škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 1.0 ilk 40 km/s ye çıktığında pedaldan bir ses geliyor kaynağını bilen var mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hidex

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,
duydunuz ses bahsedildiği gibi abs ile ilgili, ilk çalıştırmada daha doğrusu her kontak çevirdiğinizde araç 40. km hıza ulaştığında duyarsınız, kontak kapatmadığınız sürece hızınız kaç olursa olsun bir daha duymazsınız, eğer bu sesi duymuyorsanız sorun var demektir. Sesin şanjımanla veya vites geçişleri ile ilgisi yok, manuel viteste kullandığınızda da 40. km'de aynı sesi duyarsınız. Aynı sesi Opel aracımda 20. km de duyuyordum, bir problem mi var diye çok araştırdım, içiniz rahat olsun.

Çevrimdışı mrkaragoz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Bugün aracımda bu sesi duydum, ilk defa duyduğum için garipsedim. Bir problem mi var diye düşünürken bu forumda okuduklarım aklıma geldi ve birçok kişide olduğunu hatırladım. Ancak 400 km oldu aracı alalı ve bu ses yoktu eminim. Farkedilemeyecek bir ses değil mutlaka farketmiş olmam lazım. Daha sonra neyi değiştirmiş olabileceğimi düşündüm. Dün akşam otomatik kapı kilitlerini aktif etmiştim. Hemen sağa çektim stop ettim. Tekrar 40 kms çıktım yine aynı ses. Tekrar kenara çektim otomatik kapı kilidini kapattım. Stop ettim tekrar 40 kms çıktım ses yok. İyice işkillendim. Tekrar sağa çektim otomatik kapı kilidini aktif ettim. Tekrar 40 kms çıktım ve ses geldi. Sorunun kaynağını buldum sanırım. Sonra yine sağa çektim otomatik kapı kilidini kapatıp stop ettim. Tekrar 40 kms çıktım ve ses yok :) daha sonra eve geldim ve sizinle paylaşıyorum. Benim tahminim otomatik kilitleri aktif edince 20 kms de kapılar kilitleniyor ve 40 kms çıkınca bagaj kapağı, yakıt deposu kapağı ve/veya kaput kilitleniyor.

Bir kaç arkadaş daha deneyebilirse sevinirim. Böylece sesin en azından sebebini tespit edebiliriz.

ABS sesi olması bana saçma gelmişti sonuçta ABS yazılımsal bir olay (çoğunlukla). Bu yaşadıklarımda bunun ABS olmadığı savını kuvvetlendiriyor bence.

Deneyen arkadaşların mesajlarını bekliyorum :)

Çevrimdışı dehawen

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cakabey05;535684
Arkadaslar bu ses 3. Vitesten 4.vitese geçerken tel gerilme sesi gibi bir ses çıkarıyor ve bunu pedalda hissettiriyor. Beni huzursuz etti. Servise gittiğimde soracağım. Ayrıca hala 5.0 lolipop kullanmama rağmen mirorlinki eşlestıremedım. Ayrıca 4.2de kişi resimleri görünürken artık görülmüyor sinir oldum...

Aynı sorun bendede mevcut pedaldan şikayetçiyim

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bu ses abs den geliyor benim fabia 1 aracımda da vardı tırt diye bir ses sanki bir tel varda boşluğunu topluyor gibi ilk çalıştırmada oluyor pedaldanda çok hafif hissediliyor abs den neden ses gelsin çok şaçma falan denmişte anlayamadım o zaman dsg den de ses geliyor şangır şungur abs sisteminden neden gelmesin.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;577002
Arkadaşlar bu ses abs den geliyor benim fabia 1 aracımda da vardı tırt diye bir ses sanki bir tel varda boşluğunu topluyor gibi ilk çalıştırmada oluyor pedaldanda çok hafif hissediliyor abs den neden ses gelsin çok şaçma falan denmişte anlayamadım o zaman dsg den de ses geliyor şangır şungur abs sisteminden neden gelmesin.
ABS fren sistemi ile ABS olmayan sistem arasında mekanik bir fark yok ve ABS dediğin sistem tekerleklerin kilitlenmesini önleyen yazılımsal bir sistem. Mesela otomatik kilitlenen kapılar ve ABS olmasına rağmen ve bu konudan sonra sıkı sıkıya dinlememe rağmen bizim İbiş' te böyle bir ses yok.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;577345
Benim altea da yok şuan ama fabia da vardı.
SEAT' lara ABS takmadılar mı yoksa? Olur mu olur!:rm:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı mrkaragoz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hidex;575239
Merhabalar,
duydunuz ses bahsedildiği gibi abs ile ilgili, ilk çalıştırmada daha doğrusu her kontak çevirdiğinizde araç 40. km hıza ulaştığında duyarsınız, kontak kapatmadığınız sürece hızınız kaç olursa olsun bir daha duymazsınız, eğer bu sesi duymuyorsanız sorun var demektir. Sesin şanjımanla veya vites geçişleri ile ilgisi yok, manuel viteste kullandığınızda da 40. km'de aynı sesi duyarsınız. Aynı sesi Opel aracımda 20. km de duyuyordum, bir problem mi var diye çok araştırdım, içiniz rahat olsun.

Aracı aldığımdan beri bu sesi bir kaç kez duydum (bknz). Şu an öyle bir ses yok. Aracımda problem mi var gerçekten?

Çevrimdışı Hidex

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrkaragoz;577665
Aracı aldığımdan beri bu sesi bir kaç kez duydum (bknz). Şu an öyle bir ses yok. Aracımda problem mi var gerçekten?

Merhabalar, bence bir sıkıntı yoktur, bir problem olsa arıza ışığı yanar diye tahmin ediyorum. Ben hala 40. km de aynı sesi duyuyorum. Daha önce araştırdığım için dert etmedim. Başka bir Opel forum sitesinde ABS nin yanında bu sesin ESP ilgili de olabileceğini söyleyenler vardı.

Çevrimdışı aslankan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mayıs 25 Doğuş çıkışlı Fabia III 1.2 TSI DSG aracımda da aynı ses var. Problem olduğunu düşünmüyorum.İlk çalıştırıldığında 20-40 km arası pedaldan birşeyin attığı hissediliyor. 1sn. bir olay.Çok rahatsız edici değil. Aracımdan gayert memnunum.:ok:

Çevrimdışı abdullahmrt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende farkettim arada bende de oluyor

HUAWEI G700-U20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Alcanzar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: abdullahmrt;584094
Bende farkettim arada bende de oluyor

HUAWEI G700-U20 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar ben de başında ısrarcıydım iyi dinleyince ve servisle görüştükten sonra onaylanmış oldu. Tam olarak 40km hıza ulaşınca abs devreye alma sesi olarak şoför tarafı sol alt beyne bağlantı kısmından kısa süreli bir ses geliyor. Anormal bir şey yok paniklemeyin.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;577002

Aynen dediğim gibi abs ile ilgili.

Çevrimdışı Agronom

• Kıdemli Fabialog
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende aracı yeni aldım ve ses gerçekten aklımı aldı. Sanki ön takımlarda bir problem var sanmıştım. Konu yorumları içimi rahatlattı mı? Hayır. Çünkü Octavia da asla böyle birşey olmuyordu ve Fabia gerçekten yavaş yavaş gözümden düşmeye başladı.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle