme gaz yememe oluyor ondan sonra gücü veriyor tabi bunu hepte yapmıyo nadiren oluşuyor ama yaptığı zamanda ciddi risk oluşturuyor

Bu dikkatinizi çektikten sonra Yüncüler'e gösterdiniz mi aracı?

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;519156
Bu dikkatinizi çektikten sonra Yüncüler'e gösterdiniz mi aracı?

Telefonda şikayetimi söylemiştim ve İstanbul ecufasta gönderdiler beni.İstanbulda adamla beraber araca bindik yolda sürdük ama 1 kere bile yapmadı.Genellikle D konumunda yapıyor S mod veya triptonikte bi sıkıntı olmuyor

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia7_;519159
Telefonda şikayetimi söylemiştim ve İstanbul ecufasta gönderdiler beni.İstanbulda adamla beraber araca bindik yolda sürdük ama 1 kere bile yapmadı.Genellikle D konumunda yapıyor S mod veya triptonikte bi sıkıntı olmuyor

Sürekli yapmıyor olması tespit açısından sıkıntı dediğiniz gibi. Sizdeki durum anladığım kafsrıyla bendekinden de farklı biraz.

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;519160
Sürekli yapmıyor olması tespit açısından sıkıntı dediğiniz gibi. Sizdeki durum anladığım kafsrıyla bendekinden de farklı biraz.

sizdeki problem nasıl?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia7_;519162
sizdeki problem nasıl?

Aslinda ben problem gozüyle bakmıyorum artik, zira dediğim gibi 2 farklı yazilimda da oldu; farklı bir firma da genelde oldu gibi "bu yazilım olmamiş" diyebilecekken durima normal dedi. Ben yine de bobinleri değiştirdim, iridyum buji taktım. Ancak hala gaza birden yüklendiğimde bazen anlik kesiklik oluyor araçta; tekleme ya da kesik kesik hızlanma gibi.

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;519165
Aslinda ben problem gozüyle bakmıyorum artik, zira dediğim gibi 2 farklı yazilimda da oldu; farklı bir firma da genelde oldu gibi "bu yazilım olmamiş" diyebilecekken durima normal dedi. Ben yine de bobinleri değiştirdim, iridyum buji taktım. Ancak hala gaza birden yüklendiğimde bazen anlik kesiklik oluyor araçta; tekleme ya da kesik kesik hızlanma gibi.

Sizin araçta dsg mi ve bu durum zararlı değil mi

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia7_;519168
Sizin araçta dsg mi ve bu durum zararlı değil mi

Benim aracım Superb 1.4 tsi, manuel. Açıkçası 40.000 kilometredir bu şekilde kullanıyorum. Bunun tetiklediği bir arıza yaşamadım.

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Madem bu tork 250 den sonra risk teşkil ediyor, yazılım yapıldığında sadece beygir gücü arttırıp (130-135) tork sabit kalsa ne olur ?
Dengesizlik mi yaşanır ?
Gerçi dizelin Torku 250 ve beygiri 105
1.4 tsi 140 beygir ve 250 tork
Bu konuya bir Açıklık getirebilir miyiz :)