škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yağ seviyesi ikazı

Suleyman · 115 · 39102

0 Üye ve 13 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ Castrol. Bidon görme vb. imkanım olmadı; zira rahatsız olduğumdan aracı bakıma ben götüremedim.

Söz konusu bakım 30 bin bakımı idi. Yürürlükte olan indirimin de devreye girmesiyle 280 lira kadar bir ücrete maloldu. Bakım için önceki bakımlarda olduğu gibi gene Doğuş Oto'yu tercih ettik. Hizmetlerinden şu ana kadar memnunuz.:ok:

Soru kombosuna karşılık cevap kombosu.:hanz:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ seviyesi ikazı sorunu çözüldü.
Dün servise gittim hem Superb test sürüşü hemde bu sorun için. Yaklaşık 3 saat uğraştılar sorunu çözmek için. Önce araçta yağ müşiri varmı diye baktılar yokmuş. Demekki sorun program yüzünden. Defalarca vag-com'dan test ettirdiler. 266 kodlu bir hata veriyordu. Hatta bir ara vag-com bilgisayarına İstanbul genel merkez bağlanıp sorunu anlamaya çalıştı. Neyse en sonunda bulundu. Servise bir önceki gidişimde bakım aralıkları hatasını çözmelerini istemiştim. 1500 km'de bir uyarı veriyordu. Bunu çözmek için eleman parametrelerden birini 0 iken 1 yapmış. Bu yüzden de yağ lambası yanıyormuş. O parametreyi düzeltince sorun çözüldü. Arada yağda eklediler. Tüm servis dizellere garantisi dolunca 10W-40 yağ koyma konusunda ısrarlı. Bu arada hata kendilerinden kaynaklandığı için para almadılar.
Yalnız şimdi başka bir problemim var. Bakım aralığı 10.000 km. olarak değiştirilemiyor. Şu an 15.000 km olarak kaldı. Program değiştirmeye izin vermiyor, sanırım Skoda programda değişiklik yapmamış. Sizde böyle bir durum varmı?

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
Aracini istediğin km de yağdeğişimine programliya biliyoruz.bu arada turbo başta olmak üzere 5/40 zorunlu zaten servis yağ km sini kodlayamiyorsa diyecek lafim yok sen iste 7500 km kodlayayim ki tdi leri bu şekilde kodluyoruz.3000 km de 3000 kodlayalim.
---------------1.4 TSI 180 HP-------------------------

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: s.alkan;52015
Aracini istediğin km de yağdeğişimine programliya biliyoruz.bu arada turbo başta olmak üzere 5/40 zorunlu zaten servis yağ km sini kodlayamiyorsa diyecek lafim yok sen iste 7500 km kodlayayim ki tdi leri bu şekilde kodluyoruz.3000 km de 3000 kodlayalim.

Valla yapamadılar işte. Keşke İstanbul'da olsam direkt size gelirdim zaten garantisi bitti nasıl olsa. Şimdilik zamanı geldiğinde kendim götürürüm aracı servise. Acaba programlarmı farklı?
Burdakilerde sağolsunlar hiçbirinde art niyet yok o kadar yazdık çizdik yanlış anlaşılmasın.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Suleyman;52013
Arada yağda eklediler. Tüm servis dizellere garantisi dolunca 10W-40 yağ koyma konusunda ısrarlı. durum varmı?

10W-40 yag koyma konusunda ısrarlı olduklarına göre bildikleri biseymi var acaba?

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;52027
10W-40 yag koyma konusunda ısrarlı olduklarına göre bildikleri biseymi var acaba?

Var demekki. Sonuçta yetkili servis. Diğer yetkili servislerde durum ne? Hiç bakıma giden dizel olmadımı?:confused:

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;52027

ya mustafa varya insanı çıldırtınsın he  biz diyoruz 5/40 sentetik yağdan  vazgeçelim 5/60 full racing:kart: koyalım artık sen diyosun bildiği birşey mi var diyosun.:huh::huh:   göstergeyi kodlamayı da hiç söylemiyorum.ellerindeki programa hakim değiller.biz WV yeni program çıkartıyo onun peşinedüştük bu yetmiyo diye

10/40 bu araçların çok ilerlemiş km de kullanılır (200,000-300,000)
artık yağ yakar 5/40 eksiltir eksiltme azalsın diye

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim dizel 2-3 yıl önce aldıgım araba yag eksiltiyordu, sonrasında götürdügüm özel servisde iki bakımdada 10-40 yag koydu, tabi isi bilmiyoruz fazla, castrol un dizelinden koyup geciyorduk, sonrasında sagolsun sizden iyi olmasın Hakan isimli bir arkadas(Angaralı degil) bendede aynı arabanın 2006 sı var dedi, benimkide eksiltiyordu 5-30 Shell koy dedi, koydum, gercekten eksiltme azaldı, ama sıfırlanmadı, 8000 km de 1 litre eksiltti, normal gibi bence,
simdi ise 5-30 un Full sentetik Mobil 1 ini koydum, 500 km oldu, eksiltme yok su ana kadar,
yani 10-40 dan 5-30 a gecince eksiltme azaldı,:ok:
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2009, 14:34:01 Gönderen: mustisahin »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Benim turbodan bi kaç damla kaçmasına rağmen hiç ciddi eksilmeye rastlamadım, yağ çubuğunun kıvrık aralığının en üstüne kadar dolduruyorum, 7500 km sonunda değişim yapacakken bakıyorum, aralığın ortasının üzerinde, çok az bi inme yapmış oluyor.

5W-40 dan başka kullanmadım.

Ayrıca Mustafa Abi, koyduğun Mobil'i zaten diğer yağlarla kıyaslama ;)

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evet Mobil iyi yag,
ama anlamadığım, 10-40 yag daha kalın degilmi, 10-40 in 5-30 a göre daha az eksiltmesi gerekmiyormu?

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Suleyman;52033
Var demekki. Sonuçta yetkili servis. Diğer yetkili servislerde durum ne? Hiç bakıma giden dizel olmadımı?:confused:

1 hafta önce Ankara'da yetkili servisimiz olan Doğuş Oto, önceki sayfada da belirttiğim gibi, bilinçli olarak 5W-30 yağ kullandı.

Tabii bu tip tercihler illere göre bile değişiyor olabilir.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10/40 yağın sentetik olanı pek kullanılmaz çünkü performans araçlarında 0/30 5/30 0/40 gibi yağlar kullanılır.bunedenle o araçların  yağ özelliği full sentetiktir.yani 10/40 yağ içinde katkılar vardır.(mineraller)bu maddeler yanarak yağın eksilmesine sebeb olur anlatmak istediğimiz bu ama full sentetik yağlar özel formüle edilmiş saf yağdır.içeriğinde mineral bulunmaz bu nedenle eksiltmez.aracın motorunda esjkiden gelen sekman kırığı piston aşınmaları yoksa tabi...

bu nedenle süleyman a yağı değiş 5/40 çevir dedik ilerde sorun yaşamasın diye

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yagdan konu acılmısken, son bir sorum var Serkan Usta,

kullanım tarzı yag eksiltmesini ne ölcüde etkiler,
sanki tdi i devirli kullanınca fazla eksiltmiyormus,
devirsiz kullanınca daha cok eksiltiyormus gibime geliyor,

bu değerli bilgileri bizlerle paylastığınız icin tekrar TESEKKURLER.