škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 3 dizel alan yokmu

Edimax · 68 · 14374

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;522430
Seat Leon 1.2 TSI 110 BG , boş ağırlık 1138 kg

Skoda Fabia 1.2 TSI 90 BG , boş ağırlık 1109 kg

Arada 29 kg lik bir fark var ki bu ağırlık yüzünden bir güç kaybına , hantallığa neden olmaz .

Ancak Leon daha fazla yakar muhtemelen. Verdiğim örnekte hem 20 BG lik fark var , hemde TSI motorlar ilginç bir şekilde her arabada farklı yakıyor nedense. Teknik olarak garip ama böyle bir durum olduğunu gözlemledim.

Umut hocam yalnız yanlış bir kıyaslamana ek olarak bende dsg için yaptım.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2015, 19:45:09 Gönderen: suleyman90 »

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;522430
Seat Leon 1.2 TSI 110 BG , boş ağırlık 1138 kg

Skoda Fabia 1.2 TSI 90 BG , boş ağırlık 1109 kg

Arada 29 kg lik bir fark var ki bu ağırlık yüzünden bir güç kaybına , hantallığa neden olmaz .

Ancak Leon daha fazla yakar muhtemelen. Verdiğim örnekte hem 20 BG lik fark var , hemde TSI motorlar ilginç bir şekilde her arabada farklı yakıyor nedense. Teknik olarak garip ama böyle bir durum olduğunu gözlemledim.

Umut hocam kıyaslamana ek olarak bende dsg için yapıyorum.

1.2 TSİ 110 BG DSG Leonla 1.2 TSİ 110 BG DSG Fabia yı karşılaştırsanınız.

Leon : 1166 KG Fabia da 1129 Kg demek ki en az 37 KG fark var.çünkü düz ile düz DSG ile DSG karşılaştırmak doğru çünkü DSG en az 25 - 35 kg arası değişmekte araçtan araca. :)

İkincil olarak Leon 1.2 110 euro 6 kullandım gitmiyor kesinlike çok bayık araç C sınıfı araçlarda 1.2 motor  olmuyor gitmiyor o tasarım hatları çok güzel bende eski leon sahibiyim 1.4 140 FR vardı ev aldığım için sattım.Gerçi 140 lık fena yakıyordu bu arada :D Ama 1.2 110 Fabia 1.2 110 Leondan kesinlikle daha yürüyor aradaki uzunluk farkı vs herşey etkiliyor.Ben leondan inip fabia inince leon aramadım açıkçası dürüst olmak lazım.Ama 1.2 110 leon gitmiyor gazladım ve gitmediği için gaza basınca gitmediği gibi yakıyorda boşuna devir çeviriyor ses çıkarıyor sadece :D

Kim görse benim aracı 110 beygir diyince ne oha 110 beygir bu mu kücücük şey diyorlar :D

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende zaten  iki aracında düz vitesli versiyonlarını karşılaştırmıştım.

Sizin aracınız DSG ise tabi ki ikisininde DSG versiyonuna bakmak lazım.

Arada 37 kg fark var doğru . 37 kg farkın bir etkisi olur mu, evet olur. Ancak bu az ağırlık farkını sürüşte normal bir kullanıcı fark edemez.

Birde şöyle bir durum var, DSG her arabada aynı şekilde çalışmıyor bilirsiniz. Farklı araçlarda farklı DSG ayarları vardır. Aynı motor ve DSG konbinasyonunu kullanan farklı markalarda tepki ve hız olarak bariz farklar görmek mümkün.

Ben zaten Leon hızlıdır veya Fabia hızlıdır meselesinde değilim. Fabia daha atak ve daha ekonomik olabilir.

Sadece bu performans ve tüketim farkının, ağırlık farkından çok başka sebepleri olabileceğini anlatmak istedim.

Bence de 1.2 lt bir motor C segmenti araç için çok küçük bir motor. Zaten genel manada ben bu " küçük hacimli motordan yüksek güç elde etme " teknolojisini bir türlü sevemedim .

Ancak ülke şartları malum . Keşke bu kadar yüksek vergiler ve yakıt fiyatları olmasa da   2.0 lt ve üstü arabalara sahip olabilsek..

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umtdrn;522570
Bende zaten  iki aracında düz vitesli versiyonlarını karşılaştırmıştım.

Sizin aracınız DSG ise tabi ki ikisininde DSG versiyonuna bakmak lazım.

Arada 37 kg fark var doğru . 37 kg farkın bir etkisi olur mu, evet olur. Ancak bu az ağırlık farkını sürüşte normal bir kullanıcı fark edemez.

Birde şöyle bir durum var, DSG her arabada aynı şekilde çalışmıyor bilirsiniz. Farklı araçlarda farklı DSG ayarları vardır. Aynı motor ve DSG konbinasyonunu kullanan farklı markalarda tepki ve hız olarak bariz farklar görmek mümkün.

Ben zaten Leon hızlıdır veya Fabia hızlıdır meselesinde değilim. Fabia daha atak ve daha ekonomik olabilir.

Sadece bu performans ve tüketim farkının, ağırlık farkından çok başka sebepleri olabileceğini anlatmak istedim.

Bence de 1.2 lt bir motor C segmenti araç için çok küçük bir motor. Zaten genel manada ben bu " küçük hacimli motordan yüksek güç elde etme " teknolojisini bir türlü sevemedim .

Ancak ülke şartları malum . Keşke bu kadar yüksek vergiler ve yakıt fiyatları olmasa da   2.0 lt ve üstü arabalara sahip olabilsek..

Yok hocam yanlış anlaşılma olmasın zaten bende yazdığınıza eleştiri getirmedim :)

Yani o 37 Kg fark elbetteki hissedilmez sadece Leon u kullanırken büyüklüğü vs fabianın daha pratik olması hissedilir zaten ondan da anlamayan araba sürmesin :D

Şahsen ben eski 1.4 140 lık Fr kullanıcısıyım belirttiğim gibi geçen seneler Leon makuldu fakat şu an 1.2 110 DSG 60.400 hiç te makul değil.Şu an onu almaktansa 1.4 125 lik led sunroof standart fr alırım 65 kağıda paşa paşa da binilir deli gibi de keyifle sürülür :)

İki tane sadece 6.5 ekran ve müzik sistemi alırım 18 jantla 67 lere gelir en azından spor araba Fr sürüş modları vs var onu almak daha mantıklı hemde 1.4 125

1.2 tsi için Led alıcak sunroof alsanız fiyat çıkıyor 67.500 lere hemen.Tamam belki golfe göre daha uygun.Dediğiniz gibi C sınıfı kücük hacimli motorlar dizel benzinli iş yapmıyor fakat vergi dilimlendirmesi yüzünden acımasız fiyatlar var.

C sınıfı araçta bence 1.4 122 en ideal motor 1.6 ya kadar.:)
« Son Düzenleme: 08 Temmuz 2015, 23:45:16 Gönderen: suleyman90 »

Çevrimdışı Edimax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arifeden 1 gun once skodaya gittim bayide araclari inceledim fabia da 1 tl bile indirim yapamayacaklarini soylediler rapid spaceback vardi galeride o aracta cok hosuma gitti ama o aracta 1.2 yeterli olurmu bilemem tabi servis konusunda sıkıntı yasamayiz umarim aldiktan sonra internette cok yorum okudum servis problemleri hakkında

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Edimax;523861
Arifeden 1 gun once skodaya gittim bayide araclari inceledim fabia da 1 tl bile indirim yapamayacaklarini soylediler rapid spaceback vardi galeride o aracta cok hosuma gitti ama o aracta 1.2 yeterli olurmu bilemem tabi servis konusunda sıkıntı yasamayiz umarim aldiktan sonra internette cok yorum okudum servis problemleri hakkında

1.2 TSI motorlu bir aracı kullandıktan sonra bu endişenizin ne kadar da yersiz olduğunu anlayacaksınız.

Aynı motor GOLF ve Octavia da da kullanılıyor.

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu yakıt değerleri varken 10-15bin fazla verip birde üstüne fazla vergi ödemek çok akıl karı değil.

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ya arkadaş verdiğiniz akıllar amma entersan! İlla dsg olacakmış diye otomatik araba alacağız sonra da şehir için manuele çevirip elden kullanacağız? İyi de o zaman manuel vites al canım arkadaşım. Kendim elle vites değiştirdikten sonra bir debriyaj pedalı mı fazla geliyor bir sürü para ödeyelim..

1.2TSI ambition al şeker kardeşim. 90bg ve 160nm tork ile çok zevkli sürüşler yaparsın bence. Ayrıca alaşım jant 750tl ye (yeni tip orta göbek kapağı dahil), kapı eşiklerine marşbiyel çıtası aluminyum 200tl, arka bagaj havuzu 120tl, çamurluk plastikleri 130tl, seramik boya koruma 1000tl (toplam 46000tl ye süper bir araba olur).

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Alcanzar;524732
Ya arkadaş verdiğiniz akıllar amma entersan! İlla dsg olacakmış diye otomatik araba alacağız sonra da şehir için manuele çevirip elden kullanacağız? İyi de o zaman manuel vites al canım arkadaşım. Kendim elle vites değiştirdikten sonra bir debriyaj pedalı mı fazla geliyor bir sürü para ödeyelim..

1.2TSI ambition al şeker kardeşim. 90bg ve 160nm tork ile çok zevkli sürüşler yaparsın bence. Ayrıca alaşım jant 750tl ye (yeni tip orta göbek kapağı dahil), kapı eşiklerine marşbiyel çıtası aluminyum 200tl, arka bagaj havuzu 120tl, çamurluk plastikleri 130tl, seramik boya koruma 1000tl (toplam 46000tl ye süper bir araba olur).

Haluk hocam istanbul da bir trafik var dillere destan 2.5 3 saat sürekli o pedala basmak artık belli noktadan sonra yeter dedirtiyor ben 5.sene sonunda artık yeter dedim eve gelince baldırlarıma kramp saplanıyordu.

Ben 1.2 110 dsg 175 torkla gayet güzel işler yapıyorum eminim ki 1.2 tsi 90 da yapıyordur.Ben akıcı trafikte çoğu zaman manuel e çevirip elden kullanıyorum çokta keyifli oluyor. O birtane dediğiniz debriyaj pedalını bazen söküp atasınız geliyor inanın keşke 3-5 fazla verip otomatik alsaydım dedirtiyor adama.

İstanbul içinde kesinlikle düz vites aramam sehir dışına çıkınca diyorum kendime manuel işte burada ne güzel kullanılır diye.Ki DSG de altın oran sistemi var 7 ileri inanın ne siz ne ben o kadar ideal vites değiştiremeyiz sürücünün düşüncesi ile paralel haraket edebiliyor şanzıman sizin yaptığınız yapacağınız haraketleri gerçekten güzel okuyor.

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben varım hocam TDI manuel vites tercih ettim aslında tsi 1.2 dsg alıcam diye gittim ama babam illa da dizel olsun satarken rahat olsun falan diyince bide 60,900TL liste fiyatı olan aracı 56,500TL'ye indirdiler gayet cazip geldi aracı çarşamba günü çıkartacağız inşallah :)

Çevrimdışı Anatolia

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gurkantoksoy;526697
Ben varım hocam TDI manuel vites tercih ettim aslında tsi 1.2 dsg alıcam diye gittim ama babam illa da dizel olsun satarken rahat olsun falan diyince bide 60,900TL liste fiyatı olan aracı 56,500TL'ye indirdiler gayet cazip geldi aracı çarşamba günü çıkartacağız inşallah :)
fiyat gayet makulmüş 1.2 dsg alıcağınıza 1.4 tdı bu fiyat farkına iyi bir tercih olmuş hayırlı olsun allah kaza bela vermesin

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Anatolia;526698
fiyat gayet makulmüş 1.2 dsg alıcağınıza 1.4 tdı bu fiyat farkına iyi bir tercih olmuş hayırlı olsun allah kaza bela vermesin

Çok teşekkür ederim Allah razı olsun

Çevrimdışı Edimax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
walla iyi fiyat vermisler ben 1 tl bile indirim alamadim o kadar bayi aradim fabia da 1 kurus inmediler allah kazasiz belasiz binmeyi nasip etsin hayirli ugurlu olsun insallah

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Edimax;526783
walla iyi fiyat vermisler ben 1 tl bile indirim alamadim o kadar bayi aradim fabia da 1 kurus inmediler allah kazasiz belasiz binmeyi nasip etsin hayirli ugurlu olsun insallah
Allah razı olsun teşekkür ederim size de hayırlı olsun

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Hayırlı uğurlu olsun aracınız öncelikle :) Ama dizelde bu kadar indirim yapmaları normal benim aracı aldığım bayii özel siparişle geliyor dizeller onun dışında talep etmiyoruz demişti.