škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 1.0 ilk 40 km/s ye çıktığında pedaldan bir ses geliyor kaynağını bilen var mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kerem Özgür

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Selamlar fabia 1.0 aracım var 1550 km'de,ilk çalıştırıp 40 kilometre hıza çıktığımda pedalların oradan sadece bir kez tık diye bir ses duyuluyor kaynağını bilen yada aynı şeyi aracında gözlemleyen var mı?

Ayrıca şuan yakıt tüketimim 1550  km'de ortalama 6 lt.1.0cc kullanıcılarından yorum bekliyorum..

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Kerem Özgür;529876
Selamlar fabia 1.0 aracım var 1550 km'de,ilk çalıştırıp 40 kilometre hıza çıktığımda pedalların oradan sadece bir kez tık diye bir ses duyuluyor kaynağını bilen yada aynı şeyi aracında gözlemleyen var mı?

Ses ABS nin kontrol sesi tüm ABS li araçlarda az veya çok duyulur, normal bir durum eğer ses gelmiyorsa asıl o zaman endişelenin

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende duyuyorum o sesi(1.0 a özel değil, benim 1.2 tsı), fren pedalından geliyor sanki, tık diye pedal takıldığı bir yerden kurtuluyor sesi gibi.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blacksea28;529908
Bende duyuyorum o sesi(1.0 a özel değil, benim 1.2 tsı), fren pedalından geliyor sanki, tık diye pedal takıldığı bir yerden kurtuluyor sesi gibi.

Mehmet hocamın belirttiği gibi abs ünitesi sesidir. Korkmanızı gerektirecek bir durum yok.

Çevrimdışı mehmetniyazi61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mehmetniyazi61;529944
o ses sabit giderken gelmiyor sanki debrajdan ayağı çekerken geliyor..

Bence her ikinizde servise mutlaka gösterin! Ben 6000km ye yaklaştım öyle bir ses ne basılıyken, ne basarken ne de çekerken duymadım..

Alıntı yapılan: Kerem Özgür;529876
Ayrıca şuan yakıt tüketimim 1550  km'de ortalama 6 lt.1.0cc kullanıcılarından yorum bekliyorum..

Ben bir depo ile şehir içi 750-800km (kullanıma bağlı), şehir içi-dışı karışık 900-950km gidiyorum. Tüketiminiz normal duruyor. Rodaj süresini yeni aşıyorsunuz; 80-100 arası sürat ile sabit gitmeye ve ışıklara yaklaşırken debriyajı az kullanmaya çalışın. 3.-4. vites aralığını uzatmaya çalışın (4000 dd/dk iken vites değiştirin) diğerlerini ise 2000-2300dd/dk arasında hızlıca geçerek mümkün olan en kısa sürede 5.vitese geçirmeye çalışın. Motoru zorlamadan açmanız hem yakıtınızı düşürecek hem de performansınızı arttıracak.:gut:

Alıntı yapılan: mşah;529878
Ses ABS nin kontrol sesi tüm ABS li araçlarda az veya çok duyulur, normal bir durum eğer ses gelmiyorsa asıl o zaman endişelenin

Şimdi endişelenmem mi lazım:confused:

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mehmetniyazi61;529944
o ses sabit giderken gelmiyor sanki debrajdan ayağı çekerken geliyor..

Vitesi genelde aynı hız aralığında değiştirdiğiniz için tam debriyajı bırakırken o ana denk geldiğinden size öyle geliyor, 1 den 2 ye biraz daha erken atın far edecektir.

Alıntı yapılan: Alcanzar;529976

Bence endişelenme :confused:, sesi şimdiye kadar fark etmemiş sindir büyük bir ihtimal çünkü kimi araçlarda bayağı net duyuluyor kiminde pek fark edilmiyor iyice kulak vermek gerek. bu konu hakkında arkadaşlarımla çok tartıştım ben ses var diyorum onlar yok diyor, iyice dinletince evet varmış diyorlar kaç yıldır kullanıyor farkında bile değil.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
La bizim İbiş' e ABS koymadılar mı acaba ya? Ben hiç o tarz bir ses duymuyorum.:hmm::blm:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Alcanzar;529976
Bence her ikinizde servise mutlaka gösterin! Ben 6000km ye yaklaştım öyle bir ses ne basılıyken, ne basarken ne de çekerken duymadım..

Ben bir depo ile şehir içi 750-800km (kullanıma bağlı), şehir içi-dışı karışık 900-950km gidiyorum. Tüketiminiz normal duruyor. Rodaj süresini yeni aşıyorsunuz; 80-100 arası sürat ile sabit gitmeye ve ışıklara yaklaşırken debriyajı az kullanmaya çalışın. 3.-4. vites aralığını uzatmaya çalışın (4000 dd/dk iken vites değiştirin) diğerlerini ise 2000-2300dd/dk arasında hızlıca geçerek mümkün olan en kısa sürede 5.vitese geçirmeye çalışın. Motoru zorlamadan açmanız hem yakıtınızı düşürecek hem de performansınızı arttıracak.:gut:

Bende hiç duymadım bencede bi servise gidin niye ses gelsin ki ya ???

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
18 yıldır otomotiv yedek parça sektöründe ve sanayide çalışıyorum. Bu abs 'nin kontrol sesini daha önce kullandığım hiç bir arabada duymadım. Hiç bir frencinin bahsettiğini de duymadım. Düz mantıkla söylemek gerekirse abs modül denilen beyne bağlı sensör okuyucularına tekerlerdeki manüplasyon çarklarını izlemesini emreden bir sistemdir. Bir tekerde bulunan dişliler diğerlerinden daha yavaş veya durağan ise, abs beyni aracın kızakladığına karar vererek fren basıncını düşürür. Ani frenlemede pedala basmaya devam ettiğimiz için bunu sık bırak şeklinde hissederiz. Abs beyninin sensörlerinin okuyup okumadığını kontrol ettiği doğrudur ancak bunun pedaldan yapılması söz konusu değil. Eğer okumuyor veya değerleri algılayamıyorsa zaten arıza verir. Bu mantıkla siz diyorsunuz ki "pedalın oradan ses geliyor ama aslında o ses pedaldan kaynaklanmıyor, Abs beyni kontrol sesi çıkartıyor da siz bunu pedal sanıyorsunuz". Bu tespitiniz bana çok da doğru gibi gözükmedi açıkçası. Çünkü şikayet sahibi kişiler pedalı bırakırken oluşan bir sesten bahsediyor ve yanlış anlamamış isem sadece ses duymayıp pedalın kurtulması gibi bir sıkışmayı da hissediyorlar. Ben pedalın kontrol edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çevrimdışı CemG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.2 tsi manuel de de tam olarak aynı şekilde ses duyuyorum. Servise gittiğimde bu sesi de sormuştum kontrol ettiler, bir sorun olmadığını şanzımandan gelen normal çalışma sesi olduğunu yazmışlardı. Ayrıca benim farketmediğim egzozdan gelen bir ses duymuş ona da normal yazmışlardı.

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hadi bakalım şimdi de şanzıman sesi oldu:) Bence Skoda servisleri açıkça çeşitli seslerin açıklamasını bulamayıp hepsine birden normal yazmayı adet edinmiş..