škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Benim Araç çokmu yakıyor ??

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba , spaceback 1.4 tdi dsg kullanıcısıyım , her sorunuzu seve seve cevaplarım , buyrun ?

Çevrimdışı Edimax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;524579
merhaba , spaceback 1.4 tdi dsg kullanıcısıyım , her sorunuzu seve seve cevaplarım , buyrun ?
öncelikle tesekkur ederim ogrenmek istediklerim sunlar klima sıkıntısı kronik mi servisler nasil dsg problem yaratiyormu forumda bu konular hakkinda cokca yazi var boyada  catlamalar oluyormu ben bu araci alinca sorun cikartmazsa uzun yillar kullanmak istiyorum yani tek atimlik barutum var o yuzden ince eleyip sık dokuyorum konfor beni tatmin edecektir diye tahmin ediyorum sizin version hangisi birde bayiye gidince yeterli bilgi alamadim katalog bile kalmamis ellerinde siz kullanan arkadaslar bence satistaki elemanlardan daha cok bilgi sahibidir cunki onlar sadece satmak icin allayip pulluyorlar negatif durumlari anlatmiyorlar

Çevrimdışı Edimax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;524579
yazmayi unuttum sanirim yakit nasil aracin

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şu anda aracım 1225 KM oldu , yakıt ortalaması 6,2 litre. bu yolun 200 kmsi otoban , gerisi şehiriçi (fakat istanbul kadar yoğun değil açıkçası) , bence rodaj bitmeden yakıt iyi yine de.

Çevrimdışı Oflu29

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 1.6 dizel dsg var 400 km uzun yol gittim arac ful bagaj tika basa arada klima acik 120 130 sabit hizda 4.2 yakti 170 krs felan bi eski gazli aracim bide bu ayni yakiyor sehir ici 220 tl yakit ile 880 910 km arasi yol yapiyorum dizel 3.85 tldn dsg sinde bi sikinti gormedim klima azcik zayif gibi geldi ama iyi sogutuyor belli zaman kapi fitillerinden kapilarda ses oluyor sonra geciyo bende oyle ferahlik ic hacim 1 numara dsgde rampada durdun ayak frende el freni tam cek n ye al frenden kaldir bi boslasin arac sonra p ye al ki yuk p ye binmesin sonra d ye alirken azcik zorlaniyo gibi al kardesim korkma

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
emre bey yardımcı olmaya çalışayım size:
1-Öncelikle arabadan beklentiniz ne yönde ağırlık basar ? Çocuk var mıdır , yoksa da plan dahilinde midir ?
2- Birinci soruyu detaylı cevapladıysanız başka soruya gerek yoktur...

Bakın beklenti deyince mesela neler girer:
1-Ben çabuk sıkılırım 1 senede 2 araba değiştiririm o yüzden prim yapsın derseniz , belki çok zarar ettirmez ama cumhuriyet altını gibi denilen araçlardan değil sanırım bizim rapidler..

2-Sıfır olsun , bu paraya daha donanımlı 2.el bulmak mümkün ama ben sıfır istiyorum diyorsanız alınır çünkü bazı donanımları gerçekten eksiktir. (Mercekli far , far sensörü , yağmur sensörü gibi) Tabii ekstra donanımlı bulmak mesela mercekli far , far sensörü mümkün. Fakat cruise control , yan havayastıkları , dijital klima gibi olmazsa olmazlar mevcut sonuçta arabada. Seat Leon ise benzinli olmak kaydıyla katlanır ayna , tek dokunuşla açılıp kapanabilen tüm camlar(rapidde sadece sürücü) , far sensörü vs gibi ekstra donanımlar sunar.Ve iç mekan daha kalitelidir.
3-Hayır benzinli olmaz 1.2 olsa bile sonuçta yakar ve dizelin satışı daha kolaydır derseniz (ki bence öyle) Spaceback ve sedan Rapidlerin diz mesafesi ve ferahlığı Leondan çok ileridedir...Bu noktaları ile Leonun yüksek donanımına karşı teselli verir.
4-Sevdiğimiz ve sevmediğimiz detayları diye bir konu açmıştım orayı da okuyun lütfen
5-Klima yetersiz mi ? Bazen bu kadar açmaya gerek kalmadan soğutabilmeliydi" dediğim oluyor... evet soğutuyor ama sonuna kadar açmak gerekli olmamalıydı bence. Klimada yaşadığım devreye girmeme sorunu ise tekrar başıma gelmedi , neden yaşandı o sorun bilmiyorum (klima ayrı başlıkta da konuşuldu oradan okuyun Audi de bile aynı sorun olmuş ve gazdan olduğu ortaya çıkmış) Yani evet klima daha iyi olabilirdi ama beş para etmez de değil yani o kadar da yere batırmayalım. Belki de gerçekten gazı bir değiştirsek rahatlayacağız ama sıfır araç diye elletmiyorum...
6-DSG... Önceki DSG lerde bambaşka problemlerden bahsedildi ama sonra artık giderildi diye biliyorum. Forumumuzda da rastladığınız kaçırma olayı ise bana denk gelmedi. Benim aracımda sadece ( :) ) bir stop etme huyu var , onu da "arıza mı?" diye konu açtım oradan okuyunuz. bence servisin belki de güncelleme vs yaparak çözebileceği bir konu. Ve beni arabadan soğutmadı.
7-Sedan versiyonun bagajını bence bir inceleyin... Çocuk varsa ya da planlanıyorsa , puset vs vs koymak için , seyahatlerde tüm bavullara yer bulmak açısından araçların birçoğuna büyük fark atar...
8-Konfor ? Biraz göreceli ama genel fikir şu: Düşük yanak profili dolayısıyla biraz sert bir araç , yani yaylana yaylana giden yumuşak bir araç beklemeyin. Fakat yolda çok tok bir araç hissi veriyor bana , yani yola da oturuyor hani.

9-Kim ne derse desin 2-3 bayide deneme sürüşü yapın. Hiç acele etmeden aracı yokuş yukarı , yokuş aşağı sürün , durdurun kaldırın defalarca hatta. İnip binin defalarca , oturuşunuza bakın , geçin arka koltuğa oturun , konsolu kurcalayın , ondan sonra karar verin.

10-Fabia aklınızı çeliyorsa önceliklerinize bakın: Donanım fabia'da daha zengindir ve belki al-sat daha kolaydır ama bagaj dedin mi orada Fabia üzer.. Arka diz mesafesi , ferahlık dedin mi Rapid golü atar... Camdan bi bakayım arabama dedin mi Rapid bence daha yakışıklıdır. Sedan Rapid Octavia ile çok rahat karıştırılır...

Sorunuz olursa lütfen yazın (yakıtı cevapladım sanırım)

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracım style bu arada ve boyada çatlama görmedim ben.

cam tavan düşünecek olursanız 2 noktaya dikkat edin lütfen
1-Cam tavanın sunroof gibi açılma özelliği yok...
2-Maalesef benim gördüğüm kadarı ile (test araçlarından birinde vardı) perdesi çok ince bir malzeme ve güneşi içeri alıyor..

aracı alacak olursanız alabildiğiniz en iyi fiyat teklifini bana bildirmeyi unutmayın
ayrıca koltuk koruma (sonax) , usb bellek anahtarlık ruhsatlık içeren hediye kutunuzu da isteyin (mıknatıslı kapanan kalın karton düzgünce bir skoda kutusu) tek bir bayi ile de sınırlı kalmayın sakın hatta tek bir şehirle de...

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
rapidin en güzel noktalarından biri tdi motorun yakıt tüketimi ise diğeri de bolero müzik sistemidir , sanırım onu da siparişli olarak navigasyonlu tercih edebilirsiniz , yok beklemek istemem derseniz de bolero diğer özellikleriyle bence gayet güzel yani sadece müzik değil , aracın yol bilgisayarı verilerini yüksek çözünürlüklü ekrandan güzelce takip etmekten tutun da , fotoğraflarınızı usb bellekten ekranda seyretmeye , park sensörü ikaz sesinin seviyesinden ton ayarlamasına , geri vitese takınca ses otomatik olarak ne kadar kısılışından , telefonunuzu almayı unutmayınız ikazına kadar güzel detaylar içeren bir sistemdir... evet dedim ya katlanır aynalar yok ama şık detayları da var. üst konsol sert plastiktir ama temizlemesi de o derece kolaydır , piyano black ön göğüs bence kromaj detaylarla çok şık ve üst sınıf gibi durmaktadır..

kısacası bence al benisi olan bir arabadır

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
beklentiniz ne yöndedir sorusuna mesela gaza bastım mı uçsun derseniz (ki bence o derece uçmasın) atak bir araç olarak değerlendirebiliriz , kesinlikle hantal değil ama her devirde alıp sürükleyen 0 dan 220ye kadar uçarak giden bir arabadır diyemeyiz :)

özellikle şehir içi ani hamlelerde gayet güzel cevap verir merakınız olmasın

beklenti deyince ben lükse önem veririrm derseniz o zaman rapid yanlış seçenek olur , deri döşemeli koltuk ısıtmalı , elektrikli hafızalı koltuklu mesela 2.el bir 407 2.0 HDI bakabilirsiniz... Dizel Vectradan uzak durun , Hyundai i30 dizel pek fazla dizel ekonomisi yaşatmaz , Megane dizel cumhuriyet altını denebilecek sınıftandır , daha donanımlı bulabilirsiniz ama tabii sıfır değil (yine de oldukça düşük kilometreli olabilir) , daha geniş olsun derseniz ve bol donanım o zaman Lagunalar ilginizi çekebilir ya da Mondeo eski kasalar. Yalnız genelde garantilerinin bitmiş olduğunu ve dizelde extra masraf çıkarsa yüksek olacağını unutmayın. (Garantili 2.el satışı olanlar da var elbette)

Çevrimdışı Edimax

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;524679
beklentiniz ne yöndedir sorusuna mesela gaza bastım mı uçsun derseniz (ki bence o derece uçmasın) atak bir araç olarak değerlendirebiliriz , kesinlikle hantal değil ama her devirde alıp sürükleyen 0 dan 220ye kadar uçarak giden bir arabadır diyemeyiz :)

özellikle şehir içi ani hamlelerde gayet güzel cevap verir merakınız olmasın

beklenti deyince ben lükse önem veririrm derseniz o zaman rapid yanlış seçenek olur , deri döşemeli koltuk ısıtmalı , elektrikli hafızalı koltuklu mesela 2.el bir 407 2.0 HDI bakabilirsiniz... Dizel Vectradan uzak durun , Hyundai i30 dizel pek fazla dizel ekonomisi yaşatmaz , Megane dizel cumhuriyet altını denebilecek sınıftandır , daha donanımlı bulabilirsiniz ama tabii sıfır değil (yine de oldukça düşük kilometreli olabilir) , daha geniş olsun derseniz ve bol donanım o zaman Lagunalar ilginizi çekebilir ya da Mondeo eski kasalar. Yalnız genelde garantilerinin bitmiş olduğunu ve dizelde extra masraf çıkarsa yüksek olacağını unutmayın. (Garantili 2.el satışı olanlar da var elbette)
cok aciklayici olmus sagolun uzun uzun yazmissiniz bence spaceback in bagaji cocuk arabasi icin de yeterli olacaktir diye dusunuyorum benim aractan beklentim kisa vadede prim yapsin degil dedigim gibi uzun sure binmek isterim megane gercekten guzel ama 2016 da kasa degisecek internette fotolari dolasmaya basladi 6.2 dizel icin yuksek bie ortalama degilmi sizce gerci manuel olsa belki daha az yakardi diye dusunulebilir 2. El arac dusunmuyorum gercekten cok temiz denk gelmedikce cam tavan istemem eger perde zayifsa babama jazz almistik cam tavan ama hicbir sorun yasamadik zira perde kalin isik almiyor iceri jazz da benzinli olmasina ramen gayet ekonomiktir ama rapidle benzer ozelligi yaylana yaylana gitmez sert suspansiyonludur alman arabalarina benzemez rapid bastinmi ucsun diye beklentim de yok zira bekarligimda o konuda fazlasiyla ilgilendim ☺☺☺
Katlanir aynalar neden yok anlamadim  bence olmasi gerekirdi yasadigim yerde malesef tek bayi var ama yakin illerdekilerden de fiyat alacam izmire gidicek agustos basi ordanda fiyat alacam benim icin fabia da guzel zira ic hacim sorun olacak diye konusurken bayinin icinde spaceback i gorduk ve cok hosumuza gitti kismetse agustosun ortasina kadar bu isi sonlandirmak istiyorum

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
demin çok uzun bir cevap yazdım ama bilgisayarın azizliğine uğradı neyse...

2.eli pas geçiyorsak spaceback sizi üzecek 1 noktaya sahip:
Fabia'dan daha yüksek fiyata daha düşük donanım...

Diyebilirsiniz ki e iyi de fabia compact sınıf rapid onun bir üst sınıfı..
Olabilir ben ne aldığıma bakarım.. eğer fabia iç hacim ve bagaj size yetiyorsa neden daha fazla paraya daha az donanım alayım ki ?

ben ilk olarak arka diz mesafesi , bagaj , dış görünüme baktığım için (yakıt tüketimi zaten var kriterlerde) Rapid dedim...
2 adet çocuk koltuğu işim olmasa Fabia da yeterli olur ?

Ama derseniz ki Rapid Spaceback dış görünümü çok cazip , Fabia alırsam her Rapid gördüğümde tüh Rapid mi alsaydık diyeceğim , işte o zaman Rapid alın.

Dedim ya öncelikler-beklentiler önemli.

Daha az ödeyen Fabiacı arkadaşlarımız 2 anahtarı da kumandalı alırken Rapidciler 2.anahtarı kumandası olmayan manuel şekilde alıyoruz... Bu bir örnektir.  Fabia'da mercek far var , Rapid'e isterseniz ya tesadüf öyle sipariş edilmiş denk gelecek ya da siparişi öyle verip bekleyeceksiniz. Fabia'da yorgunluk tespit sistemi olacak Rapid'de ise yok.

Benim için önemli değil bu diyebilirsiniz , aaa o zaman Fabia diyebilirsiniz.
Mutlaka test edin... hem de defalarca ...

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aa bence önemli bir donanım farkı daha :

keyless go... fabiada var , rapidde yok

bence işe yarar bir donanım işte , elektrikli katlanır aynadan önemli derim.

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu arada şuna dikkat tabii , daha az fiyata daha çok donanım diyorum ama ben aracımı 62.800 TL ye aldım , şu an Fabia aynı motor aynı DSG 64.900 yani çok iyi bir indirim alırsanız 62.500 e arabayı teslim alırsanız o zaman daha ucuza daha donanımlı (fakat tabii ki daha ufak iç hacim ve bagajlı) bir araba alırsınız. (Donanımda bir istisna var en sonda yazdım)

Yoksa 64.900 ü ancak 63.500 e indirirseniz daha ucuza gelmeyeceği aşikar.

Şöyle düşünün , deyin ki bence şu donanım olmalı ve bence şu kadar paraya değer :

Örnek : Far sensörü olmalı , 500 TL eder bence
           Mercek Far olmalı  , 1.000 TL eder diyorum
           Led Gündüz farı        250 TL kabulumdur
           Anahtarsız Çalıştırma  1.000 TL değeri olsa gözünüzde
          Yorgunluk Tespit sistemi (bunu bilemedim ister miyim)
           Yedek anahtarın kumandalı olması 150 TL verirdim ona

Demek ki Fabia'da bence 2.900 TL lik bir artı var. Eh sınıfı farkı , bagaj-iç hacim için Rapid'in 6.000-7.500 TL bir üstünlüğü olsa Rapid eksik donanıma rağmen 3.000 - 4.000 daha pahalı olmayı hakedebilir...

Şimdi gelelim esas noktaya ;

PERDE HAVAYASTIKLARI...
Yanlışsam beni düzeltsin forumdaki arkadaşlar , Fabia'da perde havayastıkları yok ?  İşte buna kaç lira bedel biçersiniz orası çok zor. Allah ihtiyaç duyurmasın , yıllarca bırakın perdeyi , direksiyonunda airbag olmayan hatta kemik direksiyon arabalara bindik diyebilirsiniz , artık devir değişti benim için çok önemli diyebilirsiniz.
size kalmış ama önemli bir ayrıntı derim...

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir de rapid in artı bir donanımı var : cruise control..

Çevrimdışı pascalim

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.iltekbilisim.com
Alıntı yapılan: korhan;524739
bir de rapid in artı bir donanımı var : cruise control..
Korhan bey, octavia düşünürken vazgeçip rapide yönelmiş biri olarak soracağım tüm soruların cevaplarını vermişsiniz   öncelikle teşekkür ederim. Burada soruyu soran arkadasta cevabı rahatlıkla almıştır.

Bugün 1.4 dsg için 65 tl gibi rakam verdiler yarın test edeceğim.  Önceden octi test etmiştim bakalım nasıl olacak