škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 3 dizel alan yokmu

Edimax · 68 · 14369

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Edimax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;522149
Ben bagajı dolduruyorum valla bagaj paspası ile tadından yenmiyor :)

İkinci olarak kerem bey in dediğine ek zaten 1.2 leon test aracı bulunmaz muhtemelen golf 1.2 kullanırsınız vw bayii sinde.İnsanlar golf jetta gibi araçların 1.2 sini kullanıp böyle tav oluyorlar ilk başta testte vay be fena gidiyor diyorlar o an yakıta kimse bakmaz zaten turbonun etkisi bitince anlıyorsunuz ki leonla 1.2 yürümüyor.

Kullanın ve o kasa ile motor hem yürümüyor hem de deli gibi benzini içiyor.Çünkü o motorla B sınıfı araçlar için ideal polo fabia ibiza gibi.

C sınıfı hiç bir araç için 1.2 motor düşünmem.golf jetta leon gibi araçlar kasa künyeleri ağır olduğu için motor yürürken fazla enerji üretiyor bu yüzden tüketim yüksek olur ben 1.2 jetta leon golf benden gelip fabia dan az yakıyorum desin inanmam hayatta.:D
suleyman bey ben 2sini de kullandim ama leon a para vermeye baslayinca pek sonu yok soyle ki 53.900 di sanirim 1.2 olan led varlar stoplar oydu buydu derken 60 a yaklasiyor bence fazla kasa da agir sanirim tam kilosunu hatirlamiyorum ama fabia dan agirdi 1.2 leon arkadasimin di yani siradan bir test surusunden fazlasini  kullandim yakit benim kullandigimda 8 lt den asagi dusmedi hic ben sakin kullanirim zaten bir de emanet araba olunca daha da dikkatli oldum sonra kendisi abi yeter artik asil gaza dedi teklif ondan geldi bende yuklendim bu sefer 10 lt yi gecmeye basladi arac o yuzden zaten bu foruma uye oldum fabia benim cok begendigim bir arac nerdeyse 1 yildir piyasaya cikmasini bekledim bayramdan once karar vermek istiyorum tabi ki sizlerin yorumlariniz sizin bakis acinizi yansitiyor ama bagzi seyler ortaktir sayisal veriler gibi bana cok yardimi dokundu burdaki arkadaslarin ve sizin tesekkur ederim

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Edimax;522155
suleyman bey ben 2sini de kullandim ama leon a para vermeye baslayinca pek sonu yok soyle ki 53.900 di sanirim 1.2 olan led varlar stoplar oydu buydu derken 60 a yaklasiyor bence fazla kasa da agir sanirim tam kilosunu hatirlamiyorum ama fabia dan agirdi 1.2 leon arkadasimin di yani siradan bir test surusunden fazlasini  kullandim yakit benim kullandigimda 8 lt den asagi dusmedi hic ben sakin kullanirim zaten bir de emanet araba olunca daha da dikkatli oldum sonra kendisi abi yeter artik asil gaza dedi teklif ondan geldi bende yuklendim bu sefer 10 lt yi gecmeye basladi arac o yuzden zaten bu foruma uye oldum fabia benim cok begendigim bir arac nerdeyse 1 yildir piyasaya cikmasini bekledim bayramdan once karar vermek istiyorum tabi ki sizlerin yorumlariniz sizin bakis acinizi yansitiyor ama bagzi seyler ortaktir sayisal veriler gibi bana cok yardimi dokundu burdaki arkadaslarin ve sizin tesekkur ederim

Ne demek siz sorun bizler bildiğmizi söylemeye çalışırız. Leon da opsiyon da çok fakat zaten o ledler çok sıkıntılı bende eski leon sahibiyim.Satıp Fabia aldım ev aldığımdan dolayı memnum diyorum aramıyorum bile leon u :)

Siz oradan pay biçin hatta bende 1.4 140 lık FR vardı nişanlım dedi sen bundan inip bunla yapabilicen mi dedi hatta şimdi hiç 1.4 müş 140 mış aramıyorum bile fabia mutlu ediyor fazlasıyla hemde en dolusunu aldım almışken o zaman yeni gelmişti zam yoktu.:)

Çevrimdışı omergunay16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Edimax;522136
yakit degerleri burda anlatilan gibiyse benim de aklima yatmaya basladi birde kullanan arkadaslar bana bir konu da daha yardimci olursaniz sevinirim kismetse cocugum olacak bebek arabasi o bagaja rahat sigarmi beni korkuttular git leon al bu bagaja birsey sigmaz diye
Dostum benim 4 aylık bir bebeğim var ve inan o koca bebek arabası bagaja rahatlıkla sığıyor. Bagaj konusunda içini ferah tut oldukça iyi B sınıfı bir araç için. Yakıt tüketimi konusunda da bir çok arkadaş forumda değerleri paylaştı araçları ile ilgili onları inceleyip karar verebilirsin.

Çevrimdışı Mimar

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;522158
Ne demek siz sorun bizler bildiğmizi söylemeye çalışırız. Leon da opsiyon da çok fakat zaten o ledler çok sıkıntılı bende eski leon sahibiyim.Satıp Fabia aldım ev aldığımdan dolayı memnum diyorum aramıyorum bile leon u :)

Siz oradan pay biçin hatta bende 1.4 140 lık FR vardı nişanlım dedi sen bundan inip bunla yapabilicen mi dedi hatta şimdi hiç 1.4 müş 140 mış aramıyorum bile fabia mutlu ediyor fazlasıyla hemde en dolusunu aldım almışken o zaman yeni gelmişti zam yoktu.:)

Leon da güzel araba fakat çok yaktığını söylüyor arkadaşım sattı sıfır polo aldı dizel. Memnun değil atak sürüşü yok diyor. Tüketimini önemsemiyor. Ama benim araçtakileri görünce vaay iyimiş oluyor. Hızlanması memnun ediyor :)
Aracı almadan önce Dizelin 10bin liralık farkı amorti etmesi için kendi kullanımıma göre hesap yaptım 7-8 yılda kapatacak dedim. Hemen 1.2 tsi almalıyım diye karar verdim.:)
Fabia düşük vergisi ve tüketimi ile ekonomik olarak huzur veriyor zaten o en güzeli. Donanımları da diğer araçlara göre yüksek bence. Ve Sınıfının en genişi  en güvenliklisi 2015 yılında 5 yıldız almak zorlaştı artık.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Mimar;522192
Leon da güzel araba fakat çok yaktığını söylüyor arkadaşım sattı sıfır polo aldı dizel. Memnun değil atak sürüşü yok diyor. Tüketimini önemsemiyor. Ama benim araçtakileri görünce vaay iyimiş oluyor. Hızlanması memnun ediyor :)
Aracı almadan önce Dizelin 10bin liralık farkı amorti etmesi için kendi kullanımıma göre hesap yaptım 7-8 yılda kapatacak dedim. Hemen 1.2 tsi almalıyım diye karar verdim.:)
Fabia düşük vergisi ve tüketimi ile ekonomik olarak huzur veriyor zaten o en güzeli. Donanımları da diğer araçlara göre yüksek bence. Ve Sınıfının en genişi  en güvenliklisi 2015 yılında 5 yıldız almak zorlaştı artık.

Ben o led farlardan az mı çektim valla ya kafayı yedirmişti bana.

tüketim de sıkıntı yoktu çok 8 litre real yakıtı vardı ama gücü asvalta aktaramıyor du araba öyle bir sorunu vardı gerçekten ahım şahım 140 gibi yürümüyor sanki 122 lik tsi lar gibiydi.Sürekli ESP sarıyordu aktarmada ciddi güc kaybı oluşuyordu.

1.2 de öyle sorun yok gayet güzel gücünü 110 gibi yürüyüp asvalta veriyor makine esp falan yakmıyor sürekli pavyon gibi :D

Dizele o kadar fark haram hocam bencede yani o paraya ben şahsen octavia ya geçerdim

Çevrimdışı Sselim

• Her daim umut
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Biri bana Skoda'nın dizel satmamak için çabalama politikasını anlatabilir mi?

Bir çok markada dizel-benzinli fiyat aralığı 4.000TL lerde dolaşırken bu neden Skoda da 10.000TL yi geçiyor anlamış değilim.

Şu andaki aracım dizel ve çok yol yapıyorum. Günlük 70-80km. Doğal olarak dizel Fabia almak istiyorum. Mümkünse combi (merakla bekliyoruz). Ancak bu fiyat farkı düşündürücü.

Küçük bir hesap yaptım, benzinli almak daha mantıklı. Çünkü ancak 90bin km yapacaksın ki aradaki bu fiyat farkını eşitleyeceksin. 90 bin kmde 4 yıla karşılık geliyor.

Çevrimdışı Yeşil R53

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hatırlarmısınız bilmem ama, polonun tsi motoru, fabia ve ibizadan 2.5 yıl sonra geldi. Geldi ve polonun tsi'ı tutmadı desem (tr de) yalan olmaz. Ben 2011 yılında polo 1.4 aldığımda. Almanyada 1.2tsi 16 jantlı highline lar satılıyordu. Türkiye 2013 yılının sonlarına doğru poloda tsi ile tanıştı. Şimdi 2011 sonu ve 2012 yılından beri ibiza ve fabia da tr de tsi motor satma çabaları var. Nedeni ise daha az yakıt tüketimi ve daha düşük vergi. Bu da sonuç olarak onların kasasına daha çok para sokuyor. Daha çok satış= daha çok kazanç.
Vag grubu anladığım kadarı ile C sınıfındaki saçma rekabete dizel olarak girmiyor. 2008 yılından beri ödüllü tsi motoru var. Fiat ın ise ödüllü multijet motoru var. Bence türkiye pazarını bölmüşler. Herkes kaymağını yiyor. Bize fabia nın değilde polonun dizelini alalım diye psikolojikmen beyne sokuyorlar.

-Ben boş polo parasına rapid alıyorum.
-polo alanda fabia benzinli parasına dizel boşline araba aldığına seviniyor.

Sizcede bu döngü bozuk değilmi?

Çevrimdışı Sselim

• Her daim umut
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Yeşil R53;522272
Hatırlarmısınız bilmem ama, polonun tsi motoru, fabia ve ibizadan 2.5 yıl sonra geldi. Geldi ve polonun tsi'ı tutmadı desem (tr de) yalan olmaz. Ben 2011 yılında polo 1.4 aldığımda. Almanyada 1.2tsi 16 jantlı highline lar satılıyordu. Türkiye 2013 yılının sonlarına doğru poloda tsi ile tanıştı. Şimdi 2011 sonu ve 2012 yılından beri ibiza ve fabia da tr de tsi motor satma çabaları var. Nedeni ise daha az yakıt tüketimi ve daha düşük vergi. Bu da sonuç olarak onların kasasına daha çok para sokuyor. Daha çok satış= daha çok kazanç.
Vag grubu anladığım kadarı ile C sınıfındaki saçma rekabete dizel olarak girmiyor. 2008 yılından beri ödüllü tsi motoru var. Fiat ın ise ödüllü multijet motoru var. Bence türkiye pazarını bölmüşler. Herkes kaymağını yiyor. Bize fabia nın değilde polonun dizelini alalım diye psikolojikmen beyne sokuyorlar.

-Ben boş polo parasına rapid alıyorum.
-polo alanda fabia benzinli parasına dizel boşline araba aldığına seviniyor.

Sizcede bu döngü bozuk değilmi?

Herhalde daha bozuk olamazdı. Puegeot ta dizel ve benzinli arasındaki far 3.500TL (208).

Normalde böyle olmalıydı. Zaten dizelin bakım parası ile benzinli arasındaki fark ortada. Bakımdan kazanıyorlar. Sanırım uzun vadede kazanılan paradan ziyade ilk satış daha cazip onlar için.

Arabamdan memnunum sırf Chevroletin Türkiye'den çekilmesinden ötürü aracım 5 yaşına gelmeden satmayı planlıyorum. Ancak benim aracımın benzer özellikte olan muadillerine bile tonlarca para istiyorlar....

1.3 dizel, 8airbag, abs, esp, hillholder, dijital ve ısıtmalı aynalar, cruze control, bluetooht, start stop özellikleri mevcut aracımda...

Beni kurtaracak paket style, ya rapid ya Fabia combi ama fiyatlar 55-60 bandında olacak.

Çok kararsızım çok

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sselim;522231
Biri bana Skoda'nın dizel satmamak için çabalama politikasını anlatabilir mi?

Bir çok markada dizel-benzinli fiyat aralığı 4.000TL lerde dolaşırken bu neden Skoda da 10.000TL yi geçiyor anlamış değilim.

Şu andaki aracım dizel ve çok yol yapıyorum. Günlük 70-80km. Doğal olarak dizel Fabia almak istiyorum. Mümkünse combi (merakla bekliyoruz). Ancak bu fiyat farkı düşündürücü.

Küçük bir hesap yaptım, benzinli almak daha mantıklı. Çünkü ancak 90bin km yapacaksın ki aradaki bu fiyat farkını eşitleyeceksin. 90 bin kmde 4 yıla karşılık geliyor.

Selim hocam dediğiniz olay konusunda haklısınız fakat fabia nın dizeli türkiye de bu fiyat aralığı ile satmaz fakat 4.000 TL fark olsaydı bu seferde TSİ ları satmak zor olabilirdi.

Bence VAG grubunun buradaki oyunu şu Fabia TSİ ve MPİ satsın.TDİ ları polodan eritelim ben araç alırken hatta 1.2 tsi 90 bg lounge highline polo sormuştum o araba yı bulamayız dolu TSİ istiyorsanız skoda style bakın dediler direkt.

Polo da deli gibi TDİ bulursunuz ama aracı aldığım bayii fabia dizel getirmiyoruz sipariş isterse kaporası alınıp geliyor dedi.

Ben illa da dizel alıcak olsam ya rapid ya octavia dizel alırım Fabia 62 yi hakkeden araç değil bu arabanın hakkı dizel için maks 55-56 üst limit olmalıydı skoda çok uçtu ki aldığım araç 1.2 tsi 110 dsg style 50 bin tl ye gelmişti bana en fazla 5-6 fark olmalı arasında.

Çevrimdışı Sselim

• Her daim umut
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;522315
Selim hocam dediğiniz olay konusunda haklısınız fakat fabia nın dizeli türkiye de bu fiyat aralığı ile satmaz fakat 4.000 TL fark olsaydı bu seferde TSİ ları satmak zor olabilirdi.

Bence VAG grubunun buradaki oyunu şu Fabia TSİ ve MPİ satsın.TDİ ları polodan eritelim ben araç alırken hatta 1.2 tsi 90 bg lounge highline polo sormuştum o araba yı bulamayız dolu TSİ istiyorsanız skoda style bakın dediler direkt.

Polo da deli gibi TDİ bulursunuz ama aracı aldığım bayii fabia dizel getirmiyoruz sipariş isterse kaporası alınıp geliyor dedi.

Ben illa da dizel alıcak olsam ya rapid ya octavia dizel alırım Fabia 62 yi hakkeden araç değil bu arabanın hakkı dizel için maks 55-56 üst limit olmalıydı skoda çok uçtu ki aldığım araç 1.2 tsi 110 dsg style 50 bin tl ye gelmişti bana en fazla 5-6 fark olmalı arasında.

Aslında bu politikanın beni çaresiz bırakan kısmı polo tdi nin işimi görmemesi. Çünkü alırsam Fabia Combi alacağım. Polo Combi olsaydı tadından yenmezdi o ayrı.

Rapid bir ihtimal düşünebilirim ancak onda da kasa değişimi yakındır diye tahmin ediyorum. 1 , 1buçuk yıl gibi bir süre içerisinde yeni kasa gelebilir en azından makyajlı.

Octavia ya hiç girmiyorum bile çünkü yemin ettim artık araba alırsam en dolusunu alacağım diye. Octavia en dolusu ise uçmuş durumda.

Babamda 2006 octavia elegance var 1.9TDİ yemin ediyorum iki araba arasında özellik olarak aman aman bir fark yok.

Yani giderim makyajlı 2011 octavia alırım 50-55e daha mantıklı.

Neyse çok kararsız kaldım.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sselim;522419
Aslında bu politikanın beni çaresiz bırakan kısmı polo tdi nin işimi görmemesi. Çünkü alırsam Fabia Combi alacağım. Polo Combi olsaydı tadından yenmezdi o ayrı.

Rapid bir ihtimal düşünebilirim ancak onda da kasa değişimi yakındır diye tahmin ediyorum. 1 , 1buçuk yıl gibi bir süre içerisinde yeni kasa gelebilir en azından makyajlı.

Octavia ya hiç girmiyorum bile çünkü yemin ettim artık araba alırsam en dolusunu alacağım diye. Octavia en dolusu ise uçmuş durumda.

Babamda 2006 octavia elegance var 1.9TDİ yemin ediyorum iki araba arasında özellik olarak aman aman bir fark yok.

Yani giderim makyajlı 2011 octavia alırım 50-55e daha mantıklı.

Neyse çok kararsız kaldım.

Eğer kararsız kaldıysanız zaten alım yapmayın.Bekleyin iyice ölçün tartın gidip araçları kullanın bütçenize kesenize uyanı alın :)

Zaten geleceği kadar zam geldi 1.5 ayda duble zam yedi :D

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Seat Leon 1.2 TSI 110 BG , boş ağırlık 1138 kg

Skoda Fabia 1.2 TSI 90 BG , boş ağırlık 1109 kg

Arada 29 kg lik bir fark var ki bu ağırlık yüzünden bir güç kaybına , hantallığa neden olmaz .

Ancak Leon daha fazla yakar muhtemelen. Verdiğim örnekte hem 20 BG lik fark var , hemde TSI motorlar ilginç bir şekilde her arabada farklı yakıyor nedense. Teknik olarak garip ama böyle bir durum olduğunu gözlemledim.

Çevrimdışı Sselim

• Her daim umut
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;522429
Eğer kararsız kaldıysanız zaten alım yapmayın.Bekleyin iyice ölçün tartın gidip araçları kullanın bütçenize kesenize uyanı alın :)

Zaten geleceği kadar zam geldi 1.5 ayda duble zam yedi :D

Sanırım sizin dediğiniz gibi yapıp biraz daha bekleyeceğim. Özellikle fabia combi'nin çıkmasını bekliyorum.

Çevrimdışı Mimar

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;522430
Seat Leon 1.2 TSI 110 BG , boş ağırlık 1138 kg

Skoda Fabia 1.2 TSI 90 BG , boş ağırlık 1109 kg

Arada 29 kg lik bir fark var ki bu ağırlık yüzünden bir güç kaybına , hantallığa neden olmaz .

Ancak Leon daha fazla yakar muhtemelen. Verdiğim örnekte hem 20 BG lik fark var , hemde TSI motorlar ilginç bir şekilde her arabada farklı yakıyor nedense. Teknik olarak garip ama böyle bir durum olduğunu gözlemledim.

Motor kodlarının farklı oldugunu biliyorum belki ondandır. 1.2 motorlarda
Skoda motorları Cjzc(90hp ve Cjzd (110hp)
Seat motorları Cjza(105ps) ve Cjzb (85ps)
Tam olarak bu farklar nedir kodlar ne anlama geliyor bilmiyorum .

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 tsi ile 1.6 TDI arasında 4 5bin gibi farklar var.
1.2 tsi ile 1.4 tsi arasında 4 5bin gibi farklar var.
Bu durum 1.2 tsi için dizelle benzinli farkını 8 10 12 bin gibi rakamlara çıkarıyor. Ben rapid alırken 1.2tsi dsg yoktu. Olsaydı muhtemelen 1.2 alırdım.