škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hareket halinde iken vitesi p konumuna alma

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AKREPEKO

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar.Aracım 2015 dsg daha 2300 km de. Merak ettiğim konu geçenlerde oğlum hastalandı ve acil olarak hastaneye kaldırmak zorunda kaldım.Hastane girişine yaklaşınca ortalama 20-30 km hızım varken vitesi panik halde s konumundan p konumuna aldım.İki dişlinin sürtünme sesi gibi bir ses gelince 1-2 sn içinde hemen düzelttim.Olaydan sonra 70 km yol yaptım sıkıntı yok.Yokuşta durunca 2-3 saniye araç geri kaymıyor.Ani hızlanmada problem yok.Ne gibi problemler olabilir?Bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.Teşekkürler

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle geçmiş olsun. Allah şifalar versin yavrunuza. Sorunuzda ise kuru kavramaya sahip 7 ileri dsgler kırılgan bir yapıya sahiptir, pek hor kullanılmaya gelmezler. Bu tarz durmadan p ye almak ya da ayak yarım frende yarım debriyajda tutmak ya da durmadan R den D ye, D den R ye almak gibi hareketler ilerleyen süreçte mekatrok arızası vermes ihtimalini yükselten hareketlerdir. Şuan bir sıkıntı yok gibi gözüküyor anlattığınıza göre inşallah çıkmazda ama forumda arama kısmından arayıp dsg kullanım şekillerini iyice öğrenip uygularsanız bozulma ihtimalini kusurdan kaynaklı olmasından ziyade sizin şansınıza bırakmış olursunuz. Geçmiş olsun iyi forumlar :)

Çevrimdışı AKREPEKO

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;523893
Öncelikle geçmiş olsun. Allah şifalar versin yavrunuza. Sorunuzda ise kuru kavramaya sahip 7 ileri dsgler kırılgan bir yapıya sahiptir, pek hor kullanılmaya gelmezler. Bu tarz durmadan p ye almak ya da ayak yarım frende yarım debriyajda tutmak ya da durmadan R den D ye, D den R ye almak gibi hareketler ilerleyen süreçte mekatrok arızası vermes ihtimalini yükselten hareketlerdir. Şuan bir sıkıntı yok gibi gözüküyor anlattığınıza göre inşallah çıkmazda ama forumda arama kısmından arayıp dsg kullanım şekillerini iyice öğrenip uygularsanız bozulma ihtimalini kusurdan kaynaklı olmasından ziyade sizin şansınıza bırakmış olursunuz. Geçmiş olsun iyi forumlar :)

Teşekkür ederim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gecmis olsun yavrudan tabiki kiymetli degil o iyi olsun bin tane dsg feda olsun.

Hadiseye gelince bikereden bisey olmaz diyorum. Olsaydi zaten olurdu smdiye ;)

Çevrimdışı AKREPEKO

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;523897
Gecmis olsun yavrudan tabiki kiymetli degil o iyi olsun bin tane dsg feda olsun.

Hadiseye gelince bikereden bisey olmaz diyorum. Olsaydi zaten olurdu smdiye ;)

Teşekkür ederim.Zaten o anda araba değil dünya umurunda olmuyor insanın.Ama hastalık düzeldikten sonra acaba arabama bir şey oldu mu diye günlerdir kafam meşgul.Servise en son götürmek istiyorum.Çünkü şuna eminim buradaki arkadaşlardan bir çoğu servis elemanlarından daha bilgili.Servisin tek amacı parça değişmek.Şu olur bu olur gibi sıkıntıları yok.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun umarım yavru inşallah iyidir.  Tekrarından kaçının,  şimdilik sorun yok gibi görünüyor..

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok geçmiş olsun. İnşaallah iyidir yavrucak.

P' ye geçtiğinde dişlilerin arasına bir parça girerek ileri-geri kaymasını önler. Bana kalırsa olabilecek en kötü şey o parçanın kırılması olur ki kırılınca şanzımanın içerisinde gezinir dururdu. Sıkıntı yok dediğinize göre öyle bir şey de olmamış. Keyifle binin aracınıza bence.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı AKREPEKO

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese teşekkürler.Oğlum iyi Allaha şükür. Arabanın sürüşünde   şimdiye kadar farklı bir durum olmadı.Her şey eskisi gibi ,değişik bir seste yok.Umarım olmazda.Merak ettiğim konu şu an bir şey yoksa ilerde bir sıkıntı çıkarabilir mi?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cikartmaz merak etmeyin iciniz rahat olsun. Bu tarz seyler o anda verir sikintiyi zaten. Icerde yarattigi deformasyon da anca olsa olsa sanzimanin 300k da degil de 290k da ariza vermesine sebep olur. O da birsey farkettirmez hayatinizda ;) o anda biseyler kirilmadiysa sikmayin caninizi hic biseycik olmaz Allh'in izniyle

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benzer bir hatayi bende yapmisttim jettada bir anlik panik yaratsada pek birsey olmadi. Tekrarlamadiginiz surecede olacagini pek sanmiyorum

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlk önce geçmiş olsun. Çıkan sesin sebebi kilit mekanizmasının dişlinin arasına giremediğinden dişlerin üzerinden atlarken çıkarmış olduğu ses eğer kilitleseydi daha tehlikeli olurdu, arabanın bütün yükü kilide binerdi ve belki kırabilirdi o yüzden kilitlemediği için kafanız rahat olsun sıkıntı çıkarmaz.

Çevrimdışı AKREPEKO

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sağolun arkadaşlar biraz olsun kafam rahatladı.

Alıntı yapılan: kadir_;523947
Benzer bir hatayi bende yapmisttim jettada bir anlik panik yaratsada pek birsey olmadi. Tekrarlamadiginiz surecede olacagini pek sanmiyorum

Jettanızı hatayı yaptıktan sonra ne kadar daha kullandınız.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AKREPEKO;523953
Jettanızı hatayı yaptıktan sonra ne kadar daha kullandınız.

Araba kiralikti cok uzun sure kullanmadim.

Çevrimdışı Furki

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyu biraz değiştiricem ama ışıklarda arabayı P ye almak sıkıntı yaratır mı ?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furki;523989
Konuyu biraz değiştiricem ama ışıklarda arabayı P ye almak sıkıntı yaratır mı ?

Yol düz yani eğim 0 ise olabilir kardeşim yoksa N+el freni-ayak freni+P şeklindeki denklem ile alman dsg koruması için faydalı olur. Ama yohh auto holdsuz arabaynan fantazi yapacam ama bu kadar uğraşamam dirsen sol ayağını kullanmanı öneririm ayrı tadı olur onunda bi alex değil ama iş görüyo [emoji12][emoji41]