škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2014 Octavia ve çeşitli problemlerim

uthec · 21 · 6219

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uthec

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. 25.000km'de 2014 model 1,6 TDI DSG Octavia Elegance araca sahibim. Son zamanlarda aracımda çeşitli problemler yaşıyorum. Servise gideceğim fakat önce size de danışmak istedim. Sorunlarım şunlar;

1- Ekran dokunmatiği bazen çalışmıyor. Hiç bir şekilde nereye dokunursam dokunayım çalışmıyor. Bir süre sonra  kendiliğinden düzeliyor. Bu sorun 3-4 kere başıma geldi. Videosunu da çektim, aşağıdaki adresten izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/Jt8xkRJnvho

2- Otomatik kilit artık çalışmıyor. 20km hızı geçince kapılar otomatik kilitleniyordu. Nedendir bilmiyorum ama otomatik kilit özelliği aktif olmasına rağmen artık çalışmıyor.

3- Ön koltukları yatırmak bu kadar mı zor olur! 2006 model Berlingo aracımda bile hala parmaklarımla çevirerek koltuğu yatırabilirken, Octavia'da elimle dahi çeviremiyorum. Başlarda iyiydi ama şimdi çevirmek çok zor.

4-Eskiden araç güneşte kalınca geç çalışıyordu, şimdi ise kapalı garajda gölgede kalınca sabahları geç çalışıyor :)

Şimdilik aklıma gelen sorunlar bunlar. Belki aynı sorunları yaşayıp çözüm bulanlar vardır aramızda. Okuduğunuz için teşekkürler.

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1- muhtemelen yazılım guncelleyince filan geçer diye dusunuyorum.
2- anlam veremedim belki o da yazılıma baglıdır.
3- on koltuk ayarı cok sert evet ona katılıyorum ama bir sorun olarak gorulmemeli bence.
4- geç çalışma olayı gunese, golgeye, soguga sıcaga baglı değil. yazın da kışın da arada bir yapıyor. bence yakıtla alakalı bir durum.

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1- 1 kez başıma geldi, belli bir süre sonra düzeldi.

Benim şikayetim ise araçtan gelen trim sesleri, son 1, 1.5 aydır kendini göstermeye başladı, ön sol ve sağ kapı içindeki (üst kısımdaki sert plastik madde) kaldırım taşlı yolda bile trim sesi yapıyor ve aracın sağ arka bagaj kısmından gıcırdama sesleri geliyor, bakıma 1.400 km kaldı o zaman serviste bir çözüm bulunur umarım.

Çevrimdışı Vesselam

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.Bir yıldır kullanıyorum. Problem Yaşamadım.
2.Hiç başıma gelmedi.
3.Koltuğa yaslanmadan yatırma kolunu çevirmekte fayda var.Yaslandığınız zaman baskı yapıyor o yüzden çevirmekte zorlanıyorsunuz.
4.Sıcaklığa göre değişebilecek bir durum.

Ek olarak ,
*120 km/h hızdan sonra rüzgar sesinin azda olsa fazla olduğuna katılıyorum.

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Abstraction;523416
1- 1 kez başıma geldi, belli bir süre sonra düzeldi.

Benim şikayetim ise araçtan gelen trim sesleri, son 1, 1.5 aydır kendini göstermeye başladı, ön sol ve sağ kapı içindeki (üst kısımdaki sert plastik madde) kaldırım taşlı yolda bile trim sesi yapıyor ve aracın sağ arka bagaj kısmından gıcırdama sesleri geliyor, bakıma 1.400 km kaldı o zaman serviste bir çözüm bulunur umarım.

hocam şimdiden uyarayım:) bakımda trim seslerine pek bakmıyorlar. başka gun getirin filan diyorlar ozamanda bakmıyorlar. sag kapı içi ust parcadan ses geldiğine emin misiniz? bende de oyle bir ses vardı aynı yerden oldugunu dusunuyordum ancak konsolun sag ustundeki kısımdan geliyormus. a sutunuyla birleştiği yerden. bastırınca ses kesiliyor cunku. bir ara torpido gozunu sokup alttan kendim ugrasacam artık. servis ugrasmıyor cunku. eger kapı içi oldugundan eminseniz muhtemelen kapı içini sokup yalıtım yaptıktan sonra gecer.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1- Ekranınız bence garantiden değişir. Cidden sorunlu gibi görünüyor.
2- Yazılım yenileme ile belki geçer.
3- Koltuk yatırma ile ilgili çok fazla izlenimim yok. Ancak dayanarak yatırılması zordur düşüncesindeyim.
4- Benim araçta da bazen zamanlı zamansız geç çalışıyor. Genelde kalitesiz yakıt aldığımda ve ya dpf yakma uzun süre devreye girmediyse, araç geç çalışabiliyor. Geç derken, 3-4. marş çevirmede.

Servise gittiğinizde sonuçları bizimle paylaşmanızı bekliyoruz.

Çevrimdışı art_SRY

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ozelmekanik.com
ekran ile alakalı bende dün servise gittim benimki hiç açılmıyordu servis kontrol ettikten sonra torpido gözünün içinde bulunan soketlerden beyaz olanı değiştirmesi gerektiğini söyledi arızalı olduğunda ekranda donma,takılma olabiliyormuş zaten skoda tarafından gelen arıza açıklaması aynen öyleymiş servis sipariş etti geldiğinde bilgi verecekler

Çevrimdışı vatan38mekan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: art_SRY;523561
ekran ile alakalı bende dün servise gittim benimki hiç açılmıyordu servis kontrol ettikten sonra torpido gözünün içinde bulunan soketlerden beyaz olanı değiştirmesi gerektiğini söyledi arızalı olduğunda ekranda donma,takılma olabiliyormuş zaten skoda tarafından gelen arıza açıklaması aynen öyleymiş servis sipariş etti geldiğinde bilgi verecekler

Sizinle aynı sorun bi arkadaşımda oldu. Servis ona aracı bırakın incelememiz gerekiyor, ekranı değiştirebiliriz falan demişler. arkadaşın da vakti olmadığı için sonra bırakırım deyip çıkmış. Çıktıktan sonra ekranı açma tuşuna 5-6 saniye basılı tutunca kendiliğinden resetleyip açılmış ve düzelmiş. Bence siz de bunu bi deneyin

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furkan_TDI;523452
hocam şimdiden uyarayım:) bakımda trim seslerine pek bakmıyorlar. başka gun getirin filan diyorlar ozamanda bakmıyorlar. sag kapı içi ust parcadan ses geldiğine emin misiniz? bende de oyle bir ses vardı aynı yerden oldugunu dusunuyordum ancak konsolun sag ustundeki kısımdan geliyormus. a sutunuyla birleştiği yerden. bastırınca ses kesiliyor cunku. bir ara torpido gozunu sokup alttan kendim ugrasacam artık. servis ugrasmıyor cunku. eger kapı içi oldugundan eminseniz muhtemelen kapı içini sokup yalıtım yaptıktan sonra gecer.

Uyarı için sağolun :) , Sağdaki ses önceden yoktu, geçenlerde dikkatimi çekti, daha çok sol taraf ses yapıyordu bildiğiniz plastik sesi, sonra plastiği bastırıyorum oynuyor o madde, altı muhtemelen boş, gevşiyor mu ne oluyor, sonra ses geliyor, ön göğüste ses neredeyse hiç olmuyor, anahtarlık bozuk para ve telefon bile ses yapabiliyor.
Aracın içindeki plastik aksamının da pek sökülmesinden yana değilim, sanırım fabrikada presleniyorlar, sonra dışarıda söküp takınca birleşim yerleri veya monte ediliş şekli orjinali gibi olmuyordur diye düşünüyorum, arayada muhtemelen birşeyler sokup ses önlenmeye çalışılacak, fakat bunlardan ziyade sağ arkadan, bagajdan gelen gıcırdama sesi daha çok garibime gidiyor, ne olduğunu çok merak ediyorum.

Çevrimdışı antiqist

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2. maddede bahsettiğiniz otomatik kilit çalışmama problemi bende de oldu.Servise gidecektim ha bugün ha yarın derken problem başladıktan 1 ay kadar sonra kendiliğinden düzeldi.Araştırdığım kadarıyla merkezi kilit modülü denen bir parça var ve arka çamurluğun içinde bulunuyor.Herhangi bir nedenle bu parça ıslandığında veya nem aldığında oluşabilen bir problem. Tamamen kuruduğunda ise kendiliğinden düzelebiliyormuş.Başta bu açıklama ile tatmin olmamıştım ama söylendiği gibi kendiliğinden düzelince hak vermedim değil.İnşallah sizinki de kendiliğinden düzelir.Saygılar.

Çevrimdışı orkodem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba benimde direksiyonda deri kabarmaları oldu ve vites kolunun nikelajında soyulmalar meydana geldi servise gittim bugün resimlerini çektiler. Nikelaj soyulması genelde karşılaştıkları bir sorunmuş ve garanti kapsamında değişimini yapıyorlarmış. Gerekli yazışmaları yapıp haber verecekler parçalar gelince değişimini yapacaklarmış. Servis Özaydın, sorun çıkartmadan ilgilendiler ve kayıt açtılar.

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
iyi kullanıcı hatası dememişler. elleriniz terliyken kullanmıssınız dolayısıyla asınmıs da diyebilirlerdi:)

Çevrimdışı orkodem

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dediler zaten ama ilk aracım değil yani ellerim genelde terler ama daha önce uzun süre kullandığım deri direksiyonlarda bu tarz deformasyonlar olmadı. Onlara da açıkladım. Sonra bir şey demediler. Hatayı kullanıcıya yükleme derdi olsaydı gözünün üstünde kaşın var derdi. Bir yolunu yaptı aslında ama ilk olmadığı için iyi niyetli yaklaştı sonrasında.

Çevrimdışı alper32

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu tip kusurlardan korktuğum için son anda Octaviadan vazgeçmiştim. Kimisi için önemsiz kimisi için önemli kusurlar. Umarım devamı gelmez.

Çevrimdışı jerkan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Vesselam;523437
1.Bir yıldır kullanıyorum. Problem Yaşamadım.
2.Hiç başıma gelmedi.
3.Koltuğa yaslanmadan yatırma kolunu çevirmekte fayda var.Yaslandığınız zaman baskı yapıyor o yüzden çevirmekte zorlanıyorsunuz.
4.Sıcaklığa göre değişebilecek bir durum.

Ek olarak ,
*120 km/h hızdan sonra rüzgar sesinin azda olsa fazla olduğuna katılıyorum.

Rüzgar sesi bende de oluyordu. Kapı fitillerinden kaynaklanıyor olabilir. Servis garanti kapsamında ücretsiz değiştiriyor. Bence gösterin derim.Benimkileri değiştirdiler. Bende 115-120 arası yapıyordu. 120 yi geçince kesiliyordu.