škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Üst hızlarda ve rüzgarda aşırı sallanma

aweke · 19 · 4170

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
110-120la giderken araçtan kronik bir sorun plan rüzgar sesi geliyor bunun yanında pazar günü Tekirdağ İstanbul yolunda 130 kmyle giderken biraz da rüzgar dolayısıyla aşırı sallanma olduğunu fark ettik yine başka bir yolculuk sırasında otoyolda 150yle otobüs sollarken araba resmen savruldu diyebilirim sizce sorun nedir?

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
aynı şey benim başıma da geldi izmir otobanında yaklaşık 130 kh/h ile tır sollarken araba savruldu arabayı hafif yapacaz diye malzemeden çalarsan sonuç budur(gerçi arabada pek hafif sayılmaz yaklaşık 1,5 ton)

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: medcezir03;526281
aynı şey benim başıma da geldi izmir otobanında yaklaşık 130 kh/h ile tır sollarken araba savruldu arabayı hafif yapacaz diye malzemeden çalarsan sonuç budur(gerçi arabada pek hafif sayılmaz yaklaşık 1,5 ton)
ben ağırlıkla ilgisi olabileceğini sanmıyorum çünkü bundan önceki aracımız fiat palioydu daha hafif, daha küçük olmasına rağmen böyle bir savrulma şikayetimiz olmamıştı

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
pazar gunu bende tekirdağ civarlarındaydım. aynı sorunu bende yaşadım ancak bu normal keza siz cevabı sorunun içinde vermişsiniz; 'ruzgar'.. cok ruzgarlıydı o gun. otobus sollarken olan mevzuya gelince o da normal. otobusun yarattıgı hava dalgası diyelim ona da(belki daha teknik bir tanımı vardır bilenler aydınlatır zaten) cogu arabada olur ki benim başıma mondeo ve passat ta bile geldi. araçlar buyuk oldugu için yan ruzgarlardan illa ki etkilenecektir.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanal rüzgar varsa ve TIR, otobüs gibi büyük araç sollamışsanız, ilerisine geçtiğiniz anda aracın savrulması muhtemeldir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Furkan_TDI;526290
pazar gunu bende tekirdağ civarlarındaydım. aynı sorunu bende yaşadım ancak bu normal keza siz cevabı sorunun içinde vermişsiniz; 'ruzgar'.. cok ruzgarlıydı o gun. otobus sollarken olan mevzuya gelince o da normal. otobusun yarattıgı hava dalgası diyelim ona da(belki daha teknik bir tanımı vardır bilenler aydınlatır zaten) cogu arabada olur ki benim başıma mondeo ve passat ta bile geldi. araçlar buyuk oldugu için yan ruzgarlardan illa ki etkilenecektir.
fizik kurallarına göre ufak bir sarsıntı olması normal ancak savrulma çok ciddi bir sorun rüzgar çok da şiddetli değildi aşırı sallanma olmaması gerekiyordu

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araçlarınızı bayiden teslim aldıktan sonra lastik hava basınçlarını kontrol ettiniz mi? Araçlar epeyce parkta, ...vs. yatacağı için fabrika önerisinden daha fazla hava basıncı uyguluyorlar genel olarak.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;526302
Araçlarınızı bayiden teslim aldıktan sonra lastik hava basınçlarını kontrol ettiniz mi? Araçlar epeyce parkta, ...vs. yatacağı için fabrika önerisinden daha fazla hava basıncı uyguluyorlar genel olarak.
tüm kontrolleri yaptırmıştık ancak başka şikayetlerden dolayı da aracı servise bırakıcaz bu şikayetimizi de belirteceğiz ayrıca palioda böyle bir sorun yaşamadığımızı söylemiştim ek olarak arkadaşımın volvo s80inde de böyle bir sorun yok belki 1700 kg'ın verdiği avantaj vardır ancak 200de bile böyle bir sorun yaşanmıyor hem düşük hem üst sınıf araçların 2sinde de böyle bir problemle karşılaşmadım yani

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
rüzgar nedeniyle tü araçlar sallanır, özellikle ağır taşıtları geçerken veya geçilirken, tünel çıkışlarında vs.

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kcan;526328
rüzgar nedeniyle tü araçlar sallanır, özellikle ağır taşıtları geçerken veya geçilirken, tünel çıkışlarında vs.
haklısınız ancak sarsılma şiddeti hafif rüzgarda çok fazla ve sollama sırasında savrulma derecesinde yukarda da belirttiğim gibi bana pek normal gelmedi bindiğim diğer taşıtlara göre

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şuan bu araçla şehirler arası ve şehir içi 15 bin km yaptım, dikkat çekecek bir sarsıntı savrulma hissetmedim, fakat rüzgar şiddetli gelirse belki sarsar, geçen yıl kardeşim hatay da hava akımı nedeniyle linea ile yan şeritteki başka bir araçla yapıştılar ve maalesef spin atarak kurtarabildi

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kcan;526332
şuan bu araçla şehirler arası ve şehir içi 15 bin km yaptım, dikkat çekecek bir sarsıntı savrulma hissetmedim, fakat rüzgar şiddetli gelirse belki sarsar, geçen yıl kardeşim hatay da hava akımı nedeniyle linea ile yan şeritteki başka bir araçla yapıştılar ve maalesef spin atarak kurtarabildi
geçmiş olsun kardeşinizde birşey yoktur inşallah

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sağolun, onda bişey yok fakat araç bariyerlere vurduğu için çepe çevre hasar aldı

Çevrimdışı dryusufbal

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O tekırdag istanbul yolundaki rüzgar baska aga. Tum türkiyeyı gezdim arac o yoldakı gibi bir rüzgar savurmasu yapmadı birtek orada yaptı kı aracı agresıf kullanırım hatta yorgunluk algılayıcı devreye girdi. Aracınızı baska yollarda deneyınız o yol bu araca damga vurmak için kotu kosul. Bem de kackez o yolda aynısını yasadım ama sonra hıc olmadı. Oraya rüzgar güllerini bosa koymamaıslar

Çevrimdışı cnrndm

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
özellikle yandan esen rüzgarlı havada büyük araç sollarken arabanın savrulması kadar doğal bişey yok. Büyük araçlarda yan yüzey alanı daha fazla olduğundan küçüklere göre daha çok etkilenirler. Rüzgar sesi bu racın bir sorunudur ona bişey diyemem. 23000 km yaptım octavia ile ama yüksek hızlarda anormal bir sallantı hissetmedim.